مراسم سالمرگ رضاشاه و اظهارات عجیب رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران ؛ ارتش رضاشاه تمامیت ارضی کشور را حفظ کرد!

مراسم سالمرگ رضاشاه و اظهارات رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران

در مراسمی که به مناسبت سالمرگ رضاشاه از طرف سازمان های مختلف لشکری و کشوری برگزار شد، تیمسار سپهبد حجازی، رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، طی سخنانی از آن چه خدمات تاریخی رضاشاه خواند سخن گفته و اظهار داشت: ما سربازان به گرد شمع خاموش وجودش گرد آمده ایم تا از خدمات ذیقیمت و بزرگ آن سردار رشید و قائد عظیم الشان به کشور و ملت ایران حق شناسی و سپاسگذاری کنیم.

وی در تجلیل از خدمات رضاشاه به تشکیل ارتش و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور اشاره کرده و گفت: در سال ۱۲۹۹ که اهریمن پلیدی بر سراسر کشور باستانی ایران چیره گردیده و رشته امور بر اثر ناامنی و اغتشاش و طغیان و خودسری و ملوک الطوایفی از هم گسیخته شده و کشور در سراشیب سقوط و اضمحلال قرار گرفته بود و ارتشی نبود که بتواند استقلال و تمامیت میهن ما را حفظ کند و سیاست های شوم بیگانه جهل و بیسوادی و عدم بهداشت و فرهنگ، از همه مهم تر نبودن امنیت و هزاران بدبختی های دیگر چون مرغ شوم بر آسمان ایران بال و پر گسترده و نوای بدبختی سرداده بود… در آن دقایق حساس که ایرانی و ایران با مرگ و نیستی دست به گریبان بود… رادمردی دلیر از میان مردم ستمدیده ایران قد برافراشته و… کشتی طوفان زده کشور را از گرداب وحشتناک نابودی به ساحل پیروزی و نجات و سعادت و خوشبختی راهنمایی و هدایت نمود.

اطلاعات 4 مرداد

چرخ های اداری کشور به کار افتاد، امنیت در سراسر کشور حکم فرما شد، ارتش جوان و نیرومندی تشکیل و به حفظ و حراست مرزهای وسیع ایران مشغول گردید، چرخ های فعاله اقتصادی کشور به گردش درآمد و یاغیان و گردنکشان سرکوب و روح یاس و ناامیدی ریشه کن شد.

وی در ادامه ضمن اعلام وفاداری به محمدرضا پهلوی گفت: گفتار ناهنجار هرزه گویان پیوند مودّت ما را با تو و خاندان جلیل تو و فرزند تاجدارت مستحکم تر خواهد ساخت. آسوده بیارام که ارتش شاهنشاهی و قوای انتظامی کشور به فرمانده تاجدار خود وفادار بوده و برای حفظ تاج و تخت سلطنت ایران و شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضاشاه پهلوی آماده است و در این راه از بذل جان دریغ ننموده و تا آخرین قطره خون خود را در راه نیل به این هدف مقدس نثار خواهد نمود.۱

اعتراض کتبی ایران به دولت شوروی

«اطلاعات» نوشت: گزارشاتی که به دست رسیده است حاکی است که در مذاکرات وزیر امور خارجه و سفیر شوروی، موارد گله ایران از سیاست شوروی و روش رادیو مسکو به صورت تذکر شفاهی عنوان شده و دولت ایران یادداشت رسمی در این مورد به سفیر شوروی نداد.

وزیر امور خارجه مواردی که مورد اعتراض دولت شاهنشاهی است مفصلا برای پکوف شرح داد و ضمنا رئوس مطالب را فهرست وار برای تذکار سفیر یادداشت کرده و به وی تسلیم نموده است.

لینک های مرتبط

وزیر بازرگانی : صادراتمان بیشتر از واردات است / آمار : واردات ۶۰۰ برابر صادرات است

 تلاش ارسنجانی برای تخریب قیام سی تیر؛ همه کاره این تظاهرات حزب توده بود!
مشکلات امروز مردم؛ بیکاری، بیسوادی، عقب ماندگی، کسادی روزافزون بازار و وضع بد پولی و اقتصادی /مشکلات اقتصادی مردم را به قتل و خودکشی واداشته است
 ۶ هزار ایرانی که به نام تحصیل در انگلیس به سر می برند و مشغول کارهای دیگری هستند

امینی : آزادی لجام گسیخته جز برقراری دیکتاتوری نتیجه ای ندارد

تاکنون هیچ پاسخی از طرف دولت شوروی در قبال تذکرات دولت ایران داده نشده و عکس العملی نیز که حاکی از تجدید نظر شوروی در سیاست تبلیغاتی خود باشد تا شب گذشته مشاهده نگردیده است.

تفسیرهای رادیو مسکو در خصوص ایران کماکان عاری از لحن دوستانه است و مسکو از انتقاد شدید نسبت به روابط ایران و غرب نکاسته است. دیشب رادیو مسکو ضمن تفسیری که انتشار داد اشاره نمود: ایران محکم ترین عضو سنتو است و به همین جهت آمریکا تلاش می کند با تمام وسایل از دولت امینی پشتیبانی کند.

درباره این که آیا شوروی به تذکرات ایران جواب خواهد داد یا نه؟ امروز دیپلمات های ایرانی اظهار نظر کردند: به هر صورت دولت شوروی موظف است به لحاظ مراعات اصول دیپلماسی به تذکر ایران جواب بدهد.

خبر دیگر این که پیش از ظهر امروز، عبدالحسین مسعود انصاری، سفیرکبیر ایران در شوروی که هنوز در تهران اقامت دارد، در کاخ وزارت امورخارجه با قدس نخعی ملاقات و مذاکره کرد.

مذاکرات پی در پی سفیر ایران در شوروی با وزیر امور خارجه توجه ناظران سیاسی را به اهمیت مسئله روابط ایران و شوروی جلب کرده است.

آخرین خبر هم این که طبق اطلاعات رسیده از وزارت خارجه این وزارتخانه دیروز یادداشت شدیداللحنی درباره سیاست شوروی نسبت به ایران تسلیم مقامات سفارت شوروی کرده است.

امروز برق اغلب نقاط خوزستان قطع بود

از ساعت چهار صبح امروز، [برق] اغلب شهرستان های استان خوزستان قطع شده و به همین جهت در شهرستان اهواز وضع فوق العاده ای به چشم می خورد.

به منظور ترتیب دادن انشعاب برق از ایستگاه اصلی فشار قوی آبادان، بهمنشیر از نظر فنی احتیاج به قطع برق بود و به همین جهت امروز از ساعت چهار صبح برق بیشتر مناطق خوزستان قطع شد و قرار بود تا ساعت دوازده امروز نیروی برق مجددا در اختیار اهالی شهرستان های استان قرار گیرد ولی تاکنون خبری نشده است.

اطلاعات نوشت: امروز چون در اهواز برق نبود، یخ هم کمیاب بود و مردم به اندازه ای برای تهیه یخ و رفع گرما در التهاب بودند که بر سر یخ چاقوکشی می کردند.

وعده عصر طلایی به مردم ایران از سوی روزنامه آمریکایی

روزنامه آمریکایی نیویورک هرالد تریبون اخیرا کتاب خاطرات شاه ایران را مورد بررسی قرار داده است. مهم ترین قسمت های این بررسی که به قلم هال لهرمن نوشته شده است ذیلا نقل می شود:

کتاب «ماموریت برای وطنم» به قلم شاه ایران شایسته سلام فراوان است: اولا کتاب خوبی است در باب ایران و مردم و سرزمین و مسائل آن؛ کشوری مسلمان که در زمان نوشتن این مقاله دوست محکم دنیای آزاد است و از طرف دیگر این کتاب حاوی سرگذشت یک پادشاه است.

از این کتاب، روح مرد برجسته و صدیق و شایسته ای که دارای طرز تفکر غربی و غرایز هوادار غرب و یک حس ناسیونالیستی و هشیار به خاطر منافع ایران در قبال تهدید روسیه [است] تراوش می کند، اما وی آن چنان پیش بین است که معتقد باشد باید به آهستگی یک کشور قرون وسطایی را به عصر جدید رسانید!۲

نیاز کشور به ۱۳۰ هزار کارگر متخصص برای اجرای برنامه پنج ساله

ظهر امروز علی امینی، نخست وزیر، در مراسم توزیع گواهینامه فارغ التحصیلان کلاس آموزش فنی برق شرکت کرد و نخستین کلنگ آموزشگاه حرفه ای برق را بر زمین زد.

امینی، نخست وزیر، در این مراسم گفت: طبق بررسی منابع احتیاجات نیروی انسانی که در سال ۱۳۳۷ به عمل آمد و نیازمندی های نیروی انسانی را تا پایان سال ۱۳۴۲ برآورده نمود، ما به ۶۵ هزار نفر کارگر ماهر احتیاج داریم و طبق پیش بینی هایی که معمول گردید جهت اجرای برنامه پنج ساله نیز به ۱۳۰ هزار نفر کارگر متخصص نیازمندیم.

 

پی نوشت ها

۱٫ برای مطالعه بیشتر در رابطه با ارتش رضاشاهی و میزان مقاومت این ارتش در مقابل حمله متفقین و دفاع آن از تمامیت ارضی کشور در شهریور ۱۳۲۰ به مقالات زیر که در سایت «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» منتشر شده است رجوع کنید:

  • سید مصطفی تقوی، ارتش در شهریور ۱۳۲۰، لینک
  • زهرا سعیدی، مقایسه مقاومت ارتش ایران در مقابل روسها و متفقین؛ قوای عباس‌میرزا و ارتش مدرن رضاشاهی!، لینک

موسی فقیه حقانی، نامی که رسانه‌های آمریکایی به جنگ متفقین با ارتش رضاشاهی دادند؛ جنگ هشتاد ساعته، لینک

۲٫ امام خمینی(ره) ۶ اسفند ۱۳۵۷ در دیدار با روحانیان سیستان و بلوچستان درباره کتاب «ماموریت برای وطنم» شاه تاکید کردند: شاه سابق که در آن کتاب نوشته است: «مأموریت برای وطنم» من این را صحیح میدانم؛ «مأموریت» برای وطن داشت! برای اینکه وطن را به‌کلی نابود کند، اسلام را نابود کند، عشایر را نابود کند، همه طبقات را به نابودی بکشد، همه خزاین ما را ببرد، ما را دستنشانده غیر قرار بدهد، کشاورزی ما طوری بشود که ما در همه چیز محتاج به خارج باشیم. اینها همه جزء «مأموریت» او بود و مأموریتش را هم انجام داد، لکن خدا خواست که رسوا بشود در عالم. رک: صحیفه امام، ج ۶، ص ۲۲۳٫

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

یک × 2 =

WpCoderX