تذکر رهبر انقلاب به رئیس جمهور

ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور ایران در حضور امام خمینی در بیمارستان قلب طی مراسمی سوگند یاد کرد و حکم ریاست جمهوری خود را از دست رهبر انقلاب دریافت کرد .  در بخشی از حکم امام آمده است : تنفيذ و نصب اينجانب و رأي ملت مسلمان ايران محدود است به عدم تخلف ايشان از احكام مقدسه اسلام و تبعيت از قانون اساسي اسلامي ايران.

رهبر انقلاب از اقشار مختلف مردم خواستند : تا زمانی که رئیس جمهور  بر محور عدل اسلامي عمل ميكند و جانبدار مستمندان و مستضعفان هستند و از اعمال شِبه طاغوت اجتناب ميكنند از همكاري و معاونت دريغ ننمايند.

امام خمینی امروز در جمع اعضای شورای انقلاب ، رئیس جمهور و جمعی از خبرنگاران خطاب به رئیس جمهور فرمودند : من يك كلمه به آقاي بني صدر  تذكر ميدهم، كه آن يك كلمه تذكر براي همه است: حبّالدنيا رأس كلّ خطيئة هر مقامي كه براي بشر حاصل ميشود، چه مقامهاي معنوي و چه مقامهاي مادي روزي گرفته خواهد شد و آن روز هم نامعلوم است.

 رهبر انقلاب امروز در پیامی به مناسبت ولادت رسول گرامی اسلام تاکید کردند : تمام مشکلات اعراب از آمریکاو اسرائیل ناشی می شود .

بنی صدر طی سخنانی گفت :مردم ما معتقد نیستند که برای پیروزی و غلبه بر مشکلات با هم گلاویز بشوند ، رجال دینی یا سیاسی ما امرای ارتش کا لازم است شب و روز با هم دعوا داشته باشند تا بشود گفت که شان و منزلت پیدا کرده اند ، این دید یک انسان نیست .من به عنوان نخستین رئیس جمهور انتخاب نشده ام تا روش شاه را در ایجاد اختلاف در کشور دنبال کنم و مظهر برخوردها و اختلافها ، ستیزه های گروهها ، قشرها و افراد باهم باشم.

حسن حبیبی سخنگوی شورای انقلاب در پایان جلسه این شورا گفت : انتخابات تهران برای مجلس شورای ملی بصورت منطقه ای برگزار نخواهد شد .

آخرین گزارش های رسیده از کامیاران حاکیست که این شهر آرامش خود را بازیافته و افراد ژاندارمری مامور حفظ نظم در این شهر شده اند .

در پی حوادث و درگیری های چند روز اخیر در نهاوند این شهر بار دیگر شاهد درگیری های پراکنده ای بود . دهها نفر چماق بدست مجهز به چاقو ، قمه و سلاح های سرد دیگر در سطح شهر دست به تظاهرات زده و ایجاد رعب و وحشت کردند .

با حکم امام ؛ بنی صدر آغاز بکار کرد

ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور ایران در حضور امام خمینی در بیمارستان قلب طی مراسمی سوگند یاد کرد و حکم ریاست جمهوری خود را از دست رهبر انقلاب دریافت کرد .

مشروعیت رئیس جمهور به نصب ولی فقیه است

در بخشی از حکم امام آمده است : بر اساس آنكه ملت شريف ايران با اكثريت قاطع جناب آقاي دكتر سيدابوالحسن بني صدر را به رياست جمهوري كشور جمهوري اسلامي ايران برگزيدهاند، و بر حسب آنكه مشروعيت آن بايد به نصب فقيه جامع الشرايط باشد، اينجانب به موجب اين حكم، رأي ملت را تنفيذ و ايشان را به اين سمت منصوب نمودم.

نصب اینجانب محدود است به عدم تخلف از اسلام و قانون اساسی

امام خمینی در ادامه تاکید کردند : تنفيذ و نصب اينجانب و رأي ملت مسلمان ايران محدود است به عدم تخلف ايشان از احكام مقدسه اسلام و تبعيت از قانون اساسي اسلامي ايران.

تا زمانی که دست به اعمال شبه طاغوت نزده از رئیس جمهور حمایت کنید

رهبر انقلاب از اقشار مختلف مردم خواستند : در اين لحظات حساس كه بر كشور ميگذرد با حسن نيت از ايشان و دولت اسلامي پشتيباني نمايند، و از تفرقه و اختلاف و كارشكني بپرهيزند؛ و تا ايشان بر محور عدل اسلامي عمل ميكند و جانبدار مستمندان و مستضعفان هستند و از اعمال شِبه طاغوت اجتناب ميكنند از همكاري و معاونت دريغ ننمايند.(۱)

تذکرات مهم امام به بنی صدر / حب الدنیا راس کل خطیئه

امام خمینی همچنین امروز در جمع اعضای شورای انقلاب ، رئیس جمهور و جمعی از خبرنگاران خطاب به رئیس جمهور فرمودند : من يك كلمه به آقاي بني صدر  تذكر ميدهم، كه آن يك كلمه تذكر براي همه است: حبّالدنيا رأس كلّ خطيئة هر مقامي كه براي بشر حاصل ميشود، چه مقامهاي معنوي و چه مقامهاي مادي روزي گرفته خواهد شد و آن روز هم نامعلوم است.

تفاوت در قبل و بعد از ریاست جمهوری نشان ضعف نفس است

رهبر انقلاب اظهار داشتند :  من از آقاي بنيصدر ميخواهم كه مابين قبل از رياست جمهور و بعد از رياست جمهور در اخلاق روحيشان تفاوتي نباشد. تفاوت بودن دليل بر ضعف نفس است.(۲)

اعراب هر چه بدبختی دارند از آمریکا و اسرائیل است

رهبر انقلاب امروز در پیامی به مناسبت ولادت رسول گرامی اسلام تاکید کردند : تمام مشکلات اعراب از آمریکاو اسرائیل ناشی می شود .

جشن بزرگتر زمانی است که بر مستکبران پیروز شویم

در بخشی از پیام امام آمده است : ولي جشن بزرگتر در وقتي است كه مستضعفين بر مستكبرين غلبه كنند و آنان را تا ابد منزوي نمايند و مسلمين با وحدت كلمه زير پرچم توحيد، دست بيدادگران را از كشورهايشان قطع كنند.

از تمام نهضت های آزادیبخش حمایت میکنیم

رهبر انقلاب در ادامه این پیام تاریخی تاکید کردند : ملت آزاده ايران هم اكنون از ملتهاي مستضعف جهان در مقابل آنان كه منطقشان توپ و تانك و شعارشان سرنيزه است كاملاً پشتيباني مينمايد. ما از تمام نهضتهاي آزاديبخش در سراسر جهان كه در راه خدا و حق و حقيقت و آزادي مبارزه ميكنند، پشتيباني ميكنيم. ملتهاي برادر عرب و برادران لبناني و فلسطيني بدانند كه هر چه بدبختي دارند از اسرائيل و امريكاست، هر چه گرفتاري دارند از اختلاف بين سران كشورهاي اسلامي است. بايد متحد شوند و با نيروي ايمان، «اسرائيل» ريشه فساد منطقه را از بُن بركنند.

ما مسلمانیم و شرق و غرب برایمان مطرح نیست

امام خمینی با محکوم کردن تهاجم شوروی به افغانستان اظهار داشتند : ما بار ديگر پشتيباني بيدريغ خود را از برادران مسلمان و مظلوم افغاني اعلام ميداريم و اشغال اشغالگران را شديداً محكوم مينماييم. ما مسلمانيم و شرق و غرب برايمان مطرح نيست. ما از مظلوم دفاع ميكنيم و بر ظالم ميتازيم. اين يك وظيفه اسلامي است.

از جای برخیزید و حق خود را بستانید

در بخش دیگری از این پیام خطاب به مستضعفان جهان آمده است :  هان اي ملتهاي جهان كه همه مستضعفيد! از جاي برخيزيد و حق خود را بستانيد و از عربدههاي قدرتمندان نهراسيد كه خداوند با شماست و زمين ارث شماست. و وعده خداوند متعال تخلفناپذير است.(۳)

بنی صدر : انقلاب ما برای اعتلای انسان است

پس از قرائت حکم امام توسط سید احمد خمینی بنی صدر طی سخنانی گفت : انقلاب اسلامی ملت ایران به معنای رنسانس ، تجدید حیات یا تولد نو برای سیطره دادن دانش مادی بر یک نظام اقتصادی تنها نیست ، این انقلاب برای اعتلای انسان است و برای تجلی انسانیت نوئی است که در این قرن بنام اسلام و با رهبری رهبران دین ما به انجام رسیده است .

ریاست جمهوری اگر خدمت نباشد به چه کار میاید ؟

بنی صدر ادامه داد : برای ما چه افتخاری دارد که وقتی که وارث جامعه ای هستیم فقرزده و مابخواهیم ادامه بدهیم با دلخوشی به یک عناوینی که این عناوین هیچ محتوایی ندارند . ریاست جمهوری، وزارت ، و …به چکار میاید ؟ اگر به خدمت مردم در نیاید .

لیاقت امام در تاریخ بی نظیر است

بنی صدر اینگونه ادامه داد : لیاقت هر انسانی بسته به میزان توانایی او در جلب همکاری است ، لیاقت امام قطعا در تاریخ ما اگر بی نظیر نیست حتما بسیار کم نظیر است و من بدون اینکه شائبه ای وجود داشته باشد بعنوان یک فرزند امام میگویم که شاید در تاریخ ما بی نظیر است که یک انسانی توانسته باشد یک ملتی را به همکاری بخواهد این لیاقت ها باید در ما هم پیدا شود.

گلاویزشدن برای پیروزی دید یک انسان نیست

وی ادامه داد : مردم ما معتقد نیستند که برای پیروزی و غلبه بر مشکلات با هم گلاویز بشوند ، رجال دینی یا سیاسی ما امرای ارتش کا لازم است شب و روز با هم دعوا داشته باشند تا بشود گفت که شان و منزلت پیدا کرده اند ، این دید یک انسان نیست . دید یک انسان این است که مقام در همکاری است در کار هم نیست .

انتخاب نشده ام تا در ایجاد اختلاف مانند شاه باشم

بنی صدر گفت : من به عنوان نخستین رئیس جمهور انتخاب نشده ام تا روش شاه را در ایجاد اختلاف در کشور دنبال کنم و مظهر برخوردها و اختلافها ، ستیزه های گروهها ، قشرها و افراد باهم باشم بلکه انتخاب شده ام با معرفت و دید اسلامی و معرفت و دید انقلاب محور وحدت کشور باشم .

نخستین وظیفه رئیس جمهور ایجاد تفاهم

وی با بر شمردن وظایف نخستین رئیس جمهور گفت : نخستین وظیفه ام کوشش برای ایجاد تفاهم است ، من در گذشته هم در این زمینه بسیار تلاش کرده ام و تعهد میدهم و به شما اطمینان می دهم این محیط تفاهم را برای همه در ایران فراهم خواهم کرد .(۴)

انتخابات منطقه ای در تهران منتفی شد

حسن حبیبی سخنگوی شورای انقلاب در پایان جلسه این شورا گفت : انتخابات تهران برای مجلس شورای ملی بصورت منطقه ای برگزار نخواهد شد .

در این جلسه که با حضور سید احمد خمینی فرزد امام تشکیل شد تصمیم قبلی مبنی بر برگزاری منطقه ای انتخابات در تهران لغو شد .

حبیبی همچنین در مورد آغاز فعالیت رسمی بنی صدر نیز گفت : فعالیت ایشان بعنوان رئیس جمهور منوط به این است که تمامی نهادهای قانون اساسی بوجود بیاید ، یعنی مجلس و شورای نگهبان داشته باشیم و هیئت دولت هم تعیین شوند و بنابراین ایشان هماهنگ کننده تمامی سازمانهای مملکتی که وجود دارند.(۵)

آیت الله پسندیده : امام با منطقه ای کردن انتخابات تهران مخالف است

آیت الله پسندیده در نامه ای تاکید کرد امام خمینی با برگزاری انتخابات منطقه ای در تهران موافق نیستند . (۶)

کامیاران آرام شد

آخرین گزارش های رسیده از کامیاران حاکیست که این شهر آرامش خود را بازیافته و افراد ژاندارمری مامور حفظ نظم در این شهر شده اند .

ظهر امروز جلسه ای با حضور فرماندار سنندج کفیل استانداری و فرمانده لشکر ۲۸کردستان تشکیل شد ، در پایان این جلسه که در آن فرمانده ناحیه ژاندارمری، رئیس شهربانی سنندج ، مسئولان حزب دمکرات تشکیلات سنندج ، چریکهای فدایی خلق شاخه سنندج ، کومله و نماینده عزالدین حسینی حضور داشتند تصمیم گرفته شد انتظامات شهرکامیاران از این پس بوسیله ژاندارمری اداره شود و حزب دمکرات کردستان و گروههای سیاسی بر آن نظارت داشته باشند.

بر اساس تصمیات اخذ شده در این جلسه سپاه پاسداران و ارتش از کامیاران خارج می شوند .

یکی از مسئولان حزب دمکرات با بیان اینکه در چند روز گذشته مغازه های مردم غارت شده است از فرمانده لشکر کردستان خواست این خسارات تامین و پرداخت شود!(۷)

چماقداران نهاوند را به آشوب کشیدند

در پی حوادث و درگیری های چند روز اخیر در نهاوند این شهر بار دیگر شاهد درگیری های پراکنده ای بود .

روز یکشنبه دهها نفر چماق بدست مجهز به چاقو ، قمه و سلاح های سرد دیگر در سطح شهر دست به تظاهرات زده و ایجاد رعب و وحشت کردند . در این تظاهرات خشونت آمیز که ساعتها ادامه داشت چندین نفر مجروح شدند .

امروز نیز صدای شلیک چندین گلوله از نقاط مختلف شهر بگوش رسید و مردم را نگران کرد .(۸)

آغاز اولین جشن پیروزی انقلاب

هفته جشن های پانزدهیم قرن هجرت پیامبر گرامی اسلام و نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهشت زهرا آغاز شد . (۹)

پی نوشت

۱-     صحیفه امام ، جلد ۱۲، صفحه ۱۳۹

۲-    صحیفه امام ، جلد ۱۲، صفحه ۱۴۱

۳-    صحیفه امام ، جلد ۱۲، صفحه ۱۳۶

۴-    اطلاعات ، ۱۶بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲ ، بنی صدر از نخستین وظیفه رئیس جمهور سخن می گوید و می گوید وظیفه ام ایجاد تفاهم است ، می گوید رئیس جمهور نشده ام تا مثل شاه بین مردم اختلاف ایجاد کنم . بنی صدر تعهد میدهد که بین مردم و گروهها تفاهم ایجاد کند و درست از روز تنفیذ آتش اختلافات را روشن می کند ، با نهادهای قانونی کشور از جمله مجلس و قوه قضائیه درگیر می شود ، آنها را به استبداد محکوم می کند و می گوید همه باید با من به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم هماهنگ شوند ، او هر چه میگوید خلاف آن را عمل می کند و گویی او نیست که این سخنان را بر زبان رانده است …نگاهی به سخنان روز نخست بنی صدر و مقایسه گذرای آن با عملکرد وی در طول یک سال و اندی ریاست جمهوری نشان می دهد که بنی صدر درست در نقطه مقابل ایجاد تفاهم میان مردم گام برداشته است …

۵-    اطلاعات ، ۱۶بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱۱

۶-    اطلاعات ، ۱۶بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱۱

۷-    اطلاعات ، ۱۶بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲

۸-    اطلاعات ، ۱۶بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲

۹-    اطلاعات ، ۱۶بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۴

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

17 − هشت =

WpCoderX