از مداخله نظامی شاه در ظفار برای حفظ تاج و تخت سلطان قابوس چه می دانید ؟!/چرا سلطنت طلب ها آن روز از شاه نمی خواستند جوانان ایرانی را پیش مرگ انگلیس و شاه عمان نکند ؟!

عناصر ضد انقلاب  در روزهای گذشته از آزادی حلب به دست دلیرمردان حزب الله هم پای اربابان آمریکایی ، انگلیسی ، فرانسوی و در یک کلام عبری ، عربی و غربی عزادارند بار دیگر شعار نه غزه نه لبنان  را در فضای مجازی فریاد می زنند …آن ها اصلا به روی نامبارک خودشان نمی آورند که اگر امروز در برابر تروریست ها در سوریه و عراق نجنگیم فردا باید در خیابان های تهران به مصاف آن ها برویم . نگاهی به گذشته تاریخ ایران نشان می دهد که پیش از پیروزی انقلاب ایران بارها و به درخواست سلاطین منطقه نیروی نظامی به این کشورها گسیل داشته است تا از تاج و تخت این سلاطین و نه منافع اسلام و ایران در این کشورها حمایت و دفاع کنند . شاید سلطنت طلب ها و ضد انقلابی که این روزها شعار نه غزه نه لبنان سر می دهند ماجرای ظفار را نشنیده باشند ولی ما شنیده ایم و خوانده ایم و می دانیم …
#ارتش_ایران در دوره پهلوی و با دستور مستقیم شاه و به درخواست سلطان قابوس پادشاه عمان در ظفار برای مقابله با چریک‌های جدایی‌طلب چپ گرا در این منطقه مداخله نظامی کرد .  حضور نظامی ایران در تغییر وضعیت به سود پادشاهی عمان و سرکوب شورش ظفار نقش داشت.
نظامیان ایرانی به استعداد زیر وارد عمان شدند:
۳۲ فروند هلیکوپتر بل ۲۰۵ و ۲۰۶
۱۴۷۰۰ تکفنگدار دریایی ایران
۱۰ فروند اف ۴
۳ فروند سی ۱۳۰
و تعداد نامعلومی هلیکوپتر آ اچ ۱ کبری
نیروهای ایرانی در درگیری مستقیم با شورشیان حضور داشتند و در سرکوب آنها نقش بسزائی ایفا کردند اما آن روی سکه این جنگ فاجعه ای تکان دهنده برای ایران بود:
تعداد تلفات ارتش عمان در جنگ:۱۸۷ کشته و ۵۶۰ زخمی
تعداد تلفات انگسلتان:۲۴ کشته و ۵۵ زخمی
تعداد تلفات ایران : ۷۲۰ کشته و ۱۴۰۴ زخمی
همچنین سه فروند هواپیما و یک هلیکوپتر کبری تلفات ایران بود
تلفات ایران نسبت به نیروهای #انگلیس و حتی خود ارتش عمان تامل برانگیز است . در زمان شاه پرداختن به تلفات نیروهای ایرانی در روزنامه ها ممنوع بود و در یک مورد هم که نویسنده ای در روزنامه کیهان به تلفات بالای نظامیان ایرانی اشاره کرد بازداشت و به زندان محکوم شد!
با گذشت زمان ناگفته ها و خیانت ها این جنگ بیشتر آشکار شد و مشخص شد که انگلیس نقش اساسی در کشیدن پای ایران به میدان نبرد عمان را داشته است .
طبق گزارش خبرنگار روزنامه #کیهان که به ظفار رفته بود نیروهای ایرانی که جلوتر از ارتش های انگلیس و عمان در نبردها حضور داشتند با نبرد سخت در کوهستان ها و دره منطقه را پاکسازی می کردند و آنگاه ارتش عمان و انگلیس منطقه پاکسازی شده را تحویل می گرفتند و در آن اردوگاه ایجاد می کردند!
حال با توجه به نکته ای که در ابتدای این مختصر ذکر آن رفت و تاریخچه ای که از نبرد ظفار و مداخله شاه در این غائله گفته شد و توجه به این نکته که حضور شاه در ظفار هیچ نفع مادی و معنوی برای ایران نداشت سوال مهم این جا است که چرا #سلطنت_طلب_ها و همچنین ضد انقلاب تلاش دارند با فراموشی آن روزها حضور حماسی ایران در تحولات منطقه که منافع مستقیم و غیر مستقیم بی شماری را برای مسلمانان و ملت ایران داشته و دارد را مورد تخریب قرار داده و شعار ضد دینی نه غزه نه لبنان را تکرار کنند ؟!
در این زمینه گفتنی های فراوان دیگری نیز هست که به آینده وا می گذاریم و به بریده روزنامه آیندگان در آذر ۱۳۵۴ که به مداخله شاه در ظفار پرداخته است بسنده می کنیم .

photo_2016-12-18_18-34-08

photo_2016-12-18_18-34-24

photo_2016-12-18_18-35-08

4 نظرات

 1. سلام، و همان سلطانی که شاه حفظش کرد به کمک جمهوری اسلامی آمد و واسطه ای شد بین جمهورد اسلامی و امریکای جهانخوار!!!

  • روح الله امین آبادی

   صحبت ما بر سر ماندن یا نماندن سلطان قابوس نبود …بلکه روی سخن این جا است حضراتی که می گویند چرا ایران در سوریه مداخله می کند و شعار نه غزه نه لبنان سر میدن در روزهای مداخله ایران در ظفار کجا بودند ؟ در روزهایی که تعداد کشته های ایران چند برابر نیروهای خود سلطان قابوس و انگلیس بود …آورده شاه از عمان برای امنیت کشور چه بود ؟ سوال هایی که شما به دلیل سواد کم نمی تونید جواب بهش بدید و تقصیری هم ندارید …

 2. گل ان روز را شما چیدید، چرا نمک می خورید و نمکدان می شکنید؟

   

  • روح الله امین آبادی

   کدوم گل ؟ این که ایران برای نجات سلطان عمان بیشتر از خود سلطان قابوس و انگلیس که ذینفع بود کشته داد گلی بود که ایران چید ؟ خیلی بی شرف تشریف دارن کسایی که شعار نه غزه نه لبنان سر می دن ولی از ورود شاه به ظفار و کشته دادن تنها و تنها برای خوشامد انگلیس دفاع می کنن خیلی بی شرف تشریف دارن

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

نوزده − دو =

WpCoderX