پاسخ آیت الله صدر به تقاضای امام خمینی ؛ آیت الله صدر : از توجه شما نیرو گرفتم / مردم عراق آماده جانفشانی برای جمهوری اسلامی هستند

آیت الله محمد باقر صدر در پاسخ به نامه امام خمینی تاکید کردند : من از توجهات حکیمانه آن جناب نیرو گرفته احساس می کنم مسئولیت خطیر نگهبانی این دستگاه علمی و اسلامی و حمایت از رسالت سنگینش را به دوش دارم .

ایشان ادامه دادند : بدین مناسبت درود میلیون ها مسلمان عراقی را که در پرتو این انقلاب بار دیگر نور هدایت اسلام را یافته و جان تازه ای گرفته اند تقدیم می نمایم . این مردم آماده اند دوشادوش برادران مسلمان ایرانی خود برای دفاع از جمهوری اسلامی و مبارزه با هرگونه نفاق افکنی و تحریکات استعماری شرق و غرب به ویژه آزاد کردن سرزمین های اشغالی فلسطین جانفشانی کنند .

تقاضای امام از آیت الله صدر

گفتنی است امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی در اول خرداد سال جاری طی نامه ای خطاب به آیت الله صدر تاکید کرده بودند : از قرار مسموع جنابعالي به واسطه بعض پيشامدها خيال هجرت از عراق داريد. اينجانب از اين امر نگران هستم. هجرت جنابعالي را از نجف اشرف مركز علوم اسلامي صلاح نميدانم. اميد است انشاءاللّه رفع نگراني جنابعالي بشود.

شهید آیت الله محمد باقر صدر

حمله مسلحانه به خانه آیت الله خلخالی

سخنگوی آیت الله خلخالی اعلام کرد : از سوی جوانی که بر ترک یک موتور سیکلت سوار بود به سوی خانه آیت الله خلخالی آتش گشود و این دو نفر در مقابله با پاسداران محافظ خانه فرار کردند .

وی همچنین گفت سه شب قبل نیز به همین ترتیب به خانه آیت الله خلخالی حمله شد ولی نافرجام ماند .

سرتیپ امیررحیمی فرمانده دژبان مرکز نیز درباره حفاظت از مسئولان گفت : اگر رهبران مذهبی با دژبان همکاری نکنند من مسئول حفظ جان آنها نخواهم بود ، زیرا طرح حفاظت دژبان از روحانیون جز در چند مورد با استقبال روبرو نشده است .

وی گفت : محافظت امام خمینی ، آیات عظام شریعتمداری ، گلپایگانی و مکارم شیرازی به دژبان سپرده شده است .

خلخالی خود را نامزد ریاست جمهوری کرد

آیت الله خلخالی که در اهواز به سر می برد اظهار داشت : هدف از سفر به امارات متحده عربی این بود که عده ای از ایرانیان مقیم دوبی از امام خمینی خواسته بودند که به وضع آنان رسیدگی شود و من هم به دستور امام به امارات متحده عربی رفتم .

وی در پاسخ به این سوال که آیا خود را کاندیدای ریاست جمهوری می کنید یا نه گفت : این بستگی به ملت ایران دارد ، من برای پست ریاست جمهوری در خود هیچ مانعی مشاهده نمی کنم .

وی در مورد حضور خود در خوزستان نیز اظهار داشت : به دستور امام خمینی به خوزستان آمده ام وآن هم برای انجام کارها و رسیدگی به وضع دادگاه های انقلاب اسلامی و سبک کردن این دادگاهها .

مدنی : کویت دعوت به شورش علیه ایران می کند

استاندار خوزستان گفت : ما از عراق و کویت گله داریم که حقوق ما را حفظ نمی کنند ، اسلحه قاچاق از کشور عراق میاید و کویت علنا دعوت به طغیان علیه حکومت اسلامی می کند .

حجت الاسلام موسوی جزایری یکی از مسئولان استان خوزستان نیز اعلام کرد در میان تظاهرکنندگان شهرهای خوزستان چند نفر با لباس عربی دستگیر شده اند و در بررسی های بعدی معلوم شد که آنها اصلا زبان عربی نمی دانند و با پوشیدن لباس عربی به نام برادران عرب خود دست به تظاهرات و خرابکاری میزدند .

وی گفت : بر اساس اطلاعاتی که داریم متاسفانه برخی از کشورهای همسایه بخصوص عراق با ایران رفتار دوستانه ای نشان نمی دهند ، طبق گزارش های رسیده از طریق مرزهای این کشور شبها با استفاده از تاریکی در برخی نقاط اسلحه به رایگان و به طور هدیه توزیع می شود.

این مقام مسئول ادامه داد : عراق در رسانه های گروهی خود خوزستان را عربستان نام می برد ، ما از آنها می خواهیم که این کشور رفتار مغرضانه را کنار گذارده و با رعایت حسن همجواری با هم و در کنار هم زندگی کنیم .

موج مخالفت با ورود شاه به مکزیک

احزاب چپ گرای مکزیک به تصمیم دولت این کشور در مورد دادن ویزا به شاه سابق ایران اعتراض کردند .

تلویزیون ملی مکزیک نیز اعلام کرد  نتیجه یک سنجش عقاید نشان می دهد که اکثر مکزیکی ها با اعطای ویزا به شاه مخالف هستند .

حزب کمونیست مکزیک به دولت این کشور اخطار داده است که فرودگاه آکاپولکو را برای جلوگیری از ورود شاه اشغال خواهند کرد .

دبیرکل حزب توده : آمریکا و انگلیس در ناآرامی های ایران دست دارند

کیانوری دبیرکل حزب توده ایران لغو همه قراردادهای اقتصادی ، نظامی و سیاسی بین یاران و آمریکا را که در زمان شاه منعقد شده بود خواستار شد .

وی در مصاحبه با روزنامه الانباء چاپ کویت آمریکا و انگلیس را متهم کرد که در جریان ناآرامی های اخیر برخی اقلیت ها در ایران دست دارند .

او گفت : آمریکایی ها و انگلیسی ها به علت آن که منافع نامشروع خود را در ایران از دست رفته می بینند به عصیان های نفاق افکنانه در میان اقلیت ها دامن می زنند .

اشرار مسلح سلماس سرکوب شدند

با تلاش های پاسداران انقلاب اشرار مسلح که ضمن راهزنی باعث شهادت یک پاسدار شده بودند سرکوب شده و با به جا گذاشتن یک کشته از منطقه گریختند .

به دنبال این واقعه حدود ۱۰۰نفر در ارتباط با راهزنان مسلح دستگیر شدند و بازجویی از آنان ادامه دارد .

کلیه نقاط حساس شهر و جاده های سلماس در کنترل پاسداران انقلاب است .

قرارداد سه قسمت متروی تهران لغو شد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد شرکت راه آهن زیر زمینی تهران با بازپس دادن وثیقه های سه شرکت فرانسوی به قرارداد خود با این شرکت ها پایان داد .

به این ترتیب با لغو قراردادهای مترو که مشتمل بر یک میلیارد فرانک می شد تنها نخستین قسمت از خط یک متروی تهران به پایان خواهد رسید و برای برنامه های بعدی و اگر ایجاد یک خط مترو در تهران لازم تشخیص داده شود به این منظور مناقصه جدیدی به عمل خواهد آمد .

عزالدین حسینی : جلال طالبانی در امور ایران دخالت نخواهد کرد   

عزالدین حسینی امام جمعه مهاباد که به تازگی با امام خمینی ملاقات کرده است پس از بازگشت از قم اظهار داشت : هنگامیکه در سردشت بودم با جلال طالبانی که او نیز به سردشت آمده بود ملاقات کردم و نقطه نظرهای امام خمینی را در زمینه امنیت منطقه برایشان تشریح کردم و یادآور شدم که باید امنیت منطقه به شکل قابل قبولی حفظ شود .

وی ادامه داد : در این دیدار از جلال طالبانی خواستم در مسائل مربوط به ایران دخالت نکنند و وی نیز به طور آشکار پشتیبانی خود را از انقلاب اسلامی ایران اعلام و تاکید کرد هیچ گاه در امور ایران دخالت نکرده و نمی کند .

وظیفه حفظ انقلاب را باید به مردم محول کنیم

سرلشکر فربد رئیس ستاد ارتش گفت : برای حفظ انقلاب حتی المقدور باید از مردم انقلابی و پاسداران استفاده کرد چون ما ارتشیان کاری برای انقلاب نکردیم پس باید حفظ انقلاب را به عهده خود مردم بگذاریم ، ما الان باید افتخار کنیم اجازه ندادیم ارتش در گنبد و سایر جاها در مقابل مردم بایستد [!]

تظاهرات در دادگستری علیه نزیه و متین دفتری

صبح امروز گروهی از کارکنان وزارت دادگستری در محوطه داخل کاخ دادگستری اجتماع کردند و در اعتراض به گفته های اخیر حسن نزیه رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت و متین دفتری دبیر جبهه دموکراتیک ملی دست به تظاهرات زدند .

تظاهرکنندگان ضمن پشتیبانی از دادگاه های انقلاب خواستار تصفیه کانون وکلا از عناصر رستاخیزی شدند ، یکی از سخنرانان نیز گفت : کسی که شناختی از اسلام ندارد حق نظر دادن درباره آن را ندارد .

پی نوشت ها

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

 

صحیفه امام ، جلد ۷ ، صفحه ۴۲۲

 

بامداد ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱۱

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱۰

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

اطلاعات ، ۱۳ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

3 × 5 =

WpCoderX