انتقاد شدید آیت الله مکارم شیرازی از بنی صدر : سرمایه بزرگ حمایت امام را از دست ندهید / به دنبال مجلس فرمایشی و وابسته نباشید

آیت الله مکارم شیرازی در مقاله ای که در شماره امروز روزنامه اطلاعات منتشر شد بشدت از مواضع اخیر بنی صدر انتقاد کرد . در بخشی از این مقاله آمده است : لحن سخنان شما چنان است که خبرگزاری های خارجی از آن سوء استفاده کرده و گفتند حکومت ایران دارد به تدریج از مسجد فاصله می گیرد ، خدا نکند حکومت ما از مسجد ما جدا شود که اگر جدا شود هم حکومت از میان می رود و هم مسجد و فاتحه انقلاب ما خوانده خواهد شد .

 

روزشمار

۱۴ بهمن ۱۳۵۸

دکتر حسن حبیبی سخنگوی شورای انقلاب گفت : کمیسیون بین المللی که قرار بود در مورد بررسی جنایات شاه تشکیل شود در تهران تشکیل خواهد شد و برنامه های مربوط به رسیدگی به جنایات شاه و استرداد اموال وی را انجام خواهد داد . وی در زمینه ادامه کار شورای انقلاب نیز گفت : این شورا منصوب امام است و در دو سه ماهه اخیر اداره کننده و دخیل در امور اجرایی کشور بوده است و اگر قرار بر این باشد که بنی صدر بطور موقت هیئت دولت تشکیل دهند باز هم با نظر امام خواهد بود .

 مصطفی میرسلیم معاون سیاسی، اجتماعی وزارت کشور در گفت و گویی اعلام کرد : طرح تقسیم بندی مناطق تهران در دست تهیه است و جزئیات آن بزودی اعلام می شود . وی ادامه داد : پس از انجام این مقدمات هر شهروند تهرانی فقط می تواند به کاندیدای منطقه خود رای بدهد .

حزب دمکرات کردستان ایران در سنندج اعلامیه ای تحت عنوان «مردم باید حقایق را بدانند و به قضاوت بنشینند» منتشر و تاکید کرد : اشخاص و گروههایی بنام خلق کرد و بنام جنبش کردستان ایران با امپریالیزم پیمانهایی بسته اند .

 قاسملو دبیرکل حزب دمکرات کردستان با ارسال تلگرامی خطاب به امام خمینی در مورد اوضاع کردستان مدعی شد که حوادث این منطقه با دخالت سپاه بوجود آمده است .

 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای با تشریح اوضاع در کردستان تاکید کرد : چند خانه در مرکز شهر پاوه بر اثر اصابت خمپاره دشمن ویران شده است و کلیه ادارات و دوایر دولتی در مرکز شهر بحالت تعطیل درآمده و آذوقه کمیاب و کلیه دکاکین بسته است .

سپاه پاسدران در اطلاعیه ای دیگر که امروز منتشر شد اعلام کرد تا قطع کامل نفوذ امپریالیسم در منطقه از پای نخواهد نشست .

مسئول ستاد عملیاتی غرب اظهارات حزب دمکرات مبنی بر بازپس گرفتن مواضع دموکرات و کومله را تکذیب کرده و گفت : هر روز حلقه محاصره احزاب نسبت به مردم پاوه تنگتر می شود ولی هم اکنون پاوه تحت تصرف پیشمرگان کرد مسلمان است و پاسداران نیز نظارت کامل بر شهر دارند .

 ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور در مصاحبه ای با روزنامه اطلاعات گفت : مردم ایران این اجازه را نمی دهند که به سرنوشت آلنده گرفتار شوم . بنی صدر درباره دلایل شکست مصدق گفت : تنها ارتباطی که با مردم میتوان پیدا کرد از طریق روحانیت است ، اگر امروز ما بخواهیم بلایی که بر سر پیشینیان آمد بر سرما نیاید باید وحدت ملی و دینی را حفظ و بر آن تکیه کنیم ، روحانیت باید نقش فعالی که دارد در جهت سازندگی حفظ کند .

سازمان مجاهدین خلق [منافقین] طی بیانیه ای ضرورت شرکت هر چه فعالتر نیروهای مردمی را در انتخابات مجلس شورای ملی مورد تاکید قرار داده و اعلام کرد : محروم کردن کسانیکه به قانون اساسی رای مثبت نداده اند جلوگیری از شرکت میلیونها نفر از مردم در انتخابات است!

آیت الله مکارم شیرازی در مقاله ای که در شماره امروز روزنامه اطلاعات منتشر شد بشدت از مواضع اخیر بنی صدر انتقاد کرد . در بخشی از این مقاله آمده است : لحن سخنان شما چنان است که خبرگزاری های خارجی از آن سوء استفاده کرده و گفتند حکومت ایران دارد به تدریج از مسجد فاصله می گیرد ، خدا نکند حکومت ما از مسجد ما جدا شود که اگر جدا شود هم حکومت از میان می رود و هم مسجد و فاتحه انقلاب ما خوانده خواهد شد .

جلال الدین فارسی در مقاله ای که روزنامه جمهوری اسلامی آن را منتشر کرد نوشت : موضع ما بعنوان مسلمان در رابطه با مجری و مجریان کاملا مشخص است ، ما خود را موظف به همکاری و کمک بیدریغ نسبت به مجریان امور میدانیم و معتقدیم که در نظام جمهوری اسلامی اصالت با قانون است نه مجری .

عباسی شهردار منتخب تیمسار مدنی استاندار سابق خوزستان بازداشت شد . عباسی با سوءاستفاده از مقام اداری خود در دوران انتخابات ریاست جمهوری از سوی مدنی جهت تبلیغات بنفع وی مامور پخش یک انبار کفش بین روستائیان میشود که توسط سپاه پاسداران ایذه از این عمل جلوگیری بعمل می آید .

 دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کردند روزنامه بامداد جریانی است که در حقیقت آمریکا از آن بهره برداری می کند .در پی مصاحبه تلویزیونی دانشجویان پیرو خط امام شورای نویسندگان روزنامه بامداد رد شماره امروز خود تعطیلی موقت این روزنامه را اعلام کرد .

کمیسیون بررسی جنایات شاه در تهران تشکیل می شود

دکتر حسن حبیبی سخنگوی شورای انقلاب گفت : کمیسیون بین المللی که قرار بود در مورد بررسی جنایات شاه تشکیل شود در تهران تشکیل خواهد شد و برنامه های مربوط به رسیدگی به جنایات شاه و استرداد اموال وی را انجام خواهد داد .

وی در زمینه ادامه کار شورای انقلاب نیز گفت : این شورا منصوب امام است و در دو سه ماهه اخیر اداره کننده و دخیل در امور اجرایی کشور بوده است و اگر قرار بر این باشد که بنی صدر بطور موقت هیئت دولت تشکیل دهند باز هم با نظر امام خواهد بود .

وی ادامه داد : در هر حال شورای انقلاب تا زمان تشکیل مجلس باقی خواهد بود ، زیرا منصوب از طرف امام است و البته ممکن است با نظر امام شورای انقلاب پیش از تشکیل مجلس منحل شود . (۱)

هر تهرانی می تواند فقط به کاندیدای منطقه خود رای دهد

مصطفی میرسلیم معاون سیاسی، اجتماعی وزارت کشور در گفت و گویی اعلام کرد : طرح تقسیم بندی مناطق تهران در دست تهیه است و جزئیات آن بزودی اعلام می شود .

به گفته وی بر اساس این طرح در هر منطقه هیئت هایی از مردم تشکیل می شود و با همکاری نماینده ثبت احوال و وزارت کشور با تحقیق و بررسی ورقه اقامت برای اهالی هر منطقه صادر می کنند .

وی ادامه داد : پس از انجام این مقدمات هر شهروند تهرانی فقط می تواند به کاندیدای منطقه خود رای بدهد . (۲)

حزب دمکرات : عده ای به نام ما با آمریکا پیمان بسته اند

حزب دمکرات کردستان ایران در سنندج اعلامیه ای تحت عنوان «مردم باید حقایق را بدانند و به قضاوت بنشینند» منتشر و تاکید کرد : اشخاص و گروههایی بنام خلق کرد و بنام جنبش کردستان ایران با امپریالیزم پیمانهایی بسته اند .

در بخشی از این اعلامیه آمده است : حزب دمکرات کردستان ایران معتقد به این واقعیت است که تنها جنبشی پیروز است که در خلق ریشه دوانیده باشد و از سوی خلق تامین شود و هیچگاه حتی در سخت ترین شرایط هیچ حزب و گروهی حق ندارد برای تامین خود از ضد خلقیان و عوامل امپریالیزم یاری بگیرد زیرا که تجربه جنبش های سایر خلق ها ثابت کرده است که گرفتن کمک و یاری از دولتهای ضد خلقی نه تنها جنبش را پیش نمی برد بلکه باعث انحراف جنبش خواهد شد .

در این اعلامیه حزب دمکرات با اشاره به کمک دولت عراق به حزب کومله آورده است : از سوی عراق محموله های اسلحه به مقصد حزب کومله سرازیر می شود . (۳)

گفتنی است در هفته های گذشته حزب دمکرات و کومله علیه یکدیگر دست به افشاگری های گسترده ای زده اند و بر سر رهبری اشرار در کردستان درگیری های شدیدی بین این دو حزب جریان دارد .

قاسملو مدعی شد : درگیری ها از سوی سپاه آغاز شده است !

قاسملو دبیرکل حزب دمکرات کردستان با ارسال تلگرامی خطاب به امام خمینی در مورد اوضاع کردستان مدعی شد که حوادث این منطقه با دخالت سپاه بوجود آمده است . (۴)

گفتنی است درگیری های کامیاران پس از آن آغاز شد که پیشمرگان حزب دمکرات تلاش داشتند اعضای مسلح یک حزب را در این شهر خلع سلاح کنند که با آغاز درگیری ها سپاه برای جلوگیری از گسترش دامنه درگیری ها مجبور به مداخله شد .

سپاه تا قطع نفوذ آمریکا از پای نخواهد نشست

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه ای دلایل درگیری های اخیر در کردستان را تشریح کرد .

در بخشی از این بیانیه آمده است : مدت ۴۸ساعت است که مردم رزمنده پاوه و پاسداران مشتاق شهادت زیر آتش خمپاره و اسلحه های سنگین نوکران بعث ، احزاب کومله ، دمکرات ، رستگاری ، پالیزبان، سردارجاف و فدائیان خلق می باشند و چند خانه در مرکز شهر پاوه بر اثر اصابت خمپاره دشمن ویران شده است و کلیه ادارات و دوایر دولتی در مرکز شهر بحالت تعطیل درآمده و آذوقه کمیاب و کلیه دکاکین بسته است . (۵)

سپاه پاسدران در اطلاعیه ای دیگر که امروز منتشر شد اعلام کرد تا قطع کامل نفوذ امپریالیسم از پای نخواهد نشست .

در این اطلاعیه از شهادت ۱۱پاسدار در کامیاران خبر داده شده است . (۶)

جزئیات حمله به کامیاران و پاوه فاش شد

مسئول ستاد عملیاتی غرب اظهارات حزب دمکرات مبنی بر بازپس گرفتن مواضع دموکرات و کومله را تکذیب کرد .

مسئول روابط عمومی ستاد عملیاتی غرب گفت : ساعت ۴صبح چهارشنبه گذشته بواحد عملیاتی ما واقع در ۳۰کیلومتری کامیاران گزارش رسید که عده ای قصد انهدام پل کامیاران-کرمانشاه را دارند . با مراقبت های صورت گرفته واحد مذکور بطرف پل حرکت میکند و در آنجا یک جیپ شهبازکه قصد انفجار پل را داشت می بیند و در درگیری صورت گرفته میان طرفین دو پاسدار به شهادت رسیده و تعدادی نیز از آنان کشته می شوند .

درگیری صوری میان دو حزب مسلح

وی ادامه داد : به دنبال این حوادث کومله یک درگیری مصنوعی با حزب رستگاری ایجاد کرده و این حزب را خلع سلاح می کند و متعاقب آن با ایجاد درگیری در سطح شهر کامیاران باعث می شود که مردم برای حفظ امنیت از سپاه درخواست ورود به غائله را داشته باشند .

این مقام مسئول ادامه داد : این درگیری را آنها بوجود آوردند و ما ناچار بدخالت شدیم و ما حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از خونریزی افراد بیگناه کردیم .

حلقه محاصره احزاب بدور پاوه تنگتر می شود

وی با وخیم خواندن اوضاع مردم پاوه نیز گفت : هر روز حلقه محاصره احزاب نسبت به مردم پاوه تنگتر می شود ولی هم اکنون پاوه تحت تصرف پیشمرگان کرد مسلمان است و پاسداران نیز نظارت کامل بر شهر دارند . (۷)

بنی صدر : روحانیت مرا از گرفتار شدن به مشکل مصدق حفظ میکند

ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور در مصاحبه ای با روزنامه اطلاعات گفت : مردم ایران این اجازه را نمی دهند که به سرنوشت آلنده گرفتار شوم .

بنی صدر درباره دلایل شکست مصدق گفت : در ایران که اصولا حزب نه آنموقع و نه اینک شبکه ارتباطی با مردم ندارد در اینصورت تنها ارتباطی که با مردم میتوان پیدا کرد از طریق روحانیت است ، این روحانیت در دوره مصدق نخست به میدان آمد و بر اثر رفتاری که از او دید اجبارا کنار کشید ، در نتیجه زمینه ارتباطی مصدق با جامعه بریده شد و در برابر توطئه ها تنها شد . اگر امروز ما بخواهیم بلایی که بر سر پیشینیان آمد بر سرما نیاید باید وحدت ملی و دینی را حفظ و بر آن تکیه کنیم ، روحانیت باید نقش فعالی که دارد در جهت سازندگی حفظ کند .

وی اینگونه ادامه داد : نقشی را که امروز امام امت دارد در گذشته ها نبوده است ، برای مقاومت در برابر توطئه ها جامعه باید وحدت فکری و ایدئولوژیکی و فرهنگی پیدا کند ، چنین وحدتی بما امکان میدهد که با خطر به مقابله برخیزیم . (۸)

ادعای بدون حساب مجاهدین خلق [منافقین]!

سازمان مجاهدین خلق ایران طی بیانیه ای ضرورت شرکت هر چه فعالتر نیروهای مردمی را در انتخابات مجلس شورای ملی مورد تاکید قرار داده و اعلام کرد : محروم کردن کسانیکه به قانون اساسی رای مثبت نداده اند جلوگیری از شرکت میلیونها نفر از مردم در انتخابات بوده و مجلس شورای ملی را خدشه دار می سازد !(۹)

آیت الله مکارم : سرمایه بزرگ حمایت امام را از دست ندهید

آیت الله مکارم شیرازی در مقاله ای که در شماره امروز روزنامه اطلاعات منتشر شده بشدت از مواضع اخیر بنی صدر که در مصاحبه های مطبوعاتی اعلام شده است انتقاد کرد .

بهترین هدیه آیت الله مکارم شیرازی به بنی صدر چه بود ؟!

در بخشی از این مقاله آمده است : فراموش نکنید فرمان تاریخی امام دائر به همکاری همه قشرها با شما سرمایه بزرگی برای پیروزی آینده شما خواهد بود این سرمایه را حفظ کنید و بکوشید بجای موضع گیری دربرابر رقبای انتخابای دست محبت و دوستی به سوی همرزمانتان دراز کنید بدانید که در این میدان پرمخاطره تنها نمی توانید کار کنید و غیر از این همرزمان افراد دیگری نیستند که در صف اول با شما بایستند .

به دنبال مجلس فرمایشی و وابسته نباشید

آیت الله مکارم شیرازی اینگونه ادامه داد که : شنیده شد گروهی از دوستان شما طرحی ریخته اند که در انتخابات مجلس شورا بطور فعال به سراغ کسانی بروند که به شما علاقه دارند و مجلس آینده را را تا آنجا که می توانند از دوستان شما پر گنند و به همید دلیل ستاد تبلیغاتی ریاست جمهوری شما هنوز در شهرها تعطیل نشده است …ملت قهرمان ما میخواهد مجلسی داشته باشد مستقل که در عین حمایت از رئیس جمهور ناظر برکار او باشد نه وابسته به او ، او به مجلس دست نشانده علاقه ای ندارد و تاکنون از آن مصائب بسیار دیده است .

حرفهایی که بوی دوری از مسجد از آن به گوش می رسد

در ادامه این مقاله آمده است : لحن سخنان شما چنان است که خبرگزاری های خارجی از آن سوء استفاده کرده و گفتند حکومت ایران دارد به تدریج از مسجد فاصله می گیرد ، خدا نکند حکومت ما از مسجد ما جدا شود که اگر جدا شود هم حکومت از میان می رود و هم مسجد و فاتحه انقلاب ما خوانده خواهد شد.(۱۰)

جلال الدین فارسی: در جمهوری اسلامی اصالت با قانون است

جلال الدین فارسی در مقاله ای که روزنامه جمهوری اسلامی آن را منتشر کرد نوشت : در جمهوری اسلامی اصالت با قانون است .

در بخشی از این مقاله آمده است : رئیس جمهور یک مجری است و از دخالت در کار قوه مقننه و کار قوه قضائیه یا دادگاههای کشور ممنوع است ، موضع ما بعنوان مسلمان در رابطه با مجری و مجریان کاملا مشخص است ، ما خود را موظف به همکاری و کمک بیدریغ نسبت به مجریان امور میدانیم و معتقدیم که در نظام جمهوری اسلامی اصالت با قانون است نه مجری . (۱۱)

شهردار منتخب مدنی بازداشت شد

عباسی شهردار منتخب تیمسار مدنی استاندار سابق خوزستان بازداشت شد .

بر اساس گزارش سپاه ایذه وی شهرداری را به پایگاه ضد انقلاب تبدیل کرده و اعلامیه های غیرمذهبی و ضد انقلابی در آن چاپ و تکثیر می شد .

بر اساس این گزارش وی از محرکین و مجریان تحصن ها و راهپیمایی های مصنوعی توسط اشخاص بعنوان دیپلمه های بیکار بوده است .

عباسی با سوءاستفاده از مقام اداری خود در دوران انتخابات ریاست جمهوری از سوی مدنی جهت تبلیغات بنفع وی مامور پخش یک انبار کفش بین روستائیان میشود که توسط سپاه پاسداران ایذه از این عمل جلوگیری بعمل می آید . (۱۲)

دانشجویان مسلمان : روزنامه بامداد یک جریان آمریکایی است

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کردند روزنامه بامداد جریانی است که در حقیقت آمریکا از آن بهره برداری می کند .

دانشجویان مسلمان ادامه دادند : متاسفانه در جریان افشای اسناد مسئولین اجرایی کشور اقدامات لازم را نمی کنند . (۱۳)

روزنامه بامداد با افشاگری دانشجویان دیگر منتشر نمی شود

در پی مصاحبه تلویزیونی دانشجویان پیرو خط امام شورای نویسندگان روزنامه بامداد رد شماره امروز خود تعطیلی موقت این روزنامه را اعلام کرد .

روزنامه بامداد با اشاره به گفته های دانشجویان مسلمان پیرو خط امام یادآور شده است : دانشجویان مسلمان نمی دانند حرفهایشان بنفع چه کسانی است !(۱۴)

انفجار و خرابکاری در لوله نفت خوزستان

حدود ساعت ۳۰و۱۹و بفاصله دو ساعت و نیم از آن در دو نقطه از یک لوله نفتی ۱۲اینچی بین کورت عبدالله و دارخوین به ترتیب در ۶۵و۵۵کیلومتری اهواز انفجارهایی رخ داد که منجر به آتش سوزی شد .

علی اکبر معین فر وزیر نفت در این زمینه گفت : در پی وقوع این دو انفجار بلافاصله از سوی مامورین آتش نشانی شرکت ملی نفت اقدام به اطفاء حریق و تعمیر لوله شد .

وی اظهار داشت : این خرابکاری ها هیچگونه تاثیری در میزان تولید و یا بهره برداری نفت ندارد و با هوشیاری و درایت کارکنان صنعت نفت ایران چنین اقداماتی سریعا عقیم می شود . (۱۵)

پی نوشت

 1. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
 2. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
 3. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
 4. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
 5. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
 6. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۳
 7. جمهوری اسلامی ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۴
 8. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۴ ، بنی صدر می گوید «مردم اجازه نمی دهند من به سرنوشت آلنده گرفتار شوم»این ادعا در حالی است که عملکرد وی پس از پیروزی بیشتر از آنکه شبیه آلنده باشد شبیه عملکرد پینوشه بود ، مردم روزهای پایانی تکیه بنی صدر بر کرسی ریاست قوه مجریه در خیابان ها علیه وی شعار می دادند :«بنی صدر پینوشه ، رای مرا پس بده » و حال اگر بنی صدر آلنده نشد مردم این اجازه را نیز به وی ندادند که پینوشه شود و کشور را به دیکتاتوری سوق دهد . نکته مهم دیگری که در مصاحبه بنی صدر به چشم می خورد درسی است که وی از سرنوشت مصدق استنباط کرده بود ، او به خوبی می دانست که مصدق به دلیل دوری از روحانیت شکست خورد و از این رو اعلام می کند اگر روحانیت از من حمایت کند به سرنوشت مصدق مبتلا نخواهم شد و با این حال از روز نخست پیروزی مبارزه با نمادهای اسلامی و دینی ملت را آغاز کرده و با سرعتی اعجاب آور حمایت روحانیت را از دست می دهد .
 9. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۸، منافقین در این بیانیه تاکید می کنند که ممانعت از حضور کسانی که به قانون اساسی رای نداده اند در انتخابات مخالفت و جلوگیری از حضور میلیونها ایرانی است ! این ادعا در حالی مطرح می شد که این سازمان خود بارها تاکید کرده بود که اکثریت ملت ایران در انتخابات به قانون اساسی رای مثبت داده اند و حال چگونه با چنین ادعایی خواهان ورود به عرصه سیاسی بودند جای سوال داشت . سازمان نفاق به این سوال پاسخ نمی دهد که چگونه فرد و یا سازمانی که به قانون اساسی رای مثبت نداده ، بدان معتقد نیست و چندین انتخابات را در یک ساله بعد از پیروزی انقلاب تحریم کرده است می تواند بر اساس همان قانون وارد عرصه قانونگذاری کشور شود؟!
 10. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱۰
 11. جمهوری اسلامی ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 12. جمهوری اسلامی ، ۱۳بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱
 13. جمهوری اسلامی ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
 14. بامداد ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱
 15. اطلاعات ، ۱۴بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

13 − چهار =

WpCoderX