درسی که بنی صدر از جنگ آموخت !

امام خمینی رهبر انقلاب در پیامی کلیه امور مربوط به جنگ را به  شورای عالی دفاع محول کردند .
دبیر کل سازمان ملل اولاف پالمه نخست وزیر پیشین سوئد  را به عنوان نماینده ویژه خود درباره جنگ ایران و عراق منصوب کرد.
ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور ضمن شرکت در یک مصاحبه رادیو و تلویزیونی و مطبوعاتی اظهار داشت : درسی که ما از این جنگ آموختیم این است که در این جهان برای قدرتمندان ارزش های معتبر انسانیت پشیزی اعتبار ندارد ، هر وقت آنها بخواهند نه انسان برای آنها ارزشی دارد نه حقوق و مقرراتی که وضع کرده اند .
ستاد مشترک ارتش در اطلاعیه شماره ۱۷۶ خود در اخطاری شدید به سران عراق تاکید کرد در صورت تدوام حمله به مناطق غیرنظامی ایران مقابله به مثل خواهد کرد .
 یک گروه ۲۵ نفری از روزنامه نگاران خارجی پس از صدور دستور اخراج آنها از طرف وزارت اطلاعات عراق این کشور را به مقصد اردن ترک کردند .
سرپرست جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران شکوائیه ای را در رابطه با جنایات جنگی عراق به نمایندگان اتحادیه بین المللی صلیب سرخ در ایران تسلیم کرد .
خبرگزاری فرانسه از آنکارا گزارش داد نجم الدین اربکان رهبر حزب رستگاری ملی اسلامی و الب ارسلان تورک رهبر حزب ملی گرای اقدام ملی با تصمیم دادگاه نظامی این شهر زندانی شدند.
منابع نزدیک به پنتاگون اظهار داشتند که آمریکا به رزمناو موشک انداز لیهی دستور داده است که برای تقویت شبکه جاسوسی خود بی درنگ به سوی خلیج فارس حرکت کند .
به دنبال وقوع زلزله در کشور الجزایر و کشته شدن هزاران نفر در این کشور دفتر نخست وزیر طی اطلاعیه ای به مدت سه روز عزای عمومی اعلام کرد .


امور جنگ به شورای عالی دفاع محول شد
امام خمینی رهبر انقلاب امروز در پیامی وظایف و اختیارات شورای عالی دفاع را تبیین کردند .
در بخشی از این پیام آمده است : کلیه امور مربوط به جنگ در تحت نظر شورایعالی دفاع به اضافه یک نفر از نمایندگان از قِبل مجلس شورای اسلامی باید اداره شود. و این شورا موظف است تمام قوای مسلح را هماهنگ نماید. و هیچ گروه یا شخصی تخلف از اوامر شورای مذکور نباید بکند. و در غیاب آقای خامنه‌ای و آقای چمران، دو نفر از نمایندگان که یکی از آنها رئیس مجلس شورای اسلامی است باید در شورا شرکت نمایند.
در ادامه این پیام مهم تاکید شده است : در اداره مناطق جنگی، کلیه نیروها باید از شورای مذکور تبعیت نمایند؛ و تصمیمات در این باره با شورای مذکور است.
تبلیغات جنگ تحت نظر شورای عالی دفاع باید باشد
در پیام امام که خطاب به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی صادر شده همچنین آمده است : تبلیغات مطلقاً – چه به وسیله رادیو – تلویزیون یا مطبوعات – در تحت نظر شورای مذکور باید اجرا شود. و رسانه‌های گروهی و مطبوعات حق پخش مصاحبات یا نطقها و نوشته‌ها را بدون مراجعه و دستور از شورای مذکور ندارند.
سیاست خارجی مرتبط با جنگ تحت نظر شورای عالی دفاع
در این پیام همچنین نکات زیر خاطرنشان شده است ؛
–    سیاست خارجی مربوط به دفاع با شورای مذکور است، و کسان دیگر بدون اجازه حق دخالت ندارند.
–    کلیه بیانها و نوشته‌ها و تبلیغات و پخش اعلامیه‌ها بدون اجازه مستقیم از شورای مذکور جداً ممنوع است.
–    دولت مأمور جلب متخلفین و تحویل به دادگاه‌های انقلاب است.
–     دادگاهها به جرایم، حسب وضع دفاعی و انقلابی عمل می‌کنند.
–    شورا موظف است در مناطق جنگی نمایندگانی تعیین نماید که به وسیله آنها امور انجام گیرد و موجب تأخیر نشود.(۱)
تحولات جنگ در ۷۲ ساعت گذشته
جنگ در جبهه ها با شدت ادامه دارد و در روز ۱۸ مهر دشمن توانست به به دهلران نفوذ کند ولی با مقاومت نیروهای مسلح مجبور به عقب نشینی شد .
دبیر کل سازمان ملل در این روز از ایران و عراق درخواست کرد بر کشتی‏هایی که در منطقه درگیری در محاصره قرار گرفته اند، اجازه دهند منطقه را ترک کنند.
عبور دشمن از كارون، اشغال جاده اهواز ـ آبادان، تكميل محاصره خرمشهر و آغاز محاصره آبادان از اخبار مهم جنگ در روز گذشته بود .
امروز نیز عمليات ايذايي در منطقه عمومي خوزستان غرب سوسنگرد به فرماندهی سپاه صورت گرفت .
دبیر کل سازمان ملل نیز اولاف پالمه نخست وزیر پیشین سوئد  را به عنوان نماینده ویژه خود درباره جنگ ایران و عراق منصوب کرد.(۲)
درسی که بنی صدر از جنگ آموخت / برای قدرت ها انسانیت ارزش ندارد
ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور ضمن شرکت در یک مصاحبه رادیو و تلویزیونی و مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد اوضاع جنگ و وضعیت عمومی جبهه ها پاسخ گفت .
وی اظهار داشت : درسی که ما از این جنگ آموختیم این است که در این جهان برای قدرتمندان ارزش های معتبر انسانیت پشیزی اعتبار ندارد ، هر وقت آنها بخواهند نه انسان برای آنها ارزشی دارد نه حقوق و مقرراتی که وضع کرده اند .


وی در ادامه گفت : امروز از حمله عراق به ایران حدود یک ماه می گذرد و هر روز واقعه تازه ای از جنایت های جنگی رخ می دهد ، چون دولت عراق در حمله نظامی خود به هدف های نظامی مورد نظرش دست نیافته است به حملات جنایتکارانه ای به شهرها دست زده است .
صدام بدون حمایت ابرقدرت ها نمی تواند چنین جنگی را اداره کند
رئیس جمهور گفت : این حمللا مانند پرتاب موشک و بمباران هوایی و رفتار غیرانسانی با اسرای جنگی است بعد از این مدت که از جنگ می گذرد بر افکار عمومی دنیا باید معلوم شده باشد که هدف های دولت عراق برای جنگ مختص خود آن دولت نیست در دنیایی که ماهستیم یک دولت کوچک مانند دولت صدام نمی تواند جنگی را به دو ملت عراق و ایران تحمیل کند بدون اینکه مطمئن باشد از حمایت قدرت ها و ابرقدرت ها برخوردار خواهد بود .
اطلاعات ابرقدرت ها آن چنان توانا نیست که ما را از ابتکار بازدارد
بنی صدر با برشمردن جنایات رژیم بعث از جمله حمله به شهرها و این که ایران خود را با مردم و ارتش عراق رویا رو نمی بیند بلکه در مقابل رژیم بعث صدام ایستاده است گفت : نیروی هوایی ما قوی است گرچه به ما می گویند که این ابرقدرت ها به وسیله هواپیماهای خبرچین آواکس به آنها خبر می دهند اما این آواکس ها و نظایر آن در جنگ ویتنام هم حضور داشتند خبر هم می دادند رژیم شاه هم ساواک داشت سیر تا پیاز مسائل را هم به او می رساندند اما اطلاع آن قدر توانا نیست که بتواند ما را از ابتکار باز دارد ما با فرض این که دشمن این اطلاعات را به دست می آورد عمل می کنیم .
وی افزود : وقتی ما این اصل را داشتیم که یک ابرقدرتی پشت این حمله هست پس از فرض را هم کرده ایم که آنها اطلاعات را به دشمن ما می دهند همچنان که تا به حال این اطلاعات زیاد به کار دشمن ما نیامده است از این پس نیز زیاد به کار او نخواهد آمد .
کشورهای حامی صدام را خواهیم کوبید
بنی صدر همچنین در ادامه با تکرار این موضع خود که جنگ بیش از یک پیروز ندارد و آن ایران است گفت : ما کشورهای منطقه که به عراق کمک می کنند در صورتی که برما ثابت شد این کمک ها انجام شده و موثر بوده است کمک کننده را در حد توانایی خود خواهیم کوبید .
رژیم حاکم بر اردن با بند بازی زنده است
وی در مورد رژیم اردن گفت : البته اردن نفت ندارد ولی این رژیم رژيمی است که تا این زمان با بند بازی زندگی کرده است و اگر درست توجه کنید این خانواده خانواده بند بازی هستند و به این وسیله خود را نگه داشته اند اسناد اینکه چه مقدار از رژیم سابق رشوه گرفته پیش ما موجود است و بعضی از امیرهای خلیج فارس هم از این پول ها گرفته اند که اسنادش پیش ما است .
توصیه امام به بنی صدر ؛ به دنبال پیروزی در جنگ باشید نه مسائل حاشیه ای
بنی صدر به توصیه امام اشاره کرده و گفت : دو روز پیش که نزد امام بودم ایشان مطلب جالبی گفتند و آن این بود که شما باید حواس را جمع پیروزی در جنگ کنید چون اگر ما در این جنگ پیروز شدیم این رژیم اسلامی به قدری مستحکم خواهد شد که هیچ کس نه در داخل و نه در خارج از کشور به این زودی هوس توطئه نخواهد کرد و اگر دنبال ملاحظاتی رفتید که فلان شخص در فلان وقت چه حرفی زد پس با او باید چگونه رفتار کنیم و … خدای نکرده شکست پیش بیاید بدترین ها خواهند آمد و حکومت خواهند کرد .
برنامه رئیس جمهور برای برقراری رابطه با جبهه پایداری
رئیس جمهور درپاسخ به این سوال که برنامه دولت در مورد برقراری روابط نزدیک با کشورهای جبهه پایداری چیست ؟ گفت : ما رابطه نزدیک با کشورهای عضو جبهه پایداری برقرار کرده ایم و با آنها هم تبادل نظر می کنیم و امیدواریم که این روابط را برای ایجاد یک خاورمیانه مستقل از ابرقدرت ها در حال و آینده گسترش بدهیم .
تقاضای تشکیل جلسه شورای امنیت را نداده ایم
بنی صدر در پاسخ به این سوال  که اگر ایران تقاضای تشکیل جلسه شورای امنیت را بکند آیا تصمیم این شورا را خواهد پذیرفت یا خیر؟ گفت : ما تقاضا نکرده ایم ، شورای امنیت تشکیل می شود و ایران هم شرکت می کند و این تصمیم نیست که پذیرفتنی است یا خیر بلکه محتوای آن است و باید دید آیا محتوای آن تصمیم منطبق با حق است یا خیر؟ اگر منطبق با حق بود ما نیستیم که باید بپذیریم بلکه دولت متجاوز است که باید بپذیرد . (۳)
اخطار شدید ارتش به عراق ؛ مقابله به مثل می کنیم
ستاد مشترک ارتش در اطلاعیه شماره ۱۷۶ خود در اخطاری شدید به سران عراق تاکید کرد در صورت تدوام حمله به مناطق غیرنظامی ایران مقابله به مثل خواهد کرد .
در بخشی از این اطلاعیه آمده است : نیروهای بعثی عراق به دستور صدام شهرهای خرمشهر ، آبادان ، اهواز ، دزفول ، شوش و شوشتر را از طریق بمباران هوایی و آتش توپخانه و خمپاره انداز و موشک های زمین به زمین فراک -۷ مورد تهاجم وحشیانه قرار داده که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از مردم بیگناه در این شهرها شده است .
در ادامه این اطلاعیه آمده است : اگر این از خدا بی خبران به این روش غیرانسانی خود ادامه دهند و شهرهای بلادفاع جمهوری اسلامی ایران را زیر آتش توپخانه و خمپاره انداز یا موشک های زمین به زمین ویا بمباران هوایی قرار دهند ارتش جمهوری اسلامی ایران خود را مکلف به مقابله به مثل خواهد کرد .  (4)
اخراج ۲۵ خبرنگار خارجی از عراق
یک گروه ۲۵ نفری از روزنامه نگاران خارجی پس از صدور دستور اخراج آنها از طرف وزارت اطلاعات عراق این کشور را به مقصد اردن ترک کردند .
دولت عراق که ظاهرا قادر نیست خبرنگاران و عکاسان خارجی را که برای گزارش جنگ عراق علیه ایران وارد بغداد شده اند کنترل کند دستور داد جز یک نماینده برای هر یک از خبرگزاری های بین المللی و شبکه های تلویزیونی سایر خبرنگاران خاک آن کشور را ترک کنند . (۵)
شکایت ایران به صلیب سرخ
سرپرست جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران شکوائیه ای را به نمایندگان اتحادیه بین المللی صلیب سرخ در ایران تسلیم کرد .
در این شکوائیه که رونوشت آن نیز برای انعکاس جهانی در اختیار وزارت امورخارجه گذاشته شد به تجاوزات و تهاجمات غیرانسانی و وحشیانه دولت بعثی عراق در بمباران مردم بیگناه و بیمارستان ها و مراکز خیریه در اهواز ، دزفول ، خرمشهر ، آبادان ، سردشت و سایر مناطق جنگی اشاره شده است .
بر اساس این گزارش سرپرست جمعیت هلال احمر در دیدار صبح امروز خود با نمایندگان اتحادیه بین المللی صلیب سرخ در ایران به مدت نیم ساعت درباره تجاوزات دولت بعثی عراق به اماکن مسکونی و بیمارستان ها و نیز هدف قرار دادن هلی کوپتر امدادی جمعیت هلال احمر ایران که در صحنه جنگ مشغول تخلیه مجروحان و مصدومان بوده و هنوز هم از خلبان و سایر سرنشینان آن خبری در دست نیست گفت و گو کرد . (۶)
رهبر مسلمانان ترکیه زندانی شد
مقامات ترکیه اعلام کردند که سلیمان دمیرل نخست وزیر پیشین و بولنت اجویت رهبر حزب چپ گرای جمهوری خواه خلق که به دنبال کودتای نظامی بدون خونریزی ماه قبل بازداشت شده بودند آزاده شده اند .
مقام های مذکور همچنین گفتند که ۶۱ نفر از ۸۸ عضو پارلمان نیز که از طرف ارتش بازداشت شده بودند آزاد شده اند .
بر اساس این گزارش دمیرل که عضو حزب راست گرای عدالت است و اجویت پس از آزادی از محل بازداشت خود در یک پایگاه نظامی به خانه های خود در آنکارا بازگشتند .
خبرگزاری فرانسه از آنکارا نیز گزارش داد نجم الدین اربکان رهبر حزب رستگاری ملی اسلامی و الب ارسلان تورک رهبر حزب ملی گرای اقدام ملی با تصمیم دادگاه نظامی این شهر زندانی شدند.
اربکان و تورک به درخواست دادستان نظامی در یک دادگاه نظامی حاضر و پس از بازجویی دستگیر و به زندان انتقال یافتند . (۷)
آمریکا رزمناو موشک انداز به خلیج فارس فرستاد
آمریکا به بهانه جنگ ایران و عراق از فرصت استفاده کرده و آمادگی خود را برای مداخله نظامی در خلیج فارس افزایش می دهد .
بر اساس این گزارش علاوه بر همه هواپیماهای آواکس و تاسیسات رادار زمینی که آمریکا به عربستان داده امکان فرستادن جنگنده های اف ۱۵ آمریکا به این کشور را نیز در وزارت دفاع مورد بررسی قرار داده است .
این گزارش می افزاید سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا و سایر ارگان های دولتی از به کار بردن کلمه بی طرفی که واشنگتن اخیرا تحت این نام بر تدارک خود برای مداخله در منطقه خلیج فارس سرپوش می گذاشت اجتناب می کنند .
خبرگزاری فرانسه نیز از واشنگتن گزارش داد که منابع نزدیک به پنتاگون اظهار داشتند که آمریکا به رزمناو موشک انداز لیهی دستور داده است که برای تقویت شبکه جاسوسی خود بی درنگ به سوی خلیج فارس حرکت کند .
این رزمناو که قرار است امشب از تنگه هرمز عبور کند می تواند با چهار هواپیمای آواکس که آمریکا به عربستان داده است همواره در تماس باشد . (۸)
زلزله شدید در الجزایر و پیام تسلیت رجایی
به دنبال وقوع زلزله در کشور الجزایر و کشته شدن هزاران نفر در این کشور دفتر نخست وزیر طی اطلاعیه ای به مدت سه روز عزای عمومی اعلام کرد .
گفتنی است ماموران نجات از صبح دیروز به جست و جوی قربانیان در شهر زلزله زده الاصنام مشغول هستند ، دولت الجزایر خواستار کمک جهانی به منطقه زلزله زده شده است .
الاصنام در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی الجزیره واقع شده است . منابع دیپلماتیک گفته اند : جمعیت شهر الاصنام در دو دهه اخیر سه برابر شده بود و تقریبا یک میلیون نفر در یک مساحت ۶۰ کیلومتری در شهر زندگی می کردند و بنا بر این تلفات بسیار سنگین می باشد .
گفتنی است محمد علی رجایی نخست وزیر در پیامی به همتای الجزایری خود تاکید کرده است : امیدواریم آنچه در توان داریم در اختیار ملت الجزایر قرار دهیم . (۹)
پی نوشت
۱-    صحیفه امام ، جلد ۱۳ ، صفحه ۲۶۳
۲-    رک کتب مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ(مرکز اسناد دفاع مقدس)
۳-    اطلاعات ، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۱ و ۱۲
۴-    جمهوری اسلامی، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
۵-    اطلاعات ، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۲
۶-    اطلاعات ، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه ۳
۷-    جمهوری اسلامی ، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
۸-     اطلاعات ، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۲
۹-    جمهوری اسلامی ، ۲۰ مهر ۱۳۵۹ ، صفحه۶

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

16 + سه =

WpCoderX