سخنان مهم امام در سالروز ۱۵ خرداد ؛ اي غربزده‎ها! اي اجنبي‎زده‎ها! اي انسانهاي ميان تهي! اي انسانهاي بي‎محتوا!/اسلام قلم شما را آزاد كرد؛ حالا بر ضد اسلام ؟!

اي غربزدهها! اي اجنبيزدهها! اي انسانهاي ميان تهي! اي انسانهاي بيمحتوا! به خود آييد همه چيز خودتان را غربي نكنيد…شما اي حقوقدانهاي ما! اي جمعيت حقوق بشر! دنباله اين حقوقدانها نرويد. شما مثل اين قشر، اين قشر زحمتكش، حقوق را اجرا كنيد. اينها جمعيت حقوق بشر هستند.

سخنان مهم امام در سالروز ۱۵ خرداد

رهبر انقلاب طی سخنان مهمی در سالروز قیام ۱۵ خرداد تاکید کردند : آنهايي كه در خارج بودند و حالا آمدهاند و آنهايي كه در خارجِ صف بودهاند و حالا وارد صف شدهاند هيچ حقي در اين نهضت ندارند.

اهم بیانات امام خمینی در این دیدار عبارت است از ؛

کسانی که برای اسلام قیام کردند ۱۵ خرداد را به وجود آوردند

  1. همين طبقه از افراد اسلامي بودند كه براي اسلام قيام كردند و هيچ نظري جز اسلام نداشتند ۱۵ خرداد را به وجود آوردند. همين جمعيتي كه مقصدي غير از اسلام ندارند در تعقيب ۱۵ خرداد تا حالا دنبال كردند. از همين جمعيت كه مقصدي غير از اسلام ندارند اميد آن است كه تعقيب كنند و نهضت ما را به ثمر برسانند.

هر چه هست این قشر پائین است

  1. اي كساني كه گمان ميكنيد [قدرتي] غير اسلام رژيم را ساقط كرده است، اي كساني كه احتمال ميدهيد كه غير مسلمين و غير اسلام كس ديگر دخالت داشته است، شما مطالعه كنيد، بررسي كنيد اشخاصي كه در ۱۵ خرداد جان دادند، سنگهاي قبرهاي آنها را ببينيد كي بودند اينها. اگر يك سنگ قبر از اين قشرهاي ديگر غير اسلامي پيدا كرديد، آنها هم شركت داشتهاند.

کسانی که حق رای ندارند / بروید آن جایی که بودید

  1. آنهايي كه در خارج بودند و حالا آمدهاند و آنهايي كه در خارجِ صف بودهاند و حالا وارد صف شدهاند هيچ حقي در اين نهضت ندارند. و نظر آنها هيچ اعتباري ندارد. نظر آن ملتي كه نهضت را به وجود آورد و قدرتهاي بزرگ را شكست… ميزان است. نظرهاي ديگران اگر موافق با نظر اينهاست… اهلاً و مرحبا؛ و اگر انحراف است آنها بايد بروند آنجايي كه قبلاً بودهاند.

هر اجتماعی که خلاف مسیر اسلام باشد خلاف مسیر نهضت است

  1. هر اجتماعي كه بر اساس اسلام و قوانين اسلام است، بر مسير اين ملت است. و هر اجتماع و هر نطق و هر خطابه و هر قلمفرسايي كه برخلاف مسير اسلام است، هر چه باشد خلاف اين نهضت است.

اي غربزدهها! اي اجنبيزدهها! اي انسانهاي ميان تهي! اي انسانهاي بيمحتوا!

  1. اي غربزدهها! اي اجنبيزدهها! اي انسانهاي ميان تهي! اي انسانهاي بيمحتوا! به خود آييد همه چيز خودتان را غربي نكنيد…شما اي حقوقدانهاي ما! اي جمعيت حقوق بشر! دنباله اين حقوقدانها نرويد. شما مثل اين قشر، اين قشر زحمتكش، حقوق را اجرا كنيد. اينها جمعيت حقوق بشر هستند.

من مأيوسم كه خدمت بكنند

  1. طبقههاي بالا، آنهايي كه فعاليت هيچ نداشتند و مخالفت هم ندارند، حقي ندارند، و نبايد حقي داشته باشند؛ لكن اگر از حالا خدمت بكنند، صاحب حق ميشوند. و من مأيوسم كه خدمت بكنند.

امروز روزي است كه اسلام بايد تحقق پيدا كند

  1. امروز روزي است كه اسلام بايد تحقق پيدا كند. اين حرفها كه گفته ميشود نظير همان حرفها بود كه گفته شد كه «حالا زود است صبر كنيد.» ما اگر اسلام را در اين انقلاب، در اين نهضت احكام اسلام را پياده نكنيم، كي پياده خواهيم كرد؟

اسلام قلم شما را آزاد كرد؛ حالا بر ضد اسلام ؟!

  1. آقايان! توجه كنيد به گفتههاي خودتان، توجه كنيد به نوشتههاي خودتان، توجه كنيد كه شما را اسلام از قيد و بند آزاد كرد. توجه كنيد كه شما را اسلام از بلاد خارج به داخل كشاند…حالا بر ضد اسلام؟! مسلمين ميتوانند تحمل كنند كه اسلام و خون مسلمين شما را آزاد كرد، و حالا بر ضد اسلام قيام ميكنيد؟

بايد احكام اسلام را با احكام غرب بسنجيم! چه غلطي است!

  1. گرايش كنيد به اسلام. گرايش كنيد به طبقات پاييني كه شما پايين ميدانيد و از شما بالاترند …چهره خودتان را با اينها منطبق كنيد؛ آراء خودتان را با اينها منطبق كنيد. هي دم از غرب چقدر ميزنيد! چقدر ميان تهي شديد! بايد احكام اسلام را با احكام غرب بسنجيم! چه غلطي است!
  2. من شما را نصيحت ميكنم. من در همين مدرسه شاه را نصيحت كردم و نشنيد، شما كه چيزي نيستيد. عصر عاشورا من گفتم كاري نكن كه ملت تو را بيرون كند. نشنيد و كاري كرد كه ملت بيرونش كرد.[تأييد حضار و سپس شعار درود بر خميني جمعيت ]برادرهاي من! از هر قشري كه هستيد، وقت نگذشته است؛ وقت توبه باقي است.[۱]

قیام ۱۵ خرداد گرامی داشته شد

میلیون ها نفر در سراسر کشور خاطره قیام خونین ۱۵ خرداد ۴۲ را گرامی داشتند .

در تهران از سحرگاه امروز دستجات و جمعیت های مختلف مردمی از نقاط مختلف تهران خود را به میدان سپه [امام خمینی] رساندند .

خیابان های سپه ، باب همایون ، خیام ، لاله زار نو ، ناصرخسرو ، اکباتان ، فردوسی و کوچه های اطراف میدان مملو از جمعیت بود .

حجت الاسلام حسن روحانی طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت : آنهایی که مغرضانه یا جاهلانه می خواهند این انقلاب بزرگ اسلامی ما را به گذشته ها متصل کنند کاملا در اشتباه هستند ملت ما هوشیار و بیدار و آگاه است .

روحانی همچنین گفت : اگر بیداری این ملت محفوظ نماند در آینده ای نزدیک بتی دیگر با ساخت دیگر و با رنگی دیگر به ما تحمیل خواهد شد ، امروز بت سازان و بت تراشان از آمریکا و چین و شوروی و انگلیس تلاش می کنند به وسیله مزدورانشان دست به توطئه هایی بزنند تا از راهی که مردم ما انتخاب کرده اند باز دارند و می خواهند انقلاب ما را به نفع اربابان خود در هم بشکنند . [۲]

ایران سفیر جدید آمریکا را نمی پذیرد

دکتر ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه امروز اعلام کرد سفیر آمریکا در زئیر نمی تواند در ایران نماینده بهبود روابط ما با آن کشور باشد .

یزدی اظهار داشت : اگر دولت آمریکا علاقمند است روابط خود را با ایران بهبود بخشد باید سفیری بفرستد که دارای سوابقی بهتر از کاتلر باشد . ما از آمریکا خواسته ایم که در تصمیم خود تجدید نظر کند .

وزیر خارجه با اشاره به سوابق کاتلر در زئیر گفت : پذیرش این فرد پیش از آن که من به وزارت خارجه بروم داده بودند ، ولی پس از مطالعه و بررسی کافی با توجه به دخالت های دولت آمریکا در آفریقا و بخصوص در کنگوی سابق یا زئیر کرده و هم اکنون می کند سفیر آمریکا در زئیر نمی تواند در ایران به عنوان نماینده بهبود روابط ما با این کشور باشد . [۳]

اتهامی که نزیه آن را رد کرد

لس اسپن نماینده مجلس نمایندگان آمریکا طی سخنانی جمهوری اسلامی را به تقلب در قرار دادهای نفتی متهم کرد و حسن نزیه رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در پاسخ به نماینده مجلس آمریکا ادعای اسپن را کذب محض دانست .

لس اسپن نماینده دمکرات آمریکا از ایالت ویس کانسین گفت : جمهوری اسلامی ظاهرا در مورد قراردادهای نفتی تقلب می کند تا بتواند نفت بیشتری با قیمت های بالاتر به طور نقد به فروش برساند .

اسپن به نقل از منابع وزارت انرژی آمریکا گفت : شرکت ملی نفت ایران سرگرم تقلیل دادن فروش های نفت بر اساس قرار دادهایی است که پس از سقوط رژیم سابق امضا شده و هدف از این تقلیل ها آزاد کردن مقدار نفت برای فروش در بازارهای نفتی است که در هفته های اخیر قیمت های آن به طور ناگهانی بالا رفته است .

حسن نزیه رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز ضمن اشاره به سخنان نماینده دمکرات مجلس آمریکا گفت : اطلاق تقلب در کاری که انجام گرفته مطلقا صحیح نیست و کذب محض است . با این توضیح که چون میزان تولید نفت ما در سطح پائین قرار دارد و در حال حاضر ۴ میلیون بشکه است و از مدت های پیش تثبیت شده است که ۳ میلیون و ۳۰۰هزار بشکه صادر می شود و بقیه آن به مصرف داخلی می رسد به مناسبت پائین بودن سطح تولید و مراجعه مشتریان خوب از کشورهای مختلف آسیا ، اروپا و گاهی شرکت های خصوصی آمریکا ما سعی می کنیم با مشتریانی که قرار داد بسته ایم برای ۹ ماه مذاکره کنیم و از آن ها بخواهیم حتی المقدور سهمیه خودشان را کاهش دهند تا ما بتوانیم از محل مابه التفاوتی که به این ترتیب حاصل می شود به مشتریان دیگر نیز نفت بفروشیم و این استدلال را طرف قرارداد و خریدار می پذیرد و هرگز ما تحمیل نمی کنیم .

نزیه همچنین خاطر نشان کرد : اصولا بعد از انقلاب ایران کشورهای مصرف کننده نفت بخصوص کشورهایی از قبیل آمریکا به سبب قطع دستشان از منابع نفتی ما به طور کلی جریحه دار هستند ، اینها در هر فرصتی می خواهند عمل و روش ما را در هر زمینه تحطئه و نکوهش کنند . [۴]

 


[۱] صحیفه امام ، جلد ۸ ، صفحه ۵۳

[۲] اطلاعات ، ۱۶ خرداد ۱۳۵۸

[۳] اطلاعات ، ۱۶ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۱۲

[۴] بامداد ، ۱۶ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

9 − هفت =

WpCoderX