نامه اشرف دهقانی درباره اختلاف با رهبر سازمان چریک های فدایی

 اشرف دهقانی در نامه ای تاکید کرد : اختلاف ما با رهبری سازمان چریک های فدایی خلق از جمله اختلافاتی است که دهها نمونه آن را می توان در هر جنبش انقلابی نشان داد ، صحبت بر سر تشکیل یک سازمان چریکی دیگر نیست ، صحبت بر سر تحکیم هر چه بیشتر صفوف چریک های فدایی خلق و اصلاح و تصفیه عناصر فرصت طلبی است که با مواضع خود راه فدایی را مخدوش می کنند .
 

پیام امام خمینی به آیت الله صدر

به دنبال دستگیری و آزادی آیت الله محمدباقر صدر توسط رژیم بعث عراق امام خمینی پیامی را خطاب به ایشان صادر کردند .

در بخشی از پیام رهبر انقلاب خطاب به آیت الله صدر آمده است : انتظار آن نبود كه با جنابعالي، شخصيت علمي و اسلامي، چنين رفتار شود. چنانچه انتظار نبود و نيست كه مأمورين دولت عراق در سرحدات رفتاري كنند كه مخالف حُسن همجواري است.

من به دولت عراق نصیحت می کنم

امام خمینی همچنین تاکید کردند : من به دولت عراق نصيحت ميكنم كه اين دژ محكم را كه حافظ كيان [و] مصالح كشور است حفظ كند. اين نصيحتي بود كه من در دوران گذشته به شاه مخلوع و دولت ايران كردم.[۱]

فرمانده دژبان مرکز : نظامیان عضو احزاب بازداشت می شوند

امروز سرتیپ امیررحیمی فرمانده دژبان مرکز اعلام کرد از عضویت پرسنل ارتش در احزاب جلوگیری خواهیم کرد و بلافاصله با توقیف این افراد آنان را به دادستانی ارتش تسلیم خواهیم کرد تا بر اساس مقررات قضایی ارتش با آنان رفتار شود . [۲]

اولین مصاحبه شاه در مکزیک

شاه سابق در اولین مصاحبه مطبوعاتی عمومی خود پس از فرار از ایران گفت : بر اثر حوادثی که پس از خارج شدن از ایران در این کشور روی داده است قلبش خونبار است !

شاه در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد در آمریکا اقامت کند گفت : اگر به من راه دهند چرا که نه ، ولی اطمینان ندارم که از اقامت من در آمریکا استقبال شود . [۳]

محاکمه شکنجه گران ساواک در دادگاه شروع شد

شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران صبح امروز با حضور دهها نفر محاکمه دو تن از معروف ترین شکنجه گران ساواک را آغاز کرد .

این دو تن بهمن نادری پور معروف به تهرانی و فریدون توانگر معروف به آرش هستند که محاکمه آنان به اتهام شکنجه انقلابیون مسلمان آغاز شده است .

در کیفر خواست مربوط به بهمن نادری پور آمده است : وی در اوراق بازجویی به دهها قتل و جنایت و شکنجه اعتراف کرده و چندی پیش نیز در یک برنامه تلویزیونی تکان دهنده پرده از روی جنایاتش به کنار زد و به یکایک قتل ها و کشتارها اعتراف کرد . [۴]

تهرانی : حزب توده را ساواک رهبری می کرد

تهرانی از شکنجه گران ساواک در نخستین جلسه دادگاه اظهار داشت : ساواک در حزب توده نفوذ کرده بود و این حزب یک تشکل خودی برای رژیم بود .

وی گفت : قبل از این که من وارد ساواک شوم همکاران سابق من در تشکیلات حزب توده نفو کرده بودند و تقریبا از تمام مسائلی که در تشکیلات می گذشت اطلاع داشتیم .

وی ادامه داد : عباسعلی شهریاری که بعدها او را مرد هزار چهره ساواک معرفی کردند در راس کار قرار داشت و ازطریق او سایر مامورین و منابع به داخل این تشکیلات هدایت شدند .

تهرانی گفت : حزب توده به این دلخوش بود سازمانی در ایران دارد و مشغول فعالیت علیه رژیم است و ما هم دلخوش بودیم که حداقل از هر  فعالیتی که در تهران صورت می گیرد اطلاع داریم .

این شکنجه گر ساواک گفت : تشکیلات حزب توده در تهران به اصطلاح ساواک یک سازمان خودی بود ، سازمان خودی به سازمانی گفته می شود که دستگاه اطلاعاتی در آن نفوذ کرده باشد و به موقع از تمام جریاناتی که در آن سازمان می گذرد اطلاع یابد و به دلخواه خودش مهره ها و چهره هایش را تغییر دهد . [۵]

وزیر کشور : انتخابات خبرگان قانون اساسی تیرماه برگزار می شود

انتخابات شورای تدوین قانون اساسی در اواسط تیرماه جاری انجام خواهد شد .

احمد صدر حاج سید جوادی وزیر کشور درباره چگونگی تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی گفت : کوشش می شود تا بتوانیم نمایندگان بیشتری را در مجلس خبرگان شرکت دهیم.

وزیر کشور اضافه کرد : برای تصویب قانون اساسی چندین  مرحله طی خواهد شد .

وی این مرحله ها را اینگونه برشمرد : نوشتن پیش نویس قانون اساسی توسط جمعی از حقوق دانان، گذاردن طرح به نظرخواهی مردم ، انتخاب نمایندگان مردم برای تدوین قانون اساسی با توجه به پیشنهادات واصله و برگزاری رفراندوم قانون اساسی .

وزیر کشور ادامه داد : چنانکه گفته می شود این مجلس مجلس مشورتی نخواهد بود و حق هر گونه حک و اصلاح در جهت خواسته های مردم برای نمایندگان محفوظ خواهد بود و در مرحله چهارم به رفراندوم گذاردن قانون اساسی در نظر گرفته شده است . [۶]

انفجار بمب در پالایشگاه آبادان

ظرف دیشب و امروز ۳ بمب در محوطه پالایشگاه نفت آبادان و اداره کل بندر و کشتی رانی  خرمشهر منفجر شد .

از تلفات این بمب گذاری ها گزارشی مخابره نشده است .[۷]

دستگیری ۱۰ عامل خرابکاری در راه آهن تهران – خرمشهر

خبر دیگر از خوزستان این که دو نفر هنگام خرابکاری در خط آهن خرمشهر-تهران دستگیر شدند و با دستکیری آنها ، ۸ نفر دیگر که در اطراف کمین کرده و ناظر اعمال دو همکار خرابکار خود بودند به دام افتادند . [۸]

در طول هفته های گذشته درگیری های گسترده ای در استان خوزستان و بخصوص خرمشهر روی داده است که برخی کشورهای همسایه از جمله رژیم بعث عراق در آن نقش عمده ای داشته است .

استاندار زنجان استعفا کرد

به دنبال تعطیلی بازار زنجان و تحصن گروهی از مردم این شهر در استانداری گروهی از تاکسی رانان این شهر نیز دست از کار کشیدند و به متحصنین پیوستند .

به دنبال این رویدادها هادی موتمنی استاندار زنجان استعفای خود را تسلیم وزیر کشور کرد ، موتمنی علت استعفای خود را وجود مراکز متعدد اخذ تصمیم در منطقه اعلام کرده است. [۹]

نامه اشرف دهقانی درباره اختلاف با رهبر سازمان چریک های فدایی

 اشرف دهقانی در نامه ای تاکید کرد : اختلاف ما با رهبری سازمان چریک های فدایی خلق از جمله اختلافاتی است که دهها نمونه آن را می توان در هر جنبش انقلابی نشان داد ، صحبت بر سر تشکیل یک سازمان چریکی دیگر نیست ، صحبت بر سر تحکیم هر چه بیشتر صفوف چریک های فدایی خلق و اصلاح و تصفیه عناصر فرصت طلبی است که با مواضع خود راه فدایی را مخدوش می کنند . [۱۰]

گفتنی است دو روز پیش روزنامه های کیهان و بامداد از جدایی اشرف دهقانی از سازمان چریک های فدایی و تشکیل یک سازمان جدید توسط وی خبر داده بودند .

 

 


[۱] صحیفه امام ، جلد ۸ ، صفحه ۱۵۰

 

 

 

[۲] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

 

[۳] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱۲

 

 

 

[۴] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

 

[۵] اطلاعات ، ۲۶ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۹

 

 

 

[۶] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

 

[۷] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱

 

 

 

[۸] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱

 

 

 

[۹] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱۰

 

 

 

[۱۰] اطلاعات ، ۲۴ خرداد ۱۳۵۸، صفحه ۲ ، علی رغم تکذیب صورت گرفته خرداد ماه سال ۵۸ اشرف دهقانی از سازمان چریک های فدایی خلق منشعب و گروه جدیدی را پایه ریزی کرد . این گروه نتیجه یکی از انشعابات متعدد سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران بود و در خرداد ۱۳۵۸ توسط اشرف دهقانی و محمد حرمتی‌پور تأسیس شد. این گروه برخلاف اکثریت سازمان معتقد به ادامه مبارزه مسلحانه حتی پس از سرنگونی شاه بود. تمایز نام آن با سازمان اصلی در حذف کلمه "سازمان" بود. با توجه به انشعابات متعدد فداییان و با توجه به نقش یگانهٔ اشرف دهقانی در تأسیس این گروه، معمولاً آن‌ها را با نام "جریان اشرف دهقانی" می‌شناسند، اما نام رسمی این گروه، "چریک‌های فدایی خلق ایران" است.

 

 

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

13 − چهار =

WpCoderX