تصاویر دیده نشده از مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر

هشت شهریور ماه سال ۱۳۶۰محمدعلی رجایی رئیس جمهور و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر به همراه گروهی از اعضای هیئت دولت در انفجار دفتر نخست‌وزیری به شهادت رسیدند.

 

این واقعه درست دو ماه پس از آن رخ داد که آیت‌الله دکتر سیدمحمد حسینی‌ بهشتی و بیش از ۷۰ تن از چهره‌های سیاسی و اجرایی عضو حزب جمهوری اسلامی در انفجار دفتر این حزب ترور شده و به شهادت رسیده بودند. شهید رجایی هنگام مرگ ۴۸ سال سن داشت.
 
او در ۲۰مرداد ۱۳۵۹ به نخست‌وزیری و پس از عزل بنی‌صدر از مقام ریاست جمهوری در انتخابات دوم مرداد ۱۳۶۰ با کسب بیش از ۱۳میلیون رأی مردم به عنوان دومین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.
 
باهنر نیز هنگام شهادت ۴۸ساله بود. او پس از پیروزی انقلاب مسئولیت‌هایی از جمله عضویت در شورای انقلاب، نمایندگی مردم کرمان در مجلس خبرگان، نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، وزارت آموزش و پرورش (در کابینه شهید رجایی) و دبیرکلی حزب جمهوری اسلامی (پس از شهادت دکتر بهشتی) را برعهده داشت. او پس از انتخاب رجایی به ریاست‌جمهوری از سوی وی به نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.
 
گفته می‌شود در اثر انفجار در دفتر نخست وزیری اجساد شهدا به صورتی سوخته بود که به هیچ وجه شناسایی آن‌ها ممکن نبود. بالاخره در آخرین ساعت شب پیکرهای قربانیان حادثه  از روی علائمی که در دندان‌های هر کدام از آن‌ها وجود داشت شناسایی شدند. عکس های زیر از محمود کلاری عکاس و فیلمبردار باسابقه ایرانی است که از مراسم تشییع رجایی و باهنر در ۹ شهریور برداشته شده است.
 
 
 
مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر 1
 
 
 
مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر 2
 
 
 
مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر 3
 
 
 
© Copyright 2013 CorbisCorporation
 
 
 
© Copyright 2013 CorbisCorporation
 
 
 
مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر 6
 
 
 
مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر 7
 
 
 
© Copyright 2013 CorbisCorporation

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

سه × 2 =

WpCoderX