گام به گام با تسخیر لانه جاسوسی (۴) ؛ امام خمینی : صلاح ما در قطع کامل روابط با غرب/ رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و بره است/ موافقت آمریکا با ماندن شاه

رهبر انقلاب امروز با دبیران عضو انجمن اسلامی آذربایجان شرقی دیدار و ضمن تبیین مرزهای آزادی و اختناق فرمودند: اگر ما می توانستیم بطور کامل از غرب منقطع شویم به صلاحمان بود .

امروز همچنین راهپیمایی گسترده بیعت امت با امام در سراسر کشور به دعوت حزب جمهوری اسلامی برگزار شد . آیت الله دکتر بهشتی نائب رئیس مجلس خبرگان و محمد علی رجایی در این تجمع سخنرانی کردند .

۵۰هزار نفر از حجاج ایرانی نیز علیرغم ممانعت و کارشکنی مقامات سعودی در مکه مکرمه در راهپیمایی بیعت با امام شرکت کردند .

آیت الله منتظری در خطبه های نماز جمعه امروز تهران گفت : مواظب باشید آنچه سبب پیشرفت ما بود یکی ایمان ، همبستگی و رهبری قاطع ایشان و روشن بینی ایشان که اهل تصمیم و قاطعیت هستند بود . وی ادامه داد : دشمن می خواهد بین ما و رهبر با شایعه پراکنی فاصله ایجاد کند ، شایعه پراکنی همیشه در دنیا معمول بوده شایعه های دروغ سبب می شود قدرت ملت را خرد کنند.

شاه سابق در شصتمین سالروز تولد خود به زیر تیغ جراحان رفت تا پزشکان فکری به حال سرطان غدد لنفاوی وی بکنند . پزشکان معالج شاه سابق امروز گفتند : اگر شاه سابق۶ماه تا یک سال در نیویورک تحت معالجه قرار گیرد شانس این را خواهد یافت تا چند سال دیگر زنده بماند . در پی اعلام این موضوع وزارت خارجه آمریکا بلافاصله موافقت کرد که محمد رضا تا پایان معالجه در آمریکا بماند .

خبر دیگر اینکه اسقف حسن دهقانی اسقف پروتستان ایران صبح امروز بوسیله سه نفر ناشناس در خانه خود مورد سوء قصد قرار گرفت ولی جان سالم به در برد . وی قرار است برای شرکت در کمیته کمک به آوارگان فلسطینی که از سوی شورای جهانی کلیساها تشکیل می شود به قبرس مسافرت کند .

راس همه اصلاحات اصلاح فرهنگ است

رهبر انقلاب امروز با دبیران عضو انجمن اسلامی آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کردند .

اهم بیانات امام خمینی در این دیدار عبارت است از :

 • اگر بخواهيد ملت شما نجات پيدا بكند، نجات ملت در فرهنگ و در دانشگاهها بايد طرح بشود. مادامي كه ما پيوستگي مغزي داريم به خارج و اجانب، هيچيك از اين گرفتاريهايي كه شمرديد نمي‎توانيم از زيرش فرار كنيم. رأس همه اصلاحات، اصلاح «فرهنگ» است.

مرز آزادی و اختناق

 • مع‎الأسف اينهايي هم كه در ايران هستند و آزادي‎طلب هستند باز وقتي كه مي‎بينيد يك چيزي كه براي مملكت ما تباهي داشته است و جلويش را گرفتند آنها فريادشان درآمده است كه اختناق است! … اگر چنانچه يك چيزي كه بر ضرر جامعه ما هست، بر ضرر نهضت ما هست، بر ضرر كشور ما هست، توطئه در كار باشد، جلويش را بگيرند، اين اسمش اختناق نيست. اين اسمش جلوگيري از فساد است.

جلوگیری از فساد اختناق نیست

 • اين دو تا را بايد اين دو مرز را از هم جدا كرد. جلوگيري از فساد، آزاد قرار ندادن جوانها را در اينكه در اين مراكز فحشا وارد بشوند، هروئيني بشوند، ترياكي بشوند، به فحشا وارد بشوند، قمار باز بشوند، و امثال ذلك، جلوگيري از اينها؛ اسمش جلوگيري از آزادي نيست و اسمش اختناق نيست.

صلاح ما در قطع کامل روابط با غرب

 • شما تصور نكنيد كه اينها براي ما و براي صلاح ما يك قدم بردارند. هر كه اين را تصور بكند اين جاهل است كه اينها بخواهند ممالك شرق يك قدم رو به ترقي بروند! اينها نمي‎خواهند. ممالك شرق بايد فكر خودشان باشند، نسيان كنند غرب را. و خودشان مشغول بشوند به اصلاح حالشان. اگر ما مي‎توانستيم كه بكلي منقطع بشويم از اينها، اجازه مي‎داد اين مسائل كه بكلي منقطع بشويم از اينها، به صلاحمان بود.

رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و بره است

 • خيال نكنيد كه روابط ما با امريكا و روابط ما با نمي‎دانم شوروي و روابط ما با اينها يك چيزي است كه براي ما يك صلاحي دارد. اين مثل رابطه بره با گرگ است! رابطه بره با گرگ، رابطه صلاحمندي براي بره نيست، اينها مي‎خواهند از ما بدوشند، اينها نمي‎خواهند به ما چيزي بدهند.

شرق باید بیدار شود

 • شرق بايد بيدار بشود از اين خواب …از اين غفلتي كه آنها ايجاد كردند در ما بايد بيدار بشويم. اگر بيدار نشويم، ثانياً هم ما طعمه آنها خواهيم بود. بايد دانشگاهها بيدار بشوند. بايد از همين دبستان تا آن آخر دانشگاه، از اين افكار غربزده تهي بشوند. و شرق روي پاي خودش بايستد.(۱)

راهپیمایی بیعت امت با امام در سراسر کشور برگزار شد

میلیونها ایرانی در اقصی نقاط کشور با راهپیمایی و تظاهرات با امام خمینی رهبر انقلاب تجدید بیعت کرده و آمادگی خود را برای مقابله با توطئه های امپریالیسم جهانخوار و دشمنان انقلاب نشان دادند .

علی رغم نامساعد بودن هوا در برخی از شهرهای کشور گروه های کثیری از مردم در راهپیمایی بزرگ وحدت امت با امام شرکت کردند . (۲)

مردم تهران از ده نقطه شهر مطابق برنامه پیش بینی شده به سوی دانشگاه تهران به راهپیمایی پرداختند ، راهپیمایان که به دعوت حزب جمهوری اسلامی و پشتیبانی سازمان ها و گروه های متعدد به نشانه همبستگی امت و امام به حرکت درآمده بودند در طول مسیر های تعیین شده شعارهایی در حمایت از امام ، ولایت فقیه وعلیه آمریکا ، اسرائیل و توطئه های ضد انقلاب سردادند .

آیت الله دکتر بهشتی در دانشگاه تهران برای مردم سخنرانی کرد و گفت : ما از همه روشنفکران متعهد دارای هر نوع فکر و سلیقه ای که باشند دعوت میکنیم بیایند با هم بنشینیم مطالب را در میان بگذارند ، بحث آزاد داشته باشیم و آراء ما نباید تبدیل به عقده های ما شود.

دکتر بهشتی ادامه داد : امام در اوج اندیشه و رفتار و قاطعیت و مردم دوستی و حق پرستی اش همچنان قهرمان و تنها است .

وی ادامه داد : امام در مسیر انقلاب همچنان میلیونها مسلمان متعهد انقلابی را همراه دارد ، امام در اداره و پیشبرد انقلاب صدها و هزاران نفرافرادی را که می تواند در اداره و ادامه انقلاب او را یاری کنند همراه دارد.

دکتر بهشتی گفت : امام امت همچنان دست یاری خدا را به همراه دارند .

گفتی است مردم با «صحیح است » سخنان آیت الله بهشتی را تائید کردند .

رجایی : تجربه دولت مصدق در آموزش و پرورش را تکرار نکنیم

در ادامه محمد علی رجایی کفیل آموزش و پرورش طی سخنانی گفت : ما تجربه دوران حکومت دکتر مصدق را در رابطه با آموزش و پرورش نباید تکرار کنیم ، در آن موقع به هر علتی مدرسه را تعطیل می کردند و به خیابان ها میریختند .

وی ادامه داد : در رژیم گذشته آموزش و پرورش در پائین ترین سطح قرار داشت و ارتش در بالاترین سطح ، امروز وظیفه ما است که بکوشیم آموزش و پرورش را در سطح بالای همه نهادهای جامعه قرار دهیم .

رجایی گفت : اگر آموزش و پرورش اصلاح نشود هیچ نهادی قابل اصلاح نیست ، فرهنگ ما باید اسلامی ، انقلابی و متعهد شود . (۳)

بیعت با امام در مکه

گفتنی است بیش از ۵۰هزار نفر نیز با حضور در راهپیمایی مکه با امام بیعت کردند . مامورین امنیتی عربستان به شدت از هرگونه شعار در حمایت از امام جلوگیری می کردند .

شب پنجشنبه ۴مامور امنیتی و سیاسی عربستان با مراجعه به ستاد حج امام خواستار آن شدند که راهپیمایی بیعت با امام در مکه برگزار نشود . (۴)

دشمن می خواهد میان ما و رهبر فاصله ایجاد کند

نماز جمعه امروز پس از راهپیمایی همبستگی امت با امام برگزار شد و آیت الله منتظری گفت : ملت ایران امروز یکبار دیگر در برابر دنیا عهد خود را با امام تجدید کرد .

آیت الله منتظری ادامه داد : بعد از این که امام از پاریس به کشور بازگشتند در چند روز اول با اقشار مختلف مردم دیدار داشتند به ایشان گفتم خوب است دیگر این دیدار ها را تعطیل کنید و به کارهای اساسی انقلاب بپردازید .

وی ادامه داد : امام در پاسخ به من گفتند «خیال کردی اعلامیه من و تو شاه را از ایران بیرون کرد ، همین ملت با همین تظاهرات و با همین همبستگی شان سبب شدند و حکومت طاغوتی را سرنگون کردند»

آیت الله منتظری گفت : ما وظیفه مان است که همبستگی خودمان را با رهبرمان همیشه تجدید کنیم ، تجدید بیعت کنیم ، مواظب باشید آنچه سبب پیشرفت ما بود یکی ایمان ، همبستگی و رهبری قاطع ایشان و روشن بینی ایشان که اهل تصمیم و قاطعیت هستند بود .

وی گفت : دشمن متوجه است و از همان راهی که پیروز شدیم میخواهد آن راهها را از میان بردارد ، همبستگی و اتحاد ما را از بین ببرد .

آیت الله منتظری گفت : دشمن می خواهد بین ما و رهبر با شایعه پراکنی فاصله ایجاد کند ، شایعه پراکنی همیشه در دنیا معمول بوده شایعه های دروغ سبب می شود قدرت ملت را خرد کنند و همبستگی ملت را با رهبرشان کم کنند . (۵)

وزارت خارجه آمریکا با ماندن شاه سابق در این کشور موافقت کرد

پزشکان معالج شاه سابق امروز در شصتمین سالروز تولد وی با اعلام اینکه سرطان غدد لنفاوی محمد رضا پهلوی گسترش یافته گفتند : اگر شاه سابق۶ماه تا یک سال در نیویورک تحت معالجه قرار گیرد شانس این را خواهد یافت تا چند سال دیگر زنده بماند .

در پی اعلام این موضوع وزارت خارجه آمریکا بلافاصله موافقت کرد که محمد رضا تا پایان معالجه در آمریکا بماند و در این میان تظاهرات علیه او در نیویورک ادامه یافت و از طرف دیگر عده ای از دوستان شاه سابق از جمله رئیسان چند کشور تلفنی با وی صحبت کردند .

از سوی دیگر کارمندان سفارت جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن به عنوان اعتراض به حضور شاه سابق در نیویورک روزه سیاسی ۲۴ساعته اعلام کردند .

نیویورک پست نوشته است آمریکا یک روادید بدون مدت به شاه سابق داده است و به این ترتیب وی می تواند تا هر مدتی که پزشکان لازم بدانند در آمریکا بماند .

ناظران سیاسی معتقد هستند توقف طولانی مدت شاه سابق در آمریکا مشکلات عدیده ای میان روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد . (۶)

ترور نافرجام اسقف پروتستان ایران در اصفهان

اسقف حسن دهقانی اسقف پروتستان ایران صبح امروز بوسیله سه نفر ناشناس در خانه خود مورد سوء قصد قرار گرفت ولی جان سالم به در برد .

در این حادثه همسر اسقف حسن دهقانی مجروح شد .

گفتنی است وی قرار است برای شرکت در کمیته کمک به آوارگان فلسطینی که از سوی شورای جهانی کلیساها تشکیل می شود به قبرس مسافرت کند . (۷)

پی نوشت

 • صحیفه امام ، جلد ۱۰، صفحه ۳۵۶
 • اطلاعات ، ۵آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۰
 • اطلاعات ، ۵آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۱
 • کیهان ، ۵آبان ۱۳۵۸، صفحه۳
 • اطلاعات ، ۵آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 • اطلاعات ، ۵آبان ۱۳۵۸، صفحه۲
 • کیهان ، ۵آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۲

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

بیست − 11 =

WpCoderX