سرمایه دار بزرگ حامی اسرائیل اعدام شد

۷ عامل رژیم سابق اعدام شدند

دادگاه های انقلاب اسلامی تهران امروز نیز بی وقفه رسیدگی به پرونده های متهمان رژیم شاه را ادامه داد و در شعب مختلف این دادگاه دو تن از سرشناس ترین سرمایه داران ایران ، حبیب القانیان[۱] و رحیم علی خرم و نیز یک وزیر سابق سپهبد ابوالحسن سعادتمند دکتر محمد بقایی یزدی پزشک ویژه ساواک و دو تن از سرپرست های اکیپ کمیته مشترک به اصطلاح ضد خرابکاری به نام های جعفر شکروی و محمد فلاح محاکمه و به اتفاق آرا به اعدام محکوم شدند .

حکم اعدام این افراد ساعت یک بامداد امروز اجرا شد . [۲]

آمریکا باز هم تهدید می کند

هارولد براون وزیر دفاع آمریکا بار دیگر احتمال مداخله نظامی آمریکا را در خاورمیانه در صورت نقض قرار داد مصرو اسرائی مطرح کرد .

وی گفت : بعید نمی دانم که آمریکا برای دفاع از منافع حیاتی خود در خاورمیانه نیروی نظامی متوسل شود .

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد : مداخله آمریکا علاوه بر دادن سلاح های نظامی به اسرائیل به صورت فرستادن ناو و هواپیما برای نشان دادن پرچم آمریکا در منطقه خواهد بود . [۳]

سفیر ایران در شوروی : ایران انبار اسلحه های قراضه شده بود

دکتر محمد مکری سفیر ایران در شوروی گفت : ایران انبار سلاح های قراضه کشورها شده بود.

وی در مراسم آشنایی با خبرنگاران بین المللی در مسکو اظهار داشت : ما ملتی بودیم که نه تنها ۲۵ سال بلکه ۵۸ سال زیر ستم امپریالیسم جهانخوار به سر بردیم و خانواده های مفسد و طماع به نام پهلوی که هیچ چیز آن با ایرانیان ارتباط نداشت و در عروق آنها حتی یک قطره خون ایرانی و انسانی نمی جوشید بر ما حکومت می کرد .

مکری گفت : شاه سابق تمام ذخایر کشور ما را به نفت خواران جهان می داد و با پول آن اسلحه هایی می خرید که برای ما استفاده ای نداشت . شاه بر روی تل و انباری از اسلحه قراضه دیگران نشسته بود و ثروت بیت المال ما مسلمانان را بر باد می داد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت : به هیچ کشوری اجازه ساختن پایگاه های نظامی و جاسوسی نمی دهیم و جزو کشورهای غیر متعهد می شویم .  [4]

مدنی : دولت حرکات جریان های ضد مردمی در خوزستان را تحت نظر دارد

دریادار احمد مدنی فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و استاندار خوزستان اظهار داشت : دولت حرکات عوامل ضد مردمی را در خوزستان تحت نظر دارد .

وی همچنین سیاست دفاعی ایران در خلیج فارس را تشریح کرده و گفت : تفنگداران نیروی دریایی در بنادر ساحلی مستقر می شوند و ایران هرگز در مسائلی مانند درگیری ظفار دخالت نمی کند . [۵]

النهار العربی : بختیار در ایران بسر می برد

هفته نامه النهار العربی در شماره اخیر خود با استناد به برخی گزارش های ویژه ای که دریافت داشته است نوشت : شاپور بختیار همچنان در ایران به سر می برد .

این نشریه بین المللی ادعا کرد : اطلاعات کسب شده تاکید میکند که بر خلاف شایعات قبلی دائر بر خودکشی بختیار پس از استعفا و یا دستگیری وی و یا فرار او به خارج از کشور نامبرده به میان قبیله خود یعنی بختیاریها که در مناطق میان شیراز و اصفهان زندگی می کنند پناه برده است . [۶]

هشدار نهضت آزادی به دولت موقت ؛ چرا دیگران را متهم می کنید ؟!

نهضت آزادی ایران در بیانیه ای نسبت به انتساب ترورها به برخی گروهها هشدار داد .

در بخشی از این بیانیه آمده است : با وجود قرینه های آشکاری که در مورد گروه مرتجع و نهروانی خوارج  داریم و با وجود اعلامیه هایی که خود آنان منتشر ساخته اند حمله به گروه های دیگر، منحرف ساختن افکار عمومی از جریان صحیح یعنی مبارزه قاطع و هوشیارانه با امپریالیسیم و عوام ضد انقلاب و ارتجاع به شمار می رود .

در ادامه بیانیه نهضت آزادی آمده است : تذکر داده می شود تا آنانکه در حوادث دیگری دست های آلوده ای دارند از حربه مظلومیت استفاده نکنند و در برابر تبرئه خود از این عمل خاص  از سایر اقدامات ضد انقلبی خویش خود را پاک جلوه ندهند .

نهضت آزادی در ادامه با انتقاد از دولت موقت تاکید کرده است : چرا وقتی ادعا می کنند در مورد شرکت گروهی خاص در حادثه ای ضد انقلابی مدارکی در دست دارند آنها را افشا و اعلام نمی کنند که موجب تجری و تبری آن گروه های مشابه گردد . [۷]

هشدار نهضت آزادی به دولت در حالی است که دبیر کل نهضت آزادی رئیس دولت موقت است و این بیانیه یک نوع خود انتقادی محسوب می شود .

زدو خورد شدید ارمنی های لبنان با فالانژیست ها

در پی زد و خورد های خونینی که میان فالانژیست ها [محافظه کاران مسیحی لبنان] و ارمنی ها در بیروت روی داد دو تن کشته و عده ای نیز زخمی شدند .

اوضاه در بیروت برای نخستین بار پس از چندین هفته به شدت رو به وخامت گزارده است و در تمام ساعات دیشب از مرکز شهر صدای انفجار گلوله سلاح های سنگین به گوش می رسد .

ارمنی های لبنانی که در بخش مسیحی نشین بیروت سکونت دارند تاکنون در جریان نبردهای داخلی لبنان شرکت نکرده اند . [۸]

برنامه های شورای ۱۱ نفره سنندج اعلام شد

سخنگوی شورای ۱۱ نفری اداره شهر سنندج که برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب در یکی از شهرهای کشور تشکیل شده است در یک گفت و گو برنامه های خود را اعلام کرد .

فواد روحانی در مورد بازگشایی شهربانی ، ژاندارمری و نحوه انتخاب روسای آنها گفت : از آنجا که آئین نامه شورای شهر هنوز از طرف دولت ابلاغ نشده ، فعلا ما با صدور اطلاعیه ای از پرسنل شهربانی و ژاندارمری دعوت کردیم خود را به شورا معرفی کنند تا پس از نام نویسی با بررسی های لازم و تائید مردم به خدمت گمارده شوند .

روحانی افزود : چنانچه از حیث پرسنل انتظامی در مضیقه باشیم از پاسداران واجد شرایط استخدام خواهیم کرد .

روحانی در قسمت دیگری از اظهارات خود گفت : انجمن شهرسنندج خود بخود منحل شده و چون سنندج فعلا شهردار ندارد ، شورا یک فرد صالح را به عنوان شهردار انتخاب می کند.[۹]

 

 


[۱] حبیب‌الله القانیان در سال ۱۳۳۷ شرکت پلاستیک‌سازی پلاسکو را در تهران تاسیس کرد و به تدریج پلاسکو را به بزرگترین و پیشرفته‌ترین شرکت پلاستیک ایران تبدیل کرد و صنایع پروفیل آلومینیوم را راه‌اندازی نمود. القانیان به خاطر موفقیت‌های اقتصادی‌اش به شهرت خاصی در ایران و اسرائیل رسید. ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه استانبول و ساختمان آلومینیوم واقع در خیابان جمهوری که نخستین برج‌های ایران بودند، بخشی از اموال وی قبل از انقلاب بود.

کمتر از چند ماه پس از انقلاب اسلامی القانیان بازداشت و پس از مدتی در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۸ در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد. اتهامات او عبارت بود از ؛

۱ دوستی با دشمنان خدا و دشمنی با دوست خدا

۲ جاسوسی به نفع دولت اسرائیل

۳ جمع‌آوری کمک و اعانه به نفع ارتش اسرائیل به منظور بمباران کردن مردم بی‌پناه فلسطین

۴ صرف درآمد و بهره‌گیری‌ها، استعمار ایران، محارب و غاصب ضد اسلام و حق

۵ فساد در زمین به صورت از بین بردن منابع اقتصادی و نابود کردن جامعه

۶ محاربه با خدا و رسول خدا و تمام مردم ایران

۷ سد راه خدا و سد راه تکامل ارزش‌های اسلامی و انسانی

۸ معاونت در کشتار بی‌رحمانه مردم مبارز فلسطین

پس از قرائت متن کیفرخواست، القانیان به دفاع از خود پرداخت و گفت: «احتراما اینجانب حبیب‌الله القانیان افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم، من مخالف دولت صهیونیسم اسرائیل هستم. ۸۵ درصد کلیمی‌ها اشکناز هستند و اشکنازی‌ها، یهودی‌ها را اصلاً به حساب نمی‌آورند. من خدای ناکرده هیچ‌وقت جاسوسی به نفع دولت غاصب صهیونیسم نداشته و نخواهم داشت. تا به حال هیچ‌گونه کمک یا اعانه‌ای به نفع اسرائیل و ارتش غاصب اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم. من مخالف با صهیونیسم بودم و حاضرم با جان و دل به جنگ با اسرائیل بروم. افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم.»

پس از دفاع القانیان، نماینده دادسرا در دفاع از کیفرخواست گفت: «آقای القانیان در بازپرسی اعلام کرده که من به هیچ عنوان با دولت اسرائیل ارتباط ندارم و اگر معلوم شود حاضر به تحمل اشد مجازات هستم، گفته‌اید اموالی در خارج از ایران ندارید. آنچه در پرونده منعکس است ساواک گزارش داده است آقای القانیان در اسرائیل نزدیک به تل‌آویو چند قطعه زمین خریداری کرده که این دلیل بر اتهام شماست.»

نماینده دادسرا در قسمت دیگری از سخنانش گفت: «ما استناد به گزارش ساواک، مهم‌ترین عامل امنیتی که با سازمان سیا همکاری نزدیک داشت، کرده‌ایم. ساواک در گزارش دیگری اعلام داشته است: که بیش از یک میلیون دلار پرداخته‌اید و زمین در نزدیکی تل‌آویو خریده‌اید که قیمت آن‌ها هم افزایش پیدا کرده است و بخش تحقیق ساواک این نظریه را تأیید کرده است. در گزارش دیگری ساواک از آسمان‌خراش نیمه تمام شما نام برده که در تل‌آویو ساخته می‌شود و سه برابر پلاسکو بلندی دارد. این ساختمان را «سه‌شنبه» (نام مستعار یک مامور ساواک) شناسایی کرده، مامور دیگر بنام «چهارشنبه» نیز تأیید کرده است.»

نماینده دادسرا سپس به گزارش دیگری که در تایید اتهامات متهم بود، اشاره کرد و آن را برای اعضای دادگاه قرائت کرد. درباره جلسه‌ای که به اتفاق موشه دایان، آبا ابان و چند تن دیگر از سران اسرائیل با حضور القانیان تشکیل شده بود و در آن راجع به کمک مالی القانیان به یهودیان بحث و مشاوره شده بود، «سه‌شنبه» نظر داده است: «القانیان کشور اسرائیل را سرزمین اصلی خود دانسته و «چهارشنبه» (عضو دیگر ساواک) در گزارش خود تایید کرده که شما علاقه‌ای به ایران نداشتید، بلکه می‌خواستید به اسرائیل بروید.» نماینده دادسرا افزود: «آقای القانیان، با این گزارش‌ها که در پرونده شما مضبوط است، دلیل ارتباط شما با اسرائیل و کمک مالی‌تان به … اسرائیل است»

القانیان در آخرین دفاع خود بار دیگر مدعی شد با اسرائیل ارتباط نداشته و کمکی هم نکرده است تا اینکه ساعت یک بعد از ظهر روز هجدهم اردیبهشت‌ ماه رییس دادگاه به کفایت دادرسی رای داد و دادگاه وارد شور شد. اعضای هیات منصفه دادگاه به اتفاق آرا متهم را به اعدام محکوم کردند. این حکم بامداد ۱۹ اردیبهشت اجرا و حبیب‌الله القانیان اعدام شد .  

از آنجا که القانیان، رییس وقت انجمن کلیمیان و نخستین یهودی اعدامی پس از انقلاب بود، اعدام وی با واکنش سریع دولت آمریکا روبرو شد و واشنگتن با محکوم کردن آن در ۲۸ اردیبهشت ۵۸ قطعنامه‌ای را در سنای آمریکا علیه ایران تصویب کرد. این قطعنامه با انتقاد شدید امام خمینی و نیز گروه‌ها و جریانات در داخل کشور مواجه شد. دولت موقت در اثر این انتقادات از پذیرش «والتر کاتلر» سفیر جدید آمریکا در ایران خودداری کرد. این امر به تیرگی روابط دو کشور انجامید و در ادامه با پذیرش شاه در آمریکا و اشغال سفارت این کشور توسط دانشجویان به اوج رسید و روابط رسمی ایران و آمریکا در اثر این وقایع در فروردین ۵۹ قطع شد. رک کیهان ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ و سایت «تاریخ ایرانی »

 

 

[۲] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

[۳] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۱

 

 

[۴] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۸

 

 

[۵] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۱

 

 

[۶] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۸

 

 

[۷] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۸

 

 

[۸] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۸

 

 

[۹] اطلاعات ، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

 

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

17 − هفده =

WpCoderX