ورود جدایی طلبان کرد به تبریز ؛ آیت الله شریعتمداری : باید با من مشورت کنید / مردم من را می خواهند !

رهبر انقلاب امروز در دیدار با وزیر بهداری و کارکنان این وزارتخانه فرمودند : ما … ميخواهيم اسلام را در ايران متحققش كنيم. نه در ايران در همه جا، در هر جا انسان هست. بايد مسلم باشد. انشاءاللّه. آرزوي ما اين است. مثل اينكه آرزوي انبيا هم اين بوده كه همه بشر مسلمان باشند.

امام خمینی همچنین نماینده رهبر کره شمالی را به حضور پذیرفتند . ایشان در این دیدار گفتند : من اميدوارم كه اگر صداي ما به مردم عالم برسد، ملتها همه با ما موافقاند. رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث قم و تبریز فرمودند : مردم شريف آذربايجان بدانند كه عمال امريكا هستند كه الآن دست در كار هستند و وادار ميكنند مردم را به اين آشوبها … آنها بودند كه ميخواستند نگذارند قانون اساسي تصويب بشود. و حالا هم با قانون  اساسي مخالفند. مخالفت  با قانون اساسي مخالفت  با اسلام هست. و شما بيدار باشيد.

شهریار شفیق پسر ۳۴ساله اشرف خواهر شاه سابق بعد از ظهر امروز به ضرب گلوله یک ناشناس در محله اعیان نشین پاریس کشته شد .

امشب و به دعوت دفتر امام خمینی مردم در تهران و شهرستانها به پشت بام ها رفته و با سردادن شعارهای الله اکبر توطئه های آمریکا را محکوم کردند .

آیت الله شریعتمداری امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : در حال حاضر کلمه خودمختاری را نمی پسندم ولی اختیارات داخلی برای آذربایجان لازم و ضروری است. وی افزود  : مردم می خواهند من مسئولان آذربایجان را انتخاب کنم .

بعد از مصاحبه مطبوعاتی آیت الله شریعتمداری با شورای انقلاب دیدار و گفت و گو کرد هاشمی رفسنجانی سرپرست وزارت کشور در مورد این دیدار گفت : آیت الله شریعتمداری از اینکه گاهی در جریان تصمیمات مربوط به آذربایجان نبوده اند گله داشتند و این تنها گله مشخصی بود که ایشان اظهار داشتند و قرار شد در مورد مسائل آذربایجان با ایشان مشورت شود .

به دنبال حوادث روزهای گذشته در تبریز یک گروه کرد وابسته به حزب دمکرات کردستان و…وارد آذربایجان شده و حمایت خود را از آشوب های این منطقه اعلام کردند

آیت الله منتظری در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران گفت : خون تمام شهدای انقلاب از ۱۵خرداد ۴۲تا امروز بر گردن آمریکا است ، شاه نیز نوکر آمریکا بود . وی با اشاره به رویدادهای آذربایجان گفت : آیا برادران و خواهران آذربایجانی ما می نشینند که آمریکا توطئه کند و کشور اسلامی ما را تجزیه کند .

ما به دنبال این هستیم که همه انسانها مسلمان شوند

رهبر انقلاب امروز وزیر بهداری و بهزیستی و معاونان و مسئولان این وزارتخانه را به حضور پذیرفته و در جمع آنان سخنرانی کردند .

اهم بیانات امام خمینی در این دیدار عبارت است از :

 1. ما متكي به خدا هستيم و ميخواهيم براي خدا كار بكنيم ميخواهيم اسلام را در ايران متحققش كنيم. نه در ايران در همه جا، در هر جا انسان هست. بايد مسلم باشد. انشاءاللّه. آرزوي ما اين است. مثل اينكه آرزوي انبيا هم اين بوده كه همه بشر مسلمان باشند.

ما یک ملت ضعیفی هستیم اما منطقمان قوی است

 1. ما يك ملت ضعيفي هستيم، اما منطقمان قوي هست. ما با منطق قوي داريم صحبت ميكنيم. تفنگ ميخواهند بكشند، ما هم تا آخر جانمان ميزنيم. محاصره اقتصادي ميكنند، ما هم ميتوانيم مقاومت كنيم.
 2. اين يك وابستگي فكري است كه انسان از مكتب خودش دست بردارد برود سراغ مكتب ديگران. از اقتصاد خودش دست بردارد برود سراغ اقتصاد ديگران، اقتصاد خودش را اصلاً نظر نكند، نفهمد كه چيست، مثلاً اقتصاد اسلامي چيست اينها اصلاً نميدانند، ازشان بپرسيد كه اقتصاد در اسلام چيست اصلاً نميدانند. در عين حالي كه اين را نميدانند رفتند سراغ اقتصاد ماركسيست!(۱)

رهبر انقلاب امروز همچنین نماینده کیم ایل جونگ رهبر کره شمالی را به حضور پذیرفتند .

 خداوند ملت ما را از شر آمریکا نجات دهد

اهم نکات مطرح در بیانات امام خمینی در این دیدار عبارت است از :             

 1. خداوند انشاءاللّه ملت ما را نجات بدهد از شرّ امريكا. و من اميدوارم كه اگر صداي ما به مردم عالم برسد، ملتها همه با ما موافقاند.

امروز اسلام با کفر مواجه است

 1. برادران آذربايجاني بيدار باشند كه امروز كه ما مواجه هستيم با يك همچو قدرتي و اسلام مواجه با كفر است و اسلام در خطر است، اينهايي كه آشوب دارند بپا ميكنند، در هر جاي از مملكت كه آشوب بپا بكنند، اينها اشخاصي هستند كه مخالف با اسلام هستند و ميخواهند اسلام متحقق نشود. جمهوري اسلام متحقق نشود. و بايد درست متوجه باشند.

مخالفت با قانون اساسی مخالفت با اسلام است

 1. مردم شريف آذربايجان بدانند كه عمال امريكا هستند كه الآن دست در كار هستند و وادار ميكنند مردم را به اين آشوبها و به اينكه يك وقت منجر به برادركشي بشود. آشوبي هم كه در قم انجام شد باز به دست همانها بود. و آنها بودند كه ميخواستند نگذارند قانون اساسي تصويب بشود. و حالا هم با قانون   اساسي مخالفند. مخالفت  با قانون اساسي مخالفت  با اسلام هست. و شما بيدار باشيد.(۲)

پسر اشرف پهلوی ترور شد

شهریار شفیق پسر ۳۴ساله اشرف خواهر شاه سابق بعد از ظهر امروز به ضرب گلوله یک ناشناس در محله اعیان نشین پاریس کشته شد .

گروهی موسوم به فدائیان اسلام مسئولیت این ترور را بر عهده گرفته است . (۳)

شهریار شفیق که در رباط متولد شده و دارای یک گذرنامه مراکشی بود ثمره دومین ازدواج اشرف با احمد شفیق یک افسر مصری است که دو سال قبل درگذشت ، شهریار شفیق که افسر نیروی دریایی در زمان رژیم سابق بود بعد از پیروزی انقلاب توانست از طریق مرزهای آبی جنوب فرار کرده و عازم فرانسه شود (۴)

الله اکبر مردم بر بالای پشت بام منازل / مردم توطئه های آمریکا را محکوم کردند

امشب و به دعوت دفتر امام خمینی مردم در تهران و شهرستانها به پشت   بام ها رفته و با سردادن شعارهای الله اکبر توطئه های آمریکا را محکوم کردند .

در این رابطه امروز از سوی دفتر امام خمینی اطلاعیه ای صادر شد که در آن ملت ایران دعوت شده بودند در ساعت ۲۱بمدت ۱۵دقیقه بر پشت بام ها رفته و الله اکبر بگویند . (۵)

د ر حال حاضر کلمه خودمختاری را نمی پسندم

آیت الله شریعتمداری امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : در حال حاضر کلمه خودمختاری را نمی پسندم ولی اختیارات داخلی برای آذربایجان لازم و ضروری است .

مردم تبریز حقوق بیشتری می خواهند !

وی دربخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به حوادث آذربایجان گفت : در تبریز رادیو و تلویزیون را گرفته اند ، استاندار را از شهر خارج ساخته و نیروی هوایی نیز با آنان اعلام همبستگی کرده است ، همه مردم با وحدت کلمه حقوق بیشتری می خواهند !

مردم من  را می خواهند

آیت الله شریعتمداری گفت : مردم می خواهند من مسئولان آذربایجان را انتخاب کنم .

وی ادامه داد : اصل مربوط به شورای نگهبان در قانون اساسی باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد چرا که اختیارات مردم را از آنها سلب می کند!(۶)

چرا با من مشورت نمی کنید

بعد از مصاحبه مطبوعاتی آیت الله شریعتمداری با شورای انقلاب دیدار و گفت و گو کرد .

هاشمی رفسنجانی سرپرست وزارت کشور در مورد این دیدار گفت : آیت الله شریعتمداری از اینکه گاهی در جریان تصمیمات مربوط به آذربایجان نبوده اند گله داشتند و این تنها گله مشخصی بود که ایشان اظهار داشتند و قرار شد در مورد مسائل آذربایجان با ایشان مشورت شود .

وی در مورد اشغال مراکز دولتی در آذربایجان نیز گفت : بعد از بیانیه های آیت الله شریعتمداری مبنی بر ضرورت حفظ آرامش در آذربایجان بایستی همه چیز به حالت سابق بازگردد و در صورتی که آشوبگران این مراکز از جمله صدا و سیما را ترک نکنند دولت با قاطعیت برخورد خواهد کرد . (۷)

ورود دمکراتها به تبریز و حمایت از هواداران آیت الله شریعتمداری

به دنبال حوادث روزهای گذشته در تبریز یک گروه کرد وابسته به حزب دمکرات کردستان و…وارد آذربایجان شده و حمایت خود را از آشوب های این منطقه اعلام کردند . (۸)

گفتنی است بر اساس بیانیه هایی که از سوی حزب جمهوری خلق مسلمان منتسب به آیت الله شریعتمداری منتشر شده است این گروه خواهان خودمختاری آذربایجان همانند وعده ای است که به کردستان داده شده است .

آیت الله منتظری : خون تمام شهدای انقلاب بر گردن آمریکا است

آیت الله منتظری در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران گفت : خون تمام شهدای انقلاب از ۱۵خرداد ۴۲تا امروز بر گردن آمریکا است ، شاه نیز نوکر آمریکا بود .

وی افزود : در تمام کشورهای شرق اگر مسائل و مشکلاتی پیش می آید سرنخ دست آمریکا است .

آیت الله منتظری گفت : اگر آمریکا می خواهد از راه نظامی با ما مبارزه کند همه آماده شهادتیم و اگر میخواهد از راه تحریم اقتصادی ما را به زانو درآورد روزه میگیریم و نان و گوشت کمترمصرف میکنیم .

آیت الله منتظری با اشاره به رویدادهای آذربایجان گفت : آیا برادران و خواهران آذربایجانی ما می نشینند که آمریکا توطئه کند و کشور اسلامی ما را تجزیه کند . (۹)

پی نوشت

 1. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۱۷۹
 2. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۱۹۰
 3. کیهان ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۳
 4.  اطلاعات ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۲ ، شفیق (متولد ۲۴ اسفند ۱۳۲۳) که درجه ناخدا یکمی (‌سرهنگی) داشت، پیش از انقلاب با سمت جانشین فرمانده ناوگان دریایی خلیج فارس و دریای عمان در بندرعباس مشغول کار بود و چند روز پس از انقلاب با یک فروند قایق موتوری از بندرعباس گریخت و به نقطه نامعلومی رفت. آیت الله خلخالی، حاکم شرع وقت دادگاه انقلاب اسلامی برای شفیق دادگاهی غیابی ترتیب داد و وی را همراه با تنی چند از فرماندهان ارشد ارتش شاهنشاهی به «افساد فی الارض» متهم و محکوم به اعدام کرد که در نهایت ترور وی با نام فدائیان اسلام انجام شد. عبد خدایی یکی از اعضای فدائیان اسلام در مورد انتساب ترور شفیق به این گروه می گوید : شهریار شفیق را ما ترور نکردیم. ما در این جریان اصلا دخالتی نداشتیم، نمی‌دانیم چه کسانی بودند و چه کردند. ما در آن قضایا نبودیم. بنظرم آقای خلخالی هم دخالتی در این قضیه نداشت، منتهی همیشه روی موج سوار می‌شد. مثلا شاه که به پاناما رفت، ایشان اعلام کرد من عده‌ای را مامور کردم شاه را در آنجا از بین ببرند، درحالیکه چنین چیزی وجود نداشت. بعضی‌ها عادت دارند در مسایل سیاسی روی موج سوار شوند، آن موقع ما سکوت کردیم. اعتراضی هم نشد چون متوجه نشدیم بنام فدائیان اسلام این کار را کردند. ما اصلا از آن جریان باخبر نبودیم. قطعا اگر مطلع می‌شدیم، نفی می‌کردیم. رک ما پسر اشرف پهلوی را ترور نکردیم ، مصاحبه تاریخ ایرانی با عبدخدایی ،۱۵اسفند ۱۳۸۹
 5. اطلاعات ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 6. اطلاعات ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۲ ، این که گروه های مسلح با سوء استفاده از حسن نیت مسئولان کشور و احساسات مذهبی عموم ملت به مراکز حساسی چون صدا و سیما ریخته و این مراکز را اشغال کرده بودند آیت الله شریعتمداری را به این نتیجه رسانده بود که گویا آذربایجان با وی بیعت کرده و بر انقلاب شوریده است از این رو است که آیت الله شریعتمداری با توجه به اطلاعات ناقصی که به گوش وی رسیده بود از جمله اعلام همبستگی برخی گروه ها و احزاب این حمایت ها را به کل مردم آذربایجان تسری داده و خواستار سهمی می شود که بعد از انقلاب در ظاهر از مردم آذربایجان دریغ شده است و آن خودمختاری است هر چند که آیت الله شریعتمداری می گوید نامش را نبرید ولی معنایش را اراده می کند . حوادث روزهای آینده آذربایجان به خوبی نشان خواهد داد که این تصور تصور اشتباهی بوده که بر اثر مشورت با افراد ناصالح و …در ذهن آیت الله شریعتمداری خطور کرده بود.
 7. اطلاعات ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۱و۲
 8.  اطلاعات ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۲
 9. کیهان ، ۱۷آذر۱۳۵۸، صفحه ۵

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

2 + 17 =

WpCoderX