پاسخ آیت الله منتظری به بنی صدر:صلاح اسلام در اطاعت از رهبری است / انتقاد مجاهدین انقلاب از حاکمیت دوگانه ؛ چرا رئیس جمهور با ضد انقلاب همنوا شده است؟!

آیت الله منتظری در پاسخ به بنی صدر که از وی خواسته بود به تحقیق در امور جنگ بپردازد نوشت : به نظر من آن چه که فعلا به صلاح اسلام و مسلمین است حفظ اتحاد و اطاعت از رهنمودهای قاطع رهبری و احترام به ملت و مجلس و ارزش های الهی و طرد کامل و سریع دشمن از حریم میهن اسلامی است.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی طی نامه سرگشاده ای به دکتر ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور تاکید کردند : روی سخن ما با شما است که با آنکه در موضع رسمی رئیس جمهوری کشور اسلامی قرار دارید عملا به درخواست این عناصر و گروه های متضاد ولی متحد در برابر خط امام تن داده اید.

شما نمی باید به دلیل اختلاف بینش با این جناحی که ما نیز جزء آن هستیم آنچنان به عکس العمل بیفتید و آنچنان به مخالفت برخیزید که تنها ضد انقلاب از آن سود برد و نتیجه نهایی آن تنها به نفع آمریکا تمام شود.

ما از شما می پرسیم که چه تغییراتی بعد از رئیس جمهور شدن شما رخ داده است تا دشمنان دیروز یاران امروز و همراهان دیروز مخالفان امروز شده اند؟

ابراهیم احدی وزیر مستعفی دادگستری در مصاحبه رادیو وتلویزیونی دلایل استعفای خود را تشریح کرد و گفت : استعفای من در واقع اعتراضی بود به تفسیر شورای نگهبان در ارتباط با اختیارات وزیر دادگستری چون من این تفسیر را ناصحیح می دانم.

گزارش های رسیده از فرانسه حاکیست گروهی از نزدیکان بختیار در پاریس تلاش می کنند تا نیرویی منسجم برای ایجاد توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران تربیت کنند.

ماموران کمیته منطقه ۱۲ یک مرکز جاسوسی عراقی- اسراییلی را  در خیابان جردن تهران کشف کردند.

یکی از نمایندگان الدعوه با اشاره به اینکه موسس این حزب شهید سید محمدباقر صدر بوده است، گفت مردم عراق می خواهند حکومت اسلامی هم چون نظام ایران در کشورشان برقرار شود و صدام به شدت از این موضوع نگران است.

 در پی تهاجم پلیس آمریکا به دومین سمینار انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم شهر «اوکلاهماسیتی» دو تن از دانشجویان به شدت زخمی شدند.

رییس دفتر وزیر نفت در مورد عمل جراحی تندگویان در عراق گفت: به احتمال قوی به علت شکنجه و شدت ضربات وارده به بدن وزیر نفت، طحال وی با عمل جراحی از بدنش خارج شده است

پاسخ آیت الله منتظری به بنی صدر:صلاح اسلام در اطاعت از رهبری است

آیت الله منتظری در پاسخ به بنی صدر که از وی خواسته بود به تحقیق در امور جنگ بپردازد نوشت : به نظر من آن چه که فعلا به صلاح اسلام و مسلمین است حفظ اتحاد و اطاعت از رهنمودهای قاطع رهبری و احترام به ملت و مجلس و ارزش های الهی و طرد کامل و سریع دشمن از حریم میهن اسلامی است.

وی با اشاره به ملاقات های مردمی خودش تاکید کرد: برخی افسران سپاه و ارتش با دلی پر درد از کمبودها در جبهه به پیش من می آیند.

آیت الله منتظری در ادامه نامه خود خطاب به بنی صدر افزود: شما ملاقات با فرماندهان و بازدید مجدد از جبهه ها را روا نمی دانید اما فعلا به صلاح اسلام و مسلمین است که اتحاد حفظ شود  و همه با اطاعت از رهبری در صدد دفع سریع دشمن از مرزهای کشور باشیم.

امام جمعه قم تقویت مادی و معنوی ارتش، سپاه و بسیج را یک وظیفه شرعی عنوان کرده است.(۱)

از سوی دیگر، شورای فرماندهان سپاه پاسداران نیز در اطلاعیه ضمن تایید نظرات آیت الله منتظری در نامه به بنی صدر در خصوص کمبودهای جبهه، تاکید کردند سپاه و نیروی مردمی بسیج ، آماده هستند با اتکا به خدا  با همه توان برای پیروزی اسلام بر کفر تلاش کنند.(۲)

نامه سرگشاده مجاهدین انقلاب به رئیس جمهور

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی طی نامه سرگشاده ای به دکتر ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور ضمن تشریح اوضاع کنونی کشور و توطئه های آمریکا به ارائه راهکار برای حل مشکلات کشور پرداخت.

ارتباط و همکاری مجاهدین انقلاب با بنی صدر از ابتدای پیروزی

در بخشی از این نامه آمده است : ارتباط و همکاری شما و ما در آغاز پیروزی ، سخنرانیتان در مراسم اعلام مواضع سازمان در فروردین ۱۳۵۸ و کمک ما در جریان انتشار روزنامه انقلاب اسلامی به سردبیری و مسئولیت شما هرگونه تردید و احتمالی در دل خوانندگان این نامه نسبت به وجود پیش فرض یا اختلافات قبلی بین ما و شما را از بین می برد.

آمریکا توطئه جدیدی را به شکل کودتای نظامی در دست اجرا دارد

در ادامه این نامه خطاب به بنی صدر آمده است : شما به خوبی می دانید که آمریکا پس از نخستین هفته تجاوز عراق به دلیل مقاومت اسلام از این توطئه ناامید شد و لذا در ادامه تلاش های پیشین خویش مدتی است با همه توان می کوشد توطئه جدیدی را با استفاده از تجربیات گذشته و با ایجاد زمینه های مناسب و در نهایت به شکل کودتای نظامی به اجرا بگذارد و در این جهت به طور هماهنگ تلاش می کند.

برخورد بنی صدر با هشدار های ما تبدیل ارزش به ضد ارزش است

در ادامه این نامه تاکید شده است : این دومین بار است که ما به مردم اعلام آماده باش کرده و هشدار می دهیم نخستین هشدارمان در مورد کودتای نظامی بود که دو ماه قبل از وقوع آن را اعلام کردیم ولی شما متاسفانه ارزش را به ضد ارزش تبدیل کرده و ما را نیز که در کار افشاگری و خنثی سازی آن کودتای خوفناک بودیم به عنوان کسانی که می کوشند به بهانه کودتا کودتا کنند نامیدید.

کوتاه ترین راه برای آمریکا همواره توسل به زور سرنیزه است

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به توطئه آمریکا آمده است : تردیدی نیست که تجربه های گوناگون استکبار جهانی چه در شیلی و پاکستان و ترکیه و چه در اتیوپی و افغانستان و چکسلواکی به آنها ثابت کرده است که کوتاهترین راه برای برقراری سلطه کودتای نظامی می باشد و حتی در صورت ضرورت زمینه سازی طولانی باز هم برای ضربه نهایی می بایست به قدرت سرنیزه متوسل شد در نتیجه آمریکا نیز هیچ گاه از تدارک کودتاهای نظامی بر علیه نظام جمهوری اسلامی غافل نخواهد گشت .

آمریکا در پی ایجاد زمینه های مساعد برای اجرای توطئه است

در این نامه آمده است : اما شکی نیست که آمریکا در مورد انقلاب اسلامی و مردم شهید پرور و قهرمان ایران به این اصل اساسی ایمان آورده است که بدون ایجاد زمینه های مساعد حتی خوفناکترین و پیچیده ترین تهاجم هایش نقش بر آب می شود و به تجربه دریافته است که می باید نخست تا حد ممکن به از هم گسستن حلقه های محکم وحدت مردم و درهم شکستن عمودهای خیمه انقلاب اسلامی و نفی و طرد عوامل استقرار و اصالت و امید جمهوری اسلامی بپردازد تا موانع تزلزل ناپذیر و سدهای استواری را که در راه بازگشت و برقراری سلطه او برافراشته است از سر راه بردارد و به اهداف جهانخوارانه خود در این پهنه زمین نیز دوباره دست یابد.

۵ توطئه آمریکا برای از میان برداشتن انقلاب

مجاهدین انقلاب در ادامه ۵ نفشه آمریکا را به تفصیل مورد بررسی قرار داد ؛ این نقشه ها عبارتند از :

 1. ایجاد جو بدبینی و یاس در مردم نسبت به کل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی

در نامه مجاهدین انقلاب در تشریح این توطئه آمده است : روشن است که اگر آمریکا بتواند مردم را به این نتیجه برساند که جمهوری اسلامی نه تنها دردی را دوا نکرده بلکه اوضاع بدتر از قبل هم شده است و یا حداقل بتواند در بین مردم بدبینی و یاس به انقلاب و حتی روحیه بی تفاوتی در بین آنها به وجود آورد به منتهای آرزوی خود رسیده است چرا که بلافاصله توسط دست های پلید داخلی خود به ایجاد هرج و مرج و اغتشاشات پرداخته با شایعات و درگیری ها به مشکلات دامن می زند و به سادگی کار سقوط تدریجی را به جایی می رساند که در برابر ظهور یک ناجی یا در مقابل یک کودتای نظامی به خاطر برقراری امنیت و رفاع مردم مقاومت نشان ندهند و کشور تسلیم استعمارگران و مزدورانشان گردد.

 1. شکستن تقدس امام و تضعیف و کنار زدن روحانیت از سیاست

مجاهدین انقلاب اسلامی تاکید کردند : آمریکا و دیگر مستکبران در طول تاریخ همواره به قدرت روحانیت و نقش تعیین کننده آن پی برده اند لذا برای رسیدن به هدف گذشته از شکستن تقدس امام تضعیف روحانیت و کنار زدن آنان از رهبری نیز همواره برای آنان در راس است.

۱- منزوی کردن ارتش

۲- تضعیف نهادهای انقلابی

در این نامه و در ذیل توطئه تضعیف نهادهای انقلابی آمده است : رئیس جمهور محترم ! نهادهای انقلابی برآمده از خون شهیدان و جوشیده از متن توده های مردم مسلمان است و نه تنها هیچ ریشه ای در نظام طاغوتی ندارد بلکه بر شانه های تازیانه خوردگان رژیم شاه و بر دست های همین مردم ستم کشیده و قهرمان استوار گردیده است . نهادهای انقلابی از سپاه ، جهاد ، دادگاه های انقلاب و کمیته ها وغیره اساسی ترین نقش را در پاسداری انقلاب ایفا کرده اند و بی تردید ضامن اصلی تدام انقلابند و سخنان امام نیز درباره آنان روشن و افتخارآمیز است و به همین جهت نیز بعد از امام و روحانیت بیشترین خشم آمریکا از این ها است.

۳- تضعیف قوای سه گانه قانونی

مجاهدین انقلاب خطاب به بنی صدر نوشته اند : همه امید و آرزوی مردم در طول این سال های خونین انقلاب و آشفتگی پس از آن بخصوص بعد از همه پرسی قانون اساسی پا برجایی قوای سه گانه بوده است و تزلزل این نهادها و یا یاس و بدبینی مردم به آنها از بزرگترین آرزوهای مستکبران به ویژه آمریکا است که با تمامی توان به آن دلبسته است.

انتقاد مجاهدین انقلاب از حاکمیت دوگانه ؛ چرا رئیس جمهور با ضد انقلاب همنوا شده است؟!

در ادامه این نامه و با تشریح توطئه های پیش گفته خطاب به بنی صدر آمده است : عوامل دست نشانده آمریکا از جمله وابستگان به نظام طاغوت ، جاسوسان سیا و موساد ، ساواکی ها ، فراماسونرها ، طرفداران بختیار ، پاکسازی شده ها ، زمین داران بزرگ ، سرمایه داران وابسته ، برخی از خانواده های اعدامی ها و عناصری از نوع نزیه ، مقدم مراغه ای ، مدنی ، امیرانتظام ، لاهیجی و نیز احزاب وابسته ای چون خلق مسلمان ، دموکرات ، کومله ، جبهه دمکراتیک ملی و …با تمام توان خود در جهت اجرای نقشه های فوق مشغولند اما گذشته از آنها که مزدورند روی سخن ما با شما است که با آنکه در موضع رسمی رئیس جمهوری کشور اسلامی قرار دارید عملا به درخواست این عناصر و گروه های متضاد ولی متحد در برابر خط امام تن داده اید.

نباید به خاطر اختلاف بینش عکس العمل های ضد انقلاب پسند داشت

در بخش دیگری از این نامه آمده است : ما اکنون دیگر تردیدی نداریم که به عنوان یک جریان خط امامی با شما اختلاف بینش داریم ولی آنچه را که تقاضا داریم مورد توجه شما قرار گیرد این اصل غیرقابل انکار است که شما نمی باید به دلیل اختلاف بینش با این جناحی که ما نیز جزء آن هستیم آنچنان به عکس العمل بیفتید و آنچنان به مخالفت برخیزید که تنها ضد انقلاب از آن سود برد و نتیجه نهایی آن تنها به نفع آمریکا تمام شود.

چه شده دشمنان شما به دوست و دوستانتان دشمن شده اند؟!

مجاهدین انقلاب با اشاره به دشمنی گذشته برخی از این گروه ها با بنی صدر از رئیس جمهور پرسیده اند : ما از شما می پرسیم که چه تغییراتی بعد از رئیس جمهور شدن شما رخ داده است تا دشمنان دیروز یاران امروز و همراهان دیروز مخالفان امروز شده اند؟

در ادامه سازمان مجاهدین انقلاب به بخش هایی از نوشته های بنی صدر که در روزنامه انقلاب اسلامی و تحت عنوان کارنامه رئیس جمهور منتشر شده استناد کرده و این نوشته ها را با توطئه های ۵ گانه ذکر شده منطبق کرده اند.

چرا در سخنرانی عاشورا دستور صریح امام را زیر پا گذاشتید؟

در این بخش آمده است : امام در سخنرانی قبل از روزعاشورا مشخصا تاکید فرمودند که در تاسوعا و عاشورا هیچ شعاری له و یا علیه کسی داده نشود و خود شما نیز در کارنامه روز ۱۰ آذر نوشتید که امام به شما گفتند : در روز عاشورا که صحبت می کنید راجع به آنها حرفی نزنید و صحبتی نکنید » و همه دیدند که رسما و صریحا مخالف خواست و امر امام عمل شد این را چگونه توجیه می کنید که برای نخستین بار پس از شروع انقلاب نه تنها فرمان صریح امام نادیده گرفته شد بلکه بر ضد آن عمل گردید آیا این امر یعنی نقض فرمان امام آمریکا را خوشحال نمی کند؟!

چرا به دنبال خدشه دار کردن احترام رهبری هستید؟!

در ادامه این نامه آمده است : در سخنرانی حسینیه ارشاد شما مسئله معصوم بودن را مطرح کردید و اینکه فقط یک معصوم داریم و آن هم غایب است . آیا امام خمینی ادعای عصمت کرده اند که شما این گونه سخن می گوئید؟آیا این صحبت به چه مفهومی جز مقدمه ای برای خدشه دار کردن سخنان امام تحت عنوان اینکه معصوم نیست می باشد؟مطرح کردن این موضوع و در پی آن طرح کانال های اطلاعاتی امام از سوی بازرگان با شواهد دیگری که داریم در نهایت جز در جهت خواست آمریکا برای شکستن تقدس امام است؟!

این همه حمله به دولت و نهادهای انقلاب به خاطر چیست؟

در این نامه با اشاره به سخنان متعدد رئیس جمهور از روزعاشورا گرفته تا سخنرانی حسینیه ارشاد و مقالات معروف به کارنامه رئیس جمهور آمده است : این همه حمله شما به دولت و تلاش جهت تحمیلی و بی کفایت و لیاقت نشان دادن آن به سود چه کسی است وقتی مصیبت بزرگتر از جنگ را وجود دولت حاضر اعلام می کنید و وقتی در همه کارنامه های خود به گونه ای دولت یا وزرا را مورد حمله قرار میدهید و آنان را غیرمتخصص ، جاهل ، نادان و بی مایه و حکومت بی اطلاع ها و نخست وزیری که خشک سر است و درشکه چی خوبی نیست و این چنین از آنان یاد می کنید ؟

در بخش پایانی نامه آمده است : باور کنید تمام این کلمات و جملات تنها از روی احساس مسئولیت شرعی و از روی درد و برای شکست دادن توطئه آمریکا است ما هیچ قصدی جز پیشروی جامعه در خط اصیل اسلام نداریم و خطابمان به شما جز از روی آینده نگری و از سر خیرخواهی نمی باشد.(۳)

وزیر دادگستری دلایل استعفای خود را تشریح کرد

ابراهیم احدی وزیر مستعفی دادگستری در مصاحبه رادیو وتلویزیونی دلایل استعفای خود را تشریح کرد.

وی گفت : استعفای من در واقع اعتراضی بود به تفسیر شورای نگهبان در ارتباط با اختیارات وزیر دادگستری چون من این تفسیر را ناصحیح می دانم.

وی ادامه داد : من تا این لحظه اطلاعی از پذیرش استعفای خود از مقام وزارت دادگستری ندارم ولی به هر حال چون اعتقادی به این تفسیر ندارم طبیعتا در این سمت نمی توانم باقی بمانم.

وی همچنین گفت : همیشه آماده همکاری با شورای عالی قضایی هستم.(۴)

آموزش نظامی ضد انقلاب در فرانسه

گزارش های رسیده از فرانسه حاکیست گروهی از نزدیکان بختیار در پاریس تلاش می کنند تا نیرویی منسجم برای ایجاد توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران تربیت کنند.

بر این اساس گروهی از نظامیان و ساواکی های فراری از شهرهای اروپا و آمریکا به پاریس آمده اند و در جنگل های غرب این شهر در حال کسب آموزش هستند.

بر اساس این گزارش دولت فرانسه نیز با این مزدوران فراری همکاری می کند و در تشکیل جلسات بختیار و اویسی همکاری دارد.(۵)

کشف مرکز جاسوسی اسراییل در جردن تهران

ماموران کمیته منطقه ۱۲ یک مرکز جاسوسی عراقی- اسراییلی را  در خیابان جردن تهران کشف کردند.

پاسداران با کشف این عشرتکده مجلل موفق شدند با دستگیری ۲۷ زن و مرد و همچنین کشف مقادیر زیادی دینار عراق و دلار آمریکا، اقدامات یکی از جاسوسان سازمان سیا را متوقف کنند.

این جاسوس عراقی الاصل که «اکبر داود سلیمانیان» نام دارد  یک یهودی است که سابقه ریاست پلیس بغداد را نیز داشته است.

در طبقه دوم این عشرتکده، اسناد و مدارک جاسوسی این مهره اسراییل از جمله شناسنامه ایرانی اش توسط پاسداران کشف و ضبط گردیده است.

گفتنی است؛ سلیمانیان که سرپرستی جاسوسان عراقی را برعهده دارد در روزهای ابتدای انقلاب نیز به تهران رفت و آمد داشته است .  متهم  از کارتر رییس جمهور آمریکا لوح یادبود آزادی نیز دریافت کرده است.(۶)

حزب الدعوه: عراق جمهوری اسلامی می خواهد

تعدادی از نمایندگان حزب الدعوه اسلامی عراق تاکید کردند مخالفت و مبارزه مردم عراق با رژیم صدام بیش از پیش شدت گرفته است.

این نمایندگان مردم عراق اظهار داشتند: ما تمام تلاشمان را برای سرنگونی صدام  متمرکز کرده ایم و امیدواریم که در این جنگ مسلمانان پیروز شوند.

یکی از نمایندگان الدعوه با اشاره به اینکه موسس این حزب شهید سید محمدباقر صدر بوده است، گفت: قطعا انقلاب اسلامی ایران در عراق نیز تاثیرات فراوانی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: مردم عراق می خواهند حکومت اسلامی هم چون نظام ایران در کشورشان برقرار شود و صدام به شدت از این موضوع نگران است.(۷)

همجوم پلیس آمریکا به سمینار انجمن اسلامی

در پی تهاجم پلیس آمریکا به دومین سمینار انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم شهر «اوکلاهماسیتی» دو تن از دانشجویان به شدت زخمی شدند.

پلیس نژاد پرست ایالت «اوکلاهما» با یورش به این سمینار موجب تعطیلی آن شد و با هجومی سازمان یافته دو دانشجوی زخمی را که در حال عزیمت به بیمارستان بودند دستگیر و تحویل زندان داد.

پس از حمله «اف بی آی» به این سمینار دانشجویان با شعار«مرگ بر آمریکا»  و «نابود باد امپریالیسم آمریکا» نسبت به تشکیلات امنیتی و پلیسی این کشور اعتراض کردند.

همچنین پلیس آمریکا برای آزادی دو دانشجوی بازداشتی مبلغ ۲۳ هزار دلار  وثیقه تعیین کرده است که دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا قادر به پرداخت این مبلغ نیستند.(۸)

در پی شکنجه ؛ طحال وزیر نفت ایران برداشته شد

رییس کمیسیون نفت مجلس شورای اسلامی اعلام کرد متاسفانه تاکنون اقدامات ایران در خصوص آزادی وزیر نفت به نتیجه نرسیده است.

علی اکبر معین فر با اشاره به مذاکرات بی نتیجه با دولت عراق در خصوص آزادی محمدجواد تندگویان، اظهار داشت: عراق حرف سابق خود مبنی بر اینکه تنگویان یک اسیر جنگی است و بعد از جنگ آزاد می شود را تکرار می کند.

وی افزود: هنوز مقامات عراقی اجازه ملاقات با وزیر نفت ایران را به نمایندگان صلیب سرخ نداده اند.

همچنین رییس دفتر وزیر نفت در مورد عمل جراحی تندگویان در عراق گفت: به احتمال قوی به علت شکنجه و شدت ضربات وارده به بدن وزیر نفت، طحال وی با عمل جراحی از بدنش خارج شده است .(۹)

پی نوشت

 1. کیهان ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
 2. اطلاعات ، ۱۶ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
 3. اطلاعات ، ۱۴ دی۱۳۵۹، صفحه ۹ و ۱۰ و ۲، چنان چه می دانیم سازمان مجاهدین از ائتلاف هفت گروه تشکیل شد، که محور عمده اتصال آنان اعتقاد به ایدئولوژى اسلامى و رهبرى حضرت امام(ره) بود، اما بدیهى بود که اختلاف سلیقه‏هاى فراوانى در آنان وجود داشت که با انزواى دشمن مشترک (جریان لیبرال و ضد انقلاب) اندک اندک این اختلاف خود را ظاهر مى‏کرد. بالا گرفتن این اختلافات در سازمان که در موقعیت جنگ مى‏توانست موجب سردرگمى مردم و تحمیل هزینه‏هایى براى نظام شود، موجب شد تا نهایتا با نظر حضرت امام(ره) در سال ۶۴ سازمان عملا فعالیت خود را متوقف کند. با پایان یافتن جنگ تحمیلى و نیز رحلت امام خمینی در شرایط جدید سیاسى، یک جناح فکرى سازمان، مجددا در سال ۷۰ با عنوان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامى ایران، فعالیت خود را از سرگرفت و نشریه «عصرما» را به عنوان ارگان خود به صورت دوهفته نامه منتشر کرد. با توجه به اینکه در این دوره، همه اعضا از یک جناح بودند، به طور طبیعى روند موضع‏گیرى سازمان نیز به یک سمت و سوى خاصى رفت. آنچه در مواضع سازمان مجاهدین انقلاب جدید کاملا آشکار است، چرخشى است که اعضاى آن در زمینه مسائل فکرى و ایدئولوژیک خود، به گونه‏اى نمایان ایجاد کرده‏اند. بخش عمده‏اى از اختلافات جناح تشکیل دهنده سازمان فعلى با جناح مقابل خود در سازمان قبل، حول محور مسایلى نظیر مبارزه باسرمایه دارى، دفاع از سیستم اقتصادى متمرکز، ضدیت با لیبرالیسم، مبارزه همه جانبه و دایمى با آمریکا و… بود. بدین معنا که طیف تشکیل دهنده سازمان فعلى، طرف مقابل خود را معتقد به مسائل فوق نمى‏دید و آنها را به محافظه کارى و سستى در مبارزه با سرمایه داراى، دفاع از خط امام (ره) و مبارزه با آمریکا متهم مى‏کرد. اما در روند جدید سازمان همین طیفى که در گذشته آن موضع تند و رادیکال را در برابر طیف مقابل داشت، به نحوى بى‏سابقه‏ از اصول گذشته عدول کرد، به گونه‏اى که مبارزه دائمى و همه جانبه با امپریالیسم، ضدیت با لیبرالیسم، مقابله با سرمایه‏دارى و… از استراتژى سازمان کنار رفت و «راست سنتى» به عنوان بزرگترین دشمن انقلاب (یا دشمن سازمان) معرفى گردید. به گونه‏اى که براى براندازى «انحصار راست» سازمان به ائتلاف با «کارگزاران سازندگى» که یک گروه با گرایش سرمایه دارى است کشیده شد و تمامى شعارهاى ضدسرمایه‏دارى گذشته سازمان با این ائتلاف به معناى اخص کلمه به «شعار» مبدل شد.در یک چرخش دیگر و عجیب‏تر، سازمان، «نهضت آزادى» را که نماد «لیبرالیسم» در ایران است، به عنوان اپوزیسیون قانونى به رسمیت شناخت و هر چند در مواقعى سعى در تبیین مرزبندى خود با این گروه لیبرال نشان داد اما این شعارهاى ظاهرى زمانى رنگ باخت که هاشم آغاجرى عضو مرکزیت سازمان مجاهدین در انتخاب مجلس ششم به عنوان کاندیدا در لیست نیروهاى ملى – مذهبى (جریان لیبرال) قرار گرفت.پیرامون موضوع «امپریالیسم آمریکا»، روند جدید سازمان علنا با شعارهاى قبلى خیلى متفاوت بوده و با طرح مسایلى نظیر «عدم تابو بودن رابطه با آمریکا» و نیز قرار دادن انگلیس به عنوان رقیب در برابر آمریکا از طریق متهم کردن مخالفین رابطه با آمریکا به سرسپردگى انگلیس، نشان مى‏دهد که سازمان عملا از شعارهاى قبلى خود مبنى بر ضرورت مبارزه همه جانبه و دائمى با آمریکا عدول کرده است. از همه این ها که بگذریم به موضوع حاکمیت دوگانه می رسیم . سازمان مجاهدین انقلاب در نامه به بنی صدر از این که رئیس جمهور وقت در حالی که مقام جمهوری اسلامی است با اپوزیسیون متحد گشته به شدت انتقاد می کند ولی همین سازمان سال ها بعد و زمانی که دولت اصلاحات بر مصدر امور بود بر این فضا یعنی حاکمیت دوگانه دامن می زند . تلاش برای جداسازی رئیس جمهور از کلیت نظام یکی از راهکارهایی بود که اعضای مجاهدین انقلاب همواره برای اجرایی کردن آن تلاش داشتند . تلاشی که رهبر معظم انقلاب در ۱۵ تیرماه سال ۱۳۸۳ نسبت به آن هشدار داده و فرمودند : اشتباهاتى در اين مورد صورت گرفته است و كسانى حرفهايى زده‏اند و كارهايى كرده‏اند كه به سود دشمن تمام شده است. اين كارها را بايد موقوف كنند. قوه‏ى مجريه، قوه‏ى مقنّنه و قوه‏ى قضائيه در محدوده‏ى وظايف خودشان با همدلى حركت كنند و با يكديگر هماهنگى داشته باشند.
 4. جمهوری اسلامی ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۲
 5. اطلاعات ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
 6. اطلاعات ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
 7. اطلاعات ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
 8. اطلاعات ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۵
 9. اطلاعات ، ۱۴ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۱ و ۱۲

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

چهار × 4 =

WpCoderX