دو پیام آیت الله به دو رئیس جمهور !

 آیت الله منتظری ۲۲ شهریور ۱۳۵۹ در یک پیام رادیو و تلویزیونی به اختلافات موجود در کشور میان رئیس جمهور وقت و دیگر مقامات اشاره کرده و می گوید در شرایط کنونی بروز علنی این اختلافات در سطح کشور حرام است .وی به رئیس جمهور وقت یعنی بنی صدر اخطار می دهد که او تنها منتخب مردم نیست بلکه باید با مجلس هماهنگ باشد این پیام را مقایسه کنید با پیامی که آیت الله منتظری سالها بعد و پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ به خاتمی می دهد ، دعوت به تمرد از رهبری و قرار گرفتن در مقابل ولایت فقیه …

آیت الله منتظری ۲۲ شهریور ۱۳۵۹ در یک پیام رادیو و تلویزیونی به اختلافات موجود در کشور میان رئیس جمهور وقت و دیگر مقامات اشاره کرده و می گوید در شرایط کنونی بروز علنی این اختلافات در سطح کشور حرام است .
وی در این پیام می گوید : الان کشور ما در شرایط حساسی قرار دارد و ابرقدرت ها کشور ما را در محاصره اقتصادی قرار داده اند و در خارج هر اندازه می توانند عوامل امپریالیزم و صهیونیسم تبلیغات علیه انقلاب و رهبر انقلاب می نمایند و از طرف دیگر دشمن با ما در حال جنگ است و عراق رسما با ما در حال جنگ می باشد و در غرب کشور سربازان و پاسداران شهید می شوند ، اقتصاد کشور فلج است و دانشگاه ها تعطیل است و ما احتیاج به این داریم که وضع بهتری برای دانشگاه ها درست بکنیم .
آیت الله منتظری ادامه می دهد : در چنین اوضاعی و شرایطی که مملکت ما با وضع بحرانی اقتصادی و فرهنگی گرفتار هستیم و لزوم هماهنگی تمام قوا از هر زمان دیگر بیشتر است و اگر اختلاف جزئی وجود دارد باید آنها را کنار گذاشت و به نفع کشور قدم بردارند و اقدام کنند .
آیت الله منتظری با ابراز علاقه به طرفین اظهار می دارد : حال امام را باید ملاحظه کرد زیرا الان استقرار کشور ما وابسته به سلامت ایشان است و می دانیم که ایشان از این گونه مسائل چقدر متاثر می شوند باید که حال ایشان را ملاحظه بکنیم و مسائل کشور را در نظر بگیریم .

 


بنی صدر شروع کرد و باید جبران کند
وی در ادامه ضمن انتقاد از بنی صدر می گوید  : ایشان اول شروع کردند و بایستی کاری را که انجام داده اند جبران بکنند . دنبال این نزاع را کشیدن چه از ناحیه آقای بنی صدر و چه از ناحیه دوستان دیگر در شرایط فعلی جدا حرام است و به ضرر انقلاب تمام می شود .
تنها رئیس جمهور منتخب مردم نیست
آیت الله منتظری در بخش دیگری از سخنان خود می گوید : آقای بنی صدر باید سعی بکنند برای مجلس احترام قائل شوند اگر ایشان منتخب مردمند و وکلای مجلس زیاد هستند که منتخب مردم هستند و ایشان خیال نکنند که وکلای مجلس باید همه شان دنبال ایشان بروند نخیر هر کدام فکر دارند و قوه مجریه باید دنبال مجلس باشد یعنی رئیس جمهور و دولت باید همیشه مجری دستورات مجلس باشند.

سخنان آیت الله منتظری را می توان در دو بخش مجزا به بررسی نشست

۱- در شرایطی که کشور از همه سو در محاصره دشمنان قرار دارد ، جنگ و تحریم اقتصادی از یک سو و نیز بحران های متعددی که از ابتدای انقلاب روز به روز بر انقلاب تحمیل شده است چرا و با چه مجوزی مسئولان اختلافات را به میان مردم کشیده و بحران زایی می کنند ؟

۲- اگر رئیس جمهور منتخب مردم است نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز منتخبان مردم هستند و بنی صدر نباید در سخنان خود با تکیه بر این که از سوی مردم انتخاب شده است درصدد رسیدن به مقاصد سیاسی خاصی باشد ، دولت همواره باید با مجلس هماهنگ باشد .

دو نکته فوق خلاصه سخنان آیت الله منتظری در این برنامه تلویزیونی است . به موازات این دو نکته دو سوال نیز مطرح است

۱- همه شرایط بحرانی که آیت الله منتظری مستند حکم خود برای حرام بودن کشیدن اختلافات به میان مردم اعلام کردند در میانه دهه ۶۰ وجود داشته و عامل جنگ همه جانبه با رژیم بعث عراق و در واقع شرق و غرب نیز بر این بحران ها اضافه شده بود و با همه این اوصاف آیت الله منتظری همواره با کشیدن اختلافات به میان مردم و نیز تمکین نکردن به قانون در محاکمه متخلفان وابسته به خود از جمله باند مهدی هاشمی کشور را با بحران مواجه می ساخت حال سوال این است که آیا آیت الله منتظری سخنان و فتوای تاریخی خود را فراموش کرده بود ؟ یا دشمنی دشمنان کم و به صفر رسیده بود ؟

۲- آیت الله منتظری پس از انتخاب خاتمی در خرداد ۷۶  به ریاست جمهوری می گوید « «ایشان(خاتمی) قاعده اش این بود می رفت پیش مقام رهبری و می گفت شما احترامت محفوظ، ۲۲ میلیون به من رأی دادند، از من انتظارات دارند و اگر بنا بشود که بخواهید در وزرای من و در استاندارهای من دخالت بکنید و افرادی را به من تحمیل کنید، من نمی‌توانم کار بکنم، بنابراین من ضمن تشکر از مردم استعفا می دهم. به مردم می گویم: ایها الناس می خواهند در کار من دخالت کنند. قاعده این بود که به این صورت عمل نماید.»  رک جهان نیوز ، ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ ،  حال چگونه است که آیت الله منتظری از بنی صدر می خواهد در برابر قانون تمکین کرده و با نمایندگان مجلس هماهنگ شود و از خاتمی می خواهد در برابر قانون بشورد و به استناد آرای خود از مجلس و بالاتر از آن ولایت فقیه و رهبری عبور کند ؟!

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

10 + 6 =

WpCoderX