نگاهی به جلد ۷ « ایران پس از انقلاب اسلامی » ؛ سه ماهه آغازین جنگ تحمیلی چگونه گذشت؟ / از سخنرانی انقلابی شهید رجایی در سازمان ملل تا جنجال سازی یک سیاستمدار در شرایط جنگی!

« ایران پس از انقلاب اسلامی » به گام هفتم خود رسید ، با استعانت از خداوند متعال در این مدت توانسته ایم روی دادها و تحولات کشور را از اولین روز پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان تابستان ۱۳۵۹ مرور کنیم و در این مجلد نیز روزشمار پائیز ۱۳۵۹ در معرض دید مخاطبان گرامی قرار دارد . 

در این برهه از تاریخ ایران اسلامی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که در روز پایانی شهریور همین سال به صورت رسمی آغاز شده بود اوج گرفت و ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور و فرمانده کل قوا که می بایستی تمام تلاش و کوشش خود را صرف جلوگیری از ورود و نفوذ بیشتر دشمن در عمق خاک کشور صرف می کرد مشغول درگیری های سیاسی برای حذف رقبا و منتقدین خود در تهران بود ، از سوی دیگر برخی شخصیت ها از جمله صادق قطب زاده که دنبال مجال و فرصتی برای نشان دادن خود بودند رعایت حال و وضعیت حساس و جنگی کشور را نکرده و به دامنه بحران های موجود افزودند.

در این مجلد به این روی دادها خواهیم پرداخت و طبیعی است که دفاع مقدس و تحولات روزها و ماه های آغازین جنگ تحمیلی سهم عمده ای از کتاب را به خود اختصاص داده است.

در ادامه مروری کوتاه می کنیم به روی دادهای این فصل از تاریخ میهن عزیزمان.

سخنرانی انقلابی رجایی در محل سازمان ملل

۲۶ مهر ماه ۱۳۵۹ شهید رجایی نخست وزیر وقت در نشست سالانه سازمان ملل متحد سخنرانی افشاگرانه ای ایراد کرد .

در حاشیه این نشست کارتر پیشنهاد داد برای حل بحران جاسوس های آمریکایی که از ۱۳ آبان ۱۳۵۸ در اختیار دانشجویان مسلمان پیرو خط امام بودند جلسه ای با حضور رجایی برگزار شود که با مخالفت نمایندگان ایران روبرو گردید .

شهید رجایی در این سفر و در جلسه شورای امنیت سازمان ملل پیرامون جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان سخنان مبسوطی ایراد کرد .

رجایی در این سخنرانی با برشمردن دلایل آغاز جنگ علیه ایران و اهداف صدام از این حمله، از سکوت جامعه جهانی در قبال جنگ به شدت انتقاد کرد . 

 وی همچنین ضمن تقبیح نظام حاکم بر جهان، در حین سخنرانی پای برهنه خود را روی میز گذاشت و با نشان دادن آثار شکنجه در زندان‌های دوران شاه، حمایت دولت آمریکا از شاه را مورد انتقاد قرار داد.

 این اقدام نخستوزیر ایران، از اتفاقات کم‌سابقه در سازمان ملل بود.

اظهارات شهید رجایی در این جلسه و روی دادهای پیرامون سفر نخست وزیر کشورمان به سازمان ملل را می توانید در این مجلد مرور کنید.

سخنرانی تحریک آمیز در شرایط جنگ و بازداشت قطب زاده

۱۶ مهر ماه ۱۳۵۹ به دنبال سخنان تحریک آمیز صادق قطب زاده در جریان یک مناظره تلویزیونی ، حکم بازداشت وی صادر شد .

قطب زاده در زمانی که کشور در شرایط جنگی بود ، درباره قوای سه گانه ، نهادهای انقلابی ، دانشجویان پیرو خط امام و شرایط رادیو و تلویزیون سخنان جنجالی بیان کرد که متعاقب آن دادستان کل کشور دستور بازداشت وی را صادر نمود.

قطب زاده پس از کنار گذاشته شدن از سمت های خود و در نهایت پس از انتخابات ریاست جمهوری که با آرای بسیار پائین شکست خورد از نظام اسلامی به تدریج زاویه گرفت تا روزی که به دلیل راهبری یک کودتا دستگیر و پس از محاکمه اعدام شد .

سقوط خرمشهر پس از ۳۳ روز مقاومت

۴ آبان ۱۳۵۹ خرمشهر پس از ۳۳ روز مقاومت به اشغال کامل رژیم بعث عراق درآمد .

نیمه شب چهارم مهر نیروهای ارتش بعثی با سازماندهی و تجهیز لشکرهای مستقر در جبهه خرمشهر و همچنین فراخوانی نیروهای تازه‏‌نفس به این جبهه، هجومی وسیع و گسترده را به شهر آغاز کردند و پس از جنگی نابرابر، وارد خیابان‏‌های خرمشهر شدند.

 رزمندگان و مردم در اطراف پل خرمشهر تلاش بسیاری کردند تا از پیشروی نیروهای عراق جلوگیری کنند، اما سرانجام امروز  غرب خرمشهر به دست دشمن افتاده و باقی مانده نیروهای مدافع، به سمت شرق شهر عقب نشستند اما با تمام پایداری‏‌ها، سرانجام و شهر به صورت کامل به اشغال عراق درآمد .

صدور فرمان امام برای شکست حصر آبادان

۱۴ آبان ماه همین سال زمانی‌که فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «حصر آبادان باید شکسته شود» خطاب به نیروهای مسلح صادر شد، کمتر از یک هفته از تلاش نیروهای عراقی برای تصرف آبادان می‌گذشت. پیش از این نیز چنان چه ذکر آن رفت خرمشهر قهرمان توسط قوای عراقی اشغال شده بود .

عراقی‌ها برای تصرف آبادان در ۸ آبان ۱۳۵۹ در منطقه ذوالفقاری روی رودخانه بهمنشیر پل شناور نصب کرده و با عبور دادن قسمتی از نیروهای خود وارد آبادان شده بودند.

نیروهای عراقی از آن جهت منطقه ذوالفقاری را انتخاب کرده بودند که با استفاده از پوشش نخلستان‌ها بتوانند از دید رزمندگان اسلام دور مانده و به راحتی وارد شهر شوند؛ عبور از این قسمت آسان‌تر از عبور از رودخانه کارون در جنوب خرمشهر بود.

7

با چنین وضعیتی آبادان در یک محاصره ۳۳۰درجه‌ای قرار می‌گرفت و عبور از رودخانه بهمنشیر می‌توانست آن را با خطر جدی روبه‌رو کند.

دشمن می پنداشت اگر بتواند از این رودخانه بگذرد، آبادان را برای همیشه از آن خود کرده است.

در واقع در پی دستور امام (ره) یکی از ۴ عملیات بزرگ و برجسته تاریخ دفاع مقدس رقم خورد که به عنوان یک نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ از آن یاد می‌شود.محسن رضایی درباره اهمیت این عملیات می‌گوید: عملیات ثامن الائمه (ع) نقطه عطف و به عنوان مبداء آغاز راهبرد مرحله دوم جنگ است و یکی از نقاط اعتماد به نفس در راهبرد مرحله دوم، عملیات ثامن الائمه (ع) بود که حلقه واسط و مبداء تحول به شمار می‌رفت.

اسارت وزیر نفت

دهمین روز آبان ماه ۱۳۵۹ مهندس محمد جواد تندگویان وزیر نفت وقت کشورمان و چند مقام دیگر این وزارتخانه که برای بازدید از تاسیسات شرکت نفت به آبادان رفته بودند به اسارت نیروهای عراقی درآمدند.

پس از انقلاب با توجه به سوابق انقلابی مهندس تندگویان، ایشان از سوی شهید رجایی به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شدند. ۴۰ روز بعد شهید تندگویان كه به قصد تشویق و تقدیر كاركنان شجاع تاسیسات نفتی از یك راه فرعی عازم آبادان بودند، مورد تهاجم مزدوران صدام قرار گرفتند و به اسارت دشمن درآمدند. او پس از تحمل سالها اسارت وسخت ترین شكنجه ها در زندانهای مخوف عراق در حكومت دیكتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد، و در  سال ۱۳۷۰ پیكر مطهرش به كشور بازگردانده شد.

شرایط ایران برای آزادی گروگان ها

۱۱ آبان ماه ۱۳۵۹ مجلس برای بررسی گزارش کمیسیون ویژه در مود تعیین سرنوشت گروگان ها جلسه علنی تشکیل داد.  

در این جلسه همچنین گزارش کمیسیون ویژه بررسی مسئله گروگانها توسط موسوی خویینی ها  قرائت شد.

پیشنهاد مجلس شورای اسلامی با الهام از بیانات امام در چهار بند ارائه شد ؛

  1. دولت آمریکا باید تعهد و تضمین نماید که از این پس هیچگونه دخالت مستقیم و غیرمستقیم سیاسی و نظامی در امور جمهوری اسلامی ایران ننماید.
  2. آزاد گذاشتن تمامی سرمایه های ما و در اختیار قرار دادن این سرمایه ها و کلیه اموال و دارائیهای ایران که در آمریکا و یا مؤسسات متعلق به دولت یا اتباع آمریکا در سایر کشورهاست به نحوی که دولت جمهوری اسلامی ایران بتواند به هر کیفیتی که بخواهد از آن استفاده کند
  3. لغو و ابطال کلیه تصمیمات و اقدامات اقتصادی و مالی علیه جمهوری اسلامی ایران و انجام کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم جهت لغو وابطال تمامی دعاوی و ادعاهای دولت امریکا و مؤسسات و شرکتهای آمریکائی علیه ایران به هر صورت و به هر عنوان و انجام کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم جهت عدم طرح هر نوع دعوای حقوقی یا جزائی و مالی جدید از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی رسمی و غیر رسمی دولت آمریکا و یا مؤسسات و شرکتهای آمریکائی و چنانچه هر گونه ادعائی علیه ایران و اتبع ایرانی در هر یک از دادگاههای در رابطه با انقلاب اسلامی ایران و تصرف مرکز توطئه آمریکا و دستگیرشدگان در آن مطرح شود و رأی به محکومیت ایران و یا اتباع ایرانی صادر شود دولت آمریکا متعهد و ضامن است پاسخگوی آن باشد و متعهد و ضامن است که غرامت و خسارت ناشی از آن را بپردازد.
  4. بازپس دادن اموال شاه معدوم با برسمیت شناختن و نافذ دانستن اقدام دولت ایران در اعمال حاکمیت خود مبنی بر مصادره اموال شاه معدوم و بستگان نزدیک وی که طبق قوانین ایران اموالشان متعلق به ملت ایران است و صدور حکم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر شناسائی و توقیف این اموال و به عمل آوردن کلیه اقدامات اداری و حقوقی لازم برای انتقال کلیه این اموال و دارائیها به ایران.

بر اساس این پیشنهاد دولت جمهوری اسلامی ایران در برابر انجام کلیه شرایط فوق توسط دولت آمریکا تمامی ۵۲ مجرم آمریکائی را آزاد خواهد کرد و در صورتی که انجام بعضی از شرایط فوق نیاز به زمان بیشتری داشته باشد با قبول کلیه شرایط از طرف دولت آمریکا در برابر انجام هر شرط تعدادی از مجرمین به تشخیص دولت جمهوری اسلامی ایران آزاد خواهد شد.

روز نیروی دریایی

آذر ماه سال ۱۳۵۹ نیروی دریایی عملیات گسترده ای علیه اسکله ها و ناوچه های عراقی ترتیب داده و به نتیجه رساند. ۶ آذر این سال تکاوران نیروی دریایی بیش از دو سوم اسکله های نفتی البکر و الامیه عراق را منهدم کردند و پرچم ایران بر بلند ترین دکل این دو اسکله به اهتزاز درآوردند.

۷ آذر نیز نیز نیز ناوچه قهرمان پیکان پس از ساعت ها درگیری با چندین رزم ناو عراقی در حالی که تلفات زیادی را به دشمن آورده بود به دلیل اصابت چندین فروند موشک عراقی غرق شد .

روز دفاع قهرمانانه ناوچه پیکان که با همراهی جنگنده های نیروی هوایی منجر به به انهدام بیش از نیمی از توان نیروی دریایی عراق و غرق شدن اسکله های نفتی البکر و الامیه شد ؛ روز نیروی دریایی نام گرفت.

در پایان ضروری است به این نکته مهم اشاره کنیم که مجموعه حاضر دارای اشکالات متعددی است که بخشی از این اشکالات ناشی از کمبود منابع، محدودیت زمان برای نگارش و جمع آوری و همچین محدودیت در حجم کتاب بوده و ناگزیر می نماید از سوی دیگر نویسنده خود را بی نیاز از نصایح و مشورت های موشکافانه پژوهشگران حوزه تاریخ انقلاب نمی داند و از این راهنمایی ها به امید خدا در مجلدات بعدی استفاده های شایانی خواهد برد.

طبیعی است که هر چه نقص در این مجموعه مشاهده می شود از نگارنده و ضعف او بوده و اگر قدمی رو به جلو برداشته شده است ناشی از راهنمایی ها و مساعدت های بزرگان و اساتید معززی چون حسین سهرابی است که در نگارش و انتشار روزانه این مجموعه در خبرگزاری فارس حقیر را یاری کردند.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

سید روح الله امین آبادی       

بهار۱۳۹۶             

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

4 × 4 =

WpCoderX