مجموعه پنج جلدی ایران پس از انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد ؛ تاریخ پژوهان از دست ندهند!

جلد یک الی ۵ مجموعه ایران پس از انقلاب اسلامی به همت انتشارات خبرگزاری فارس منتشر شد.

از سال ۱۳۹۰ تاکنون تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی را با توجه به آرشیو موجود مطبوعات و نیز خاطرات شخصیت ها و اسناد و مدارک در دسترس صفحه به صفحه خوانده و مرور کرده ام ، حاصل این تلاش ها مجموعه ای شده است که پیش از این در خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفته و اینک در قالب یک مجموعه تقدیم علاقمندان شده است.
هر جلد این مجموعه یک فصل از تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی را مرور می کند ، از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تا یک تیر ۱۳۵۸ در جلد نخست  و از جلد ۲ الی پنج این مجموعه به ترتیب روی دادهای تابستان ، پائیز ، زمستان ۱۳۵۸ و بهار ۱۳۵۹ ورق زده شده است!
در این بازه زمانی اتفاقات مهم بسیاری در وطن روی داده است ، از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تا رای قاطع مردم در رفراندوم فروردین ۱۳۵۸ به جمهوری اسلامی ، شهادت بزرگانی چون مطهری و قاضی طباطبایی ها ، برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی ، تشکیل مجلس خبرگان و تدوین قانون اساسی و رای مردم در رفراندوم پائیز ۱۳۵۸ به قانون اساسی و التهابات سیاسی که بنی صدر نخستین رئیس جمهور در محوریت آن قرار داشت و … همه و همه در این ۵ جلد مرور شده اند.

علاقمندان می توانند برای تهیه این مجموعه به سایت کتاب خبرگزاری فارس مراجعه کنند

سایت کتاب خبرگزاری فارس

 

مقدمه جلد یک ایران پس از انقلاب اسلامی

یکی از روزهای دی ماه سال ۹۰ بود که سیدیاسر جبرائیلی که زمانی با هم در کیهان همکار بودیم تماس گرفت و از من خواست کاری را انجام دهم . نگارش روزشمار تاریخ انقلاب از روز پیروزی این نهضت عظیم و به صورت روزانه کاری بود که از من خواسته شده بود . این روزشمار به صورت روزانه از ۲۲ بهمن سال ۹۰ در خبرگزاری فارس منتشر شده و تا امروز نیز ادامه دارد .

بی شک داشتن ستون روزانه در یک روزنامه یا خبرگزاری که باید هر روز منتشر شود مشکلات خاص خود را دارد چرا که این احتمال همواره هست که برای آدمی مشکلی پیش آید و یک روز نتواند و یا نخواهد بنویسد ولی بایستی روزشمار انقلاب به صورت روزانه منتشر می شد که به حول و قوه الهی تا امروز نگارش و منتشر شده است .

1

تاکنون کتاب های بسیاری در مورد تاریخ انقلاب از آغازین روزهای نهضت عظیم اسلامی در خرداد ۴۲ و یا پیش از آن تحولات مرداد ۳۲ و حتی پیش تر انقلاب مشروطه به رشته تحریر در آمده است ، موسسات زیادی نیز به این امر همت گماشته اند که رویدادهای تاریخ انقلاب را به تفصیل و یا اختصار و به صورت روزانه پیش از پیروزی انقلاب در اختیار مخاطبان قرار دهند اما کاری برای ایران پس از انقلاب به این صورت خاص نشده است . جز اقدامات معدودی که نیمه کاره رها شده اند و یا هنوز به زیور طبع آراسته نشده اند .

کوتاه سخن آنکه با بررسی پژوهش ها و تحقیقات موجود در زمینه تاریخ نگاری پس از انقلاب اسلامی، اگرچه منابعی در دست هستند که وقایع انقلاب را به صورت موضوعی و یا در دوره های زمانی خاص مورد کنکاش قرار داده اند، اما منبعی که به صورت مستقل و منسجم از آغاز پیروزی انقلاب رخدادها و وقایع را دقیقا ثبت و ضبط نموده و در یک مجموعه ارائه کرده باشد، وجود ندارد. از این رو تلاش کردیم که از ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ به صورت روزانه نقبی به ۳۳ سال پیش زده و با استناد به اخبار معتبر و منتشر شده در رسانه ها،‌ تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی را روایت کنیم .

2

حقیقت آن است که این انقلاب و این ملت آنچنان درگیر جهاد همه جانبه و روز به روز با دشمنان بی رحم بوده اند که بعضا فراموش می شود که از چه نقطه ای آغاز کردند؟ نسل جدید نمی داند وضعیت این کشور در آغاز حرکتش در زمینه های سیاسی ، علمی، اجتماعی ، بین المللی و ….چه بود؟ چه رخدادها و وقایع کوچک و بزرگی بر ایشان گذشت؟ مواضع کشورها در قبل تحولات داخلی و خارجی این انقلاب چه بود؟ دوست و دشمن این ملت در این ۳۳ سال چه کسانی بودند؟ نقاط ضعف حرکت پرشتاب نظام که از آن ناحیه ، دشمن توانست به آن ضربه بزند کدام بود؟

بدیهی است نگارش دقیق رخداد ها و حوادث که از آغاز انقلاب بر آن گذشته است می تواند گذشته پر افتخار و نیز عبرت آموز تاریخ پر فراز و نشیب انقلاب را همواره مد نظر مردم و مسئولین قرار داده تا هم با مقایسه وضعیت غرورآفرین کنونی انقلاب با مراحل اولیه آن، چشم انداز آینده را امیدوارانه نگریسته و آینده را استوارتر از گذشته طی نمایند و هم با یادآوری شیوه ها و ترفندهای دشمنان در ۳۳ سال گذشته با هوشیاری بیشتر، از تکرار حوادث تلخ جلوگیری نمایند.

3

 پیش از آنکه دوستان به مطالعه تاریخ انقلاب بپردازند تذکر نکاتی ضروری است ؛

۱-در نگارش این کتاب از منابع دست اول که همان روزنامه ها و مجلات آن دوره می باشد استفاده شده است ، روزنامه هایی چون کیهان ، اطلاعات ، انقلاب اسلامی ، جمهوری اسلامی و بامداد و …از این رو طبیعی است که هر روزنامه ای در بیان یک رویداد نظرات خاص سیاسی خود را نیز چاشنی خبر می سازد و از این رو تلاش شده است که این زواید از اخبار زدوده شده و خبر خالص که یک حادثه را تنها روایت می کند مورد استفاده قرار گیرد .

۲-در برخی رویدادها اسمی از افراد و شخصیت ها برده شده که نگارنده ضروری دیده است که درباره آن توضیح دهد ، این توضیحات را دوستان می توانند در پاورقی بخوانند .

4

۳-دقت در محتوای روزنامه ها نشان می دهد که برخی شایعات غیرواقعی نیز در این مطبوعات منتشر شده اند ، تشخیص صحت و یا عدم صحت این رویدادها و با نگاه صرف به مطبوعات آن زمان گاهی میسور نیست از این رو نمی توان مدعی شد که آن چه در این کتاب آمده گلچین شده ای از اخبار قطعی و درست تاریخ انقلاب است و طبیعی است که برخی اخبار چون از منابع روزنامه ای جمع آوری شده اند مشمول قاعده پیش گفته می شوند ولی این اطمینان را می توانیم به دوستان بدهیم که در این مختصر تلاش شده است که از اخبار غیر مستند دوری شود و در برخی موارد نیز که اطمینان به صحت خبری نبود قید « برخی گزارش ها حاکیست» فراموش نشده است .

۴-از آنجا که با محدودیت زمان برای نگارش این کتاب روبه رو بودیم و از سویی دیگر روزشمار به صورت روزانه در خبرگزاری فارس منتشر می شد نمی توان ادعا کرد که این کتاب که جمع آوری و ویرایشی از آن چه در خبرگزاری فارس منتشر شده می باشد تمامی آن چیزی است که ۳۳ سال پیش رخ داده و جز این نیست ! به علت آن که منابع مورد استفاده در نگارش این مجموعه محدود بود برخی رویدادها از قلم افتاده اند که با پذیرش این نقص تلاش خواهیم کرد نقایص را در چاپ های بعدی مرتفع سازیم.

5

۵-تاریخ حوادث یکی از مواردی است که در نگارش مجموعه هایی این چنینی از اهمیت فراوان برخوردار است ، این که یک حادثه در چه روزی روی داده است با این که آن حادثه در شماره کدام روز مثلا روزنامه اطلاعات یا کیهان منتشر شده کاملا متفاوت است ، در برخی از اخبار روزنامه ها تاریخ رویداد ذکر شده است و اصولا یکی از مواردی که در خبرنویسی باید رعایت شود ذکر عنصر زمان در کنار باقی عناصر خبری از جمله مکان و …است با این وجود برخی روزنامه ها و یا لااقل در پاره ای از اخبار این ضرورت را رعایت نمی کنند و در نتیجه محققین را با ابهام مواجه می سازند ، از این رو شایسته است که در این مجال به این نکته اشاه کنم که در نوشته پیش رو حوادثی که عنصر زمان در وقوع آن حوادث از اهمیت ذاتی برخور دار است چون نماز جمعه ، ترور یک شخصیت ، نصب و یا عزل یک شخصیت ، اشغال یک سفارتخانه و … زمان از میانه حوادث مندرج در مطبوعات و یا منابع دیگر از جمله اینترنت و …کشف و حادثه مورد نظر در همان روزی که روی داده ذکر شده است ولی مصاحبه ها ، سخنرانی ها ، حوادثی که وقوع آنها امروز یا دیروز و یا هر روز دیگر اهمیت زمانی نداشته و یا ندارد در تاریخ روزنامه ای خبر درج شده اند .

 

۶-در نگارش تاریخ انقلاب از صحیفه امام خمینی (ره) استفاده شایانی شده است . به حق می توان فرمایشات امام را روزشمار تحلیلی تاریخ انقلاب خواند . ولی عطف به آن محدودیت پیش گفته و اضافه بر آن چون در نگارش کتاب با محدودیت مضاعف تعداد صفحات نیز روبرو هستیم مجبور شدیم در این مجموعه ازبیانات امام جز در ضرورت استفاده نکنیم و نگارنده خود از این امر متاسف است . با این وجود در نسخه ای که به صورت روزانه در خبرگزاری فارس منتشر شده است این محدودیت وجود نداشته و سخنان امام به عنوان یک روزشمار تحلیلی گزارش شده و در اختیار مخاطبان علاقمند به تاریخ انقلاب قرار دارد .

و در پایان عطف به همه نکات پیش گفته و به صورتی مضاعف نقائص موجود در این مجموعه را پذیرفته و پیشاپیش انتقادات دوستان بزرگوار را بر دیده می نهیم ، تلاش خواهد شد که در چاپ های بعدی این کتاب انشاء الله اگر عمری باقی بود نقائص را برطرف کنیم .

طبیعی و ضروری است که از دوستان عزیز خبرگزاری فارس بخصوص برادر گرامی سیدیاسرجبرائیلی معاون پژوهشی این خبرگزاری و نیز استاد گرانقدر حسین سهرابی که هر روز و با حوصله نگاشته های عجولانه بنده را تصحیح محتوایی کرده و ایرادها را به بنده خاطرنشان می کردند و نیز یادآوری های ویژه ایشان که حادثه ای از قلم نیفتد و همچنین تعصب خاص به انتشار روز شمار به صورت روزانه و بدون تاخیر انتشار یابد تشکر کنم .

ناگفته هویدا است که تمامی محسنات این اثر علاوه بر لطف دوستان حاصل زحمات بزرگوارانی است که بر نگارش و انتشار روزانه آن نظارت داشته و دارند .

به امید آنکه مجلدات بعدی «ایران پس از انقلاب» نیز به زودی منتشر و در اختیار پژوهشگران ارجمند قرار گیرد.

 

سید روح الله امین  آبادی

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

شش − 4 =

WpCoderX