جلساتی که گزارش آن در اختیار سفارت آمریکا قرار می گرفت!

حزب جمهوری خلق مسلمان از جمله تشکل هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با محوریت آیت الله شریعتمداری شکل گرفت ، این تشکل در مقاطع حساس و سرنوشت ساز از جمله تدوین و رفراندوم قانون اساسی نقش بسیار منفی ایفا کرده و در مقابل رای و نظر قاطبه ملت مسلمان ایران ایستاد.

هدف اساسی این تشکل ایجاد انشقاق در میان صفوف به هم فشرده ملت با رهبرسازی موازی در برابر بنیانگذار انقلاب بود و علیرغم توصیه ها و نصایح علمای حوزه های علمیه سراسر کشور به آیت الله شریعتمداری مبنی بر این که از حزب خلق مسلمان اعلام برائت کرده و آن را منحل کند وی زیر بار این نصایح دلسوزانه نمی رفت.

اسناد لانه جاسوسی آمریکا نشان می دهد که حزب خلق مسلمان توسط آمریکا سازماندهی و حمایت می شد و رحمت الله مقدم مراغه ای تمام جلسات بحث آن را به شیوه دلخواه آمریکا اداره می کرد و گزارش جلسات سران و گردهمایی های عمومی آن را در اختیار عوامل جاسوسی سفارت آمریکا در تهران می گذاشت. (۱) و آنها این گزارشها را به نقل از او به مرکز سیا در آمریکا مخابره می کردند .

در یکی از این گزارش ها آمده است : «برای شش هفته گذشته حزب خلق مسلمان گردهمایی هایی در بعد از ظهر جمعه ها در دفتر مرکزی خود ترتیب داده است …سخنران این جلسات احمد علیزاده و رحمت الله مقدم مراغه ای بودند …هم مقدم مراغه ای و هم علیزاده از ولایت فقیه انتقاداتی کردند …مقدم مراغه ای گفت : این ماده یک عمل خائنانه علیه نسلهای آینده ایران است » (2)

در ادامه و برای نمونه به گزارش یکی از جلسات حزب خلق مسلمان در انتقاد از قانون اساسی که در روزنامه های مهر ماه ۱۳۵۸ منتشر شده است می پردازیم.

ولایت فقیه خوب است ولی اگر تشریفاتی باشد!

مقدم مراغه ای استاندار آذربایجان شرقی در دولت موقت ، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی و از اطرافیان آیت الله شریعتمداری در هشتمین جلسه بحث و گفتگو درباره قانون اساسی و مسائل جاری کشور که ۲۷ مهر ۱۳۵۸ در محل حزب جمهوری خلق مسلمان برگزار شد اظهار داشت : ولایت فقیه بالقوه وجود داشته است زیرا در زمان طاغوت اراده امام مافوق قانون اساسی قرار گرفت و حکومت بازرگان منصوب شد بنابر این اصل پنج قانون اساسی در مورد ولایت فقیه که به تصویب رسید مورد قبول واقع شد زیرا امر واضحی در یکی از اصول قانون اساسی گنجانیده شد.

مقدم مراغه ای ادامه داد : ولی مسائلی که بعدا درباره اختیارات ولایت فقیه مطرح شد و به تصویب رسید دیگر نمی توانست مورد قبول واقع شود . اصولی که به عنوان اختیارات رهبر به تصویب رسیده با اصل حاکمیت ملی متناقض است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : انقلاب فقط مختص قشر مذهبی جامعه نبوده و غیر مذهبی ها هم در انقلاب سهم دارند.

رحمت الله مقدم مراغه ای

جالب آن که رحمت الله مقدم مراغه ای از رهگذر حمایت افرادی چون آیت الله شریعتمداری و با توصیه مراکز خارجی قدرت به ویژه سفارت آمریکا حزب خلق مسلمان را سازماندهی کرد و با قرار گرفتن در فهرست نامزدهای این حزب به مجلس خبرگان راه یافت . مهم ترین فعالیت او در این مجلس مخالفت با خط مشی انقلابی حکومت اسلامی و در راس آن اصل مترقی ولایت فقیه بود .

آیت الله گفتند ولایت فقیه درست نیست !

در حالی که مقدم مراغه ای در این جلسه ولایت فقیه را امری بدیهی دانسته و در اختیارات رهبر جامعه اسلامی تشکیک کرده بود یکی دیگر از سخنرانان به نام دکتر ناصرالدین قوامی با استناد به سخنان آیت الله شریعتمداری گفت : تصویب اصل ولایت فقیه مغایر با اصل حاکمیت ملی است و همین مسئله را آیت الله شریعتمداری متذکر شده اند !

قوامی مدعی شد : فقهای شیعه از جمله آیت الله شریعتمداری بر اصول مصوبه مربوط به ولایت فقیه صحه نمی گذارند .

آشوب می کنیم چون مخالف ولایت فقیه هستیم!

در ادامه دکتر محمود عنایت ادامه سخنان ناطق قبلی در مخالفت با ولایت فقیه را پی گرفت و گفت : مخالفت ما با ولایت فقیه بخاطر حفظ شرافت روحانیت است ، ما طالب آن نیستیم که این نارضایتی مردم از اولیای امور بپای مذهب نوشته شود .

وی ادعا کرد : مردم ایران مخالف ولایت فقیه هستند از این رو است هر روز در گوشه و کنار کشور خونهای به ناحق ریخته می شود .

عنایت همچنین گفت : من تصور می کنم که تنها راه حل قضیه انحلال مجلس خبرگان باشد . (۳)

محمود عنایت در این سخنرانی ناخواسته و یا با آگاهی کامل دلیل اصلی آشوب های کردستان و برخی از نقاط کشور را افشا می کند . در حالی که در این روزهای حساس تاریخ انقلاب عده ای نظام نوپای اسلامی را دلیل و عامل آشوب ها و بحران های به وجود آمده می دانستند عنایت می گوید اصل ولایت فقیه عامل این بحران ها است چرا که مردم [بخوانید عنایت و دوستانش] با ولایت فقیه موافق نیستند و باید خون ریخته شودتا این اصل از قانون اساسی حذف شود !

از سوی دیگر امام خمینی (ره)  29شهریور ماه سال ۱۳۵۸در پاسخ به ادعای دیگر محمود عنایت که پیش از وی بارها توسط دیگر گروه ها و چهره های ضد انقلاب مطرح شده بود مبنی بر این که مخالفت با ولایت فقیه برای حفظ شان روحانیت است گفته بودند  : هِی کوشش می‌‏کنند که اسلام نباشد. آن چیزهایی که مال اسلام است هی کوشش می‌‏کنند با زبان‌های مختلف، گاهی به دلسوزی در قضیۀ ولایت فقیه … خوب این‌ها دیدند که یک کار خطرناکی است برای آن‌ها برای اینکه یک حکومت اسلامی دارد درست می‌‏شود؛ این‌ها هم نمی‌‏خواهند این را. گوینده‏‌شان گاهی می‌‏گوید که بگذارید که روحانیون قداستشان را حفظ بکنند! «قداست روحانیون» که این‌ها می‌‏گویند معنایش این است که بگذارید روحانیون مشغول مسجد و محراب ـ همین مقدار در همین حدود ـ باشند، و سیاست را به امپراتور واگذار کنید. این یک تِزی است که مسجد مال پاپ؛ سیاست مال امپراتور. این‌ها هم می‌‏گویند مسجد‌ها مال شماست، بروید تو مسجدتان نماز بخوانید، درس هم می‌‏خواهید بگویید؛ درس هم بگویید هیچ مانعی ندارد، اما در یک حدودی…همان مقداری که «قداست» شما محفوظ باشد، بگویند یک آدم مقدس، آدم خوب مُهذَّبی است؛ یک آدمی است که اگر نفتش را هم ببرند، حرفی نمی‌‏زند و می‌‏گوید بردند؛ مال دنیا است چه ارزشی دارد! این‌ها این جور «قداست» را می‌‏خواهند. (۴)

 

پی نوشت ها

۱- رک اسناد لانه جاسوسی پیرامون رحمت الله مقدم مراغه ای ، جلد ۲۳،صص ۸۴و۱۱۰و جلد ۱۷صفحه ۲۷ و جلد۲۷جلد ۳۲و۱۴۱و جلد ۲۸

 

۲- اسناد لانه جاسوسی ، جلد ۲۸، صص ۱۲۹و۱۳۰

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

دو × چهار =

WpCoderX