پیام رهبر مسلمانان جهان به رهبرکاتولیک ها / کارتر را استیضاح کنید / این که می گویند قبل از مسلمان ایرانی هستیم کفر است

رهبرانقلاب امروز نماینده پاپ را که برای میانجیگری به ایران آمده است را به حضور پذیرفته و خطاب به وی فرمودند : اگر حضرت عیسی بودند کارتر را استیضاح می کردند . امام خمینی همچنین از پاپ خواستند رئیس جمهورآمریکا را مورد بازخواست قرار دهند . رهبر انقلاب همچنین در مورد تهدید آمریکا به جنگ و تحریم اقتصادی ایران فرمودند : اگر امر داير بشود بين اينكه آبروي ما حفظ بشود يا شكممان سير بشود، ما ترجيح مي‎دهيم كه آبرويمان حفظ بشود، شكممان گرسنه باشد.

در جلسه امشب شورای انقلاب تکلیف چند وزارتخانه بصورت قطعی تعیین شد ، بر اساس تصمیم شورای انقلاب عضویت مهندس بازرگان در شورا مورد تائید قرار گرفت . گفتنی است در جلسه فردا قرار است اعلام شود موسوی خوئینی ها ، لاهوتی و بازرگان به عضویت شورای انقلاب پذیرفته شده اند .

جبهه ملی امروز در پیامی ضمن انتقاد از شورای انقلاب خواستار نصب نخست وزیر از سوی امام و تشکیل شورای تفاهم ملی شدند .

سفارت آمریکا در مسکو از دولت شوروی درخواست کرده است که هرگونه کمک ممگن را برای آزاد شدن آمریکاییان گروگان گرفته شده در تهران به عمل آورد .

خبر دیگر اینکه شورای امنیت به اتفاق آرا به دبیرکل سازمان ملل متحد ماموریت داده است راه حلی برای ماجرای گروگان گیری از طریق مذاکره پیدا کند .

وزارت امور خارجه با انتشار بیانیه ای آزمایش اتمی آفریقای جنوبی را که با کمک رژیم صهیونیستی صورت گرفته است محکوم کرد .

از سوی دادستان کل انقلاب اسلامی ایران اطلاعیه ای به وزارت خارجه تسلیم و طی آن خواسته شده به شاه مخلوع اخطار شود که هر چه زودتر خود را به دادسرای انقلاب اسلامی تهران معرفی کند .

کارکنان ۲شرکت حفاری نفت آمریکایی در منطقه نفتی جنوب (اهواز)در پایان مهلتی که برای تاسیس شرکت ملی حفاری نفت ایران داده بودند این شرکتها را ملی اعلام کردند .

سخنگوی سپاه پاسداران ارومیه نیز گفت : به دنبال درگیری های چند روز گذشته در اشنویه هم اکنون این شهر به دست مهاجمین افتاده و پریشب بر اثر حمله مهاجمین به یگانهای ژاندارمری یک تانگ به علت اصابت خمپاره از کار افتاد .

در حالی که دیپلمات های آمریکایی از روز ۱۳آبان گروگان دانشجویان مسلمان در خط امام هستند کاردار سفارت آمریکا در وزارت خارجه به سر می برد و به گزارش رادیو صدای آمریکا مذاکراتی با بنی صدر سرپرست وزارت خارجه داشته است .

پیام رهبر مسلمانان جهان به رهبرکاتولیک ها / کارتر را استیضاح کنید

رهبر انقلاب امروز در دیدار با اسقف هانیبال بوگینینی فرستاده پاپ که با حضور بنی صدر سرپرست وزارت امورخارجه صورت گرفت انتظارات مستضعفین جهان از پاپ را تبیین کردند .

پاپ در این ۵۰سال کجا بوده ؟!

اهم بیانات امام خمینی در این دیدار عبارت است از :

 • چه شده است كه ما پنجاه سال كشته داديم؛ كشته‎هاي دستجمعي، در حبس بوديم؛ حبسهاي غيرانساني كه بهترين افراد اين ملت را در آنجا شكنجه‎هاي غيرانساني مي‎دادند، و يك ميانجيگري در كار نبود. و آقاي پاپ اعظم به فكر اين نيفتادند كه از اين ملت مستضعف پشتيباني كنند، يا لااقل ميانجيگري كنند كه ايشان دست از سر اين مستضعفين بردارند.

چه جوابی به مردم می توان داد ؟!

 • من نمي‎توانم باور كنم كه واتيكان بي‎خبر بوده است از اين مسائل. و نمي‎دانم اين نقطه ابهام را چه بكنم؟ اگر ملت ما از من پرسيد كه روحانيت مسيح، موافق است با اين جناياتي كه اينها كردند، من چه جواب به اينها بدهم؟

حاضریم دادگاه شاه با حضور نمایندگان پاپ و کارتر در ایران برگزار شود

 • ما براي اينكه احترامي به مقام پاپ گذاشته باشيم حاضريم كه ايشان را بياورند در مملكت ما و آقاي پاپ هم بفرستند نمايندگاني در اينجا. و هر كس هم مي‎خواهد نمايندگاني بفرستند در اينجا. و يك دادگاهي كه هست و الآن دعوت كرده است او را به دادخواهي، در حضور نمايندگان پاپ و نمايندگان هر كس، حتي نماينده بدترين دشمن ما ـ كه عبارت از كارتر است ـ بيايند و محاكمه كنند اينها را. و هر طوري كه مَحْكَمه حكم كرد ما همانطور، ملت ما حاضر است.

ما بنای تحمیل بر ملت نداریم

 • ما بناي بر اين نداريم كه يك تحميلي به ملتمان بكنيم. و اسلام به ما اجازه نداده است كه ديكتاتوري بكنيم. ما تابع آراي ملت هستيم. ملت ما هر طور رأي داد ما هم از آنها تبعيت مي‎كنيم. ما حق نداريم. خداي تبارك و تعالي به ما حق نداده است، پيغمبر اسلام به ما حق نداده است كه ما به ملتمان يك چيزي را تحميل بكنيم. بله ممكن است گاهي وقتها ما يك تقاضايي از آنها بكنيم؛ تقاضاي متواضعانه، تقاضايي كه خادم يك ملت از ملت مي‎كند. لكن اساس اين است كه، مسئله دست من و امثال من نيست.

پاپ کارتر را استیضاح کند

 • در هر صورت ما حرف غيرمشروع نداريم. حرفي داريم كه هر جاي دنيا ببريد، الاّ پيش كارتر، حرف مقبول است، حرف صحيح است. جنايتكار ما را برديد نگه داريد، بدهيد دست ما… محاكمه‎اش مي‎كنيم؛ محاكمه به عدالت. بفرستند نمايندگان را و ما با عدالت محاكمه مي‎كنيم. اگر ما خلاف گفتيم، ايشان را باز بياورند و بنشانند به تخت سلطنت، و مردم هم تبعيت كنند! و چنانچه او خلاف گفته، و آقاي كارتر خلاف مي‎گويند، شما آقاي كارتر را به حسب نفوذ معنوي كه داريد استيضاح كنيد.

پاپ به فکر ملت مسیح باشد

 • آقاي پاپ بايد به فكر ملت مسيح باشد، به فكر همه ملتهاي مستضعف باشد، به فكر آبروي مسيحيين باشد. اين طور اشخاصي كه به اسم مسيح دارند يك همچو كارهاي خلاف مسير مسيح را انجام مي‎دهند، آقاي پاپ بايد اعلام كنند.

اگر عیسی مسیح بود کارتر را استیضاح می کرد

 • من به شما آقاي پاپ عرض مي‎كنم كه اگر عيسي مسيح امروز بود؛ كارتر را استيضاح مي‎كرد. اگر عيسي مسيح بود ما را از چنگال اين دشمن خلق و دشمن بشر نجات مي‎داد. و شما نماينده ايشان هستيد، و شما بايد همان كاري كه مسيح مي‎كند بكنيد.

این که می گویند قبل از مسلمان ایرانی هستیم کفر است

 • این که بعضی [بختیار]می گویند ما اول ایرانی هستیم بعد مسلمان این کفر است …

ما نه از جنگ می ترسیم و نه از تحریم /ملت ما از شهادت استقبال می کند

 • ما نه از اقدام نظامي مي‎ترسيم و نه از محاصره اقتصادي. اما از او نمي‎ترسيم براي اينكه ما شيعه يك ائمه‎اي هستيم كه آنها شهادت را استقبال مي‎كردند، ملت ما هم امروز شهادت را استقبال مي‎كند. فرضاً كه آقاي كارتر بتواند نظامي بياورد اينجا، با اينكه نمي‎تواند همچو كاري بكند، دخالت نظامي بكند، نمي‎تواند بكند، فرض مي‎كنيم كه خير، تفاهم كنند اين اَبَرقدرتها كه به ايران نظامي بفرستند، ما سي و پنج ميليون جمعيت داريم كه اينها بسياريشان، بسيار زيادشان، آرزوي شهادت مي‎كنند. ما با اين سي و پنج ميليون به ميدان مي‎رويم. بعد كه ما همه شهيد شديم، خودتان با ايران هر كاري مي‎خواهيد بكنيد، از اين ما نمي‎ترسيم، ما مرد جنگيم، ما مرد مبارزه هستيم.

اگر امر دایر شود به حفظ آبرو و سیر شدن شکم …

 • اگر امر داير بشود بين اينكه آبروي ما حفظ بشود يا شكممان سير بشود، ما ترجيح مي‎دهيم كه آبرويمان حفظ بشود، شكممان گرسنه باشد.(۱)

سه عضو جدید شورای انقلاب تعیین شدند

در جلسه امشب شورای انقلاب تکلیف چند وزارتخانه بصورت قطعی تعیین شد ، بر اساس تصمیم شورای انقلاب عضویت مهندس بازرگان در شورا مورد تائید قرار گرفت .

آیت الله دکتر بهشتی در باره جلسه عصر امروز این شورا که تا ساعت ۱۱شب طول کشید گفت : آقای بازرگان عضو شورای انقلاب خواهند ماند چون ایشان از اول عضو شورا بوده اند .

آیت الله موسوی اردبیلی نیز در مورد ادغام وزارتخانه ها گفت : این کار صورت نخواهد گرفت چون ما فرصت اندکی داریم و در این مدت کوتاه برنامه ها همان مواردی است که رهبر انقلاب بر عهده ما گذاشته اند . (۲)

گفتنی است در جلسه فردا قرار است اعلام شود موسوی خوئینی ها ، لاهوتی و بازرگان به عضویت شورای انقلاب پذیرفته شده اند . (۳)

جبهه ملی خواستار تشکیل شورای تفاهم ملی شد

جبهه ملی امروز در پیامی تاکید کرد : در این زمان که موج احساسات و هیجان علیه امپریالیسم آمریکا سراسر کشور را فراگرفته و مبارزه برای طرد نفوذ استعمار و نابودی امپریالیسم به عنوان شعار روز در همه نقاط میهن ما طنین افکنده است و تا مرحله اشغال سفارت آمریکا بوسیله گروهی از جوانان پرشور میهن پیش رفته است شوق انقلابی باید در جهت دگرگونی بنیادهای اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی بکار برده شود .

انقلاب روزی به ثمر می رسد که نهادهای امپریالیستی در هم ریزد

جبهه ملی ایران معتقد است که انقلاب بزرگ ملی و اسلامی ایران در مرحله سازندگی روزی به ثمر خواهد رسید که نهادهای تسلط امپریالیزم را درهم ریزد و امکان بازگشت ضد انقلاب و یا برقراری هرگونه استبداد را از میان بردارد .

اعضای شورای انقلاب تاکنون گمنام بوده اند !

جبهه ملی در ادامه با توجه به آخرین سخنرانی مهندس بازرکان نخست وزیر سابق نوشته است : اکنون شورای انقلاب بجای دولت موقت زمام امور را بدست گرفته است ، شورایی که اعضای آن تاکنون از ملت گمنام و مخفی بوده اند .

جبهه ملی ادامه داد : ما به توانایی شو رای انقلاب در غلبه بر مشکلات اطمینان نداریم .

در ادامه بیانیه جبهه ملی آمده است : مجازات مجرمان رژیم گذشته باید قاطعانه انجام گیرد و پاکسازی بر اساس ضوابط صحیح و مدارک روشن در سطوح مختلف اداری و سازمانی صورت پذیرد ولی انتقامجویی و تصفیه حسابهای خصوصی باید محکوم گردد .

تعیین نخست وزیر و تشکیل شورای تفاهم ملی

جبهه ملی در ادامه پیشنهاد داد : رهبری انقلاب نخست وزیر مسئول اداره امور کشور را انتخاب فرمایند و همچنین حکم تشکیل شورای تفاهم ملی مرکب از نمایندگان مراجع عالیقدر تقلید و سازمانهای سیاسی صنفی کشور و رجال ملی نیکنام و مجرب مملکت و معتمدان استانها و قشرهای مختلف مردم و اقلیت های مذهبی را صادر فرمایند . (۴)

آمریکا از شوروی درخواست کمک کرد

بحران ناشی از گروگان گیری و اشغال سفارت آمریکا بوسیله دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در تهران کماکان حادترین و بی سابقه ترین مشکل ساکنان کاخ سفید واشنگتن و طراحان و مجریان سیاست خارجی آمریکا را بخود مشغول کرده است .

سفارت آمریکا در مسکو از دولت شوروی درخواست کرده است که هرگونه کمک ممگن را برای آزاد شدن آمریکاییان گروگان گرفته شده در تهران به عمل آورد .

هنوز مشخص نیست که شوروی چه پاسخی به این درخواست داده است .

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که آمریکا از اتحاد شوروی خواسته است از تفسیرهای مطبوعاتی کاملا غیر قابل قبول درباره اشغال سفارت آمریکا در تهران خودداری کند .

خبردیگر اینکه ویلیام وایت هرست نماینده ویرجینیا در کنگره آمریکا در رابطه با موضوع پیش آمده بین ایران و آمریکا به مجلس نمایندگان این کشور پیشنهاد داد که آمریکا قطع روابط خود با ایران را مورد بررسی قرار دهد و از بارگیری و ارسال کلیه کالاها از جمله مواد غذایی به ایران خودداری کند .

خبر دیگر اینکه شورای امنیت به اتفاق آرا به دبیرکل سازمان ملل متحد اموریت داده است راه حلی برای ماجرای گروگان گیری از طریق مذاکره پیدا کند .

از سوی دیگر کارتر و بسیاری از خانواده های گروگان های آمریکایی در پیامی مشترک از آمریکایی ها خواستند از هر اقدامی که ممکن است امنیت ۶۰گروگان را که از هفت روز پیش در سفارت آمریکا زندانی شده اند به خطر انداز خودداری کنند .

از آمریکا خبر می رسد دانشجویان ایرانی که علیه اقامت شاه در این کشور و نیز سیاست های دولت کارتر علیه ایران راهپیمایی می کنند مورد توهین و گاهی هم بدرفتاری قرار گرفته اند.(۵)

ایران آزمایش اتمی آفریقای جنوبی را محکوم کرد

وزارت امور خارجه با انتشار بیانیه ای آزمایش اتمی آفریقای جنوبی را که با کمک رژیم صهیونیستی صورت گرفته است محکوم کرد .

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه آمده است : رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی دست به یک آزمایش اتمی زده است ، این آزمایش به دستیاری و مساعدت کشورهای غربی و اسرائیل غاصب صورت گرفته است یکبار دیگر توطئه های بین المللی را برای سرکوب جنبش خلق های تحت ستم آفریقا و استمرار بقای رزیم نژاد پرست و غیر انسانی آفریقای جنوبی را برملا می سازد .

ایران در ادامه همکاری کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی را محکوم کرد . (۶)

احضار شاه به دادگاه انقلاب اسلامی

از سوی دادستان کل انقلاب اسلامی ایران اطلاعیه ای به وزارت خارجه تسلیم و طی آن خواسته شده به شاه مخلوع اخطار شود که هر چه زودتر خود را به دادسرای انقلاب اسلامی تهران معرفی کند .

در بخشی از این اطلاعیه آمده است : محمد رضا پهلوی فرزند رضا ، شاه مخلوع هم اکنون در آمریکا است و به اتهام کشتار هزاران تن از فرزندان بیگناه و برومند اسلام و ایران و شکنجه و حبس آنان و حیف و میل بیت المال به وسیله خود و ایادی سرسپرده اش و نیز سال ها حکومت ضد مردمی و مسلط کردن بیگانگان استعمار گر و چپاولگران بین المللی بر جان و مال ملت ایران و صدها اتهامات دیگر تحت تعقیب دادستانی انقلاب اسلامی است .

به دنبال این اطلاعیه اخطاریه ای توسط وزارت امور خارجه ایران خطاب به محمدرضا پهلوی ابلاغ و به آمریکا ارسال گردید . (۷)

۲شرکت حفاری نفت آمریکایی ملی اعلام شد

کارکنان ۲شرکت حفاری نفت آمریکایی در منطقه نفتی جنوب (اهواز)در پایان مهلتی که برای تاسیس شرکت ملی حفاری نفت ایران داده بودند این شرکتها را ملی اعلام کردند .

کارکنان دو شرکت حفاری نفت سد کو صد ایران در نامه ای سرگشاده خطاب به ملت ایران تاکید کردند : اکنون ۱۰ماه از انقلاب ما می گذرد و دست امپریالیسم آمریکا به برکت واقع بینی و انساندوستی رهبر بزرگ انقلاب امام خمینی از بیشتر نهادهای جامعه کوتاه شده است ما کارکنان شرکت حفاری نفت سدکو ، سد ایران با وجود کلیه وعده و وعیدهایی که از طرف مقامات مسئول به ما داده می شود هنوز تکلیفمان روشن نشده و تا این لحظه عملا برای آمریکا کار می کنیم .

در ادامه این بیانیه تاکید شده است : به همین علت با توجه به سخنان اخیر امام ما خودمان وارد عمل شده و از تاریخ ۱۹آبان اموال شرکت های حفاری نفت سدکو و سد ایران را ملی اعلام می کنیم و چنانچه تا تاریخ ۲۶آبان شرکت ملی حفاری نفت تاسیس نشود دست از کارخواهیم کشید . (۸)

اشنویه به دست مهاجمین افتاد

سخنگوی سپاه پاسداران ارومیه گفت : به دنبال درگیری های چند روز گذشته در اشنویه هم اکنون این شهر به دست مهاجمین افتاده و پریشب بر اثر حمله مهاجمین به یگانهای ژاندارمری یک تانگ به علت اصابت خمپاره از کار افتاد .

وی ادامه داد : همچنین مهاجمین در چند روز گذشته به وسیله بولدزر راهی از مرز عراق به اشنویه بازکرده اند و سلاحهای تازه به مهاجمین داخل شهر تحویل داده اند .

سخنگوی سپاه پاسداران ارومیه گفت : در پی حملات پی در پی مهاجمین به یگانهای ژاندارمری بعد از ظهر پریروز شهر اشنویه به وسیله لشکر ۶۴ارومیه محاصره شد .

وی افزود : پادگان جلدیان نیز موردحمله مهاجمین قرار گرفت و افراد ژاندارمری ضمن پاسخ به حملات مهاجمین آنان را به عقب راندند . (۹)

رئیس کل بانک مرکزی استعفا داد

دکترمحمد علی مولوی رئیس کل بانک مرکزی ایران به علت کسالت و بیماری از روز سه شنبه ۱۵آبانماه در بانک مرکزی حضور نیافته است .

وی در همین تاریخ استعفای خود را به علی اردلان وزیر اقتصاد و دارایی تقدیم کرده است . (۱۰)

گفتنی است هیئت وزیران دولت موقت ۶اسفند سال گذشته بنابه پیشنهاد وزیر اقتصاد و دارایی محمد علی مولوی را به مدت ۵سال به سمت رئیس بانک مرکزی منصوب نموده بود .

مذاکرات بنی صدر با کاردار آمریکا

در حالی که دیپلمات های آمریکایی از روز ۱۳آبان گروگان دانشجویان مسلمان در خط امام هستند کاردار سفارت آمریکا در وزارت خارجه به سر می برد و به گزارش رادیو صدای آمریکا مذاکراتی با بنی صدر سرپرست وزارت خارجه داشته است .

درباره نتایج این مذاکرات گزارشی منتشر نشده است . (۱۱)

پی نوشت

 • صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۲۹
 • اطلاعات ، ۲۰آبان ۱۳۵۸، صفحه ۲
 • اطلاعات ، ۲۰آبان ۱۳۵۸، صفحه ۲
 • اطلاعات ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۲
 • اطلاعات ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۱
 • اطلاعات ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۰
 • کیهان ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 • اطلاعات ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۳
 • اطلاعات ، ۱۹آبان ۱۳۵۸،صفحه ۳
 • اطلاعات ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۲
 • کیهان ، ۱۹آبان ۱۳۵۸، صفحه ۱۲، بني‌صدر اولین رئیس جمهور ایران يكي‌ از افرادي‌ است‌ كه‌ به‌ علت‌ عملكرد موذيانه‌ و ضدانقلابي‌ خود، از همان‌ آغاز، مورد توجه‌ سفارت‌ آمريكا قرار داشت‌. به‌ عنوان‌ مثال‌ در مورد انتقاد بني‌صدر از اصل‌ولايت‌ فقيه‌ در قانون‌ اساسي‌ چنين‌ آمده‌ است‌:«اگر قرار است‌ اختيارات‌ ويژه‌اي‌ به‌روحانيون‌ داده‌ شود، پس‌ وجود احزاب‌ مستقل‌ بي‌معناست‌.»

يكي‌ ديگر از اسناد از اختلاف‌ دو ضد انقلاب‌ ـ نفوذ كرده‌ در صف‌هاي‌ انقلابيون‌ ـ يعني‌ اميرانتظام‌ و بني‌صدر حكايت‌ دارد، كه‌ مطالعه‌ آن‌ جالب‌ و خواندني‌ است‌:«ميانه‌ي‌ امیرانتظام‌ با بني‌صدر بد است‌. اميرانتظام‌ گفت‌، بني‌صدر مزاحمي‌ است‌ كه‌ دائم‌ حرف‌ مي‌زند و شكايت‌ مي‌كند، اما از مسؤوليت‌ گريزان‌ است‌.»

در جاي‌ ديگر، جاسوسان‌ سفارت‌ آمريكا شخصيت‌ بني‌صدر را چنين‌ مي‌دانند: «او مردي‌ است‌ كه‌ مي‌خواهد هدايت‌ (رهبري‌) كند؛ ولي‌ در واقع‌ فقط‌ حرف ‌مي‌زند. او خشك‌ و طفره‌رو است‌ و نفوذ مهمي‌ در رژيم‌ جديد دارد. به‌ نظرمي‌رسد كه‌ وي‌ مجموعه‌اي‌ از اضداد است‌.»

سازمان‌ سيا براي‌ نزديك‌ شدن ‌ به‌ بني‌صدر، از پوشش‌ مسايل اقتصادي‌ استفاده‌ كرد ومأموري‌ با اسم‌ رمز راتر فورد ـ با اسم‌ حقيقي‌ ورنون‌ كاسين‌ ـ را كه‌ در مسايل‌ اقتصادي ‌تبحر داشت‌ به‌ عنوان‌ يك‌ تاجر مهم‌ آمريكايي‌ به‌ وي‌ معرفي‌ نمود و بني‌صدر درملاقات‌هاي‌ اوليه‌، خواستار تداوم‌ اين‌ ديدارها مي‌شود. اين‌ اقدامات‌ يك‌ ماه‌ قبل‌ ازپيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و در پاريس‌ صورت‌ مي‌گيرد.

بنابر اعترافات‌ يكي‌ از گروگان‌ها به‌ نام‌ تام‌ آهرن‌ ـ رئيس‌ قرارگاه‌ سيا در تهران‌ ـ يكي‌ ازجاسوسان‌ سيا كه‌ خود را نماينده‌‌ يك‌ كمپاني‌ تجاري‌ معرفي‌ كرده‌ بود، در حوالي‌ 29 مرداد ۱۳۵۸، به‌ تهران‌ آمد و بين‌ 3 تا ۵ بار با بني‌صدر ملاقات‌ مي‌كند. در آخرين‌ جلسه‌، بني‌صدر با پيشنهاد دريافت‌ حقوق ماهيانه‌ هزار دلار، به‌ عنوان‌ مشاور اقتصادي‌ شركت ‌تجاري‌ تحت‌ پوشش‌ سيا موافقت‌ مي‌كند. آهرن‌ در پاسخ‌ به‌ اين‌ سؤال‌ دانشجويان‌ كه‌ آيا بني‌صدر مي‌دانست‌ طرف‌ مقابل‌ وي‌ يك‌ مأمور سيا است‌ مي‌گويد: «قرار نبوده‌ كه‌ به‌ بني‌صدر در اين‌ مرحله‌ گفته‌ شود، كه‌ طرف‌ مقابل‌ سيا مي‌باشد، لذا به‌ وي‌ گفته‌ نشده‌ بود؛ اما يك‌ مسأله‌ بود كه‌ مي‌تواند به‌ وي‌ اين‌ برداشت‌ را داده‌ باشد كه‌ عبارت‌ است‌ از: نحوه‌ي‌ پيشنهاد ماهيانه‌ (دريافت‌) هزار دلار كه ‌بدون‌ انجام‌ ترتيبات‌ معمولي‌ تجاري‌ مورد پيشنهاد و توافق‌ قرار گرفت‌ ومي‌توانست‌ بيانگر آن‌ باشد كه‌ مسأله‌ به‌ اين‌ سادگي‌ها نيست‌.»

اما اسناد نيز دربردارنده‌‌ نكته‌هاي‌ جالبي‌ است‌. بني‌صدر در اولين‌ ملاقات‌ خود با اين‌ جاسوس‌ چنين‌ مي‌گويد: «درباره‌‌ توانايي‌ و قدرت‌ خميني‌ مبالغه‌ شده‌، خميني‌ قادر نيست‌ كشور را به‌ تنهايي‌ اداره‌ كند و بايد به‌ ديگران‌ تكيه‌ كند.»

مأمور سيا برداشت‌ خود را درباره‌‌ اين‌ گفته‌ بني‌صدر چنين‌ عنوان‌ كرده‌ است‌: «اين‌ نظر تا حدي‌ مطابق‌ آن‌ چيزي‌ است‌ كه‌ در پاريس‌ گفت‌؛ من‌ به‌ خميني‌احتياج‌ دارم‌، اما خميني‌ هم‌ به‌ من‌ احتياج‌ دارد. لحن‌ اين‌ نظريه‌ به‌ نحوي‌ بود كه‌ انسان‌ استنباط‌ مي‌كند كه‌ ل‌ ـ ۱ (بني‌صدر) فكر مي‌كند نسبت‌ به‌ آنچه‌ از خميني‌مي‌توان‌ انتظار داشت‌، محدوديت‌هايي‌ وجود دارد.»

در سند ديگري‌ كه‌ به‌ بررسي‌ نقاط‌ مثبت‌ و منفي‌ شخصيت‌ بني‌صدر ـ از ديدجاسوس‌ سيا ـ پرداخته‌ مي‌شود، چنين‌ آمده‌ است‌:«نكات‌ مثبت‌: 1ـ چون‌ او يك‌ توطئه‌گر (طراح‌) كهنه‌ كار است‌، اگر احساس‌ كند كه‌ رژيم‌ از اهداف‌ انقلابي‌ خود دور مي‌شود، يا اينكه‌ به‌ نفع‌ خودش‌ خواهد بود، ممكن‌ است‌ در آينده‌ براي‌ توطئه‌ عليه‌ رژيم‌ مانعي‌ سر راه‌ خود نبيند.

۲ـ گرچه‌ او احتمالاً در حال‌ حاضر هيچ‌ مشكل‌ مالي‌ ندارد، اما بايد در نظر داشته‌ باشد كه ‌ممكن‌ است‌ با يك‌ تذكر كوتاه‌ به‌ خارج‌ تبعيد شود و در آن‌ زمان‌ مي‌تواند از كمك‌ مالي‌ ما استفاده‌ نمايد.۳ـ اگرچه‌ او به‌ [امام ]خميني‌ احترام‌ مي‌گذارد، اما او را مصون‌ از خطا نمي‌داند…۶ـ او جاه‌طلبي‌ سياسي‌ دارد.

نكات‌ منفي‌:… 2ـ افشاشدن‌ روابط‌ مخفيانه‌اش‌ با ما احتمالاً به‌ زندگي‌ حرفه‌اي‌ سياسي‌ فرد مزبورخاتمه‌ خواهد داد. يقين‌ است‌ كه‌ او اين‌ نكته‌ را از نظر دور نخواهد داشت‌…. ما همچنان‌ به‌ استخدام‌ ل‌ ـ ا علاقه‌مند هستيم‌…»

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

18 + هشت =

WpCoderX