روزشمار پهلوی ؛ ۲۴ آبان ۱۳۴۰ : فرمان اختیارات به نام علی امینی صادر شد/ از بازداشت شهردار سابق تهران تا دکانی که نخست وزیر در مقابل مطبوعات باز کرده بود!

فرمان اختیارات به نام علی امینی صادر شد

از ساعت ۵ بعد از ظهر دیروز، به دعوت عباس مسعودی رئیس هیئت مدیره انجمن مطبعات ایران، در باشگاه مطبوعات ضیافتی برپا بود.

دکانی که نخست وزیر در مقابل مطبوعات باز کرده بود!

علی امینی نخست وزیر طی سخنانی گفت : بنده فکر می کنم که یک قسمت از تنقیدات این بود که شاید بنده من حیث رئیس دولت یک دکانی در مقابل دکان مطبوعات باز کرده باشم چون معمولا مطبوعات در مملکت ما و همه ممالک بخصوص اینجا صبح تا شام البته انتظارات مردم و درد دل مردم را منعکس می کنند و دولت ها هم در گذشته به جای این که شاید در این قسمت تصدیق و تأیید بکنند در مقام دفاع بر می آمدند. این بود که مطبوعات جانب مردم را می گرفتند و دولت هم از خودش دفاع می کرد. این حربه را بنده خوشبختانه  یا بدبختانه از دست مطبوعات گرفتم. خوب خودم این حرف ها را میزنم. دیگر مثل این که مجال و فرصتی برای آقایان نمی ماند و شاید از این جهت بنده مورد ایراد هستم که حرف زیاد می زنم و این را هم آقایان سعی کردند که نطق بنده را یک قدری محدود بکنند متاسفانه مقدور نیست بخصوص امشب که بنده یک قدری هم زیادتر صحبت بکنم.

یادتان که نرفته وضع مملکت چگونه بود؟!

در شش ماه قبل تقریبا که به فرمان اعلیحضرت همایون شاهنشاهی بنده به این سمت نخست وزیری منصوب شدم آقایان فراموش نفرمودند که وضع مملکت چه بود بخصوص از نظر مالی و اقتصادی و در برنامه دولت از روز اول سه مطلب مهم بود. در ضمن سایر مطالب یکی به اصطلاح تعدیل بودجه بود و یا لااقل بهبود وضع مالی بهبود وضع اقتصادی مبارزه با فساد و اصلاحات ارضی.

ذخیره ارزی بانک ملی تقریبا به صفر رسیده بود

وضع اقتصادی مملکت الان نسبت به سابق بهتر شده ما از نظر ارزی اگر آقایان یادشان باشد در وضع بسیار نامساعد بودیم و ذخیره ارزی بانک ملی تقریبا به صفر رسیده بود امروز بحمدالله تقریبا نود میلیون دلار ذخیره ارزی بانک ملی است و فروش روزانه ارز ما به جای پنج میلیون دلار که آن روز بود رسیده تقریبا به یک میلیون دلار که معادل این هم الان ما ارز صادراتی می خریم. این است که تقریبا از نظر واردات و صادرات یک توازنی برقرار شده است.

تا حکمی صادر نشود مردم مبارزه با فساد را جدی نخواهند گرفت

درباره مبارزه با فساد خود آقایان بایستی قضاوت بفرمایند مخصوصا اکثریت مردم که با وجود اشکالات تشریفاتی وزارت دادگستری با وجود مشکلات معنوی که در پیش پای ما بوده و با وجود عدم اطمینان و بدبینی مردم که تا وقتی هم هنوز حکمی از این محکمه صادر نشود به نظر بنده باور نخواهند کرد که این مبارزه با فساد جدی است. ما توانستیم یک قدم های جدی در این راه برداریم و بنده خواستم مخصوصا در این جا خدمت آقایان عرض بکنم که دولت سعی کرده در عمل و امیدوارم تا الان هم ثابت کرده باشد که استقلال دادگستری را حفظ کرده و به هیچ وجه من الوجوه دخالتی در امور قضائی نکرده و نخواهد هم کرد و آن چه ما سعی می کنیم واقعا در مملکت برقرار بکنیم اعتماد به دادگستری است و اجرای عدالت چون بنده خیال می کنم اگر ما بتوانیم واقعا عدالت را به معنای واقعی در مملکت اجرا بکنیم قسمت عمده عدم رضایت ها از بین خواهد رفت.

به دنبال نگران کردن مالکین نیستیم

در قسمت اصلاح ارضی یک قسمت گرفتاری ما در قسمت نقص قانون ارضی بوده و ما نمی خواستیم سرمایه گذاران و مخصوصا مالکین را در این قسمت متوحش کنیم چون یک قسمت توحش مالکین در ابتدای حکومت به عقیده بنده بی وجه بود و خواستم الان بنده این قسمت را مخصوصا در این محفل یادآوری بکنم و تقاضا بکنم که این را آقایان منعکس بکنند  که به هیچ وجه من الوجوه نه فقط ما نمی خواهیم نسبت به مالکینی که خوب اداره می کنند ملکشان را و حد نصاب است فشار و مضیقه ایجاد کنیم بلکه بر عکس تشویقات لازم باید بکنیم که آقایان سرمایه گذاری بکنند چون هدف اساسی از اصلاحات ارضی واقعا قطع نظر از جنبه اجتماعی بالا بردن سطح تولید مملکت است چون اگر ما توفیق پیدا نکنیم که سطح تولید مملکت را مخصوصا در کار کشاورزی بالا ببریم نه فقط هزینه زندگی را نمی توانیم پائین بیاوریم بلکه مبارزه با تورم محال ممتنع است. پس بنابر این باید با تمام قوا سعی بکنیم که تولید را بالا ببریم و یکی از طرقش این است که کشاورزان و مالکینی که خوب اداره می کنند املاکشان را از راه کمک تراکتور ، بذر و کود و مخصوصا اعتبارات کشاورزی این ها را تشویق بکنیم که بتوانند توفیق در این قسمت حاصل بکنند.

حمایت صد در صد شاه از دولت به روایت امینی

نخست وزیر از آزادی در زمان خود سخن می گوید / چرا برخی روزنامه ها را بستیم؟!

فقط یک مورد اختلاف داشتیم در قسمت انتخابات که حالا بنده عرض می کنم خدمتتان و در مورد آزادی هم بنده خیال نمی کنم که آن آقایانی که به ما حمله می کنند به نام این که آزادی را ما خفه کردیم و محدود کردیم محق باشند. یک خورده اگر به عقب برگردند می بینند که آزادی که الان هست حالا بنده نمی خواهم عرض کنم که در مملکت بی سابقه بوده اما در زمان این دولت ما حتی المقدور یکی دو مرتبه البته توقیف کردیم روزنامه را آن هم البته آقایان علتش را می دانند. آیا اگر اشخاصی را حبس کردیم با یک دلایل منطقی بوده برای این که دولت نمی تواند نگاه بکند و هرج و مرج در مملکت ایجاد بشود و خدای نکرده برای مملکت یک خطر عظیم پیش بیاید ولی از نظر واقعا و رعایت آزادی افراد، بنده خیال نمی کنم که در این قسمت ما به هیچ وجه من الوجوه از وعده ای که به مردم کردیم تخلف کرده باشیم.

آقایان هر چه می خواهند می نویسند / رادیوهای خارجی سوء استفاده می کنند!

شاه گفت «مقررات نباید سد راه اصلاحات باشد » !

نخست وزیر در ادامه به جلسه اخیر هیئت دولت با حضور شاه پرداخت و گفت : اعلیحضرت فرمایشات خیلی مفصلی فرمودند راجع به تسریع در اصلاحات و مخصوصا این که مقررات نبایستی سد راه اصلاحات باشد برای این که قانون و مقررات برای مملکت است برای خدمت به مردم است. اگر بنا شد مقررات و قوانین مانع راه باشد بایستی آن ها را اصلاح کرد و سعی کرد که البته همین طور که در مراجعت از اروپا فرمودند ما بایستی سریع تر و جدی تر کار بکنیم که از قافله تمدن دنیا بیش از آن چه که عقب هستیم عقب نیفتیم، برای این که ممکن است این تعلل و تسامح در کار موجب بشود که واقعا ما این عقب افتادگی را نتوانیم جبران بکنیم و دچار مخاطراتی بشویم.

متن فرمان شاه به دولت علی امینی ؛ باید امکان حکومت مردم بر مردم را فراهم کنیم!

علی امینی نخست وزیر در این جلسه متن فرمان شاه را قرائت کرد ، در این فرمان خطاب نخست وزیر آمده است :

ما مصالح عالیه ملت و مملکت را همیشه مقدم بر هر امری دانسته و به منظور رفاه و آسایش مردم و استقرار عدالت اجتماعی و رشد و ترقی افراد ملت برای زندگی متناسب با تمدن دنیای جدید مقرر می داریم که اقدامات لازم به عمل آید.

 

قانون اساسی، ما را یکی از مبادی انشاء قانون شناخته است!

در این راه هیچ رادع و مشکلی مانع اقدامات لازم نمی تواند باشد. به این جهت مطابق حقی که قانون اساسی به ما می دهد و ما را یکی از مبادی انشاء قانون شناخته است به دولت ماموریت می دهیم که تا تشکیل مجلس که امیدواریم بر مبنای انتخابات صحیح باشد و دیگر احتیاجی به ابطال انتخابات به علت جریان غیر صحیح آن پیدا نشود قوانین لازمه را برای تشکیل انجمن ده به عمل آورده و نسبت به قانون انجمن شهر و انجمن های ایالتی و ولایتی نیز مداقه و بررسی عمیق نموده و با توجه به اوضاع و احوال و مقتضیات روز جرح و تعدیل لازم در قوانین موجود به عمل آورده و آن را با توشیح ما موقتا به موقع اجرا بگذارند تا ضمن آزمایش عملی با رفع نواقض مشهوده برای تحصیل مجوز قانونی و تنفیذ آن پس از افتتاح مجلسین به مقامات قانونی تسلیم دارند.

پیروی صرف از مقررات خشک گناهی نابخشودنی!

در خاتمه این فرمان که به امضای « هیراد » رئیس دفتر مخصوص شاهنشاهی رسیده آمده است : تمام مقررات فرع بر بقای ملک و ملت بوده و ما اگر بخواهیم صرفا پیرو مقررات خشک شده و در موقعیت کنونی دنیا غفلت از اغتنام فرصت موجوده کنیم گناهی عظیم در قبال ملت خود خواهیم داشت. پیشرفت مملکت و مصلحت ملت مقدم بر رعایت نظریات مقرراتی و سلیقه های شخصی خواهد بود.

آن هایی که کار نمی کنند باید تنبیه شوند

نخست وزیر در مراسم گشایش آموزشگاه دارایی گفت : همان طوری که ناصالح تعقیب می شود افراد صالح هم باید تشویق شوند. نباید دست روی دست گذاشت و کار نکرد ، من معتقدم آن هایی که کار نمی کنند باید تنبیه شوند تا اشخاصی که شهامت به خرج می دهند و کار می کنند تشویق گردند.

یکی از اصلاحاتی که ما می توانیم از نقطه نظر تعدیل ثروت به وجود آوریم از راه همین مالیات ها است و بهترین راه هم همین است. اعلیحضرت همایونی به دولت و وزیر دارایی تاکید فرمودند قانون مالیات بر درآمد اصلاح شود ، وزارت دارایی باید در مورد خرج دقت به خرج دهد و آن را تا آن جا که ممکن است تقلیل دهد. در سال های اخیر وزارت دارایی از لحاظ کنترل خرج بسیار تضعیف شده بود و این بزرگترین گناه می باشد.

ایران در تلاش است تا به فساد پایان دهد!

روزنامه تایمز لندن در گزارشی که راجع به وضع ایران در شماره اخیر خود منتشر کرده می نویسد : ایران در تلاش است تا به فساد پایان دهد و به عقیده ناظران سیاسی دکتر امینی از پشتیبانی کامل شاهنشاه برخوردار است.

موقع آن رسیده که دوستان ما وضع و موقع ما را درک کنند

آسوشیتدپرس در ادامه بخشی از اظهارات اردشیر زاهدی سفیر ایران در آمریکا را منتشر کرده است ، زاهدی در این مصاحبه گفته است : هر گاه کوچکترین شک و تردیدی در مورد نیات شوروی در قبال ایران وجود داشت این شک و تردید به وسیله رادیو مسکو که از مردم ایران درخواست می کرد شورش کنند برطرف شد.

اینک موقع آن فرا رسیده است که دوستان ما وضع و موقع ایران را ارزیابی کرده و آن را درک کنند.

شهردار سابق تهران بازداشت شد

امروز فتح الله فرود شهردار سابق تهران از طرف بازپرس دادسرای دیوان کیفر احضار شد و از وی بازپرسی به عمل آمد. بازپرس پس از سه ساعت تحقیق قرار بازداشت فرود را صادر کرد.

«روزنامه اطلاعات » درباره اتهامات فرود نوشت : به موجب پرونده ای که اکنون مورد رسیدگی بازپرس دیوان کیفر است فرود متهم به خیانت به وظیفه قانونی و سوء استفاده از مقام در امور شهرداری می باشد.

۱۳ نفر بازداشت می شوند 

امروز یک مقام مطلع در بازرسی کل کشور گفت : با طرح چهار پرونده سوء استفاده در راه آهن ۱۳ نفر بازداشت می شوند.

از سرلشکر ضرغام بازجویی می شود

تحقیقات مقدماتی « ایزدپرست» بازپرس دیوان کیفر از متهمین اداره انحصار دخانیات که در توقیف به سر می برند امروز تمام شد، فقط یکی از متهمین پرونده دخانیات به نام مهندس روحانی فعلا متواری است و پرونده نسبت به وی مفتوح است.

اطلاعات 24

در این پرونده سرلشکر ضرغام متهم می باشد که به قرار اطلاع هفته آینده از وی بازپرسی به عمل خواهد آمد.

با نخست وزیر اختلاف اصولی دارم!

سردار فاخرحکمت رئیس سابق مجلس درباره رفع کدورت با علی امینی نخست وزیر اظهار داشت : من هیچ گاه با ایشان اختلاف و کدورت شخصی نداشته و ندارم، اختلاف ما یک اختلاف اصولی است ، من می گویم مشروطیت نباید تعطیل شود.

 

منبع : موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

چهار × چهار =

WpCoderX