روزشمار پهلوی – ۱۵ مهر ۱۳۴۰ : رپرتاژ آگهی رسانه های خارجی برای شاه!

سرتیپ نویسی باید جوابگو باشد

در جلسه امروزمحاکمه متهمین پرونده شیلات یکی از اعضای هیئت مدیره گفت : سرتیپ نویسی باید جوابگو باشد.

یکی دیگر  از متهمین اظهار داشت : تشکیل این پرونده موجب خواهد شد که بعد از این وزیر دارایی برای بهتر فروش رفتن ماهی یکی از ماهی فروشان دوره گرد را به عضویت هیئت مدیره شیلات انتخاب کند.

سرتیپ نویسی به ما می گفت : در عالم همکاری قبض و اقباض معنی ندارد.

عظیما یکی دیگر از متهمین نیز در جواب سوالات دادگاه گفت : سرتیپ نویسی به طور موکد دستور انعقاد قرارداد عاملیت را صادر کرد.

در این جلسه عظیما یکی از متهمین در پاسخ به سوال رئیس دادگاه مبنی بر این که « با این که در سال ۳۸-۳۹ برای واگذاری حق عاملیت آگهی از طرف شرکت شیلات منتشر شده است و واگذاری حق عاملیت به مناقصه گذاشته شده است چرا به محض دریافت نامه آقای منتصر ، بدون انتشار آگهی قرارداد مزبور را با شرکت توانا منعقد کردید » گفت :  شرکت شیلات به طریق بازرگانی اداره می شود و الزامی به صدور آگهی مزایده و مناقصه نداشته است ، دستور تنظیم قرارداد با شرکت توانا طبق تصویب هیئت مدیره انجام گرفته است.

 

قرار مجرمیت سپهبد کیا و هفت کارمند عالیرتبه صادر شد

بازپرس دیوان کیفر قرار مجرمیت سپهبد بازنشسته حاجیعلی کیا و ۷ نفر از کارمندان عالی رتبه اداره کل ثبت وزارت راه را صادر کرده است. قرار مجرمیت مزبور در ۶۵ صفحه بزرگ تنظیم شده و تسلیم دادستان دیوان کیفر گردیده است.

اطلاعات 15 مهر 1340

این پرونده به اتهام غصب اراضی و تصرف غیرقانونی در اموال دولت تشکیل شده است.

 

افزایش اعتبارات باید متناسب با ازدیاد درآمد ملی باشد

پورهمایون رئیس کل بانک مرکزی طی مصاحبه ای گفت : افزایش اعتبارات باید متناسب با ازدیاد درآمد ملی باشد ، توسعه اقتصادی نباید از طریق افزایش حجم اسکناس و ایجاد تورم باشد.

 

رپرتاژ آگهی رسانه های خارجی برای شاه!

رادیو کراچی در گفتار شب گذشته خود پیرامون وقف املاک و دارایی شاه در بنیاد پهلوی اظهار داشت : اعلیحضرت شاهنشاه ایران از تمام حقوق مالکیت املاک شخصی خود منصرف شدند و این املاک شخصی را که معادل ۳۰ تا ۴۰ میلیون لیره استرلینگ می باشد در اختیار بنیاد پهلوی گذاشته اند!

این املاک شامل نفت کش ها ، کارخانه ها ، دهات و هتل ها می باشد ، درآمد این املاک در راه اجرای طرح های فرهنگی ، دینی و بهبود اجتماعی از طرف بنیاد پهلوی به مصرف خواهد رسید.

بزک پهلوی

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به تاریخ ۵ اکتبر اعلام کرد « شاهنشاه ایران امروز معادل ۱۳۳ میلیون دلار از اموال منقول و غیرمنقول خود را به ملت وقف کردند».

آسوشیتدپرس نیز گزارش داد « روز پنجشنبه گذشته شاهنشاه ایران به طور رسمی از تمام حقوقی که نسبت به ثروت شخصی خویش داشتند صرف نظر کردند ، ثروت شخصی شاهنشاه ۱۳۳ میلیون دلار تخمین زده شده که به موجب دستخط وی ثروت ملی شده است».1

 

برای مبارزه با استعمال هروئین وزارت بهداری از همه مردم استمداد کرد

به دنبال انتشار خبر مربوط به تشکیل کمیسیون عالی مبارزه با مواد مخدر در دفتر وزیر بهداری با شرکت چند وزیر و روسای ادارات انتظامی امروز اطلاع حاصل شد که کار مبارزه با مواد مخدر و خاصه مبارزه با استعمال و شیوع هروئین به سختی دنبال شده و وزارت بهداری این کار را به عنوان یکی از برنامه های مهم خود معین کرده است.

«کیهان» با انتشار این گزارش نوشت : برای مبارزه با استعمال هروئین وزیر بهداری از همه مردم استمداد کرد.۲

 

معشوقه شاه در دادگاه عالی جنایی محاکمه می شود

قرار بازداشت موقت خانم پروین غفاری در شعبه ۳۳ دادگاه تائید شد ، به دنبال اعتراض خانم مزبور قرار بازداشت موقت پرونده برای رد یا تائید قرار صادره به دادگاه جنحه رفت.

علت بازداشت پروین غفاری هنرپیشه سینما این است که وی در جاده قدیم شمیران با اتومبیل جوانی را زیر گرفته و کشته است، دادگاه پس از رسیدگی قرار صادره را تائید کرد ، ملاقات با پروین غفاری ممنوع بود این تصمیم از طرف بازپرس به این علت گرفته شد که بیم تبانی وجود داشت ولی امروز چون تحقیقات خاتمه یافت خانم غفاری فقط بازداشت موقت خواهد بود.۳

 

تلاش وزارت بازرگانی برای تجدید نظر در قرارداد با فرانسه!

طرح مقدماتی مربوط به تجدید نظر در قرارداد بازرگانی ایران و فرانسه و پیشنهاداتی که در این زمینه لازم می رسید در وزارت بازرگانی آماده گردیده است و این پرونده را جهانگیر آموزگار وزیر این وزارتخانه که در راس هیئتی به پاریس عزیمت می کند با خود همراه خواهد برد تا بر اساس آن مذاکرات هیئت های نمایندگی بازرگانی دو کشور آغاز شود.

در حال حاضر میزان کالاهای صادراتی ایران به فرانسه نسبت به مقدارکالاهای وارده از آن کشور بسیار ناچیز است و یکی از مسائل مهمی که در طرح تنظیمی مورد توجه قرار گرفته است موضوع تعدیل اختلاف ناشی از تجارت خارجی دو کشور می باشد که برای رفع این اختلاف کوشش فراوان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در تنظیم طرح آینده موافقتنامه بازرگانی دو کشور رعایت خواهد شد موضوع عدم گنجانیدن ۲۱۴ قلم کالاهای لوکس است که عملا ورود آن در حال حاضر ممنوع گردیده است.

فرش ، خشکبار ، خاویار ، پنبه و کتیرا مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به کشورهای اروپایی است که فرانسه می تواند به میزان نسبتا زیاد خرید خود را از ایران نسبت به این کالاها افزایش دهد.

پی نوشت ها

۱. اطلاعات، ۱۵ مهر ۱۳۴۰ ، صفحه ۱۷ ، احمد علی مسعود انصاری از بستگان فرح دیبا همسر شاه که خاطرات خود را در قالب کتاب "من و خاندان پهلوی" منتشر کرده است در این کتاب می نویسد :  ثروت شاه مشتمل بر دو بخش می‌شد: بخش اول ثروت شاه که لااقل برای اطرافیان بسیار نزدیک او شناخته شده بود، حدود ۶۰ میلیون دلار برآورد می‌شد و بقایای ثروت شاه نیز از انظار دور مانده بود. تقریبا ۲۰ میلیون دلار از ثروت شاه که علنی بود در زمان حیاتش هزینه شد و بقیه نیز میان وراث تقسیم شد، از دیگر ثروت‌های آشکار ویلای سن موریتس بود. (که گویا در سال ۱۹۹۷ توسط خاندان به فروش رسید.)

ثروت افسانه‌ای شاه که در سال ۱۹۸۷ توسط کوتیه تایید شد در زمان انقلاب حدودا همان ۲۲ میلیون دلاری بود که در بسیاری از جراید نیز به آن اشاره شد. به موجب آخرین خبر این مبلغ با افزوده شدن بهره چندساله به حدود ۳۵ میلیارد دلار (تا سال ۱۳۷۹) می‌رسد. این همان مبلغی است که رضا پهلوی در انتظار رسیدن به ۲۰۰ میلیون دلار از آن بود و به این امید نیز پایان یافتن مشکلات را به من نوید می‌داد.

یکی دیگر از ثروت‌های شاه که جنبه نسبتا مخفی یافت زمین‌های اسپانیا است. من از آنجا که ماموریت فروش این زمین‌ها را بر عهده داشته و از جزئیات آن کاملا مطلعم به تشریح موضوع می‌پردازم.

زمین‌های اسپانیا را به سه بخش می‌توان تقسیم کرد:

۱- زمین‌هایی که به نام شرکت کورتیوگامبرو است. یک قطعه از این زمین‌ها در میهاش به وسعت ۱۳۶ هکتار و قطعه دیگر در کونیز به وسعت ۹۶ هکتار است. ۵۰ درصد از شرکت کورتیو گامبرو موسوم به شرکت والتزه است. شرکت اخیر به شاه تعلق داشت. در مورد مالکیت شرکت والنزه نیز کسی جز من و وکلای مربوطه اطلاع نداشت.

۲- زمینی که به نام شرکت بامیالاس روکاس است و در شهر مانیلوا مشرف به جبل‌الطارق به وسعت ۶۷ هکتار واقع است. ۵۰ درصد از سهام این شرکت نیز به نام شرکت والنزه است.

۳- زمین دیگر در آلماریا به وسعت ۱۸۷ هکتار به نام شرکت توریسیمونا داگاسیون است. ۵۰ درصد از شرکت مزبور به نام بانک سرمایه‌گذاری‌های خصوصی است. بانک مذکور در واقع نماینده خاندان در شرکت یادشده است. ثالثا ثروت دیگری که می‌توان مورد اشاره قرار داد، جواهرات و مخفی نگه داشتن آن، شرکت‌هایی تاسیس شد و به ثبت رسید.

۲٫ کیهان ، ۱۵ مهر ۱۳۴۰ ، صفحه ۱٫

۳٫ کیهان، ۱۵ مهر ۱۳۴۰ ، صفحه ۱۴ ، پروین غفاری که تیرماه سال ۱۳۹۲ ، در سن ۸۳ سالگی فوت کرد مدت ها معشوقه محمدرضا پهلوی بود. پروین غفاری خاطرات خود که در مورد روابط عاشقانه وی با محمد رضا پهلوی است را پس از انقلاب ۱۳۵۷ در کتابی به نام تا سیاهی دردام شاه منتشر کرد.

سید روح الله امین آبادی

منبع : موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

سیزده − 2 =

WpCoderX