هاشمی رفسنجانی : صفات ولایت امر را در آیت الله منتظری می بینیم / امام نمی توانند جانشین خود را معرفی کنند !

آیت الله خامنه ای رئیس شورای عالی دفاع و رئیس جمهور طی سخنانی در جمع پاسداران انقلاب در پادگان غدیر اصفهان اظهار داشتند : پیروزی شما تنها شکست عراق نیست که شکست آمریکا است .

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی اطلاعیه ای اسامی کاندیداهای این جامعه را برای مجلس خبرگان اعلام کرد .

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که نامزد انتخابات مجلس خبرگان شده است در اظهار نظری اعلام کرد « ما صفات ولایت امر را در آیت الله منتظری می بینیم»

نماینده امام در موسسه کیهان و وزیر ارشاد اسلامی بعد از ظهر دیروز در جمع کارکنان موسسه کیهان حضور یافت و شاهچراغی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی را به عنوان سرپرست کیهان معرفی کرد.

محمد خاتمی  : کیهان به هیچ دسته و گروهی وابسته نیست و فقط به حضرت امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و امت شهید پرور وابسته است و معیارهای حاکم بر کیهان از رهنمودها و سخنرانی های حضرت امام نشات گرفته و می گیرد .

پیروزی ایران در جنگ تنها شکست عراق نیست که شکست آمریکا است

آیت الله خامنه ای رئیس شورای عالی دفاع و رئیس جمهور طی سخنانی در جمع پاسداران انقلاب در پادگان غدیر اصفهان اظهار داشتند : پیروزی شما تنها شکست عراق نیست که شکست آمریکا است .

ایشان در این جمع تاکید کردند : آن چه امروز دنیا را به شگفتی وا می دارد شهادت طلبی شما است که غرب مادیگرا و مکاتب الحادی معنای آن را نمی فهمند و امروز چشم های کم دید نمی تواند عظمت تک تک شما را بشناسد و بفهمند ، اما آن ها که آینده را می بینند و ارزش های اسلامی را می توانند محک بزنند می دانند که یکایک سنگرنشینان و رزمندگان چه نقشی در دنیای آینده و آینده بشریت دارند .

آیت الله خامنه ای با تشریح نقش شرق و غرب و فریب دادن ملت ها و پیروی کشورهای به ظاهر مسلمان منطقه از آمریکا گفتند : آن ها که در منطقه به ظاهر دم از دین می زنند جز هوای نفس و قدرت طلبی و ارضای هوس ها انگیزه ای ندارند و دنیا بازیچه آن ها است .

ایشان در ادامه سخنان خود گفتند : امروز آمریکا به شدت در منطقه فعال است و صهیونیزم غاصب احساس راحتی و آسایش می کند و دولت های مرتجع و متحدان سیاسی آمریکا خیال آمریکا را راحت کرده اند و آمریکا در منطقه به بیشترین بخش از هدف های خود رسیده است ، انتقام انقلاب اسلامی و فتوحات شما از مردم مظلوم لبنان و فلسطین گرفته شد. ابرقدرت های شرق و غرب در سطح بالا دست در دست هم گذاشته و در این بخش توافق کرده اند یکی جنایت و دیگری سکوت کرد و بالاخره دروغ خود را آشکار کردند . دولت های مرتجع منطقه نیز هر چه توانستند اهداف آمریکا را به تحقق نزدیک کردند و این امر سبب شده است که مسئولیت و تکلیف ما از همیشه سنگین تر شده است .

آیت الله خامنه ای افزودند : ما به عنوان یک دولت در مقابل حوادث قرار نمی گیریم بلکه به عنوان یک مجموعه بزرگ و متشکل از ۴۰ میلیون انسان سخن می گوئیم و اعلام مواضع می کنیم به همین دلیل هم هست که تاکنون شکست نخورده ایم و بعد از این هم شکست نخواهیم خورد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سفر هیئت های صلح گفتند : امروز دفاع ما فقط دفاع از مرزهای کشورمان و مردممان نیست بلکه دفاع از آرمان نزدیک به یک میلیارد مسلمان یعنی اسلام زندگی ساز است لذا هیئت های صلحی که تاکنون آمده اند و بعد از این هم ممکن است بیایند هرگاه حرف حق ما را شنیده اند پاسخی در مقابل آن نداشته اند .

ایشان افزودند : ما شرط سوم خود را برای صلح به همه ملت های منطقه مربوط می دانیم و آن تنبیه رژیم متجاوز عراق است و روی آن اصرار داریم فقط به خاطر صلح و آرامش منطقه و کوتاه کردن دست تجاوز گران و این سخن ما است که تاکنون گفته ایم و پس از این نیز خواهیم گفت.(۱)

جامعه مدرسین کاندیداهای خود را برای خبرگان معرفی کرد

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی اطلاعیه ای اسامی کاندیداهای این جامعه را برای مجلس خبرگان اعلام کرد .

حضرات آیات سید علی خامنه ای ، جنتی ، هاشمی رفسنجانی ، موسوی اردبیلی ، جلال الدین طاهری ، روح الله خاتمی ، ربانی املشی ، واعظ طبسی ، محمد یزدی ، یوسف صانعی ، ابوالقاسم خزعلی ، امامی کاشانی ، محمد فاضل ، حسین نوری ، محی الدین انواری ، محمدی گیلانی ، حائری شیرازی ، آذری قمی ، حسین خادمی ، طاهری خرم آبادی ، موسوی تبریزی ، باقری کنی ، مسلم ملکوتی ، جوادی آملی ، مرتضی مقتدایی ، قاضی دزفولی ، امینیان ، هادی خسروشاهی ، مجتهد شبستری ، ابوالحسین شیرازی ، حسینعلی رحمانی ، مهدی یثربی ، مولوی مدنی ، مروج اردبیلی ، محمد باقر خوانساری ، موحدی کرمانی ، محمد علی انگجی ، محمد ایمانی ، عبدالحسین غروی ، ابوالفضل میرمحمدی ، موسوی جزایری و مکارم شیرازی در لیست کاندیداهای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان قرار دارند.(۲)

آیت الله صادق خلخالی نماینده قم در مجلس نیز با انتشار اطلاعیه ای خود را کاندیدای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان کرد . (۳)

هاشمی رفسنجانی : صفات ولایت امر را در آیت الله منتظری می بینیم !

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که نامزد انتخابات مجلس خبرگان شده است در اظهار نظری اعلام کرد « ما صفات ولایت امر را در آیت الله منتظری می بینیم»

وی در مورد شرایطی که مردم باید در انتخابات خبرگان به آن توجه کنند گفت : شرایط صلاحیت خبرگان را شورای نگهبان مشخص می کند و به این ترتیب مردم می توانند به کسانی که ثبت نام کرده اند و صلاحیت آنان از سوی شورای نگهبان اعلام شده است رای دهند .

هاشمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره اظهارات اخیر آیت الله طاهری امام جمعه اصفهان نیز گفت : به نظر من مردم در میان علما توجه بیشتری به آیت الله منتظری دارند ، البته باید تقلید را با رهبری از هم جدا کنیم یعنی ممکن است کسانی باشند که بعد از امام در تقلید به گونه ای دیگر فکر کنند ولی از نظر رهبری سیاسی به آیت الله منتظری توجه کنند گرچه ممکن است که اکثریت مقلد ایشان باشند البته من بنا ندارم در این مسائل این گونه اظهار نظر کنم و اگر فرضا تشخیص مردم روی آیت الله منتظری باشد مجلس خبرگان دیگر کاری نخواهد داشت و امام جمعه اصفهان هم قاعدتا با توجه به اصل پنجم قانون اساسی که ولایت امر باید بر عهده فقیه عادل ، با تقوا ، آگاه به زمان و مدیر و مدبر باشد این مطلب را گفته اند و ما این صفات را در آیت الله منتظری می بینیم .

خبرنگاری از هاشمی پرسید « امام خمینی در کتاب ولایت فقیه فرموده اند ولی فقیه تمامی اختیارات پیامبر را دارا می باشد بنا بر اصل فوق حق تعیین جانشین نیز برای ولی فقیه محفوظ است چرا در قانون اساسی این امر ذکر نشده و از امام درخواست نمی شود تا صریحا جانشین ذیصلاح خود را معرفی کند؟» هاشمی پاسخ داد : این در قانون اساسی پیش بینی نشده البته اگر روزی امام خواستند چنین کاری بکنند که معمولا امام نمی کنند و به قانون اساسی مملکت فوق العاده احترام می گذارند و اطاعت از قانون را واجب می دانند و اگر در قانون اساسی میگنجاندند که رهبر بعد از خودش و یا در زمان خودش برای بعد از زمان خود و یا در زمان خودش جانشین تعیین کند مانعی نداشت ولی این گنجانده نشده و امام و همان ولی فقیه هم این قانون را امضا کردند البته منطقی هم همین است و امام نیز میلشان همین است که مردم را از انتخاب رهبری محروم نکنیم »(4)

شاهچراغی مسئول موسسه کیهان شد

محمد خاتمی نماینده امام در موسسه کیهان و وزیر ارشاد اسلامی بعد از ظهر دیروز در جمع کارکنان موسسه کیهان حضور یافت و حسن شاهچراغی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی را به عنوان سرپرست کیهان معرفی کرد.

خاتمی طی سخنانی در این جلسه گفت : خط فکری کیهان باید همان خط فکری حاکم بر اکثریت این امت باشد امتی که رژیم سفاک و غداری را از پای در آورد و مشت محکمی بر دهان آمریکا کوبیده و همه نقشه ها و توطئه هایش را نقش بر آب کرد .

وی افزود : کیهان به هیچ دسته و گروهی وابسته نیست و فقط به حضرت امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و امت شهید پرور وابسته است و معیارهای حاکم بر کیهان از رهنمودها و سخنرانی های حضرت امام نشات گرفته و می گیرد .

خاتمی گفت : باید فقط به حدود و معیارهای خدایی متکی بود ما از نظر فرهنگی نیازمند فعالیت وسیعی هستیم و دین بزرگی در این راه بر عهده ما است و باید بدانیم بزرگترین هویت این انقلاب بعد فرهنگی آن است که سبب می شود انقلاب و شخصیت آن را به جهانیان بهتر بشناساند.

خاتمی همچنین گفت : من معتقدم نسبت به اصول فکری و اعتقادی نباید مصالحه و سازش کرد اول باید از نظر اصولی سازش ناپذیر بود دوم این که انسان باید سلیقه های گوناگون را پذیرا باشد.

خاتمی در حالی که یکی از ایرادات عمده نمایندگان مجلس در بررسی صلاحیت وی در مجلس برای تصدی وزارت ارشاد عملکرد منفی در کیهان بوده مدعی شد : وقتی که عملکرد روزنامه کیهان به نقد گذاشته شد هیچ نقطه بدی در کیهان نیافته بودند و این عملکرد در مجلس شورای اسلامی هم مورد قضاوت قرار گرفت . (۵)

میرحسین موسوی : فرانسه در جنایات صدام شریک است

میرحسین موسوی نخست وزیر پیش از ظهر دیروز در گفت و گویی با خبرنگاران اظهار داشت : فرانسه در جنایات صدام شریک است .

وی در مورد اظهار نظر وزیر خارجه فرانسه که گفته است این کشور و کشورهای غربی حاضرند امنیت کشورهای عربی ساحل خلیج فارس و تنگه هرمز را تعیین کنند به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت : امنیت این کشورها را با سرنیزه آمریکایی و فرانسوی نمی توان حفظ کرد امنیت واقعی کشورها را ملت ها حفظ می کنند و ملت های منطقه نیازی به اربابان آمریکایی ، انگلیسی و فرانسوی ندارند .

نخست وزیر همچنین در مورد عدم پذیرش سفیر فرانسه از سوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت : بیشترین شهدای ما در شهرهای جنگ زده توسط سلاح های فرانسوی به شهادت رسیده اند و فرانسه همچنین جنایتکارانی چون منافقین را حمایت می کند و وام تضمین شده یک میلیارد دلاری ملت مستضعف ما را نگه داشته است و من فکر می کنم با این اوصاف آمدن سفیر فرانسه به کشور ما بی فایده است .

وی گفت : ما به فرانسه می گوئیم شما در جنایات صدام سهیم هستید . شما در انفجارهایی که زن و بچه مردم در کوچه و خیابان ها به خاکستر و خون کشیده سهیم هستید . میراژهای شما شهرهای ما را به آتش می کشد و شما پولی که متعلق به ملت ۴۰ میلیونی ما است علیرغم حکم دادگاه خودتان نگه داشته اید . (۶)

پی نوشت

۱ جمهوری اسلامی ، ۲ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۸

۲ اطلاعات ، ۲ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲

۳ اطلاعات ، ۲ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲

۴کیهان ، ۲ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲ ، اظهارات هاشمی رفسنجانی را در آن برهه از منظرهای مختلفی می توان به بررسی نشست که از جمله این موارد سخن گفتن از قائم مقامی رهبری آیت الله منتظری پیش از تشکیل مجلس خبرگان است ، در این زمینه در پی نوشت روزشمار ۳۰ آبان ۱۳۶۱ به تفصیل سخن گفتیم اما نکته دیگری که هاشمی بدان پرداخته است لزوم تبعیت امام امت از قانون اساسی و پیش بینی نشدن تعیین رهبر آینده از سوی امام در قانون اساسی  است ، هاشمی به درستی می گوید که تعیین رهبر آینده در قانون اساسی بر عهده ولی فقیه حاضر گذاشته نشده است و این بدیهی و توضیح واضحات است اما سخن این جا است آیا بر طبق قانون اساسی « انتخاب قائم مقام رهبری»  بر عهده مجلس خبرگان گذاشته شده بود؟ پاسخ منفی است . نکته دوم این که هاشمی می گوید امام خمینی که قانون اساسی را امضا کرده اند از آن تخطی نمی کنند و نکته افتراق هاشمی با جریان اصیل انقلابی از ابتدا در این محور بوده است . روشن و مبرهن است که همه نهادها و ارگان های نظام اسلامی مشروعیت خود را از ولایت فقیه می گیرند و قانون اساسی نیز مستثنی نیست ، فلسفه حکم حکومتی نیز بر همین مبنا است ، آیا بر اساس مبانی عقیدتی تشیع ولی فقیه می تواند برای صلاح امت از قوانین عادی و یا اصلی ترین قانون کشور یعنی قانون اساسی در مواردی عدول و عبور کنند ؟ پاسخ مثبت است . پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب در این زمینه طی تحلیلی می نویسد  « احکام و اوامر فقیه از زمره احکام شرعی است، بنابراین احکام، اوامر و نواهی فقیه واجد الشرایط از مصادیق احکام شرعی هستند و به این اعتبار از منابع حقوق اساسی کشور محسوب می‌شوند. اوامر و فرامین امام(ره) و رهبری به مثابه منابع حقوق‌اساسی هستند. مثل فرمان تشکیل مجمع تشخیص مصلحت قبل از بازنگری قانون اساسی یا شیوه بازنگری قانون اساسی که در این قانون پیش بینی نشده بود.» بر این اساس « این ولایت مطلقه همان مکتب فقهی امام (قدس‌سره) است که در زمینه حکومت همان اختیارات رسول‌الله و ائمه علیهم السلام را برای فقیه، قائلند اگر چه فقیه از نظر اعتبار معنوی و جایگاه شأنی، هرگز به پیامبر و ائمه نمی‌رسد و برخی مقامات منحصر به آنان صلوات‌الله علیهم است. لکن آنچه به عنوان «حاکم» و اختیارات و تصرفات حکومتی انجام داده‌اند، همان اختیار برای فقیه در عصر غیبت نیز وجود دارد.» از سوی دیگر  در در اصل ۱۱۰ قانون اساسی حل معصلات نظام که از  طریق عادی قابل حل نیست بر عهده رهبری قرار داده شده است. (بند ۸). طرق عادی همان طرق قانونی و احکام اولیه است. این تعبیر بیانگر اختیارات حکومتی است و اگر اصل اختیارات حکومتی حاکم پذیرفته نشده باشد، حل معضلات ممکن نخواهد بود. رک جایگاه حکم حکومتی در قانون اساسی ، پایگاه اطلاع رسانی رهبر معظم انقلاب ، ۶ مرداد ۱۳۸۹ همه این موارد نشان می دهد که ولی فقیه در نظام اسلامی می تواند برای مصالح امت تصمیماتی اتخاذ کند که این تصمیمات در طرق عادی پیش بینی نشده و حتی در قانون اساسی نیامده است . امام خمینی در این زمینه تعابیر جالبی دارند . امام امت طی نامه ای در باره حدود و اختیارات ولایت فقیه تاکید می کنند « باید عرض کنم حکومت، که شعبه ‏اى از ولایت مطلقه رسول اللَّه- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- است، یکى از احکام اولیه اسلام است؛ و مقدم بر تمام احکام فرعیه، حتى نماز و روزه و حج است…حکومت مى‏ تواند قراردادهاى شرعى را که خود با مردم بسته است، در موقعى که آن قرارداد مخالف مصالح کشور و اسلام باشد، یکجانبه لغو کند. و مى‏ تواند هر امرى را، چه عبادى و یا غیر عبادى است که جریان آن مخالف مصالح اسلام است، از آن مادامى که چنین است جلوگیرى کند. حکومت مى ‏تواند از حج، که از فرایض مهم الهى است، در مواقعى که مخالف صلاح کشور اسلامى دانست موقتاً جلوگیرى کند.»  سوال اساسی این جا است که اگر ولی فقیه از منظر امام این اختیار را دارند که قراردادهای فیمابین خود و مردم را به صورت یک جانبه لغو کند نمی تواند در امری چون جانشین نظر خود را اعلام کنند؟ این مسئله بعدها جامه عمل به خود پوشید و امام خمینی بارها و به دفعات و به افراد مختلفی که هاشمی رفسنجانی نیز یکی از آن ها بود اعلام کردند بهترین فرد برای رهبری بعد از ایشان آیت الله خامنه ای است . در این زمینه گفتنی های دیگری نیز هست که به آینده واگذار می کنیم .

۵کیهان ، ۲ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲

۶-جمهوری اسلامی ، ۲ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۱

مطالب مرتبط

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت

به مناسبت درگذشت یار دیرین امام و رهبری / مروری به زندگینامه آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱ ؛ هاشمی از آغاز تا پیروزی انقلاب
آیت الله هاشمی رفسنجانی : انصاف نیست پول این مردم را صرف تحصیل افراد ملحد و بی دین کنیم/تنها کسانی حق تحصیل دارند که همراه نظام اسلامی باشند
هاشمی رفسنجانی : انقلاب نباید به سمت مفت خورها منحرف شود
آیت الله هاشمی رفسنجانی : وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است/ هر امکانی که مبارزین علیه اسرائیل در لبنان بخواهند در اختیارشان می گذاریم
هاشمی رفسنجانی پیشنهاد داد ؛ ضرورت تشکیل یک ارتش مشترک اسلامی برای آزادی بیت المقدس
هاشمی رفسنجانی : وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است/از اول گفتیم با اسرائیل در جنگ هستیم
بهزاد نبوی : یک روز لیبرال ها دشمن ما بودند امروز حزب اللهی ها / بی انصافی است به ما منافقین آینده گفته می شود !
هاشمی رفسنجانی : صفات ولایت امر را در آیت الله منتظری می بینیم / امام نمی توانند جانشین خود را معرفی کنند !
هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه : اسرائیل ۴۵۰ میلیون دلار به ایران بدهکار است / بیت المقدس با زور آزاد می شود / اسرائیل را باید در تل آویو شکست بدهیم
هاشمی رفسنجانی : مسائل مربوط به سیاست خارجی بدون مشورت با امام انجام نمی شود / در مبارزه با آمریکا خاکریز اول و دوم شاه و لیبرالیسم بودند
آیت الله هاشمی رفسنجانی : دیگر دوران خوش نشینی در تهران به سر آمده است ! / تا ما هستیم از این چیزها خبری نیست!
هاشمی رفسنجانی : سفرای ایران باید از موضع قدرت با دشمن حرف بزنند / جمهوری اسلامی موظف نیست هزینه انتشار نظرات مخالف را پرداخت کند
آیت الله هاشمی تشریح کرد ؛چگونگی خنثی سازی توطئه لیبرال ها / فرنگ رفته هایی که اعتماد آمریکا را جلب کرده بودند می خواستند در ایران مسئولیت بگیرند !
آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه تهران : اگر بگذارند جوان ها صیغه کنند کسی آلوده نمی شود / باید منبع شلیک موشک های عراق تصرف شود
هاشمی رفسنجانی : آمریکا حرفی ندارد نوکرش باشیم به او فحش هم بدهیم ! / برای بستن دست اسرائیل باید دست آمریکا را بست
هاشمی رفسنجانی : از عراق طلبکاریم و برای گرفتن حقوقمان وارد خاک این کشور می شویم
هاشمی رفسنجانی : روی کار آمدن لیبرال ها و عوامل آمریکا در برهه ای مردم را نا امید کرد / ایده آل برخی برای حکومت آلمان و سوئیس بود/با تسخیر لانه فساد آمریکا خیال مردم راحت شد
هاشمی رفسنجانی : دانشگاه آزاد مانند حوزه های علمیه خواهد بود!
هاشمی رفسنجانی : ترجیح می دهیم با خود آمریکا بجنگیم تا نوچه هایش

هاشمی : مجلس خبرگان همیشگی نیست چون کار زیادی ندارد / ای کاش مردم نیازی به رای خبرنگان نداشته باشند!
آیت الله هاشمی رفسنجانی : همه می دانند اگر یک کشور ضد آمریکایی در دنیا باشد آن هم ایران است
آیت الله هاشمی رفسنجانی : ما از اول آمریکا را دشمن خود می دانستیم / آتش افروز اصلی جنگ آمریکا است
آیت الله هاشمی : غرب استعمار گر و آمریکای انحصار طلب صدام را به جنگ با ایران تشویق کرد
آیت الله هاشمی : کشتن منافقین مثل کشتن سربازان صدام در جبهه ها جایز است
افشاگری بزرگ هاشمی از تهدید آمریکا برای تجزیه ایران / آمریکا برای جدا سازی خوزستان ، آذربایجان و سیستان نقشه راه داشت
امام خمینی : اگر ما گرسنه باشیم بهتر است تا وابسته و مرفه باشیم
آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه : سران عرب با دشمنان زبون و در مقابل ما ادای شیر در میاورند / آنان مثل شترمرغ و پفیوزند !
سخنان جالب محمد علی رجایی در مجلس ؛ سخنان مرا یک روستایی هم می فهمد ، سخنان بنی صدر را من هم نمی فهمم ! / مجلس به کابینه رجایی رای اعتماد داد
هشدار آیت الله هاشمی رفسنجانی به قدرت های فرا منطقه ای ؛ خلیج فارس تا زمانی که مصلحت بدانیم امن است !
آیت الله هاشمی در برابر چه اتهام سنگینی از بهزاد نبوی دفاع کرد ؟! / این پرونده مسکوت است !
هاشمی : برای عادی شدن روابط ایران و آمریکا خیلی از مسائل باید حل شود
هاشمی : نزدیکان من اگر خواستار امتیاز شدند گناهکارند !
پیشنهاد آیت الله هاشمی به کشورهای اسلامی ؛ یک ماه با آمریکا قطع رابطه کنید
آیت الله هاشمی : اگر بمیرم راحت هستم چون به هدف رسیده ام ! / تمسخر شعار انتخابات آزاد «نهضت آزادی » از سوی هاشمی
آیت الله هاشمی رفسنجانی : ما از سال ۴۲ آمریکا ، اسرائیل و شاه را با هم محکوم کردیم
جنجال معامله مخفیانه ریگان با ایران ؛ تصاویر/ ماجرای مک فارلین و رسوائیِ ایران گیت
تحلیل آیت الله هاشمی از سه مرحله انقلاب ، مبارزه با شاه ، آمریکا و منافقین !/جهاد با آمریکا و شاه جدای از جهاد با منافقین و مفسدین داخلی نیست
تقدیر آیت الله هاشمی از مادری که فرزند ضد انقلابش را معرفی کرد ؛ کسانی که بهشت را بر جهنم ترجیح می دهند زیادند
هاشمی : دشمنان اسلام برای شکستن اعتبار مجلس تلاش می کنند

آیت الله هاشمی : هر جا ظالم ، استثمارگر و سرمایه دار بیرحمی است علیه جمهوری اسلامی متحد شده اند
هاشمی : اگر خودمان را کمتر از دیگران دیدیم انقلابی هستیم!
هر کس اندک فاصله ای با امام و انقلاب دارد در صدد القای خط آمریکا است
هاشمی رفسنجانی : تقویت برنامه موشکلی تکلیف ما است
عکس / گریه هاشمی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری
آخرین حرف هاشمی ؛ مسلمانان باید تکلیف خود را با کفر که یک سر آن آمریکا است مشخص کنند
خطاب هاشمی به سفیر شوروی ؛ پا جای پای آمریکاگذاشته اید
آیت الله هاشمی : از من باسوادتر و مومن تر هم هست !
آیت الله هاشمی رفسنجانی : زنان باید روسری ، لباس آستین بلند و جوراب کلفت پوشیده و شلوار پایشان باشد ! / دست ها از مچ به پائین و صورت اشکالی ندارد دیده شود !
آیت الله هاشمی رفسنجانی : منافقین دیروز محاربان امروز هستند / منافق زمانی که رو در روی انقلاب قرار گرفت محارب است
آیت الله هاشمی رفسنجانی : لیبرال هایی که می گویند مسلمانیم منافقند و دروغ می گویند
هاشمی : دشمن ما چند نفر منافق نیست بلکه امپریالیسم بین المللی است
آیت الله هاشمی : اکثریت مجلس در یک خط باشد بهتر است !
حمله شدید هاشمی به آل سعود ؛ ای کاش شاه عربستان از غصه مرده باشد
شعار مرگ بر بنی صدر در حضور هاشمی ؛ رئیس مجلس : تا استقرار کامل جمهوری اسلامی در صحنه بمانید
توافق آیت الله هاشمی با فرستاده قذافی ؛ ارتش آزادیبخش اسلامی تشکیل می شود !
آیت الله هاشمی : پست های کشور باید در اختیار حزب اللهی ها قرار گیرد
آیت الله هاشمی : نباید از جنگ با آمریکا ترسید / تجربه نشان داده هر کس مقاومت کرد پیروز شد
میرحسین موسوی : اگر کشورهای اسلامی نمی خواهند راه را باز کنند ما به جنگ اسرائیل برویم
میرحسین موسوی : منافع آمریکا در سراسر کشورهای اسلامی مورد حمله قرار می گیرد/ در هیئت دولت بودجه مبارزه مسلحانه با اسرائیل تصویب شد
گام به گام با برکناری اولین رئیس جمهور – ۲ / هاشمی رفسنجانی : ترجیح دارد بنی صدر رئیس جمهور بماند !
آیت الله هاشمی : در پاسخ به اسرائیل هیچ محدودیتی نداریم / هیئت نظامی سیاسی ایران برای هماهنگی با نیروهای رزمنده عازم سوریه شد
هاشمی ۶۱: سیاست ما در دانشگاه ها ایجاد محدودیت است /هاشمی ۹۵ : مخالف انقلاب فرهنگی بودم/کدام را باور کنیم؟!
آیت الله منتظری : پاسداران باید عامل صدور انقلاب به کشورهای دیگر باشند
از ضاربین هاشمی رفسنجانی اطلاعات وسیعی به دست آمد / حمله گروه مسلح به خانه آیت الله مفتح
حجت‌الاسلام سیدعباس نبوی:آقای هاشمی! شما با تعطیلی دانشگاه‌ها مخالف بودید؟/ جلسه منزل قلهک را فراموش کرده‌اید
جمله دقیق امام پس از ترور هاشمی چه بود ؟ ؛ هاشمي زنده است چون نهضت زنده است
هاشمی رفسنجانی ترور شد ؛ هاشمی در تجمع ضد آمریکایی میدان ۱۷ شهریور چه گفت ؟
آیت الله هاشمی رفسنجانی : خسارات جنگ را به حساب صدام و در لیست طلب خود قرار داده ایم
سخنان هاشمی دانشگاه را به هم ریخت
هاشمی ضمن حمایت از توقیف روزنامه نهضت آزادی ؛ به مشروعیت و صداقت قوه قضائیه ایمان دارم / نباید شانتاژ بکنیم
تفاوت شهید بهشتی و هاشمی در برخورد با نظر امام / شهید بهشتی : نظر امام درباره جلال الدین فارسی کاملا صحیح است / هاشمی : هر چند امام گفت ولی من قبول ندارم !
آیت الله هاشمی رفسنجانی : آمریکا حرفی ندارد نوکرش باشیم به او فحش هم بدهیم ! / برای بستن دست اسرائیل باید دست آمریکا را بست
هاشمی رفسنجانی : از عراق طلبکاریم و برای گرفتن حقوقمان وارد خاک این کشور می شویم
خطبه خواندنی هاشمی رفسنجانی در مورد وضعیت جنسی زنان در غرب/ زن را بصورت مانکن در ویترین می‏گذارند برای نمایش لباس زیر+ فیلم و صوت
موسوی : ملت ایران می خواهد سیطره آمریکا در منطقه را از بین ببرد / بعد از جنگ مبارزه با اسرائیل جنبه استراتژیک می یابد !

یک نظر

  1. سلام

    به این میگن روشندلی!!!

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

4 × چهار =

WpCoderX