نگاهی به جلد ۸ « ایران پس از انقلاب اسلامی » ؛ از فتنه ای که به سقوط « بنی صدر » منتهی شد تا آزادی جاسوس ها پس از تسلیم آمریکا به شرایط ایران!

«ایران پس از انقلاب اسلامی » به گام هشتم خود رسید ، با استعانت از خداوند متعال در این مدت توانسته ایم روی دادها و تحولات کشور را از اولین روز پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان پائیز ۱۳۵۹ مرور کنیم و در این مجلد نیز روزشمار زمستان ۱۳۵۹ در معرض دید مخاطبان گرامی قرار دارد .

زمستان ۱۳۵۹ در خود حوادث تلخ و شیرینی را جای داده است ، از تسلیم آمریکا در برابر شرایط ایران و آزادی جاسوس های آمریکایی پس از ۴۴۴ روز تا بی کفایتی های رئیس جمهور وقت که فرماندهی کل قوا را نیز همزمان بر عهده داشت و شهادت ده ها جوان برومند در جبهه های جنگ بر اثر این بی کفایتی ها!

ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت که روز به روز زاویه خود را با نظام اسلامی و رهبری آن حضرت امام خمینی بیشتر و بیشتر می کرد در روز ۱۴ اسفند یک بحران واقعی برای نظام ایجاد و سخنرانی خود به مناسبت سالمرگ مصدق در دانشگاه تهران را تبدیل به یک میتینگ ضد انقلابی و ضد امنیتی کرد. حمله به نهادهای نظام از دستگاه قضا گرفته تا نخست وزیری تنها گوشه ای از وقایع ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ دانشگاه تهران را توصیف می کند.

در روزهای بعد بنی صدر دست به حاشیه سازی ها و جنجال آفرینی های دیگری زد تا خود را محق جلوه کند ولی در واقع آن چه که روی داد آن بود که بنی صدر مقدمات برکناری خود را در روز ۱۴ اسفند کامل کرد تا در روزهای پایانی خرداد سال بعد توسط مجلس و با حکم امام برکنار شود.

به هر حال تاریخ حوادث تلخ و شیرین را با هم روایت می کند و گریزی از این روی دادهای تلخ و شیرین نیست .

با هم حوادث این فصل از تاریخ ایران اسلامی را مرور می کنیم .

آمریکا تسلیم شد ؛ جاسوس ها پس از ۴۴۴ روز آزاد شدند

سرانجام و پس از گذشت ۴۴۴ روز جاسوس های آمریکا که در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به اسارت دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در آمده بودند بعد از مذاکرات انجام شده و تسلیم دولت آمریکا در برابر شرایط اعلام شده از سوی مجلس شورای اسلامی در روز ۳۰ دی ماه ۱۳۵۹ آزاد شدند.

دولت جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه ای در این راستا اعلام کرد : امروز سه شنبه ۳۰ دی ماه سال ۱۳۵۹ ساعت ۱۷ به وقت تهران از طرف دولت الجزایر رسما به دولت جمهوری اسلامی ایران اطلاع داده شد که سپرده های ایران در بانک های آمریکایی بر اساس مفاد بیانیه دولت الجزایر به حساب بانک مرکزی دولت الجزایر واریز شده است و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز برابر تعهدات به عمل آمده بلافاصله اقدام به اعزام ۵۲ نفر آمریکایی گروگان ملت ایران نمود.

در ادامه این اطلاعیه آمده بود  : پس از تائید سلامت این گروگان ها به وسیله نمایندگان دولت الجزایر و سوئیس هواپیماهای الجزایری حامل آنها در ساعت ۲۰ و ۵۵ دقیقه به وقت تهران از فرودگاه پرواز نمود و در ساعت ۲۱ و ۵۸ دقیقه آسمان دولت جمهوری اسلامی ایران را ترک کرد.

گردهمایی تشنج آمیز ضد انقلاب در میدان آزادی!

در مراسمی که صبح  17 بهمن ۱۳۵۹  در میدان آزادی توسط چریک های فدایی خلق طیف اقلیت برگزارشد بر اثر خشونت و درگیری یک تن کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

از نخستین ساعات بامداد این روز هواداران چریک های فدایی طیف اقلیت با وجود اعلام ممنوعیت تجمع از سوی وزارت کشور به سوی میدان آزادی حرکت کردند.

این عده که تعدادشان از هزار نفر تجاوز نمی کرد تلاش داشتند در شمال غرب میدان آزادی تجمع و سخنرانی ترتیب دهند که با ورود گروه های دیگر مردم که علیه منافقین و فدائیان خلق شعار می دادند از خیابان جنوبی میدان آزادی به طرف محوطه میدان به حرکت در آمدند.

در ساعت نه و نیم صبح اجتماع فدائیان خلق به خشونت منجر شد و اعضای این گروهک با مردمی که در محل جمع شده بودند درگیر شدند .

در این درگیری ها یک تن بر اثر ضربه به مغز کشته شد و گروهی نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

سخنگوی کلانتری ۱۸ تهران نیز که نزدیک ترین کلانتری به محل حادثه است گفت : یک مامور ما از ناحیه شکم هدف گلوله قرار گرفته است و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

اجتماع امجدیه و حمله به نهادهای انقلاب

ورزشگاه امجدیه و یا همان شهید شیرودی هفتمین روز اسفند ماه ۱۳۵۹ شاهد گردهمایی چندین هزار نفر از طبقات مختلف مردم تهران بود که برای استماع سخنان ۴ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجتماع کرده بودند.

هاشم صباغیان ، دکتر ابراهیم یزدی ، دکتر یدالله سحابی و مهندس مهدی بازرگان ۴ تن از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی که این اجتماع را ترتیب داده بودند در برنامه بعد از ظهر ۷ اسفند مطالبی را ایراد کردند و هر یک عملکردهای خود ظرف مدت نمایندگی شان را برای مردم تشریح کردند.

این سخنرانی و حوادث پیرامونی آن را می توان مقدمه روی داد ۱۴ اسفند در دانشگاه تهران دانست . در این مراسم سخنرانان به نهادها و شخصیت های انقلابی حمله و از یک صدایی در مجلس انتقاد کردند.

مهندس سحابی طی سخنانی با انتقاد از مدیریت مجلس اظهار داشت : ما به عنوان نمایندگان اقلیت در مجلس از اختیارات کافی برخوردار نیستیم و هرگاه که زمینه شورایی یا جمعی مطرح می شود ما در نظر گرفته نمی شویم.

بازرگان به عنوان دومین سخنران پشت تریبون رفت و گفت : نظارت بر کار دولت تذکر دادن به وزرا و سوال کردن و استیضاح نمودن است ولی ما تا به امروز استیضاح نکرده ایم .

ابراهیم یزدی به عنوان سومین سخنران با این ادعا که پس از انقلاب در کشور یک سیستم تک حزبی شکل گرفته است به حزب جمهوری اسلامی حمله کرده و گفت : می بینیم که سیستم تک حزبی حاکم گردیده و اکنون حزب حاکم همه چیز را در ید قدرت خود گرفته و اداره امور مملکت در اختیار یک حزب واحد است آن هم حزبی که دقیقا پس از ۲۲ بهمن ۵۷ شکل گرفته و تشکیل شده است .

ابراهیم یزدی در سخنان خود از حزبی سخن می گوید که بعد از پیروزی انقلاب شکل گرفته و این حزب مقدرات امور کشور را عهده دار شده است . مشخص است که منظور ابراهیم یزدی حزب جمهوری اسلامی بود . او در بخش دیگری از سخنان خود مدعی می شود سران حزب جمهوری اسلامی بعد از ۲۲ بهمن به انقلاب پیوسته اند !! و ۴ نکته اساسی در این مورد می تواند مطرح باشد ۱- در کشورهای مردم سالار تشکیل حزب امری عادی و طبیعی است که اگر حزب بتواند اکثریت آرای ملت را به خود اختصاص دهد هم کابینه و هم مجلس در اختیار او است و چگونه این امر بدیهی را به تشکیل نظام تک حزبی تفسیر می کنند ؟! آیا اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دور اول از حامیان و اعضای حزب جمهوری اسلامی نبودند ؟ اگر این گونه بود این اعتراض که نظام اسلامی به سمت تک حزبی پیش می رود ادعای بیهوده و مضحکی می نماید.

۲- از سوی دیگر هاشمی به این ادعا پاسخ می دهد که دولت رجایی حزبی نیست چرا که او قبل از انقلاب عضو نهضت آزادی بوده و پس از انقلاب از عضویت این حزب انصراف داده است و نخست وزیر عضو حزب جمهوری اسلامی نبوده و تنها مورد تائید این حزب است .

 3- اگر به گفته ابراهیم یزدی و دوستان تشکیل حزب در نظام های مردمسالار امری نیکو و پسندیده و نیز تشکیل نظام تک حزبی پسندیده نیست سوال این که چرا در اجتماع هواداران نهضت آزادی شعار داده می شود « ما تابع قرآنیم حزب نمی خواهیم» ؟!

در این زمینه گفتنی های فراوان دیگری نیز هست که در متن این مجلد بدان پرداخته ایم.

غائله ای که به سقوط بنی صدر منتهی شد

۱۴ اسفند ۱۳۵۹ فرا می رسد روزی که به اقرار دوست و دشمن مقدمات برکناری ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور ایران را فراهم ساخت .

ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت در این روز در یک سخنرانی جنجالی که با درگیری های شدیدی همراه بود نهادهای نظام را مورد حمله قرار داده و بدین ترتیب با پایان یافتن سخنان بنی صدر اختلافات بنیادین میان ارکان نظام عمق تازه ای یافت.

در حاشیه سخنرانی جنجالی بنی صدر در دانشگاه تهران که در سالگرد درگذشت مصدق انجام گرفت طرفداران رئیس جمهور و میلیشیای سازمان مجاهدین خلق فضا را متشنج کردند و زمینه درگیری مردم را فراهم آوردند.

این حادثه که تا شب ادامه یافت تعداد زیادی مجروح برجای گذاشت .

8

پس از اظهارات بنی صدر در حمله به نهادهای انقلاب عده‌ای با شعارهایی از پیش تعیین شده به شخصیت‌های انقلاب و نهادهای انقلابی توهین کردند .

«مرگ بر بهشتی!» ازجمله این شعارهای سازمان‌دهی‌شده بود.

در این مراسم هواداران بنی‌صدر به ضرب و شتم نیروهای معتقد به نظام و امام روی آوردند و حتی تعدادی از این افراد را که به سخنان بنی‌صدر اعتراض داشتند، از بالای سکوی بلندی به پایین پرت کردند.

رئیس جمهور در سخنرانی ۱۴ اسفند که حدود ۲ ساعت طول کشید از پاره ای از نهادهای انقلابی که گفته شد افرادی از آنها برای اخلال در سخنرانی و قطع شبکه های بلندگو به دانشگاه آمده بودند به عنوان منابع چماقداری نام برد.

بنیاد مسکن اردبیل ، کمیته مرکزی حزب جمهوری اسلامی قزوین ، بسیج مستضعفین خوزستان ، ستاد جنگ های نامنظم ، نیروی ویژه نخست وزیری ، مرکز تربیت معلم تهران و واحد تحقیقات و ایدئولوژیک سیاسی و …از جمله این نهادها هستند.

رئیس جمهور همچنین چند قبضه کارد و زنجیر و یک کلت را که گفته شد از دستگیرشدگان به دست آمده است به مردم نشان داد اما در این مراسم هرگز از گروهک های پیکار ، مجاهدین خلق و فدایی و …کارتی به عنوان اخلالگر ارائه نشد.

گفتنی است در مراسم ۱۴ اسفند فقط ماموران کلانتری آن هم بدون همراه داشتن هیچ گونه سلاح سرد و گرم مسئول حفظ نظم و آرامش بودند .

بنی صدر همچنین روزنامه های کیهان ، اطلاعات ، مجله اطلاعات هفتگی و رادیو و تلویزیون را متهم به سانسور خود و نشر مطالبی علیه رئیس جمهور کرد.

به دنبال اتهامات بنی صدر علیه نخست وزیری مبنی بر دخالت افرادی به عنوان نیروی ویژه از سوی این نهاد جهت ایجاد آشوب در مراسم دانشگاه تهران روابط عمومی نخست وزیری وجود این نیروی ویژه را به شدت تکذیب کرد.

جزئیات این روی داد مهم که زمینه ساز برکناری بنی صدر در خرداد ماه سال ۱۳۶۰ شد را در متن کتاب می توانید مطالعه کنید.

در پایان ضروری است به این نکته مهم اشاره کنیم که مجموعه حاضر دارای اشکالات متعددی است که بخشی از این اشکالات ناشی از کمبود منابع، محدودیت زمان برای نگارش و جمع آوری و همچین محدودیت در حجم کتاب بوده و ناگزیر می نماید از سوی دیگر نویسنده خود را بی نیاز از نصایح و مشورت های موشکافانه پژوهشگران حوزه تاریخ انقلاب نمی داند و از این راهنمایی ها به امید خدا در مجلدات بعدی استفاده های شایانی خواهد برد.

طبیعی است که هر چه نقص در این مجموعه مشاهده می شود از نگارنده و ضعف او بوده و اگر قدمی رو به جلو برداشته شده است ناشی از راهنمایی ها و مساعدت های بزرگان و اساتید معززی چون حسین سهرابی است که در نگارش و انتشار روزانه این مجموعه در خبرگزاری فارس حقیر را یاری کردند.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

سید روح الله امین آبادی       

بهار۱۳۹۶             

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

هشت − 7 =

WpCoderX