سخنان جالب محمد علی رجایی در مجلس ؛ سخنان مرا یک روستایی هم می فهمد ، سخنان بنی صدر را من هم نمی فهمم ! / مجلس به کابینه رجایی رای اعتماد داد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با ادامه بررسی کابینه محمد علی رجایی به این کابینه رای اعتماد دادند .

آیت الله خامنه ای  : آقای رجایی دارای درک سیاسی و آگاه از روانشناسی جامعه هستند ، تا یک جامعه ای را لمس نکنی نمی توانی برای آن جامعه خط و نشان بکشی و ینده امروز بیشترین خطاهائی را که در این جامعه دارد انجام می گیرد و متاسفانه امروز همه دارند این خطاها را می بینند معلول لمس نکردن جامعه ایرانی می دانم .

محمد علی رجایی نخست وزیر : آقای رئیس جمهور اگر قرار باشد هر چه که خواستند نسبت به وزرای من بگویند دیگر پشت یک میز با هم نمی نشینیم این بدان معنی است که دیگر یا من نخست وزیر نیستم یا ایشان رئیس جمهور نیست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی : من در جلسه قبلی گفتم که آقای بنی صدر و آقای رجایی هر دو صدیق اند و حسن نیت دارند ولی با سخنرانی اخیر آقای بنی صدر در یک طرف قضیه تردید دارم.

۱۱۴ تن از نمایندگان ملت در نامه ای به رئیس مجلس خواستار شدند که بنی صدر رئیس جمهور برای ادای توضیح درباره سخنرانی خود در میدان شهدا در مجلس حضور یابد .

در پی درگیری با مهاجمین مسلح راه های سقز – بوکان به منظور مقابله با این مهاجمین بسته شده و هیچ گونه رفت و آمدی اعم از وسایط نقلیه و عابرین پیاده از این مسیر امکان پذیر نیست .

به دنبال برخوردهای شدید بین نیروهای مدافع انقلاب و رژیم بعث عراق که همچنان ادامه دپارد نیروهای ایرانی توانستند یک فروند هلیکوپتر و یک جنگنده عراقی را ساقط کنند .

موسوی خوئینی ها نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت : یک نفر از این ثروتمندان بزرگ ثروتشان حلال نیست ما در دادگاه ثروت این افراد را بررسی می کنیم .

وزارت خارجه انگلیس امروز اعلام کرد سفارت این کشور در تهران تعطیل شده است ولی روابط سیاسی با ایران کماکان ادامه خواهد داشت .

آیت الله منتظری با انتشار اطلاعیه ای ضمن تکرار چند باره اطلاعیه های گذشته خود مبنی بر این که به دلیل منع پزشکان نمی تواند با مردم دیدار کند تاکید کرد : مردم به نهادهای مسئول مراجعه کنند .

رای اعتماد نمایندگان مجلس به کابینه رجایی

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با ادامه بررسی کابینه محمد علی رجایی به این کابینه رای اعتماد دادند .

دکتر سامی : برنامه اعلام شده از سوی رجایی برنامه نیست

در این جلسه ابتدا دکتر سامی به عنوان مخالفت با برنامه دولت اظهار داشت : آقای رجایی امروز همه عوامل از قبیل قانون اساسی و برنامه ها را دارند پس می توانند تک تک اصول قانون اساسی را اجرا کنند اما دولت موقت به هیچ وجه چنین امکاناتی را در اختیار نداشت ، برنامه آقای رجایی شامل یک سلسله و اصول و هدف است ولی برنامه ندارد ، زیرا وقتی می گوئیم تامین بهداشت این یک اصل است و ایشان باید برنامه ای برای اجرای این هدف داشته باشند که ندارند .

حسن آیت : دولتی باید داشته باشیم که با انقلاب تطبیق بکند

در ادامه جلسه علنی امروز مجلس دکتر حسن آیت در موافقت با دولت گفت : من بارها در صحبت های خودم انقلاب اسلامی ایران را دومین واقعه بزرگ تاریخ بشر بعد از ظهور اسلام قلمداد کرده ام و اگر بتوانیم به مسئولیت خودمان خوب عمل کنیم به زودی به همان حکومت واحد جهانی اسلام خواهیم رسید به همین جهت ما باید دولتی داشته باشیم که با این انقلاب تطبیق بکند .

مطمئن هستیم دولت رجایی می خواهد فقر و محرومیت را از بین ببرد

وی ادامه داد : آقای رجایی فردی است که از نظر دیانت با تقوا و محکم و صادق است دیگر اینکه آقای رجایی و وزرای ایشان از مستضعفین هستند و میدانند گرسنگی و ظلم و بی خانمانی یعنی چه و مطمئن هم هستم که میخواهند محرومیت و فقر را از بین ببرند و به همین جهت است که دشمنان دانا و دوستان نادان با هم متحد شده اند که استقرار یک حکومت را مانع شوند و این را از کارشکنی هایی که می شود شاهد هستیم .

وی در عین حال گفت : در برنامه آقای رجایی متاسفانه به مشکلاتی از قبیل کردستان و بلوچستان توجه نشده است ملت ما باید لااقل مسائل این یک سال و خرده گذشته را بداند .

آیت الله خامنه ای : موافقان و مخالفان رجایی را می ستایند

در بخش دیگری از جلسه علنی امروز مجلس حضرت آیت الله خامنه ای در موافقت با کابینه معرفی شده از سوی نخست وزیر اظهار داشتند : اولا برادران ماکه اینجا آمدند وبعنوان مخالف سخن گفتند که من این فرصت را مغتنم می شمارم و از همه این برادران به خاطر لحن مودب و منصفانه شان عمیقا وصمیمانه سپاسگزاری می کنم . همه اینها روی شخص جناب آقای رجائی برادر عزیزمان این تاکید را داشتند و ایشان را با صفت هائی از قبیل مومن ، قاطع ، به تعبیر برادر عزیزمان که دیروز صحبت کردند شبیه این تعبیر و مسلط برخود و برهوای نفس وتمایلات خود با این خصوصیات ایشان را ستودند تقریبا بی استثنا، است.

رجایی دارای درک سیاسی و آگاه از روانشناسی جامعه است

ایشان ادامه دادند : من می خواهم در تعریف این برادر مان دوسه چیز دیگر را بیفزایم از جمله دارای درک سیاسی به خاطر طول مدت مبارزات سیاسی و بودن [در] عرصه سیاست . آگاه از روانشناسی جامعه ما ( که این مهم است و من بر روی این تاکید بسیاری دارم ) تا یک جامعه ای را لمس نکنی نمی توانی برای آن جامعه خط و نشان بکشی و ینده امروز بیشترین خطاهائی را که در این جامعه دارد انجام می گیرد و متاسفانه امروز همه دارند این خطاها را می بینند معلول لمس نکردن جامعه ایرانی می دانم .

جامعه ایرانی را در کتاب نمی توان شناخت / رجایی همواره با مردم بوده است

آیت الله خامنه ای ادامه دادند : جامعه ایرانی را در کتاب نمیشود شناخت و این برادرمان در طول دوران مبارزات انقلاب اسلامی اخیر در متن مردم بوده است یک معلم بوده است ، جدا و بریده از مردم نبوده است جز چند سال آخر یعنی از سال پنجاه و سه که در زندان گذارنده و همان را هم باز دقیقا در این کشور و در پیج و خم زندگی همین مردم گذارنده است.

آیت الله خامنه ای اظهار داشتند : خوب این آدم یک کابینه معرفی کرده است که من اگر تک تک این ها را هم نمی شناختم و اگر برنامه را هم نخوانده بودم من به این آدم رای موافق می دادم به این دلیل که من این جور آدم با این خصوصیات با این بصیرت ، با این درد و سوز اینقدری در این جامعه سراغ ندارم که کار کشته هم باشد که وقتی یکی را پیدا کردم برای خودش ده تا ، پانزده تا ، بیست تا ، همکار پیدا می کند باز مته به خشخاش بگذارم .

مکتبی بودن نخست وزیر به چه معنا است ؟

ایشان در ادامه دفاع از کابینه معرفی شده از سوی نخست وزیر تاکید کردند : نکته دیگر مکتبی بودن ایشان است آقای رجائی یک فردی است مکتبی مکتبی یعنی عمیقا معتقد است به اسلام بعنوان یک ایدئولوژی راهنما . و برنامه بده و اداره کن ، ممکن است کسی به مکتب اسلام اعتقاد داشته باشد نه بعنوان یک ایدئولوژی که باید جامعه را اداره کند این را ما مکتبی نمیدانیم ولو نماز خوان است ، روزه گیر است و . . . الان داریم کسانی را که معتقد به حکومت لائیک هستند ، البته بین افراد مورد قبول و مورد اعتمادمان اما آدم های عمیقا متدینی هستند و کسانی داریم که اسلام را گرچه به عنوان یک ایدئولوژی پذیرفته اند اما نه دلشان نسبت به ایدئولوژی همه جانبه بودن اسلام یک لرزش و رعبی هست این است که سعی کرده اند از این جا از آن جا مفاهیم فرهنگ های گوناگون جهانی را بگیرند و از آن یک ترکیب درست کنند .

اسلام امام معیار است

آیت الله خامنه ای افزودند : آن چیزی که ما امروز به آن نیاز داریم اسلامی است که بر روی خط انقلاب ایران قرار بگیرد و بتواند این را تداوم بدهد . آن اسلام کدام است ؟ اسلامی است که امام دارد آن را ارائه میدهد . اسلام امام معیار است ، امام میزان است …

چرا اتحاد جبهه ای مذموم است ؟/عده ای از آیات استنباط نادرست دارند

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود اتحاد جبهه ای را مذموم دانسته و به نقد آن پرداختند . ایشان اظهار داشتند : من دارم یواش یواش می ترسم که این استنباط های نادرست از قران یواش یواش در مجلس هم باب بشود این آیه شریفه . ‹‹ تعالوا الی کلمه سواء بیننا و بینکم الا نعبد الا الله و لا نشرک به شیئا و لا یتخده ››‌. این اتحاد جبهه ای نیست مسئله این نبود که پیغمبر (ص) بخواهد با آنها همکاری کند که دیدید همکاری نکرد و پیغمبر (ص) با نصارای نجران همکاری کرد ؟ چه همکاری را کرد ؟ چه موقع به آنها گفت بیائید در ارتش من داخل بشوید و برویم جنگ مشرکین ؟

در تشکیلات سیاسی پیامبر یک نفر از غیر مومنان نبود

ایشان ادامه دادند : یک مورد شما نمی توانید نشان بدهید در تشکیلات سیاسی و نظامی پیفمبر (ص) یک مورد از غیر مومنین وجود نداشت مومنین هم ، مومین سطح بالا این ‹‹ تعالوا الی کلمه ›› چیز دیگری بود پیغمبر (ص) به اینها می گفت ای یهودیان ، ای مسیحیان شما که می بینید من با کفر جهانی روبرو هستم ، شما که می بینید من داعیه توحید دارم یعنی چیزی را که شما هم قبولش دارید و کفر دارد من را می کوبد شما دیگر چرا من را می کوبید ؟ شما مرا نکوبید . من را کمک کنید امروز دولت جمهوری اسلامی همین حرف را به همه مخالفین می زند .

رجایی : به این زودی نمی توانم با بنی صدر به تفاهم برسم

پس از سخنان موافقان و مخالفان محمد علی رجایی نخست وزیر طی سخنانی اظهار داشت : . من تفاهم و هماهنگی و یکپارچگی با رئیس جمهوری را در خدمت به مردم می بینم در جای دیگر من به این زودی امکان این که با رئیس جمهوری به تفاهم برسم ندارم زیرا که بحث مفصلی است به قول خود ایشان چیزی نزدیک متجاوز از بیست سال ایشان در یک محیطی با یک سری منابعی مطالعه داشته اند و به نتایجی رسیده اند من هم متجاوز از ۲۰ سال در ایران با شرایط ایران با زندگی در ایران و با معتقدات حاکم بر مردم ایران زندگی کرده ام و نتایجی بدست آورده ام .

سخنان مرا یک روستایی هم می فهمد / سخنان بنی صدر را من هم نمی فهمم

وی ادامه داد : من وقتی میگویم مقلد امام هستم معتقدم که این کلمه را آن روستائی دور افتاده ای که هنوز برق و آب و تلفن و حمام را ندیده این کلمه را میشناسد و او میفهمد که من وقتی میگویم خط امام یعنی چه ؟‌برادرمان بنی صدر لغت ‹‹ خشک سر ›› را برای من به کار می برد که حتی خود من که قرار است نصیحت شوم به سختی می توانم این را بفهمم مدتی باید که ما با هم بنشینیم و حتی فرهنگ مان را بهم نزدیک کنیم من هنوز در اینکه آیا من فرهنگ تضاد را قبول دارم یا ایشان ؟ در اکثر موارد نتوانستم یک نتیجه قطعی بگیرم.

دفتر بنی صدر را جارو می زنم اگر …

وی ادامه داد : اگر رئیس جمهوری واقعا از فردا هر کس به عنوان جهادسازندگی به ایشان مراجعه کند و هر چقدر پول بخواهد به او بدهد من من اعلام میکنم که اطاق رئیس جمهور را صبح به صبح جاروب خواهم کرد از این بیشتر که تفاهم نمی خواهید ؟

رئیس جمهور تعهد کرده اند دولت را تضعیف نکنند

رجایی در تشریح سخنان دیروز خود نیز گفت : اگر گفتم که ایشان اگر قرار باشد هر چه که خواستند نسبت به وزرای من بگویند دیگر پشت یک میز با هم نمی نشینیم این بدان معنی است که دیگر یا من نخست وزیر نیستم یا ایشان رئیس جمهور نیست والا چطور میشود که من نخست وزیر باشم و ایشان رئیس جمهور باشد و ایشان راجع به وزرای من قضاوتی بکنند که آن قضاوت باعث تضعیف دولت بشود و چون ایشان در حضور آن دوستانی که در جلسات شرکت می کردند تعهد کردند که دولت را تضعیف نخواهند کرد و تعهد کردند که آنچه را که در دل دارند نخواهند گفت بنابراین اگر چنین کنند مطمئن باشید که ما همواره دور یک میز خواهیم نشست.

کابینه کار خود را آغاز کرد

با پایان سخنان نخست وزیر رئیس مجلس ضمن توضیحاتی برای کابینه رای گرفت .

به این ترتیب کابینه محمد علی رجایی نخست وزیر با ۱۶۹ رای موافق و ۱۴ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجلس رای اعتماد گرفت . (۱)

پاسخ هاشمی به اظهارات رئیس جمهور

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در یک مصاحبه مطبوعاتی با بیان این که در تشکیل کابینه دچار بن بست نمی شویم گفت : من در جلسه قبلی گفتم که آقای بنی صدر و آقای رجایی هر دو صدیق اند و حسن نیت دارند ولی با سخنرانی اخیر آقای بنی صدر در یک طرف قضیه تردید دارم .

وی ادامه داد : با این حال راه حلی که برای این مسئله فکر می کنم زیاد مشکل نیست و ما دچار بحران نمی شویم زیرا قانون اساسی تکلیف را مشخص کرده و حدود وظایف و اختیارات برای رئیس جمهوری و نخست وزیر مشخص است .

با رای مجلس به کابینه برخوردها دیگر کمتر می شود

هاشمی رفسنجانی پیش بینی کرد : از مرحله تشکیل کابینه که بگذریم برخوردهای اندیشه خیلی کمتر می شود چون هر کس کار خود را انجام می دهد و قانون اساسی هم باید حاکم باشد و مشکل ما این است که در تشکیل کابینه دچار تاخیر شدیم ولی به نظر من دچار بن بست نمی شویم . (۲)

رئیس جمهور به مجلس احضار شد

۱۱۴ تن از نمایندگان ملت در نامه ای به رئیس مجلس خواستار شدند که بنی صدر رئیس جمهور برای ادای توضیح درباره سخنرانی خود در میدان شهدا در مجلس حضور یابد .

در بخشی از این نامه آمده است : طبق اصل ۷۰ قانون اساسی در صورتی که نمایندگان لازم بدانند رئیس جمهور مکلف به حضور در مجلس و ادای توضیحات است در نتیجه در اسرع وقت از آقای رئیس جمهور دعوت به عمل آید تا جهت ادای توضیحات درباره بیانات خود در مجلس حضور به هم رسانند . (۳)

سرنگونی یک هلیکوپتر و یک جنگنده عراقی

تیمسار فلاحی جانشین ستاد مشترک به اتفاق تیمسار ظهیر نژاد فرمانده نیروی زمینی و سرهنگ فکوری فرمانده نیروی هوایی برای هماهنگی و بررسی درگیری های اخیر مرزی وارد کرمانشاه شد .

اعضای این هیئت پس از ورود به کرمانشاه در جلسه ای که با حضور رئیس ستاد عملیات مشترک و فرمانده لشکر ۸۱ زرهی و فرمانده سپاه پاسداران منطقه تشکیل شده بود شرکت کردند .

خبر دیگر این که در پی درگیری با مهاجمین مسلح راه های سقز – بوکان به منظور مقابله با این مهاجمین بسته شده و هیچ گونه رفت و آمدی اعم از وسایط نقلیه و عابرین پیاده از این مسیر امکان پذیر نیست .

گزارش دیگری نیز حاکیست به دنبال برخوردهای شدید بین نیروهای مدافع انقلاب و رژیم بعث عراق که همچنان ادامه دپارد نیروهای ایرانی توانستند یک فروند هلیکوپتر و یک جنگنده عراقی را ساقط کنند .

در این درگیری ها یک فروند جنگنده ایرانی نیز ساقط و یکی از خلبانان این جنگنده شهید شد . (۴)

موسوی خوئینی ها : یک ثروتمند در کشور با ثروت حلال وجود ندارد

موسوی خوئینی ها نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت : یک نفر از این ثروتمندان بزرگ ثروتشان حلال نیست ما در دادگاه ثروت این افراد را بررسی می کنیم .

وی اظهار داشت : با محتکران و گرانفروشان باید مانند قاچاقچیان مواد مخدر رفتار کرد .

موسوی خوئینی ها گفت : شنیده ام که در اتاق بازرگانی تجار و ثروتمندان درجه اول نشسته اند ، من نمی فهمم کسی که سرمایه دار و ثروتمند در آن حد است که اگر یقینا بخواهد از راه های مشروع اسلامی ثروت به دست آورد نمی تواند این ها چطور رفته اند و آنجا نشسته اند که بازرگانی ایران را به نفع طبقات محروم سر و سامان دهند ؟

سرمایه داران را تنبیه کنیم بقیه آدم می شوند !

وی در ادامه گفت : اگر چهار نفر از این سرمایه داران و کارخانه دارانی که حقوق کارگر را نمی دادند و به جای وام دادن به آنها تنبیهشان می کردند بقیه آدم می شدند ، مسئله امنیت درست ولی اجازه به محتکر و گران فروش دادن برای دزدی و ضد انقلابیگری بیشتر امنیت جامعه را به خطر می اندازد . وقتی در جامعه ای به راحتی گرانفروشی و احتکار انجام می گیرد دیگر امنیتی وجود ندارد که به خاطر حفظ آن بخواهیم کسی را تنبیه نکنیم .

امنیت برای سرمایه دار محتکر را قبول نداریم

وی افزود : اصلا امنیت برای چه کسی ؟ امنیت برای کارخانه دار سرمایه دار و تاجری که می خواهد احتکار کند و گرانفروشی کند ؟!

عده ای می گویند کار فرهنگی کنید !

خوئینی ها مبارزه با احتکار را با مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد مقایسه کرده و گفت : عده ای می گویند چرا به جای این که با ریشه ها مبارزه کنید و زمینه های اجتماعی اعتیاد را از بین ببرید با معتادها مبارزه می کنید و از این مهملات ، اگر چند تای اینها را بگیریم ادب بکنیم بقیه حواسشان جمع می شود . (۵)

سفارت انگلیس در تهران بسته شد

دولت انگلیس سفارت خود را در تهران تعطیل کرد .

وزارت خارجه انگلیس امروز اعلام کرد سفارت این کشور در تهران تعطیل شده است ولی روابط سیاسی با ایران کماکان ادامه خواهد داشت .

کارکنان باقیمانده سفارت انگلیس در تهران ایران را ترک کرده اند و کارهای مربوط به این سفارت را سفارت سوئد در ایران انجام خواهد داد . (۶)

آیت الله منتظری : به علت منع پزشکان نمی توانم با مردم ملاقات کنم

آیت الله منتظری با انتشار اطلاعیه ای ضمن تکرار چند باره اطلاعیه های گذشته خود مبنی بر این که به دلیل منع پزشکان نمی تواند با مردم دیدار کند تاکید کرد : مردم به نهادهای مسئول مراجعه کنند . (۷)

پی نوشت

  • مشروح مذاکرات مجلس ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹
  • اطلاعات ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۶
  • جمهوری اسلامی ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹، صفحه ۲
  • اطلاعات ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۴
  • اطلاعات ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۰
  • اطلاعات ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۵
  • جمهوری اسلامی ، ۱۹ شهریور ۱۳۵۹ ِ صفحه ۱

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

سه × چهار =

WpCoderX