ایران پس از انقلاب را با ما مرور کنید

با گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی جای خالی تاریخ ایران پس از انقلاب در میانه هزاران کتابی که روزانه و ماهانه منتشر می شوند به شدت احساس می شود . 

تاکنون کتاب های بسیاری در مورد تاریخ انقلاب از آغازین روزهای نهضت عظیم اسلامی در خرداد ۴۲ و یا پیش از آن تحولات مرداد ۳۲ و حتی پیش تر انقلاب مشروطه به رشته تحریر در آمده است ، موسسات زیادی نیز به این امر همت گماشته اند که رویدادهای تاریخ انقلاب را به تفصیل و یا اختصار و به صورت روزانه پیش از پیروزی انقلاب در اختیار مخاطبان قرار دهند اما کاری برای ایران پس از انقلاب به این صورت خاص نشده است . جز اقدامات معدودی که نیمه کاره رها شده اند و یا هنوز به زیور طبع آراسته نشده اند . 

کوتاه سخن آنکه با بررسی پژوهش ها و تحقیقات موجود در زمینه تاریخ نگاری پس از انقلاب اسلامی، اگرچه منابعی در دست هستند که وقایع انقلاب را به صورت موضوعی و یا در دوره های زمانی خاص مورد کنکاش قرار داده اند، اما منبعی که به صورت مستقل و منسجم از آغاز پیروزی انقلاب رخدادها و وقایع را دقیقا ثبت و ضبط نموده و در یک مجموعه ارائه کرده باشد، وجود ندارد. از این رو تلاش کردیم که از ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ به صورت روزانه نقبی به ۳۳ سال پیش زده و با استناد به اخبار معتبر و منتشر شده در رسانه ها،‌ تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی را روایت کنیم . 

حقیقت آن است که این انقلاب و این ملت آنچنان درگیر جهاد همه جانبه و روز به روز با دشمنان بی رحم بوده اند که بعضا فراموش می شود که از چه نقطه ای آغاز کردند؟ نسل جدید نمی داند وضعیت این کشور در آغاز حرکتش در زمینه های سیاسی ، علمی، اجتماعی ، بین المللی و ….چه بود؟ چه رخدادها و وقایع کوچک و بزرگی بر ایشان گذشت؟ مواضع کشورها در قبل تحولات داخلی و خارجی این انقلاب چه بود؟ دوست و دشمن این ملت در این ۳۳ سال چه کسانی بودند؟ نقاط ضعف حرکت پرشتاب نظام که از آن ناحیه ، دشمن توانست به آن ضربه بزند کدام بود؟

بدیهی است نگارش دقیق رخداد ها و حوادث که از آغاز انقلاب بر آن گذشته است می تواند گذشته پر افتخار و نیز عبرت آموز تاریخ پر فراز و نشیب انقلاب را همواره مد نظر مردم و مسئولین قرار داده تا هم با مقایسه وضعیت غرورآفرین کنونی انقلاب با مراحل اولیه آن، چشم انداز آینده را امیدوارانه نگریسته و آینده را استوارتر از گذشته طی نمایند و هم با یادآوری شیوه ها و ترفندهای دشمنان در ۳۳ سال گذشته با هوشیاری بیشتر، از تکرار حوادث تلخ جلوگیری نمایند.

از بهمن ماه سال ۹۰ کار نگارش روزانه تاریخ انقلاب را برای خبرگزاری فارس آغاز کردم ، از ۲۲ بهمن ماه همین سال وقایع و رویدادهای ۳۳ سال پیش یعنی ۲۲ بهمن سال ۵۷ و با گذر ایام روزهای بعد تا به امروز که ۱۳ تیر ماه سال ۹۲ را می گذرانیم ۱۳ تیرماه سال ۵۹ در این خبرگزاری و در ستون دیدگاه منتشر شده است .

بی شک آنچه به صورت روازنه منتشر می شود به دلایل متعددی از جمله کمبود وقت و زمان برای بررسی تمامی منابع موجود از جمله کتب خاطرات و …ناقص است ، برای برطرف ساختن این نقص و همچنین برای پرداختن حرفه ای به موضوع «ایران پس از انقلاب » بر آن شدم که این مهم را از طریق تاسیس یک سایت پیگیر شوم .

تلاش دارم مطالب منتشر شده در خبرگزاری فارس به همراه پی نوشت ها و فیش هایی که تاکنون جمع شده و قرار است به همت این خبرگزاری به کتاب تبدیل شود و نیز مقالات و تحلیل هایی که در این رابطه به قلم حقیر و دیگر دوستان نگارش شده استفاده کرده و به سهم خودم بخشی از تاریخ ایران سرافراز را به ایرانیان مسلمان تقدیم کنم . 

ایران پس از انقلاب را با ما مرور کنید …

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

دوازده + شش =

WpCoderX