مجاهدین خلق: حجاب موضوعی فرعی است که پرداختن به آن انقلاب را به بیراهه می برد!!

شایع شده است که سنجابی از سه روز پیش به دلایلی که هنوز مشخص نشده است استعفا داده و در سرکار خود حاضر نشده است ولی مهندس بازرگان به استعفای وی هنوز پاسخی نداده است .

۳۵ سال پیش در چنین روزی /۲۳ اسفند ۱۳۵۷

امروز تغییرات جدید در برگزاری رفراندوم اعلام شد . در حالی که قرار بود افراد بالای ۱۶سال در رفراندوم شرکت کنند سن رای دهندگان به ۱۸سال افزایش پیدا کرد .

راهپیمایی ضد آمریکایی جلوی سفارت آمریکا و اعتراض به سیاست های خصمانه انگلیس از دیگر اخبار امروز بود . روزنامه ها از حضور نزدیک به ۲۰۰هزار نفر جلوی سفارت آمریکا و به آتش کشیده شدن پرچم این کشور و رژیم صهیونیستی در این تجمع خبر دادند.

مجاهدین خلق نیز امروز اعلام کرد برای این سازمان حجاب موضوع اصلی نیست و پرداختن به مسائلی نظیر حجاب انقلاب را به بیراهه می برد .

آغاز بازپرسی از هویدا و نیز اخطار ایران به سوئیس از دیگر اخبار امروز بود …

تغییرات تازه در نحوه برگزاری رفراندوم

ستاد رفراندوم انقلاب امروز اعلام کرد سن رأی دهندگان ۱۸ سال تعیین شده و در تعرفه رفراندوم دیگر به ذکر مشخصات رأی دهنده احتیاجی نیست.

ب قبلاً حداقل سن برای شرکت در رفراندوم ۱۶ سال تعیین شده بود، امروز همچنین وزارت کشور به فرمانداران و بخشداران دستور داد تا انجمن‌های نظارت بر رفراندوم را تشکیل دهند.(۱)

راهپیمایی بزرگ تهرانی ها علیه آمریکا و انگلیس

خیابان های تهران شاهد یک تظاهرات ۲۰۰هزار نفری علیه آمریکا بود که از سوی دانشجویان مسلمان دانشگاه ها به عنوان اعتراض به دسیسه های آمریکا در خاورمیانه از جمله سفر کارتر به مصر و اسرائیل ، اعزام ناوگان آمریکا به خلیج فارس و ارسال سلاح های مدرن به عربستان سعودی و یمن شمالی ترتیب یافته بود .

تظاهرات از ساعت ۳بعد از ظهر از محل دانشگاه تهران شروع شد و به سمت سفارت فلسطین و آمریکا کشیده شد و در نهایت دانشجویان پرچم های آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند و راهپیمایی در ساعت ۱۹خاتمه یافت . (۲)

همچنین در پی رفتاری که دولت انگلیس از چندی پیش نسبت به ایرانیان به ویژه دانشجویان ایرانی در پیش گرفته است و به دنبال شدت برخورد دولت این کشور با مسافران ایرانی تظاهرات ضد انگلیسی جلوی سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد . (۳)

اخطار دولت موقت به سوئیس

عباس امیرانتظام معاون نخست وزیر هشدار داد اگر دولت سوئیس از بازپس دادن اموال و دارایی های شاه سابق به دولت انقلابی ایران خودداری کند ما نیز به نوبه خود با در نظر گرفتن پاره ای مجازات های اقتصادی این اقدام سوئیس را تلافی خواهیم کرد .

امیرانتظام ادامه داد : اگر دولت سوئیس در برابر پیشنهاد های دولت ایران سماجت ورزد در آن صورت ایران نیز به نوبه خود روابط اقتصادی و تجاری خود با دولت فدرال سوئیس را محدود خواهد کرد و این به ضرر سوئیس تمام خواهد شد.

امیرانتظام گفت : ادامه روابط ایران با سوئیس به تصمیم دولت فدرال این کشور برای بازگرداندن اموال و دارایی های خاندان پهلوی بستگی دارد . (۴)

تکذیب استعفای وزیر خارجه

مهندس بازرگان امروز استعفای دکتر کریم سنجابی وزیر امور خارجه و رهبر جبهه ملی ایران را تکذیب کرد .

شایع شده است که سنجابی از سه روز پیش به دلایلی که هنوز مشخص نشده است استعفا داده و در سرکار خود حاضر نشده است ولی مهندس بازرگان به استعفای وی هنوز پاسخی نداده است .

سخنگوی وزارت خارجه نیز امروز استعفای سنجابی را تکذیب کرده و گفت وی به علت بیماری در منزل استراحت می کند . (۵)

تبریک مجاهدین خلق به متین دفتری

سازمان مجاهدین خلق امروز ضمن نامه ای خطاب به متین دفتری تشکیل جبهه دموکراتیک ملی ایران را به وی تبریک گفت .

مجاهدین خلق در این نامه آرزو کرده است متین دفتری نقش ارزنده ای در مبارزات ضد امپریالیستی خلق قهرمان ایران ایفا کند . (۶)

مجاهدین خلق: حجاب موضوعی فرعی است 

مجاهدین خلق امروز با انتشار بیانیه ای حجاب را موضوعی فرعی خواند که پرداختن به آن انقلاب را به بیراهه می برد .

در بخشی از بیانیه مجاهدین خلق آمده است :  دنبال‌گیری مسایلی که در شرایط کنونی از مسایل اصلی جامعه و جنبش ما نمی‌باشد و به هر نحوی که باشد موجب انحراف از مسیر و به بیراهه رفتن نیروها و انرژی‌ها شده و فرصت‌ها و زمینه‌هایی برای توطئه‌ها و تحریکات ضد انقلاب فراهم خواهد نمود و از آن جمله است درگیری‌هایی که این روزها در مورد مسأله حجاب ایجاد شده.(۷)

بازپرسی از هویدا آغاز شد

بازپرسی از امیرعباس هویدا در محل دادسرای انقلاب اسلامی ایران آغاز شد.

هویدا از زمان انتقال به کمیته انقلاب تحت بازجویی قرار گرفت و در فرصت‌های مختلف به سوال‌های بازجویان کمیته انقلاب پاسخ گفت. براساس پرونده‌ای که از همین بازجویی‌ها تشکیل شده هویدا برای نخستین بار به پرسش‌های بازپرس دادسرای انقلابی پاسخ گفت و این بازپرسی هنوز ادامه دارد .

هویدا در طول بازجویی‌های مقدماتی و نیز بازپرسی دو روز گذشته به بسیاری از مسایل و اتهاماتی که به وی وارد شده پاسخ داده  اما هرگز خود را مقصر ندانسته است.(۸)

اشرف: شاه بی‌لیاقت است!

اشرف پهلوی خواهر شاه سابق ایران یک سال قبل که نهضت مردم ایران اوج گرفته بود در صدد توطئه‌ای برای در هم شکستن مقاومت مردم بود و با بسیاری از مقامات مملکتی و فرماندهان ارتش شاهنشاهی در این مورد مذاکراتی انجام داده بود.

امروز یک کارمند سابق ساواک که در مرکز دستگاه‌های کنترل الکترونیک تلفن‌ها که مکالمات مقامات و سران رژیم پیشین را ضبط می‌کرد اطلاعات تازه‌ای از فعالیت‌ها و جنایات رژیم سابق دراختیار روزنامه ها قرار داد .

این کارمند سابق ساواک گفت:در یک سال اخیر به دستور شاه سابق، اشرف خواهر وی، سخت تحت کنترل بود و تلفن‌های او در مرکز دستگاه‌های کنترل تلفن ساواک ضبط می‌شد. اشرف با بسیاری از مقامات مملکتی و فرماندهان ارتش تماس نزدیک داشت و برادرش را به بی‌لیاقتی متهم می‌کرد. این زن خواهان شدت عمل بیشتری بود. شاه که از تماس وی با فرماندهان و سایر مقامات سیاسی سخت نگران بود و به همین جهت دستور داده بود که تلفن‌های وی کنترل و نوارهای کنترل هر ازچند گاه یکبار برای وی ارسال شود. در یکی از این نوارها گفت و گوهای عاشقانه اشرف با یک جوان ارمنی ضبط شده بود که اشرف خود را عاشق بی‌قرار این جوان جلوه می‌داد و جوان ارمنی که قبلاً با وی ارتباط داشت، حاضر نبود دیگر به روابط خود با این زن ادامه دهد. این نوار نیز از جمله نوارهایی بود که ساواک برای شاه سابق فرستاده بود.(۹)

مصر و اسرائیل در آستانه امضای یک پیمان صلح

جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا پس از قرار دادن مصر و اسرائیل در آستانه ی امضای یک قرار داد صلح به دیدار خود از خاورمیانه پایان داد و به واشنگتن بازگشت .

کارتر اظهار امیدواری کرد که مصر  و اسرائیل ظرف همین ماه پیمان صلح امضا کنند .

رئیس جمهور آمریکا گفت : سادات همه بندهای پیشنهاد آمریکا را پذیرفته است ولی بگین از پذیرفتن برخی از بندها امتناع کرده است .

یاسرعرفات اعراب را به تحریم نفتی مصر تشویق کرده است ، وی از مخالفین جدی صلح مصر و اسرائیل است . (۱۰)

انقلاب اسلامی ایران و بحران در منطقه خاورمیانه آمریکا و اسرائیل را واداشته است تا در انعقاد یک پیمان صلح با مصر عجله کنند ، چندی پیش موشه دایان وزیر خارجه اسرائیل رویدادهای ایران ر ا بعنوان زلزله ای با آثار عمده برای اسرائیل توصیف کرده بود که شدیدترین تکان های آن طی مدت کوتاهی به اسرائیل خواهد رسید . ناظران سیاسی در بیت المقدس معتقد هستند که تحولات ایران با توجه به تقویت روحی فلسطینی ها در جنوب لبنان در کوتاه مدت اسرائیل را به سمت صلح با مصر سوق خواهد داد . (۱۱)

پی نوشت

۱-      اطلاعات ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۱

۲-      اطلاعات ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۸

۳-      کیهان ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۲

۴-      کیهان ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۸

۵-      کیهان ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۲

۶-      کیهان ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۸، هدايت الله متين دفتري، پسر احمد متين دفتري، نخست وزير رضاشاه ، عضو ساواك و عامل سازمان «سيا» بود. در يكي از اسناد لانه جاسوسي درباره هدايت الله متين دفتري آمده است «آقاي متين دفتري با ادعاي ضدآمريكايي بودن در ميان جوانان ايراني نفوذ مي كند و آخرين اخبار تحركات آنها را به سفارت گزارش مي كند» ، در سند شماره ۹۸ از جلد دوم اسناد لانه جاسوسي -كتاب احزاب در ايران- آمده است «متين دفتري منبع قابل اطميناني براي كسب اطلاعات درباره فعاليت سياسي مخالفين است، وي بي تكلف صحبت مي كند و درباره هر زمينه اي از فعاليت مخالفان (مخالفان آمريكا) به راحتي اطلاعات مي دهد.»

متين دفتري بعد از پيروزي انقلاب اسلامي با پنهان كردن هويت خود و در پوشش نوه دكتر مصدق- بدون اشاره به اينكه پسر نخست وزير رضاشاه است- با همراهي افرادي نظير نجف دريابندري، منوچهر هزارخاني، بهمن نيرومند و… گروهي تحت نام «جبهه دموكراتيك ملي» را تشكيل و از آن پس با شعارهاي غليظ ضدامپرياليستي به فعاليت خود ادامه داد .  او در نخستين نطق خود بعد از راه اندازي گروه ياد شده -۱۴اسفند ۵۷ سر مزار مصدق- مي گويد «خلق هاي ايران مرحله اول پيكار خود را عليه استبداد داخلي و حاميان امپرياليست خارجي آن پشت سر گذاشته اند و اكنون بايد مرحله بعدي را كه انحلال ارتش، رفع ستم از دهقانان، افشاي ساواكي ها – خودش ساواكي بود- و… را دنبال كنند.» 6 ماه بعد یعنی مرداد ماه ۱۳۵۸ متين دفتري در حالي كه خود سردبير نشريه منافقين و همسرش مريم متين دفتري مسئول شاخه زنان اين سازمان بود ، طي يك متينگ در دانشگاه تهران شعار «اسلام نابود است كمونيسم پيروز است» را سر داد .

يكسال بعد از آن نیز در جريان غائله ۱۴اسفند بني صدر و منافقين در دانشگاه تهران به تحريك گروهي از هواداران فريب خورده عليه نظام اسلامي دست مي زنند، مدتي بعد دادگستري تهران در گزارشي از آن غائله، سند عضويت متين دفتري در ساواك را فاش کرد  و با انتشار سند ديگري نشان داد كه هدايت الله متين دفتري، با آن همه شعارهاي ضدامپرياليستي، شريك تجاري ارتشبد نصيري رئيس سازمان امنيت و اطلاعات رژيم شاه – ساواك- بوده است. با افشای این اسناد متين دفتري كه ديگر زمينه اي براي حضور در ايران نمي دید به فرانسه گریخته و از طريق طارق عزيز معاون نخست وزير صدام به جمع همكاران اداره استخبارات ارتش عراق پیوست.

بهمن نيرومند و منوچهر هزارخاني دو عضو ديگر جبهه دموكراتيك همراه با هدايت الله متين دفتري و همسرش مريم بعد از فرار منافقين به فرانسه، وارد شوراي ملي مقاومت كه تشكيلات جديد منافقين در خارج از كشور است شدند  و همراه افراد ديگري نظير ناصر پاكدامن، هما ناطق، غلامحسين ساعدي، عبدالكريم لاهيجي، علي اصغر حاج سيدجوادي كه اعضاي اصلي شوراي ملي مقاومت را تشكيل داده بودند آشكارا در اختيار صدام قرار گرفتند .  رک سرمقاله روزنامه کیهان ، ۲۰/۰۹/۱۳۸۶، به قلم حسین شریعتمداری

۷-      اطلاعات ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۸

۸-      اطلاعات ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۲

۹-      اطلاعات ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۲

۱۰-   اطلاعات ، ۲۳اسفند ۱۳۵۷، صفحه ۸

۱۱-   کیهان ، ۲۹بهمن ۱۳۵۷، صفحه ۹،  پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی و همزمان با مذاکرات کمپ دیوید در مصر رخ داد. با امضای پیمان کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل و خروج مصر از جرگه کشورهای عربی در حال جنگ با اسرائیل روابط ایران و مصر قطع شد  و با پذیرش پناهندگی شاه از طرف دولت مصر و استقبال از وی در قاهره متشنج تر گردید.

پس از امضای قرارداد کمپ دیوید امام خمینی با انتشار بیانیه ای به این خیانت مصر شدیدا اعتراض کردند. رک صحیفه امام ، جلد ۶، صفحه ۴۱۰ ، متأسفانه دولتمردان وقت پیام این بیانیه امام را درک نکردند تا آنکه رهبر انقلاب در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۸، دستور قطع رابطه دیپلماتیک با مصر را صادر کردند . رک  صحیفه امام ، جلد ۷، صفحه ۱۶۸ 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

نوزده − 2 =

WpCoderX