فرمان تشکیل بسیج مستضعفین صادر شد ؛ امام خمینی : هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید

در روز ۵ آذر ۱۳۵۸ بنیانگذار جمهوری اسلامی خواستار آموزش نظامی همگانی و تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی شد.

رهبر انقلاب امروز در مصاحبه با خبرنگار ژاپنی تاکید کردند :« دستگاههایی که برای حقوق بشر درست کرده اند تماما برای چپاول بشر است » امام خمینی در این مصاحبه از این که شورای امنیت قصد ندارد حضور شاه سابق ایران در آمریکا را بررسی کند انتقاد کردند .

راهپیمایی ضد آمریکایی چریک های فدایی خلق در خیابان های تهران به سمت سفارت سابق آمریکا و در میان مخالفت ها برگزار شد . در حالی که گروه های چپ از جمله چریک های فدایی به سمت سفارت آمریکا در حال حرکت بودند گروهی که در میان آنان هادی غفاری نیز دیده می شد به مقابله برخواسته و شعار دادند: ایران را گورستان چریک های فدایی خلق می کنیم .

جرج هانسن نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در تهران به سر میبرد وارد سفارت سابق آمریکا شد و با نماینده دانشجویان مسلمان پیرو خط امام دیدار و گفتگو کرد .

ابوالحسن بنی صدر سرپرست وزارت امورخارجه با انتشار بیانیه ای تاکید کرد : روابط میان ایران و آمریکا نه تنها قطع شده بلکه خصمانه نیز شده است . وی با اشاره به این که به ما میگویند تهدیدهای آمریکا را باید جدی بگیرید نوشت : ما همواره در حال جنگ با آمریکا هستیم ، مگر جنگ با آمریکا چیست که ما را از آن میترسانند؟

شورای امنیت سازمان ملل جلسه ویژه ای پشت درهای بسته برای بررسی بحران بوجود آمده میان ایران و آمریکا تشکیل خواهد داد .

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه ای بحران بوجود آمده بین ایران و آمریکا را ناشی از تاکید ایران بر حقوق بشر و اینکه در زمان رژیم سابق این حقوق پایمال شده است دانست . وی در این بیانیه نوشته است : دولت ایران خواستار تحقق عدالت و حقوق بشر است و عقیده دارد که این حقوق در رژیم پیشین پایمال شده است .

از سوی دیگر در حالیکه خبرگزاری یونایتدپرس از تشکیل جلسه قریب الوقوع شورای امنیت خبر داده است این جلسه بنا به تقاضای ایران یک هفته به تعویق افتاد .

خبر دیگر اینکه ایران و لیبی ضمن اعلامیه مشترکی رسما از کلیه کشورهای عربی خواستند روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را با آمریکا قطع کنند .

 امام فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کردند

در روز ۵ آذر ۱۳۵۸ بنیانگذار جمهوری اسلامی خواستار آموزش نظامی همگانی و تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی شد.
امام خمینی در جمع اعضای سپاه پاسداران مرکز تهران، با تاکید بر لزوم وحدت و آمادگی در برابر تهدیدهایی که علیه کشورمان در جریان است، تاکید کردند : «مملکت اسلامی همه‌اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد… همه جا باید این طور بشود که یک مملکتی بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد…»

امام خمینی در این دیدار تاکید کردند : الآن در رأس همۀ مسائل اسلام این قضیۀ مواجهه با امریکاست. اگر بخواهید قدرت‌ها را جدا کنیم از هم، بخواهیم از هم جدا کنیم، قوا از هم منفصل بشود، کشیده بشود از این طرف و از آن طرف، این‌ها همه‏‌اش به نفع امریکا تمام می‌‏شود. و دست‌هایی در اینجا هست برای ایجاد یک همچه مسائل. این مسائل را ایجاد می‌‏کنند. و گاهی هم استفاده از روح پاک جوانان می‌‏کنند. این جهت خیلی باید مورد نظر همۀ آقایان باشد، که مبادا یک وقتی ما از آن مسیری که داریم، که امروز فقط یک مطلب است، و آن اینکه الآن دشمن ما امریکاست. و باید تمام تجهیزات ما طرف این دشمن باشد. مبادا یک وقتی یک تبلیغات سوئی بشود. و یک چیزهایی بشود که اسباب این بشود که نظرهای ما تشتت پیدا کند.

رهبر انقلاب ادامه دادند : اگر یک ملت که همه جوان‌هایش مجهز باشند به همین جهازی علاوه بر جهاز دینی و ایمانی که دارند، مجهز به جهازهای مادی هم باشند، سلاحی هم باشند و یاد گرفته باشند، همچی نباشند که یک تفنگی دستشان آمدند ندانند با آنچه بکنندش. باید یاد بگیرید و یاد بدهید رفقایتان را. جوان‌ها را یادشان بدهید. و همه جا باید این طور بشود که یک مملکت بعد از یک چند سالی بشود یک کشوری با ۲۰ میلیون جوان که دارد بیست میلیون تفنگدار داشته باشد. بیست میلیون ارتش داشته باشد. و این یک همچه مملکتی آسیب‌بردار نیست. و الآن هم الحمدللّه‏ آسیب‌بردار نیست. الآن هم ما پشتیبانمان خداست. و ما برای او نهضت کردیم. برای پیاده کردن دین او نهضت کردیم. و خدا با ماست.(۱)

تفاوت انقلاب ایران با انقلاب های دیگر

رهبر انقلاب امروز با خبرنگار ژاپنی در مورد جنایات آمریکا و اهداف انقلاب مصاحبه کردند .

اهم نکات مطرح در این مصاحبه عبارت است از :

۱-    ما به مجردي كه انقلاب واقع شد و پيروز شديم تمام راهها باز بود بر دنيا. و تمام احزاب آزاد بودند و تمام جمعيتها آزاد بودند. و تا پنج ماه تمام اين امور آزاد بود. و ايران هم مشغول زندگي خودش بود و نظمش برقرار بود. و بينظمي آن طوري كه در مثل انقلاب اكتبر واقع شد، مثل انقلاب فرانسه واقع شد، اين قتل و غارتها نبود در ايران. و الآن هم ايران نظمش محفوظ است و خود مردم حفظ ميكنند نظم را. و اين فرقي است كه مابين انقلاب اسلامي با انقلابهاي ديگر است.

ظالمان همواره در اقلیت هستند / چرا اشغال لانه جاسوسی ناراحتند؟!

۲-    [در پاسخ به این سوال که اشغال سفارت سابق آمریکا بسیاری از کشورها را نگران کرده است ] وقتي كه مطالعه بكنند در حال همه كشورهاي دنيا ميبينيد كه اكثريت قاطع با مظلومهاست. ظالمها يك عدد قليلي هستند مجهز به جهاز شيطاني و مظلومها عدد كثيري هستند. و هميشه در طول تاريخ ظالمها عدد محدود بودند و مظلومها عددهاي بسيار زياد. اگر مراد شما از ناراحتي، ناراحتي ظالمهاست، مطلب صحيحي است. براي اينكه ظالمها با امثال خودشان رفيق هستند و هر كسي به آن جنسي كه دارد متمايل است، به اشباه خودش متمايل است.

دستگاههایی که برای چپاول بشر درست شده اند

۳-    اين دستگاههايي كه براي حقوق بشر درست كردند، تمام دستگاههايي است كه براي چپاول بشر است. اين دستگاههاي شوراي امنيت كه با طمطراق اسمش را ميبرند ـ ديشب بعد از اينكه اجازه داد آقاي كارتر به اينكه شوراي امنيت باشد ـ ميگويد كه فقط راجع به كساني [است] كه گرفتار هستند و گروگان هستند، فقط راجع به اينها. اما راجع به شاه نبايد شوراي امنيت دخالت بكند. اما راجع به چيزهايي كه آنها از ما بردهاند، مظلوميتي كه براي ما واقع شده است و ظلمي كه بر ما شده است، اجازه ندارد شوراي امنيت دخالت بكند. شوراي امنيت را از اول تكليف آن را معين كردهاند كه بايد راجع به گروگانها تو بحث بكني و راجع به شاه نبايد تو بحث بكني و راجع به اين مظلوميتهايي كه بر ما واقع شده و بر ملت ما واقع شده است نبايد دخالت بكني. او ميداند كه اگر دخالت، دخالت صحيح باشد خودش گرفتار خواهد شد.(۲)

درگیری هادی غفاری با چریک های فدایی در یک راهپیمایی ضد آمریکایی

راهپیمایی ضد آمریکایی چریک های فدایی خلق در خیابان های تهران به سمت سفارت سابق آمریکا و در میان مخالفت ها برگزار شد .

در حالی که گروه های چپ از جمله چریک های فدایی به سمت سفارت آمریکا در حال حرکت بودند گروهی که در میان آنان هادی غفاری نیز دیده می شد به مقابله برخواسته و شعار دادند: ایران را گورستان چریک های فدایی خلق می کنیم .

دوستان هادی غفاری شعار می دادند : کردستان آرام شده ، چریک ها بیکار !(۳)

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با گروگانها دیدار کرد

جرج هانسن نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در تهران به سر میبرد وارد سفارت سابق آمریکا شد و با نماینده دانشجویان مسلمان پیرو خط امام دیدار و گفتگو کرد .

در این دیدار نماینده دانشجویان تاکید کرد : خواست ما فقط یکی است و آن استرداد شاه و اموال او است که حق مسلم ما است و ما در این راه هرگونه سازش و مذاکره ای را محکوم میکنیم . (۴)

بنی صدر : مگر جنگ با آمریکا چیست که ما را از آن میترسانند؟!

ابوالحسن بنی صدر سرپرست وزارت امورخارجه با انتشار بیانیه ای تاکید کرد : روابط میان ایران و آمریکا نه تنها قطع شده بلکه خصمانه نیز شده است .

وی با اشاره به این که به ما میگویند تهدیدهای آمریکا را باید جدی بگیرید نوشت : ما همواره در حال جنگ با آمریکا هستیم ، مگر جنگ با آمریکا چیست که ما را از آن میترسانند؟

بنی صدر همچنین درباره روابط اقتصادی ایران و آمریکا نیز با بیان اینکه این رابطه ، رابطه زیرسلطه و سلطه گر است و باید قطع شود . (۵)

نگرانی دبیرکل سازمان ملل از عدالت/شورای امنیت تشکیل جلسه می دهد

شورای امنیت سازمان ملل جلسه ویژه ای پشت درهای بسته برای بررسی بحران بوجود آمده میان ایران و آمریکا تشکیل خواهد داد .

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه ای بحران بوجود آمده بین ایران و آمریکا را ناشی از تاکید ایران بر حقوق بشر و اینکه در زمان رژیم سابق این حقوق پایمال شده است دانست .

وی در این بیانیه نوشته است : دولت ایران خواستار تحقق عدالت و حقوق بشر است و عقیده دارد که این حقوق در رژیم پیشین پایمال شده است .

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد : جامعه بین الملل اینک به نحو فزاینده ای نگران آن است که تشدید بحران خطرناک بین دو کشور آمریکا و ایران صلح و ثبات منطقه را تهدید و نیز تمام جهان را به عواقب هلاکت باری گرفتار کند .

دبیر کل سازمان ملل بر این اساس خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت شد . (۶)

تعویق جلسه شورای امنیت

دبیرکل سازمان ملل شخصا تقاضای تشکیل جلسه فوق العاده را به رئیس شورای امنیت داده است ، از هشت سال پیش که والدهایم دبیرکل سازمان ملل شده است این اولین باری است که وی بر اساس اصل ۹۹منشور ملل متحد تقاضای تشکیل جلسه شورای امنیت را داده است .

از سوی دیگر در حالیکه خبرگزاری یونایتدپرس از تشکیل جلسه قریب الوقوع شورای امنیت خبر داده است این جلسه بنا به تقاضای ایران یک هفته به تعویق افتاد . (۷)

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که با توجه به در پیش بودن تاسوعا و عاشورای حسینی و نیز برگزاری همه پرسی درباره قانون اساسی در روزهای ۱۱و۱۲آذر ماه سرپرست وزارت امورخارجه سفر خود به نیویورک را به آینده موکول کرد . (۸)

کارتر محمد رضا را تحویل نمی دهد

کارتر رئیس جمهور آمریکا که در تدارک تشکیل جلسه شورای امنیت برای آزادی دیپلماتهای آمریکایی است گفت : بعید می دانم این جلسه به نتیجه ای برسد .

وی در عین حال اظهار امیدواری کرد که آمریکا در جلسه شورای امنیت موفق شد ولی گفت : ما شاه سابق ایران را محکوم نکرده و او را به ایران تحویل نخواهیم داد . (۹)

اشغال کنندگان کعبه دستگیر شدند

نیروهای نظامی و انتظامی عربستان ۶ روز پس از تصرف خانه کعبه توسط بیش از ۱۰۰نفر از معترضان شورشی توانستند بطور کامل مسجد الحرام را از اشغال خارج کرده و شورشیان را که در گوشه و کنار مسجد پنهان شده بودند دستگیر کنند .

گفته می شود ۳۰تن از مفتی های عربستان فتوی داده اند که نیروهای انتظامی می توانند در خانه خدا برای دستگیری عناصر مسلح به زور متوسل شوند .

وزیر اطلاعات عربستان گفت : شورشیان پس از محاکمه به اشد مجازات محکوم خواهند شد .(۱۰)

اعلامیه مشترک ایران و لیبی علیه آمریکا

ایران و لیبی ضمن اعلامیه مشترکی رسما از کلیه کشورهای عربی خواستند روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را با آمریکا قطع کنند .

در این اعلامیه مشترک که پس از دیدار نمایندگان بنی صدر سرپرست وزیر امورخارجه از طرابلس انتشار یافت از کشور های عربی خواسته شد از تحویل نفت به آمریکا خودداری کرده و از دلار به عنوان ارز بین المللی استفاده نکنند . (۱۱)

پی نوشت

۱-    سخنان امام مبنی بر لزوم آموزش نظامی همگانی و تشکیل ارتش ۲۰ میلیون خیلی زود با استقبال طیف‌های مختلف گروه‌های سیاسی و مردم قرار گرفت. چند روز بعد یعنی در روز ۱۲ آذر‌‌ همان سال بود که قانون اساسی جمهوری اسلامی در یک همه‌پرسی به تایید مردم رسید. در اصل ۱۵۱ این قانون تصریح شده بود که: «به حکم آیه کریمه «واعدوالهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله و عدوکم و آخرین من دونهم لا تعلمونهم الله یعلمهم» دولت موظف است برای همه افراد کشور برنامه و امکانات آموزش نظامی را بر طبق موازین اسلامی فراهم نماید، به طوری که همه افراد همواره توانایی دفاع مسلحانه از کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند، ولی داشتن اسلحه باید با اجازه مقامات رسمی باشد.»
اینچنین بود که مقدمات تشکیل بسیج با نام اولیه سازمان بسیج ملی فراهم شد. چند ماه پس از سخنان امام درباره ارتش ۲۰ میلیونی، شورای انقلاب در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹ لایحه قانونی تشکیل سازمان بسیج ملی را تصویب و برای اجرا به وزارت کشور ارسال کرد.
متن کامل لایحه قانونی تشکیل سازمان بسیج ملی بدین شرح بود:
«ماده ۱: در اجرای فرمان رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد، آموزش و بسیج ارتش بیست میلیونی جهت پیشگیری و مقابله با هرگونه تهدید و تجاوز نظامی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سوانح طبیعی، سازمانی به نام سازمان بسیج ملی زیر نظر فرمانده کل قوا و وابسته به وزارت کشور تشکیل می‌گردد.
ماده ۲: شرح وظایف و تشکیلات و پست‌های سازمانی سازمان بسیج ملی با تأیید سازمان امور اداری و استخدامی کشور تهیه خواهد شد.
ماده ۳: آئین نامه اجرایی این لایحه قانونی بوسیله وزارت کشور و سازمان امور اداری و استخدامی کشور تنظیم و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.»
در پی شروع جنگ تحمیلی موضوع آموزش نظامی همگانی و تشکیل بسیج بسیاری از مشکلات پیش روی کشور را حل کرد و مردم آموزش‌دیده فوج فوج به جبهه‌ها اعزام شدند. ۲۸ دی ماه ۱۳۵۹ شهید رجایی، نخست‌وزیر وقت با ارسال نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: «قانون راجع به ادغام سازمان بسیج ملی (مستضعفین) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در جلسه مورخ بیست و هشتم دی ماه ۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی تصویب شده و به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۱۶/ق/م مورخ ۵۹/۱۱/۲۱ ریاست جمهوری به نخست‌وزیر واصل گردیده است، برای اجراء به پیوست ابلاغ می‌گردد.»
بدین ترتیب سازمان بسیج ملی که حالا نام بسیج مستضعفین را بر پیشانی داشت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد و در طول هشت سال جنگ تحمیلی نیروهای رزمی مردمی را برای اعزام به جبهه‌های جنگ سازماندهی کرد.

۲- صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۱۲۳

۳-    اطلاعات ، ۵آذر ۱۳۵۸، صفحه ۲

۴-    اطلاعات ، ۵آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۲

۵-    اطلاعات ، ۵آذر۱۳۵۸، صفحه ۳

۶-    اطلاعات ، ۵آذر ۱۳۵۸، صفحه ۱۲

۷-    اطلاعات ، ۵آذر ۱۳۵۸، صفحه ۱۲

۸-    اطلاعات ، ۵آذر ۱۳۵۸، صفحه ۱۰

۹-    اطلاعات ، ۵آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۲

۱۰-    اطلاعات ، ۵آذر ۱۳۵۸، صفحه ۱۲

۱۱-   اطلاعات ، ۵آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۲

مطالب مرتبط

میرحسین موسوی : ملت ایران برای تحقق آزادی قدس تا مرز شهادت ایستادگی می کند
وقتی منافقین به پدر و مادر سران خود رحم نمی کنند ؛ ادعایی که توسط مادر مسعود رجوی تکذیب شد
هاشمی رفسنجانی : وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است/از اول گفتیم با اسرائیل در جنگ هستیم
فرمان تشکیل بسیج مستضعفین صادر شد ؛ امام خمینی : هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید

پاسخ رئیس زندان اوین به اتهامات بنی صدر ؛ متهمی که یک ماه است اسم خود را نگفته است /تلاشی که برای آزادی یک محکوم به اعدام شد !

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

3 − دو =

WpCoderX