روزشمار انقلاب (۴) ؛ بازگشت نور و فرار ظلمت روزی که آمریکایی‌ها از ایران متواری شدند !

در روز هشتم بهمن ماه ۱۳۵۷ هزاران تن از مردم در فرودگاه مهرآباد که بسته بود و زیر نظارت شدید قرار داشت تجمع کردند، تظاهرات پراکنده در چند منطقه تهران صورت گرفت که ارتش و نیروهای نظامی به سوی اجتماع کنندگان شلیک کرده و چند نفر به شهادت رسیده و یا زخمی شدند.
در غرب تهران مردم به گلوله بسته شدند و ۶ ساعت تیراندازی ادامه داشت و تعداد زیادی در این درگیری‌ها به شهادت رسیده و یا زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شدند.
تظاهرات مردم مسلمان رشت نیز به شهادت بیش از ۵ نفر و مجروحیت ۴۰ نفر دیگر شد. در این روز عده‌ای از افراد نیروی هوایی و همافران نیز در خیابان‌های تهران علیه رژیم تظاهرات کردند.
در حالی که قرار بود امام به زودی به وطن بازگردند به دنبال کارشکنی‌های دولت بختیار بازگشت رهبر انقلاب به ایران بار دیگر به تعویق افتاد. امام خمینی در این روز و در پاریس اعلام کردند « به کودتای نظامی عادت کرده‌ایم و ترسی نداریم. ایران پایگاه نظامی نخواهد شد.»
در همین روز ۴۰ نفر از روحانیون مبارز تهران برای اعتراض به جلوگیری از بازگشت امام‌خمینی به ایران در مسجد دانشگاه تهران به یک تحصن نامحدود دست زدند. در این تحصن بزرگانی چون آیات خامنه‌ای، بهشتی، مطهری و … حضور داشتند.
تدریجا روحانیون متحصن در دانشگاه تهران به ۴۰۰ نفر رسیدند و اعتراض رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت.
خبر دیگر این که اعضای سازمان ملی دانشگاهیان واحد کرمانشاه در ۸ بهمن در مراسم بازگشایی دانشگاه علوم، فریدون معتمد وزیری رئیس دانشگاه را برکنار کردند. همچنین این روز اعلام شد که مدرسه رفاه به عنوان محل اقامت امام در تهران بعد از بازگشت ایشان به وطن تعیین شده است.
پاسخ قاطع امام ، مرغ طوفان‌زده را پشیمان کرد
در حالی که چند روز پیش از این بختیار شایع کرده بود که به پاریس رفته و با امام ملاقات خواهد کرد برخورد قاطع امام و تاکید بر این که در مقام نخست وزیری با وی دیدار نخواهند کرد بختیار در روز ۹ بهمن گفت «به پاریس نخواهم رفت و در فرودگاه مهرآباد نیز تا چند ساعت دیگر بازخواهد شد و در راه ورود حضرت آیت الله‌العظمی خمینی به کشور مانعی نیست» بختیار همچنین گفت « به هیچ وجه استعفا نمی دهم و به هر کاری دست می‌زنم تا جنگ مسلحانه روی ندهد…»
امام خمینی در همین روز در پاریس اعلام کردند «خائن اصلی را با خفت بیرون کردید، همت کنید این نتیجه را که حاشیه‌ای بیش نیست از صحنه خارج کنید، اکنون بر جمیع جناح‌های ملی و دولتی است که چون گذشته دولت غیرقانونی را محکوم کنند و اطاعت از آن نکنند که اطاعت طاغوت، حرام و مخالف رضای خدا است»
امام خمینی همچنین بر بازگشت به وطن در اولین زمان ممکن تاکید کردند.
تظاهرات مردم خشمگین تهران امروز به اوج رسید، مردم با سنگربندی و پناه گرفتن کنار دیوارها با چکمه‌پوشان به جنگ پرداختند. در تظاهرات مردم تهران قلعه شهر نو، کاباره شکوفه نو و دو کارخانه آبجو سازی از سوی مردم به آتش کشیده شد. شهدا از ۵۰ نفر و زخمی‌ها از ۲۰۰ نفر تجاوز کرده است. در گرگان و سنندج نیز درگیری‌های خونینی رخ داده و تعداد زیادی به شهادت رسیده و یا زخمی شده اند.
در دانمارک نیز دانشجویان سفارت را اشغال کرده و شاه که اینک در تبعیدی ابدی به سر می‌برد از بی وفایی اربابان خوداز جمله کارتر گلایه کرد .
۹۹ درصد مردم می‌گویند امام باید برگردد
رمزی کلارک وزیر پیشین دادگستری آمریکا در این روز ضمن تشریح نتایج اقامت هشت روزه خود در ایران اعتراف کرد که ۹۹ درصد مردم ایران خواستار بازگشت آیت‌الله خمینی هستند و جدا اصرار دارند که رژیم ضد ملی از میان برود و به سلطه بیگانگان بر ایران پایان داده شود.
تحصن روحانیون در مسجد دانشگاه تهران نیز گسترش یافته و  به دو هزار نفر رسید. کمیته استقبال از امام نیز اعلام کرد «نظر به این که دولت ایران با فرود یک هواپیمای دربست ایرفرنس موافقت کرده است، آیت‌الله خمینی ساعت نه صبح روز پنجشنبه ۱۲ بهمن وارد تهران خواهند شد»
به دنبال بازشدن فرودگاه مهرآباد و سایر فرودگاه‌های کشور، سه هواپیمای نظامی آمریکایی ۲۰۰ آمریکایی را از تهران خارج و همچنین عده‌ای انگلیسی، بلژیکی و ژاپنی تهران را ترک کردند.
به دنبال نزدیک شدن به روز‌های حساس پیروزی ۸ نماینده دیگر مجلس نیز از مقام خود استعفا دادند.
اعلام برنامه‌های استقبال
در روز ۱۱ بهمن و یک روز مانده به بازگشت امام خمینی از طرف کمیته برگزاری مراسم استقبال اطلاعیه‌ای انتشار یافت. در این اطلاعیه مشروحا مقررات و ضوابط استقبال تشریح شده بود.
دولت نیز اعلام کرد «فردا به مناسبت فرود هواپیمای امام خمینی فرودگاه مهرآباد از اول صبح تا ساعت ۱۱ صبح به روی سایر هواپیماها بسته است»
صدها هزار نفر از مردم نیز از شهرستان‌ها برای استقبال از امام عازم تهران شده‌اند و عزیمت مردم نشان از یک استقبال تاریخی می‌دهد.
در همین روز رادیو کلن خبر داد : یگان‌های نیرومند نظامی به تهران منتقل شدند. تانک‌ها و زره پوش‌ها در حالی که عبارت «زنده باد شاه» بر روی آن‌ها نقش بسته بود در خیابان‌های مهم تهران به راه افتادند. بختیار نیز در مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی هشدار داد که با هرگونه کوشش در جهت ایجاد دولتی دیگر شدیدا مقابله خواهد کرد. تهران در این روز صددرصد حالت جنگی به خود گرفت با به راه افتادن تانک‌ها و خودروها در خیابان‌ها و هلیکوپترها بر فراز شهر، نمایش قدرت برای ارعاب مردم به صحنه آمد.
و سرانجام روز بازگشت حضرت روح الله به وطن پس از ۱۵ سال دوری فرارسید.

منبع : کیهان

مطالب مرتبط

 

روزشمار انقلاب (۱) ؛ از فرار شاه تا ادعای گزاف مرغ طوفان زده !
روزشمار انقلاب (۲) ؛ از خیانت تا فریبکاری ؛ بختیار در روزهای پایانی چه کرد ؟!
روزشمار انقلاب (۳) ؛ بسته شدن سه روزه فرودگاه‌ها /زمانی که بختیار برای سرکوبی انقلاب می‌خواست

روزشمار انقلاب (۴) ؛ بازگشت نور و فرار ظلمت روزی که آمریکایی‌ها از ایران متواری شدند !

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

16 + پنج =

WpCoderX