گام به گام با تسخیر لانه جاسوسی (۱۱) : امام خمینی : باید عارمان بیاید که از آمریکا گندم بخواهیم/ آغاز جنگ دیپلماتیک شدید عراق علیه ایران

رهبر انقلاب امروز در پیامی شهادت آیت الله قاضی طباطبایی را تسلیت گفته و این گونه ترورها را نشانه شکست حتمی دشمنان اسلام دانستند .

امام خمینی همچنین در دیدار با زندانیان سیاسی در رژیم پهلوی با اشاره به شهادت آیت الله قاضی طباطبایی فرمودند : با این کارها نمی توانند کشور را به گذشته برگردانند ، اين نحو كشتن دليل بر شكست آنهاست.ایشان همچنین در این دیدار با اشاره به ضرورت استقلال اقتصادی و فرهنگی فرمودند : اين احتياجِ به دشمن؛ تلخترين چيزهايي است كه در ذايقه انسان بايد باشد. بايد ملت ما اين تحول را پيدا بكند كه عارش بيايد كه به امريكا بگويد گندم به ما بده، يا مستشار به ما بده، خودش بايد دنبال كار خودش باشد.

امروز امام گروهی از دانش آموزان را به حضور پذیرفتند . دانش آموزان در این دیداربه امام گفتند : اجازه نمی دهند اخبار کشور به شما برسد و گروه ها و دستجات سخنان خود را به شما بگویند. رهبر انقلاب نیز در پاسخ به آنان گفتند : اگر اجازه نمی دهند پس شما اینجا چه می کنید؟!

سفیر عراق در لبنان امروز در اظهاراتی مداخله جویانه خواستار اعطای خودمختاری به کردها ، بلوچ ها و عرب های ایرانی شد و گفت : ایران باید در قرارداد ۱۹۷۴که در الجزایر منعقد شده است تجدید نظر کرده و سه جزیره ایرانی تنب بزرگ ، کوچک و ابوموسی را تخلیه کند .

دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجه نیز که در الجزایر به سر می برد در واکنش به ادعاهای دولت عراق گفت : صدام به دنبال ژاندارمی منطقه پس از سقوط شاه سابق است .

خطبه های نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله منتظری برگزار شد . آیت الله منتظری گفت : مسئولان باید بدون باند بازی با متخلفان هر چند برادر آنان باشند برخورد کنند . وی همچنین به ادعاهای ارضی عراق علیه ایران واکنش نشان داد و گفت : صدام پشت سر رویدادهای کردستان و خوزستان قرار دارد .

تظاهرات مردم آذربایجان به مناسبت شهادت آیت الله قاضی طباطبایی یکی دیگر از اخبار امروز بود .

ترور نشانه شکست حتمی دشمنان اسلام

رهبر انقلاب امروز در پیامی شهادت آیت الله قاضی طباطبایی به دست گروهک فرقان را به عموم مسلمانان متعهد و علمای اعلام مجاهد و مردم غیور آذربایجان تسلیت گفتند .

امام خمینی در این پیام با تاکید بر اینکه این ترور نشانه شکست حتمی دشمنان اسلام و کشور و عجز و ناتوانی و خودباختگی آنان است نوشتند : در انقلابي كه ابرقدرتها را به عقب رانده و راه چپاولگري آنان را از كشور بزرگ بسته است اين ضايعات و ضايعات بالاتر، اجتناب‎ناپذير است.

رهبر انقلاب ادامه دادند : شهادت در راه خداوند زندگي افتخارآميز ابدي و چراغ هدايت براي ملتهاست. ملتهاي مسلمان بايد از فداكاري مجاهدين ما در راه استقلال و آزادي و اهداف مقدسه اسلام بزرگ الگو بگيرند؛ و با پيوستن به هم سد استعمار و استثمار را بشكنند، و به پيش به سوي آزادگي و زندگي انساني بروند.(۱)

اینها دیگر مایوس و شکست خورده هستند

رهبر انقلاب امروز در دیدار با زندانیان سیاسی در رژیم پهلوی با اشاره به شهادت آیت الله قاضی طباطبایی فرمودند : اينهايي كه اين طور كارهاي ناجوانمردانه مي‎كنند كه ديگر نمي‎توانند با يك همچو كارهايي اعاده بدهند آن مسائل سابق را، بلكه اين نحو كشتن كه به طور ناگهاني و دزدكي مي‎كشند، اين دليل بر شكست آنهاست. اگر اينها قدرتي داشتند در ميدان مي‎آمدند. تا آن وقتي كه يك قدرتي داشتند، در ميدان بودند و شما هم در ميدان؛ و ملت ما آنها را عقب زد. ديگر اين آشفتگيهاي جزئي و اين دست و پا زدنهايي كه گاهي يك كسي را به شهادت مي‎رسانند، گاهي يك دزدي مي‎كنند، سر گردنه‎ها دزدي مي‎كنند، اين دغلبازيها دليل بر اين است كه اينها ديگر مأيوس هستند و شكست خورده هستند.

احتیاج به دشمن تلخترین چیزی که در ذائقه انسان باید باشد

امام خمینی در ادامه با اشاره به ضرورت استقلال اقتصادی و فرهنگی فرمودند : اين احتياجِ به دشمن؛ تلخترين چيزهايي است كه در ذايقه انسان بايد باشد. يك وقت انسان احتياج دارد به برادرهاي خودش؛ اين هم خوب نيست؛ لكن يك وقت احتياج داشته باشد به دشمن خودش؛ يعني آني كه در طول تاريخ ما را استضعاف كرده است، در طول تاريخ به ما خيانت كرده است، جنايت كرده است، حالا ما محتاج به او باشيم در ارزاقمان، دستمان را پيشش دراز كنيم كه گندم بده، دستمان را پيشش دراز كرديم كه مستشار [بياور] اين به نظر انسان، تلخترين چيزهايي است كه در ذائقه انسان بايد باشد كه پيش دشمنش، پيش آنكه همه چيزش را از بين برده، دست دراز كند كه به من ارزاق ما را بده.

باید عارمان بیاید که از آمریکا گندم بخواهیم

رهبر انقلاب ادامه دادند : بايد ملت ما اين تحول را پيدا بكند كه عارش بيايد كه به امريكا بگويد گندم به ما بده، يا مستشار به ما بده، خودش بايد دنبال كار خودش باشد.(۲)

ضرورت بازیابی مجد و عظمت مسلمین

امام خمینی همچنین امروز در دیدار با دانشجویان عربستانی مقیم ایران بر ضرورت بازیابی مجد و عظمت مسلمین با تمسک به اسلام تاکید کردند .

انقلاب اسلامی مختص به ایران نیست / انقلاب اسلامی ادامه نهضت انبیا است

رهبر انقلاب در این دیدار با اشاره به این که انقلاب اسلامی مختص به کشور ایران نیست گفتند : ما كه نهضت كرديم، براي اسلام نهضت كرديم؛ جمهوري جمهوري اسلامي است؛ نهضت براي اسلام نمي‎تواند محصور باشد در يك كشور، و نمي‎تواند محصور باشد در حتي كشورهاي اسلامي. نهضت براي اسلام، همان دنباله نهضت انبياست. نهضت انبيا براي يك محل نبوده است. پيغمبر اكرم اهل عربستان است؛ لكن دعوتش مال عربستان نبوده؛ محصور نبوده به عربستان؛ دعوتش مال همه عالم است.(۳)

اگر اجازه نمی دهند شما اینجا چه می کنید ؟!

امروز امام گروهی از دانش آموزان را به حضور پذیرفتند . دانش آموزان در این دیداربه امام گفتند : اجازه نمی دهند اخبار کشور به شما برسد و گروه ها و دستجات سخنان خود را به شما بگویند.

رهبر انقلاب در پاسخ به این اتهام فرمودند : اين طور نيست كه من مطلع نباشم. افراد و گروهها مرتب مي‎آيند و وضع مناطق خودشان را مي‎گويند و نامه مي‎دهند. [از] اين اجتماعات بيروني و اين اجتماعات داخلي و از اين مسائلي كه شما گفتيد من اكثرش را مطّلعم. اينكه مي‎گوييد روزنامه‎ها را نمي‎دهند، روزنامه‎ها پيش خودم مي‎آيد، خلاصه‎اش هم پيش من مي‎آيد، خلاصه اوضاع مملكت هم پيش من مي‎آيد، هم از ناحيه ارتش، هم از ناحيه ژاندارمري، هم از ناحيه وزارت ارشاد، مسائلي مي‎آيد پيش من، من بي‎اطلاع نيستم. اينكه مي‎گوييد كه نمي‎گذارند به شما برسد، اين همين حرفي است كه اشخاص غرضمند گفته‎اند. و مع‎الأسف شما هم با آن ذهن صافتان باور كرديد. الآن مي‎بينيد كه شما اينجا هستيد؛ و از صبح تا حالا هم دستجات مختلف در همين اتاق بودند .

آزادی مهمترین ثمره انقلاب

امام خمینی در ادامه با مقایسه انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها فرمودند : آزادی مهمترین ثمره انقلاب بود.(۴)

هیچ منفعت صحیحی به ما نمی رسانند

رهبر انقلاب امروز همچنین در دیدار با دانشجویان علوم اجتماعی و دانشکده عالی ادبیات و زبانهای خارجی به اهمیت استقلال اقتصادی و فرهنگی تاکید کرده و فرمودند : شما اين را بدانيد كه غرب و شرق به ما… هيچ ابداً يك منفعت صحيحي نمي‎دهند. هر چه به ما بدهند چيزهايي است كه يا به درد خودشان ديگر نمي‎خورد و به ما مي‎دهند؛ و يا اينكه بصورتْ يك چيزي را مي‎دهند كه به درد ما نخورد.(۵)

آغاز جنگ شدید دیپلماتیک عراق علیه ایران

سفیر عراق در لبنان امروز گفت : ایران باید داوطلبانه موافقت نامه مارس ۱۹۷۴با عراق را که در الجزایر منعقد شده اصلاح کند و از اقلیت های ایرانی رفع ظلم کند .

عبدالحسین مسلم حسن ادامه داد : ایران باید از ادعاهای ارضی خود بر شط العرب صرف نظر کند و سه جزیره واقع در خلیج فارس را تخلیه کند .

بموجب موافقت نامه ای که در الجزایر بین ایران و عراق منعقد شد این دو کشور حق کشتی رانی در شط العرب را بطور برابر پذیرفته اند ولی اکنون عراق اصرار دارد که تسلط خود را بر این شط انحصاری کند .

موافقت نامه الجزایر همچنین شامل منع حمایت از کردان عراق است این موافقتنامه با میانجیگری حواری بومدین رئیس جمهوری وقت الجزایر بین شاه سابق و صدام حسین معاون وقت رئیس جمهور عراق منعقد شده بود .

سفیر عراق در ادامه گفت : نیروهای نظامی ایران باید از جزیره های ابوموسی و تنب های کوچک و بزرگ خارج شوند و از تمایلات شوونیستی خود در منطقه خلیج فارس دست بردارند و به مردم اهواز ، کردها و بلوچ ها حق حکومت بدهند .

وی همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه از جمهوری اسلامی خواست به کردها ، عرب ها و بلوچ ها خودمختاری دهد !

سفیر عراق دایه مهربانتر از مادر !

وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به اظهارات سفیر عراق در لبنان به شدت عکس العمل نشان داد .

وزارت خارجه با توجه به اینکه این اظهارات از رادیو بغداد هم پخش شد بشدت به این اظهارات غیرمسئولانه واکنش نشان داد و در اطلاعیه ای که امشب منتشر کرد علت عدم آگاه کردن افکار عمومی از این اعتراض را تعلل رادیو و تلویزیون اعلام کرد .

سخنگوی وزارت خارجه در اولین اطلاعیه خود سفیر عراق در لبنان را دایه مهربانتر از مادر خوانده و گفت: معلوم نیست این فرد برای خودمختاری ایرانیان عرب و کرد و بلوچ سنگ بسینه می زند و چرا به دولت متبوع خود توجه نمی کند که به کردهای عراق خودمختاری بدهد.

در ایران اقلیت قومی نداریم / جزایر ایرانی جزو لاینفک ایران هستند

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد : برخلاف ادعای مقامات عراقی هیچ یک از قومیت های ایرانی اعم از کرد و ترک اقلیت محسوب نشده و همه از حقوق کاملا مساوی برخوردار بوده و هیچمکس را بر دیگری برتری نیست مگر بر اساس تقوی .

سخنگوی وزارت خارجه جزایر مورد ادعای عراق را جزایری ایرانی خواند و گفت : این جزایر جزو لاینفک ایران بوده ، هست و خواهد بود . (۶)

عراق به دنبال ژاندارمی منطقه

وزیر امور خارجه کشورمان که در الجزیره به سر می برد عراق را متهم به تقویت جبهه ضد انقلاب ایران با همکاری شاه سابق کرد و گفت : عراق می خواهد پس از سقوط شاه نقشی را که ایران داشت در خلیج فارس بر عهده گیرد . (۷)

حمله به پاسگاه های مرزی و نا آرامی در غرب کشور

هیئت حسن نیت رسیدگی به مسائل مناطق کردنشین صبح امروز وارد ارومیه شد و بلافاصله به مهاباد رفت.

در این هیئت صباغیان وزیر کشور، فروهر وزیر مشاور ، سحابی وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه و بودجه عضویت دارند .

از سوی دیگر گزارش های رسیده حکایت از ناآرامی و تیراندازی در مناطق غربی کشور در سه روز گذشته دارد .

بموجب گزارش های رسیده بامداد چهارشنبه گذشته بر اثر انفجار مواد منفجره در دو مغازه واقع در خیابان طالقانی سرپل ذهاب خسارات زیادی به این مغازه ها وارد شد ولی به کسی آسیبی نرسید . (۸)

آیت الله منتظری : با مجرمین حتی اگر برادر و پسرمان باشد برخورد کنیم

خطبه های نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله منتظری برگزار شد .

آیت الله منتظری در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت : هر مقامی که در جمهوری اسلامی به قدرت می رسد باید جانب حق را بگیرد و ببیند که حق چیست و مطابق آن عمل نماید .

وی ادامه داد : مقامات باید از باندبازی پرهیز کرده و به فکر سوء استفاده از شغل و موقعیت خود نباشند .

آیت الله منتظری خطاب به مقامات گفت : از قدرت و موقعیتی که دارید برای ترویج ظلم استفاده نکنید و هرگز در پی طغیان و سوء استفاده نباشید ، کسی که وزیر است یا استاندار و حاکم شرع و سایر پست ها و مقام ها نباید مانند گذشته عمل کند و چنانچه بیت المال ملت در اختیارش قرار دارد آنها را حیف و میل کنند و از بیت المال مردم به نفع خودش بهره برداری نماید باند بازی و پارتی بازی نباید در کار باشد ، باید مانند امیرالمومنین باشیم که برادر و غیر برادر برای او یکی بود ، اگر برادرمان نیز مرتکب جرمی شد باید مجازاتش کنیم نه اینکه چون برادرمان است آزادش بگذاریم و با استفاده از مقام و موقعیت برادرمان را از مجازات مبرا کنیم .

انتقاد شدید آیت الله منتظری از دولت عراق

آیت الله منتظری در ادامه با اشاره به حوادثی که در عراق میگذرد گفت : خبر رسیده که تعدادی از برادران مسلمان ما در عراق اعدام شده اند ، کارهایی که شاه سابق در ایران اجرا می کرد این آقا [صدام] در عراق دارد میکند ، دارد ژاندارم خاورمیانه می شود علیه ایران توطئه می کند .

آیت الله منتظری گفت : جای پای دولت عراق در کردستان عزیز و خوزستان پیدا شده ، به دموکراتها اسلحه داده و کارهای دیگری علیه انقلاب ما مرتکب شده است . (۹)

راهپیمایی مردم آذربایجان به مناسبت شهادت آیت الله قاضی

بمناسبت شهادت آیت الله قاضی طباطبایی نماینده امام در تبریز صدها هزار نفر از مردم آذربایجان شرقی با حضور در خیابان های اصلی تبریز و سایر شهرستان های این استان تظاهرات کردند . (۱۰)

پی نوشت

  • صحیفه امام ، جلد ۱۰، صفحه ۴۲۰
  • صحیفه امام ، جلد ۱۰، صفحه ۴۴۰
  • صحیفه امام ، جلد ۱۰، صفحه ۴۴۶
  • صحیفه امام ، جلد ۱۰، صفحه ۴۲۲
  • صحیفه امام ، جلد ۱۰، صفحه ۴۳۳
  • اطلاعات ، ۱۲آبان ۱۳۵۸، صفحه ۲
  • کیهان ، ۱۲آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۲
  • اطلاعات ، ۱۲آبان ۱۳۵۸، صفحه ۲
  • کیهان ، ۱۲آبان ۱۳۵۸، صفحه ۵ ، یکی از نکات مهم سخنان آیت الله منتظری در خطبه های ۱۱آبان ۱۳۵۸این بود که وی از مسئولان خواست بدون باند بازی و پارتی بازی و همانند مولای متقیان با متخلفان و مجرمان برخورد کنند هرچند با این متخلفان برادر باشند . نکته ای که چند سال بعد در مورد مهدی هاشمی نادیده اش گرفت و امام خمینی را وادار کرد با دلی پرخون و قلبی شکسته از بی مهری دوستان آیت الله منتظری را از قائم مقامی رهبری برکنار کنند .
  • کیهان ، ۱۲آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۲

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

ده − یک =

WpCoderX