آیت الله هاشمی رفسنجانی : وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است/ هر امکانی که مبارزین علیه اسرائیل در لبنان بخواهند در اختیارشان می گذاریم

هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه تهران : وقتی که جمهوری اسلامی به پیروزی رسید اگر می‏خواست مظاهر و اصول اسلامی را ندیده بگیرد و آن طور که لیبرال ها برای ما خواب دیده‏بودند جنبه‏های به اصطلاح روشنفکری را تقویت کند و مردم را از رابطه اصیلی‏که به خاطر آن انقلاب کردند و زنده‏اند جدا کند ، بدترین اشتباه را کرده بود ؛ یعنی رابطه‏اش را با عوامل انقلاب بریده بود. امّا برعکس این شد .

پیش از تشکیل مجلس خبرگان و علیرغم این که در قانون اساسی سخنی از قائم مقام رهبری گفته نشده است برخی از بزرگان از انتخاب آیت الله منتظری به عنوان رهبر آینده حمایت می کنند.

ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش در مورد ادعای اخیر صدام که گفته است ۵ کشتی را در خلیج فارس زده است گفت : رژیم عراق تاکنون ادعاهای بسیاری کرده است زدن ۵ کشتی و آن هم کشتی نفتکش مسئله ای نیست که کسی بتواند آن را کتمان کند .

آیت الله منتظری در دیدار فرمانده سپاه : از آن جا که سید مهدی هاشمی بیش از دو سال در این مورد شناخت و تجربه دارد و فردی فاضل و متدین و مومن به انقلاب اسلامی و حدود آن می باشد با همفکری نمایندگان وزارت خارجه و سپاه طرح و اساسنامه ای تصویب و به این جانب اطلاع دهد و ضمن مراعات ضوابط اسلامی مسئولیت امور فکری و فرهنگی را بر عهده گرفته و تا تعیین تکلیف نهایی از طرف مجلس شورای اسلامی بر حسن جریان امور اجرایی این نهاد نظارت و اشراف نماید.

هاشمی رفسنجانی : آن روزی که ما در هند بودیم پرونده جمعی از دانشجویان که مظلومانه در زندان بودند مطرح بود که هنوز آن مسئله حل نشده ، دوباره پرونده جدیدی مطرح شد و جمع زیادی از دانشجویان را گرفته و در زندان انداخته اند و درست آن کاری که ما از آمریکا و اسرائیل و کشورهای دیگری مثل این ها انتظار داشتیم به دست کسانی که به نام مردم هند دارند حرف می زنند انجام می شود .

آیت الله مهدوی کنی از فقهای شورای نگهبان در نوشته ای دلایل این شورا برای رد لایحه بازرگانی خارجی را تشریح کرد .

نشریه میدل ایست اکونومیک دایجست: صدام رسما بحرانی بودن اوضاع اقتصادی ومالی عراق را تائید کرده است .

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین دیروز طرح صلح خاورمیانه ای رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا را رد کرد .

۵ آذر ۱۳۶۱

دو سوالی که هاشمی در خطبه های نماز جمعه به آن پاسخ داد

نماز جمعه امروز تهران به امامت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در محل دانشگاه تهران برگزار شد .

هاشمی رفسنجانی در خطبه اول و در ادامه مباحث مربوط به اقتصاد اسلامی اظهار داشت :  خطوط اجرایی اسلام در پس گرفتن ثروت است ؛حتّی ثروت های مشروع از کسانی که موفّق می‏شوند در سایه حرکت ها و تلاش های‏شرعی و قانونی خود ثروتی را جمع کنند.

خطیب جمعه تهران در ادامه دو سوال را مطرح کرد تا بدان ها پاسخ دهد «  یک چیز که به طور طبیعی ممکن است در ذهن خیلی ها خطور کرده باشد ، این‏است: تکلیف کسانی که بر خلاف اصول اسلام ، اموالی جمع کرده‏اند چیست؟ چه در نظام اسلامی و چه در نظام غیر اسلامی. سؤال دیگری ممکن است درذهن خطور کند: در شرایطی که ما می‏خواهیم جامعه را از نظامی غیر اسلامی‏به نظام اسلامی منتقل کنیم، با آثار حرکت های ناسالم دوران طاغوت چه کنیم؟ با آ نها چگونه برخورد کنیم؟ با اموالی که در رژیم پهلوی، در ایران، در اختیارجمعی از مردم قرار گرفته چه می‏شود کرد؟ »

این ها اصلا مال محسوب نمی شود

وی ادامه داد :  در مورد اموالی که به طور نامشروع، با طرق و ممرهای حرام، به هر حال دردست افراد قرار می‏گیرد، چه باید کرد؟ ابتدا باید گفت که حکم شرعی آن با برنامه‏های اجرایی‏اش از هم جداست. حکم شرعی این است که چنین اموالی‏اصلاً از آن کسانی که نامشروع تحصیل کرده‏اند نمی‏شود ،  طرق نامشروعی از جمله ربا، قمار، اختلاس، رشوه، استثمار و چیزهایی از این قبیل – اصلاً مال تلقّی نمی‏شود ، ملکیت برای چنان‏کسی نمی‏آورد. مال، در حقیقت، مال صاحبان اصلی است ، از آن کسانی است‏که غصب شده و یا مال دولت است. حکم شرعی‏اش این است و هرگونه‏تصرّفی در آنها حرام است .

اصل ۴۹ قانون اساسی خطوط اجرایی را مشخص کرده است

هاشمی با اشاره به  اصل چهل و نهم قانون اساسی گفت : این اصل  همان خطوط اجرایی نسبت به گذشته است‏ و نسبت به آینده هم مضمون همین اصل برای همیشه مستحکم است و بایدبه آن عمل کنیم در این اصل آمده است «  دولت موظّف است ثروت های ناشی از ربا ، غصب ، رشوه ، اختلاس ، سرقت ، قمار ، سوء استفاده از موقوفات ، سوءاستفاده از مقاطعه‏کاری ها ومعاملات دولتی ، فروش‏زمین های موات و مباحات اصلی ، دایرکردن اماکن فساد وسایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند[و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد. این حکم‏باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.]

وی در عین حال گفت « این طور نیست که هر کس بخواهد، برود دنبال اموال مردم وناامنی پدید آورد. ضرر چنین کاری بیشتر از گرفتن این مقدار مال است. اگر قرارشد هر کس به خودش حق بدهد و خیال کند اموال دیگری نامشروع است ، و حتّی به نفع دولت – دست به چپاول بزند ، ضررش بارها بیش از این است که‏این اموال به‏دست غاصبین بیفتد ؛ چون ناامنی ایجاد می‏شود ، تولید ضربه‏می‏بیند ، اموال احتکار و از مملکت خارج می‏شود ، و ضربه‏های زیادی‏می‏خوریم که بیش از اینهاست.»

کسانی که اموال نامشروع ندارند وحشت نکنند

وی در نتیجه گیری این بخش از سخنان خود گفت « پس کسانی که اموال نامشروع ندارند ، اصلاً وحشت نکنند ؛ چرا که جمهوری ‏اسلامی موظّف است اموال مردم را حفظ کند. کسانی هم که در اموالشان ‏تردیدی هست ، که حتّی خودشان تردید دارند ، نترسند ؛ برای اینکه «اصالت‏الصّحة» این ها را حفظ می‏کند و «قاعده ید» به نفع این هاست. امّا کسانی که‏می‏دانند از اموال مردم اختلاس کرده‏اند ، کسانی که می‏دانند دزدی کرده‏اند ، رشوه گرفته‏اند ، چه رشوه‏هایی که کلان بوده و چه رشوه‏های جزیی که قابل‏رسیدگی هم نیست خودشان را مهیّا کنند برای اینکه حساب پس بدهند و توقّع هم نداشته باشندکه اموالی از مردم در جیب آنها بماند .

هاشمی در ادامه گفت « در مورد آینده هم باز همین مطلب برقرار است. هر کس ازاین طرقی که عرض کردم اموالی به دست بیاورد ، دو حال دارد : یا حکومت‏نمی‏فهمد ، که حسابش با خداست و خداوند در قیامت یا در دنیا ازاو پس‏خواهد گرفت و جریمه‏اش را هم می‏چشد؛ یا حکومت می‏فهمد که باز رفتارحکومت از طریقی است که گفتم ، یعنی با دادگاه است ، شکایت و رسیدگی واحقاق حق است که نظام اسلامی متکفّل آن است.»

از جزیره ثبات شاه تا ثباتی که غربی ها برای صدام به وجود آورده اند!

هاشمی در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به ثبات جمهوری اسلامی که در منطقه کم نظیر است گفت « اگر یادتان باشد در سالهای آخر عمر شاه ، به ایران لقب «جزیره ثبات وآرامش»  داده بودند. این شاید به گوش همه کسانی که رادیو گوش می‏دادند یاروزنامه می‏خواندند آشنا باشد. جالب است که این روزها و بخصوص در این‏هفته، بوق های غربی دارند عراق را به عنوان ثابت‏ترین و مستحکم‏ترین رژیم‏منطقه اسم می‏برند. جزیره ثباتی که با چند ماه مبارزه کم دردسر مردم یک دفعه‏متلاشی شد. خیلی جالب است! حالا کسی نیست که بیاید از این روزنامه‏ها ،رادیوها ، تحلیلگرها و سیاستمداران بپرسد این چه جزیره ثباتی بود؟! درکشورهای دیگر اگر نیم بند هم باشد، وقتی مبارزه شروع می‏شود خیلی طول‏می‏کشد تا بتوانند حکومت را از پا در بیاورند؛ آن جزیره ثباتی که در فکر این هابود، وقتی مردم به مبارزه جدّی و تحصّن و اعتصاب و مبارزه منفی وتظاهرات دست زدند ، هر روز یک پایه آن فرو ریخت.

وی ادامه داد : حالا همین حرف ها را در موردعراق می‏زنند. این تحلیل باید برای ما روشن باشد و من فکر می‏کنم چیزی هم‏نیست که آنها نفهمند ؛ آنها چون فهمیده‏اند دارند دست و پا می‏زنند!

خوابی که لیبرال ها برای جمهوری اسلامی دیده بودند

هاشمی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه گفت : وقتی که جمهوری اسلامی به پیروزی رسید اگر می‏خواست مظاهر و اصول اسلامی را ندیده بگیرد و آن طور که لیبرال ها برای ما خواب دیده‏بودند جنبه‏های به اصطلاح روشنفکری را تقویت کند و مردم را از رابطه اصیلی‏که به خاطر آن انقلاب کردند و زنده‏اند جدا کند ، بدترین اشتباه را کرده بود ؛ یعنی رابطه‏اش را با عوامل انقلاب بریده بود. امّا برعکس این شد و دشمنان هم ‏بیدار بودند و می‏خواستند نگذارند بر عکس شود.

وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است

هاشمی شورای نگهبان را در این راستا مورد ارزیابی قرار داد و گفت :  این که در قانون اساسی بر اسلام تکیه شد و اصول مربوط به اسلام بر همه‏اصول قانون اساسی حاکم شد ، اینکه در قانون اساسی پیش بینی کردند چیزی‏به نام شورای نگهبان ، آن هم با این رویّه که از طرف رهبر که همیشه فقیه ومرجع و عادل و سیّاس و شجاع است و سایر شرایط را دارد تعیین بشود ، چقدر به مردم اطمینان می‏دهد که ۶ نفر فقیه مواظب باشند که چیزی به نام‏قانون برخلاف اسلام از تفنینّیه کشور عبور نکند. این که مجلس شورای‏اسلامی از روز اوّل گفت ما اسم «ملّی »  رابر می‏داریم و « اسلامی » می‏گذاریم که بعضی از ساده‏دل ها مخالفت می‏کردند و نمی‏فهمیدند قضیه به کجا برمی‏خورد – اینکه مردم در این کشور با بی حجابی و مظاهر فساد و ضدّ دین‏مبارزه کردند ؛ اینکه مکتب بر تخصص چربید ؛ اینکه معیارها به طرف اسلام‏رفت  و از همه مهمتر اینکه مردم خودشان را از طریق ولیّ‏فقیه و امام ، مربوط به ائمّه(ع) و پیغمبر(ص) و خدا می‏دانند و در زندگی‏حجت دارند. این است که هر کس هر اقدامی بین خودش و خدا می‏کند با خیال‏راحت می‏گوید حجّت بر ما تمام است ؛ اگر گلوله می‏زند با حجّت می‏زند ؛ اگرگلوله می‏خورد با حجّت می‏خورد ؛ اگر کار می‏کند با حجّت است و اگر بی‏کارهم بشود با حجّت است.

وی ادامه داد : غربی ها این را نمی‏توانند بفهمند. تحلیلگران مادّی مارکسیست‏نمی‏توانند بفهمند و برایشان قابل درک نیست ؛ چون تربیت و فکر و فرهنگ‏آنها اصلاً اجازه نمی‏دهد این را بفهمند. شما اگر بخواهید به بچه سه ساله‏ریزه‏کاریهای حالات جنسی یک جوان بیست ساله را حالی کنید اونمی‏فهمد ؛ اصلاً در آن وادی نیست ، این بُعد وجودش رشد نکرده و مانده‏است. این مطلب را نمی‏فهمند، در تحلیلش عاجزند و این استحکام را درک‏نمی‏کنند.

چرا غربی ها با مجلس خبرگان مخالفت می کنند ؟!

هاشمی در ادامه به موضوع مجلس خبرگان پرداخت و گفت : عاملی که باعث سر و صدای این ها در این روزها شد این است که می‏بینند ماداریم خبرگان را مطرح می‏کنیم. همیشه در تحلیل هایشان می‏گفتند امام یک‏پیرمرد هشتاد و چند ساله است و بالاخره عمر انسان هم محدود است. همه‏امیدها و نیروهای خودشان را ذخیره کرده‏اند که یک روز که خدای نکرده امام‏در این مملکت نباشند ، فکری برای آن روز کنند و وقتی می‏بینند اینجا دارندخبرگان درست می‏کنند  و الان۸۳ نفر شخصیت روحانی مورد اعتماد مردم با آرای آنها یک جا جمع می‏شوندو اگر هم مردم تشخیص ندهند، هر کس را آنها اسم ببرند مردم می‏پذیرند ؛ مردم‏به اینها رأی داده‏اند و اینها را می‏شناسند. اگر مردم باز رهبرشان را تشخیص‏بدهند این ۸۳ نفر که کاری ندارند. غربی ها دیدند که آن دریچه بسیار باریکی که‏بی‏جهت به آن امید بسته بودند که خیال می‏کردند ثبات ما به امام بند است، همین را هم از دستشان گرفیتم! شروع به هیاهو کردند.

وی ادامه داد : خجالت هم می‏کشند بگویند خبرگان نه ؛ چون بالاخره ملّت می‏خواهند رأی بدهند، پس چه‏بگویند؟ هر چیزی برای خودشان درست می‏کنند: «حکومت ملّاها» ، «تحکیم‏موقعیت ملّاها»  و از این حرفهایی که سر و صدا و جریان راه انداختند. ملّت ماهم این حرفها را فهمیده و اصلاً به خاطر این حرفها پشت انقلاب ایستاده است. آنها خیال می‏کنند با این حرفها می‏توانند ملّت را از انقلاب دور کنند. عدم‏درک، نداشتن بینش درست و تحلیل کردن با معیارهای مادّی خودشان ، اینها رابه اینجا انداخته است!

از اول گفتیم با اسرائیل در جنگ هستیم

هاشمی در بخش دیگری از خطبه ها به موضوع لبنان پرداخت و گفت :  می‏دانید در غرب هر جریانی را که می‏خواستندسرکوب کنند، تا به حال اسمش را کمونیست می‏گذاشتند و هر جا که‏می‏خواستند زور بگویند می‏گفتند کمونیستها آمدند و می‏آمدند سرکوب‏می‏کردند و حالا این طوری کرده‏اند. می‏خواهند در لبنان تضییق و فشارایجاد کنند می‏گویند: جمهوری اسلامی ایران! ما حرفی نداریم ، افتخار می‏کنیم ‏اگر بچه‏های ما این قدر شهامت داشته باشند که مرز نشناسند و از مردم لبنان درآنجا حمایت کنند. ما اصلاً حرفی نداریم و از اول گفتیم با اسرائیل در جنگ‏هستیم ؛ از این ابایی نداریم ولی واقعیت این نیست.

وی گفت : واقعیت این است که‏بچه‏های ما به آنجا رفته‏اند که اگر روزی جنگ واقعی پیش آمد در جنگ شرکت‏کنند. آنها با این اتّهام می‏خواهند بهانه بگیرند و فشار دیگری به مردم لبنان واردکنند. نه، آنها مردم خود لبنان‏اند؛ چند روز صبر کردند متشکّل شدند ، گروههای‏زیرزمینی تشکیل شد و ما هم کمکشان می‏کنیم.

هر چیزی که مبارزین علیه اسرائیل در لبنان بخواهند در اختیارشان قرار می دهیم

خطیب جمعه تهران اظهار داشت : من همین جا اعلام می‏کنم که‏اگر اسلحه بخواهند می‏دهیم ، اگر تبلیغ بخواهند می‏کنیم ، رادیومان هم درخدمتشان است ، هیچ ابایی هم نداریم ؛ ولی این دروغ است که بگویند سربازهای ایرانی رفتند پادگان ارتش لبنان را محاصره کردند ؛ نخیر! آن روز بنا بود ارتش لبنان در بعلبک رژه برود و می‏خواستند حضور ارتش را در بعلبک ‏نشان بدهند ؛ مبارزان لبنانی گفتند ما می‏خواهیم جلوی این کار را بگیریم که درخیابان ها بیایند و به مردم نشان بدهند ارتش و فالانژها حاکم‏اند. خودشان رفتندو محاصره کردند ، جلویش را گرفتند و آنها خواستند به اسم ما تمام کنند.

تفاوت نیروهای مزدور سودانی با بسیجی های ایرانی در جنگ به روایت هاشمی

هاشمی همچنین  در ادامه و با اشاره به حضور نیروهای مزدور سودانی در جنگ با ایران و مقایسه آن با حضور از سر تکلیف مردم ایران در جنگ گفت : همین هفته قبل رئیس سیاسی – ایدئولوژی ارتش پاکتی به من داد و گفت‏این مربوط به همسر یک درجه‏دار ارتش است که در هر عملیّات قسمتی ازدارایی خود را به عنوان شکرانه پیروزی اسلام بخشیده و این آخرین بخش‏طلاها و جواهراتش است که به خاطر عملیّات محرّم فرستاده است. خوب ، سرباز ما این طور می‏جنگد و زنش هم در کنار او هستی و اندوخته تمام دوران‏ زندگی خود را می‏دهد. این ، با آوردن سودانی هایی که تازه نمی‏جنگند و وقتی‏صدای «اللَّه اکبر» رزمندگان ما را می‏شنوند روی زمین می‏نشینند ، در سنگرمخفی می‏شوند یک «اللَّه دخیل!» می‏گویند و عکس حضرت امیر را هم پیداکرده‏اند که بلند کنند ، فرق می‏کند.

هاشمی همچنین در ادامه به یک شبهه دیگر غربی ها پرداخت و گفت : چیز دیگری که این ها به رخ ما می‏کشند این است که می‏گویند ایرانی ها نفرندارند ، بچه‏های کم سن و سال را می‏فرستند. به خدا مسئله این نیست. شما بی‏شعورهایی که این طور حرف می‏زنید ، بابا یک ذرّه انصاف بدهید. این‏بچّه‏ها با هزار خون دل پدر و مادرشان را وادار می‏کنند دستشان را بگیرند ببرند بسیج تقاضا کنند این را ببرید ، و به این صورت این بچه‏ها می‏روند. امروز برای جبهه رفتن پارتی‏بازی می‏شود. بچه‏های ۱۱ و ۱۲ساله خود من امانم را بریده‏اند ؛ می‏گویند از مدرسه ما فلان کس رفته ، مامی‏خواهیم برویم. این حالت عمومی بچه‏های ماست. (۱)

پیش از تشکیل مجلس خبرگان ؛ حمایت ها از رهبری آیت الله منتظری از سوی برخی بزرگان !

پیش از تشکیل مجلس خبرگان و علیرغم این که در قانون اساسی سخنی از قائم مقام رهبری گفته نشده است برخی از بزرگان از انتخاب آیت الله منتظری به عنوان رهبر آینده حمایت می کنند.

در روزهای گذشته آیت الله طاهری اصفهانی امام جمعه اصفهان و نیز هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه سخنانی گفته اند .

آیت الله روح الله خاتمی امام جمعه باختران پس از بازدید از منطقه عملیاتی مسلم ابن عقیل در گفت و گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی در پاسخ به این سوال که مجلس خبرگان چه کسی را به عنوان ولی امر تشخیص می دهد گفت : از هم اکنون نمی توان نظر قطعی داد و این بستگی به نظر خبرگان دارد .

وی افزود : مسئله رهبری و ولایت فقیه با هم فرق دارند در رهبری چند شرط اصلی از جمله علم ، تقوا ، عدالت و قدرت استدلال مطرح است ولی در ولایت فقیه علاوه بر این ها فقاهت و اجتهاد نیز اضافه می شود که شرایط آن را قانون اساسی مشخص کرده است .

وی در پایان گفت : به نظر من آن چه که در شرایط رهبری و فقاهت مطرح است من حیث المجموع در وجود آیت الله منتظری بیشتر است .

حجت الاسلام مدنی بروجنی امام جمعه بوشهر نیز در خطبه های این هفته نماز جمعه این شهر آیت الله منتظری را به عنوان یک رهبر نمونه برای آینده مملکت معرفی نمود و گفت : من به این علم دارم طبق روالی که فعلا جلو می رویم به آن جا خواهیم رسید که دیگر نوبت به اظهار نظر مجلس خبرگان پیش نخواهد آمد و همه فریاد خواهند زد که رهبر ما منتظری است !(۲)

۶ آذر ۱۳۶۱

فرمانده نیروی دریایی ادعای تازه رژیم صدام را تکذیب کرد

ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به اتفاق حجت الاسلام الهی مدیر سیاسی ایدئولوژیک نیروی دریایی در گفت و گویی مطبوعاتی شرکت کرد و پیرامون روز نیروی دریایی ، جنگ تحمیلی ، آموزش پرسنل ، وضع خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند و حضور آمریکا در این مناطق سخنانی بیان داشت .

افضلی گفت : جنگ با شدت ادامه دارد جنگی که در حقیقت جنگ آمریکا بر ضد انقلاب اسلامی ایران است با کمک مرتجعین منطقه و تمام امکانات ابرقدرت ها ، آن ها که می خواستند رژیم ما را سرنگون کنند نه تنها در این توطئه و دسیسه موفق نشدند بلکه امروز موجودیت رژیمی که تجاوز را آغاز کرده مورد سوال جدی قرار گرفته و امیدواریم با مبارزات عقیدتی مردم عراق و با کمک رزمندگان خودمان انشاء الله رژیم منفور بعثی صدامی را در این کشور اسلامی به زباله دان تاریخ بفرستیم .

فرمانده نیروی دریایی ادامه داد : خاورمیانه گنج بزرگی است و بر روی این گنج بزرگ یک اژدهای خونخواری خوابیده است . این اژدها آمریکا و هم پیمانانش هستند برای این که این اژدها را از روی این گنج بردارند و حق مردمی را که در این خطه زرخیز زندگی می کنند به آنان بدهند تنها یک راه ممکن در دورانی که ما زندگی می کنیم وجود دارد و آن مبارزه عقیدتی – مذهبی و بسیج همه توده ها برای قلع و قمع این اژدها است .

افضلی گفت : بدین سبب جنگ ما جنگ با صدام نیست جنگ ما به طور کلی با استکبار و برای احقاق حقوق همه مردم خاورمیانه است .

فرمانده نیروی دریایی در مورد ادعای اخیر صدام که گفته است ۵ کشتی را در خلیج فارس زده است گفت : رژیم عراق تاکنون ادعاهای بسیاری کرده است زدن ۵ کشتی و آن هم کشتی نفتکش مسئله ای نیست که کسی بتواند آن را کتمان کند . به محض این که کوچک ترین اتفاقی برای یک ناو تجارتی و یا نفتکش در دریا اتفاق می افتد مراکز بزرگ نظارت بر امور دریانوردی در جریان امر قرار می گیرد برای رد ادعای کذب همین کافی است که گفته شود لویدز مرکز بزرگ نظارت بر امور دریانوردی رسما این خبر را تکذیب کرده است . (۳)

آیت الله منتظری : تصمیم گیری نسبت به امور نهضت ها باید توسط نهادی مستقل باشد

فرمانده کل سپاه و وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اتفاق سید مهدی هاشمی سرپرست واحد نهضت های سپاه پاسداران صبح دیروز در قم با آیت الله منتظری دیدار و گفت و گو کردند .

در این دیدار پس از ارائه گزارش عملکرد این واحد آیت الله منتظری گفت : پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ملت های محروم و مظلوم جهان و حرکت های آزادی بخش توجه و گرایش فوق العاده ای به انقلاب اسلامی و رمز پیروزی آن که در خط امام متبلور است نشان دادند از این رو احساس شد که باید برای شناسایی و حمایت فکری و مادی از آنان نهادی به وجود آید که تاکنون متاسفانه به علت گرفتاری های زیاد مسئولین انقلاب این خواسته عملی نشد و در عمل سپاه پاسداران در محدوده توانایی خود کارهای زیادی انجام داد که قابل تقدیر است.

وی افزود : از طرفی با توجه به مشکلات و گرفتاری های دولت و محدودیت ضوابط اداری انجام این مسئولیت بزرگ از توان دولت خارج است لذا باید تصمیم گیری نسبت به امور نهضت توسط نهادی مستقل با اشراف و نظارت روحانیت متعهد و همکاری سپاه و هماهنگی با وزارت امور خارجه انجام گیرد .

آیت الله منتظری در ادامه تاکید کرد : از آن جا که حجت الاسلام سید مهدی هاشمی بیش از دو سال در این مورد شناخت و تجربه دارد و فردی فاضل و متدین و مومن به انقلاب اسلامی و حدود آن می باشد با همفکری نمایندگان وزارت خارجه و سپاه طرح و اساسنامه ای تصویب و به این جانب اطلاع دهد و ضمن مراعات ضوابط اسلامی مسئولیت امور فکری و فرهنگی را بر عهده گرفته و تا تعیین تکلیف نهایی از طرف مجلس شورای اسلامی بر حسن جریان امور اجرایی این نهاد نظارت و اشراف نماید . (۴)

 هاشمی از رفتار دولت هند با دانشجویان مسلمان ایرانی به شدت انتقاد کرد

جمعی از اعضای انجمن فارغ التحصیلان شبه قاره هند پیش از ظهر پنجشنبه در محل مجلس با هاشمی رفسنجانی دیدار کردند .

در این دیدار پس از تشریح برخوردهای خشن پلیس هند با دانشجویان ایرانی هاشمی گفت : این جریان ها بر خلاف انتظار ما نیست بایستی منتظر این مسائل باشید زیرا انقلاب و جمهوری اسلامی ما بر احکام قرآن و اسلام متکی است و قرآن در قلوب یک میلیارد مسلمان جای دارد و محققا حدود یک میلیارد نفر هم به عنوان مستضعف به حرکت انقلاب اسلامی توجه دارند و چشم دوخته اند.

وی افزود : هند که دارای گذشته ای انقلابی است و افتخار انقلاب علیه استکبار ، استعمار و استثمار را دارد چرا خودش را آلوده می کند و این ظلم فاحش را مرتکب می شود و به تذکرات دوستانه ما توجه نمی کند ؟

هاشمی گفت : آن روزی که ما در هند بودیم پرونده جمعی از دانشجویان که مظلومانه در زندان بودند مطرح بود که هنوز آن مسئله حل نشده ، دوباره پرونده جدیدی مطرح شد و جمع زیادی از دانشجویان را گرفته و در زندان انداخته اند و درست آن کاری که ما از آمریکا و اسرائیل و کشورهای دیگری مثل این ها انتظار داشتیم به دست کسانی که به نام مردم هند دارند حرف می زنند انجام می شود .

وی افزود : ما حرف هایمان را از طریق وزارت خارجه و جاهای دیگر به آن ها زده ایم و باز هم می زنیم و امیدواریم که مسئولان هند مراقب باشند و گول شیاطینی که دارند آن ها را فریب می دهند و می خواهند رابطه ملت ایران را با آن ها مخدوش کنند نخورند . (۵)

شورای نگهبان لایحه بازرگانی خارجی را رد کرد

آیت الله مهدوی کنی از فقهای شورای نگهبان در نوشته ای دلایل این شورا برای رد لایحه بازرگانی خارجی را تشریح کرد .

آیت الله مهدوی کنی در ابتدای نوشتار خود تاکید کرده است : این روزها در رابطه با شورای نگهبان بحث هایی مطرح است . راجع به این که شورای نگهبان درباره بعضی از لوایح در اطلاق یا عموم آن ها اشکال کرده و محدودیت هایی هم برای آن مصوبات قائل شده است گاهی هم شنیده می شود ایرادها ، اشکال ها و بلکه تمهت هایی به شورای نگهبان وارد می شود که شورای نگهبان طرفدار گروه خاصی سرمایه دار و فئودال است یا گفته می شود که شورای نگهبان متمایل به خط سرمایه داری است و با این بینش لوایح انقلابی را رد می کند .

وی ادامه داده است : مسلما مردم مسلمان و بی غرض ایران می دانند که در شورای نگهبان گرایش به چنین بینشی که فقهای شورای نگهبان و یا حقوق دانان شورا بخواهند به طرفداری از این گروه دسته و یا صنف خاصی قانونی را رد و یا تائید کنند حاکم نیست ما متعهد به حفظ موازین اسلامی و قانونی هستیم و تنها تحت تاثیر این تعهد در مورد مصوبات مجلس اظهار نظر می کنیم.

آیت الله مهدوی کنی اضافه کرده است : یکی از مسائلی که این روزها مطرح است لایحه بازرگانی خارجی است این لایحه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و به شورای نگهبان ارسال شد و شورای نگهبان اطلاق و شمول این لایحه را رد کرد . بدین معنا که شورای نگهبان کلیت لایحه و شمول آن را به کل صادرات و واردات ، منطبق با موازین اسلامی و قانون اساسی ندانست یعنی این که کل صادرات و واردات چه اقلام درشت و چه ریز باید در انحصار دولت باشد درست نیست .

وی ادامه داده است : بر اساس این لایحه باید تمام بازرگانی خارجی یعنی کل صادرات و واردات و تمام کالاهایی که از خارج وارد می شود ، چه آن ها که جنبه اصولی دارد و چه اقلامی که جنبه فرعی و مصرفی دارد و به طور کلی همه باید دولتی شود ولی طبق اصل ۴ و اصل ۷۲ قانون اساسی که می گوید « مجلس حق ندارد قانونی را برخلاف شرع و یا برخلاف قانون اساسی وضع کند» شورای نگهبان اطلاق و کلیت لایحه را بر خلاف موازین اسلامی تشخیص داد . این لایحه می گوید هر کس هر چه بخواهد صادر کند باید به دولت بفروشد و قیمتش را هم دولت معین کند و حق ندارد خودش صادر کند . این کار بر خلاف موازین اسلام است و مالکیت مردم را که از راه مشروع به دست آمده محدود می شود . (۶)

صدام توانایی پرداخت قروض خارجی خود را ندارد

نشریه میدل ایست اکونومیک دایجست نوشت : صدام رسما بحرانی بودن اوضاع اقتصادی ومالی عراق را تائید کرده است .

بر اساس این گزارش « اعلام عدم توانایی رژیم صدام به ادامه قرار داد ساختمان ۳۹ میلیون دلاری طرح آب رسانی کرکوک طرفین قرار داد در آلمان غربی را تکان داده است . »

این گزارش می افزاید « عدم توانایی رژیم بعث به پرداخت تعهدات مالی خود کمپانی ها و شرکت های غربی را با مشکلات شدید مالی و خطر ورشکستگی روبرو ساخته و دینار عراق نیز که از پشتوانه ارزی محکمی برخوردار نیست در بازارهای ارزی حداقل ۵ درصد سقوط کرده و همچنان متزلزل است»(7)

طرح صلح ریگان توسط فلسطین رد شد

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین دیروز طرح صلح خاورمیانه ای رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا را رد کرد .

در بیانیه ای که در پایان اجلاس هشت ساعته شورای ۶۶ عضوی مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین منتشر شده آمده است : پیشنهادات آمریکا برآورنده حقوق ملی انکار ناپذیر فلسطین تحت رهبری سازمان آزادیبخش فلسطین نیست .

در بیانیه این شورا خواسته سازمان آزادیبخش فلسطین برای تعیین سرنوشت و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی بار دیگر تکرار شده است . (۸)

پی نوشت

۱جمهوری اسلامی ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۸

۲-اطلاعات ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۴

۳- اطلاعات ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲

۴-  جمهوری اسلامی ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۲ ؛  درباره اظهارات آیت الله منتظری در رابطه با سید مهدی هاشمی که بعدها به دلیل جنایات گسترده دستگیر و اعدام شد گفتنی هایی است که به بخشی از آن در این مختصر اشاره می کنیم .

آیت الله منتظری از مبارزان برجسته دوران مبارزات ضد رژیم شاه بود. او از شاگردان خاص امام خمینی(ره) محسوب می گردید . او در دوران زندگی متحمل شکنجه ها و تبعید های فراوانی شد و در میان مبارزین از جایگاه والایی برخوردار شد. اما عصر طلایی زندگی منتظری با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می شود. ایشان بر مسند رئیس مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی تکیه می زند. با فوت آیت الله طالقانی و حکم امام خمینی به عنوان امام جمعه تهران برگزیده می شود و سالها نیز ریاست هیئت امنای دانشگاه امام صادق علیه السلام را بر عهده می گیرد.

اوج قدرت نمایی منتظری، اعلام قائم مقام رهبری او توسط مجلس خبرگان رهبری است. با این انتخاب وی شخص دوم کشور بعد از امام می شود. بخش زیادی از اختیارات حکومتی و اداره کشور از سوی امام خمینی(ره) به ایشان تفویض می شود:

 

–  عزل و نصب قضات سراسر کشور

 

– ارجاع بسیاری از احتیاطات فقهی از سوی امام خمینی به منتظری

 

– بسیاری از عزل و نصب های نمایندگان رهبری در نهادهای انقلابی و وزارتخانه ها

 

نظریه پرداز "ولایت فقیه" در آزمون "ولایت" و مدارای شگرف امام

 

ایام گذشت تا اینکه شواهد خطرناکی از وجود یک باند تروریستی آن هم در بیت آیت الله منتظری به‌دست آمد و آن چیزی نبود جز باند مهدی هاشمی که مورد حمایت و اعتماد بی حد و حصر منتظری قرار داشت.

شواهد نشان از این امر داشت که قبل از انقلاب، آیت الله شمس آبادی از روحانیون سرشناس اصفهان به همراه تنی چند از مردم این شهر به دست باند مهدی هاشمی به قتل رسیده اند. همچنین مدارکی دال بر همکاری مهدی هاشمی با ساواک به‌دست آمد که تمامی اینها ضرورت رسیدگی هرچه سریع تر به اعمال وی را نشان می داد. اما منتظری از آن جایی که اعتماد صد در صد به مهدی هاشمی داشت، از دستگیری او ممانعت به عمل می آورد و وی را زیر چتر حمایت خود قرار داده بود. امام از منتظری می خواهند تا به حمایت از مهدی هاشمی و منافقین پایان دهد و در نامه خود به صراحت در خصوص باند مهدی هاشمی و منافقین به وی هشدار می دهند: « پس از اهداى سلام و تحيت، علاقه اينجانب به جنابعالى بر خود شما روشن‌تر از ديگران است… با اين مقدمه بايد عرض كنم اين حيثيت واجب المراعاة به احتمال قوى، بلكه ظن نزديك به قطع، در معرض خطر است؛ خصوصاً با داشتن مخالفين مؤثر در حوزه قم، كه ممكن است دنبال بهانه‏اى باشند. اين خطر بسيار مهم از ناحيه انتساب آقاى سيد مهدى هاشمى است به شما. من نمى‏خواهم بگويم كه ايشان حقيقتاً مرتكب چيزهايى شدند؛ بلكه مى‏خواهم عرض كنم ايشان متهم به جنايات بسيار، از قبيل قتل، مباشرت يا تسبيباً، و امثال آن مى‏باشند. و چنين شخصى، ولو مبرا باشد، ارتباطش موجب شكستن قداست مقام جنابعالی است که بر همه حفظش واجب موکد است… آنچه از شما مى‏خواهم در رتبه اول پيشنهاد مستقيم شما به دخالت وزارت اطلاعات و رسيدگى به اين امور است. و اگر براى شما محذور دارد، به طورى كه تكليف شرعى از شما ساقط است، سكوت است. حتى در محافل خصوصى دفاع از يك همچو شخصى كه خطر براى حيثيت شما است و احتمال فساد و خونريزى بيگناهان است، سَم قاتل است. بايد تمام فعاليت ها كه به اسم كمك به سازمان هاى به اصطلاح آزاديبخش است، قطع شود، و تمام كسانى كه در اين امور دخالت داشته‏اند، محاكمه شوند. و آنچه مسلّم است و مايه تأسف، حسن ظن جنابعالى به اعمال و افعال و گفته‏ها و نوشته‏هاست كه به مجرد وصول به شما ترتيب اثر مى‏دهيد و در مجمع عمومى صحبت مى‏كنيد و به قوه قضاييه و غيره سفارش مى‏دهيد. و من از شما، كه دوست صميمى سابق و حال من هستيد و مورد علاقه ملت، تقاضا مى‏كنم كه با اشخاص صالح آشنا به امور كشور مشورت نماييد، پس از آن ترتيب اثر بدهيد، تا خداى نخواسته لطمه به حيثيت شما، كه‏ برگشت به حيثيت جمهورى است، نخورد. آزادى بى‏رويّه چند صد نفر منافق، به دستور هيأتى كه با رقت قلب و حسن ظن‌شان واقع شد، آمار انفجارها و ترورها و دزدي ها را بالا برده است. ترحم بر پلنگ تيز دندان، ستمكارى بود بر گوسفندان. من تأكيد مى‏كنم كه شما دامن خود را از ارتباط با سيد مهدى پاك كنيد كه اين راه بهتر است؛ و الّا هيچ عكس العملى در رسيدگى به امر او از خود نشان ندهيد كه رسيدگى به امر جناياتِ مورد اتهام حتمى است. سلامت و توفيق جنابعالى را خواهانم. ۱۲ مهر ماه ۶۵. روح اللَّه الموسوى الخمينى»

اما آیت الله منتظری هیچ توجهی به سخنان امام و استاد خود نکرد و بر حمایت بی حد و حصرش از مهدی هاشمی افزود. وی معتقد بود: « سید مهدی آدم درستی است و او را فردی سودمند و مفید می شناسم.»

 

امام در پیام دیگری بازهم به وی تذکراتی را گوشزد کردند: «باید بدانید که تبهکاران و جنایت پیشگان بیش از هر کس چشم طمع به شما دوخته اند و با اشخاص منحرف نفوذی در بیوت شما به چهره های صد در صد اسلامی و انقلابی ممکن است خدای نکرده، فاجعه به بار آورند. با یک عمل انحرافی نظام را به انحراف کشانند و با دست شما به اسلام و جمهوری اسلامی سیلی بزنند. الله الله در انتخاب اصحاب خود. الله الله در تعجیل در تصمیم گیری خصوصا در امور مهمه، و باید بدانید و می دانید که انسان از اشتباه و خطا مامون نیست، به مجرد احراز اشتباه و خطا از آن برگردید و اقرار به خطا کنید که آن کمال انسانی است و توجیه و پافشاری در امر خطا، نقص و از شیطان است. در امور مهمه با کارشناسان مشورت کنید و جانب احتیاط را مراعات نمایید.»

ولی این تذکر نیز مانند تذکرهای قبلی ، آیت الله منتظری را متقاعد نکرد تا از دستورات ولی فقیه که خود یکی از نظریه‌پردازان مکتب آن بود، پیروی کند.

امام باز هم مدارا کرد. چون از یک سو می دانستند  کنار گذاشتن فردی چون منتظری چه آسیب هایی را برای انقلاب دارد و از سوی دیگر، بنای بر جذب حداکثری داشت. اما هر چه گذشت نفوذ منافقین و باند مهدی هاشمی بیشتر و بیشتر شد.

سید احمد خمینی در رنجنامه تاریخی خود خطاب به آیت الله منتظری می نویسد: «حضرت آيت الله: نامه هاي اخير شما در دفاع از منافقين خيال مي كنيد كار خودتان بوده است بعداً سخنان آقاي مهدي هاشمي را مي آورم كه چگونه اين طيف در طول چند سال كار روي شما موضع شما را به طرف دفاع از منافقين سوق دادند و جنابعالي را به سقوط كامل پيش حزب الله كشيدند. يادتان هست در ملاقات آخر خود با امام، شما نيم ساعت حرف زديد و امام سكوت كردند. وقتي بلند شديد برويد امام فرمودند: « بيشتر حرف هاي شما درست نبود، خدا انشاءالله مرا ببخشايد و مرگم را برساند.»  امام تنها همين دو جمله را فرمودند آيا از خود پرسيده ايد كه چه كرديد كه امام مرگ خود را از خدا خواسته است و آن را به اطلاع شما رسانده است؟»

پاسخ گستاخانه منتظری به امام خمینی(ره)

مهدی هاشمی در بازجویی های خود می گوید: روز آخری که قصد داشتم خود را به وزارت اطلاعات معرفی کنم، آقا (منتظری) مرا احضار کردند و گفتند حضرت امام، نامه ای برای من نوشته اند و قسمتی از آن را که درباره من بود خواندند. بعد اضافه کردند که من هم یک نامه ای برای امام نوشتم و آن قسمتی را که درباره من بود، برایم خواندند. بعد گفتند:« امام با نامه خودشان خواب را از چشم من گرفته اند. من هم نامه ای نوشتم که خواب را از امام بگیرد.» (پرونده بازجویی مهدی هاشمی ص ۲۳)

اوج مدارای امام با منتظری

آیت الله منتظری در کتاب خاطرات سیاسی خود می نویسد: «به دعوت آقای حاج سید احمد خمینی، در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۶۷ آقای سید هادی هاشمی (داماد و مسئول بیت ایشان) با مرحوم امام ملاقات می کند… امام می فرمایند: «ایشان (منتظری) -ان شاء الله- از مراجع بزرگ می شوند و از آنجا که امروز، قدرت تدریس هم دارند، مفید فایده هستند. روی این جهت، آقای منتظری برای مرجعیت باید حفظ شوند و صدمه ای به ایشان وارد نشود. من احساس می کنم دست هایی در غیر معممین، نظیر نهضت آزادی و بیشتر در معممین هست که می خواهند مرجعیت آقای منتظری صدمه بخورد و ایشان ملکوک شوند و باید نگذاشت اینها چنین کاری کنند. در بین معممین افرادی هستند که حسادت می ورزند و روی آقای منتظری و مرجعیت ایشان حساسیت دارند. شما در بیت آقای منتظری هستید. باید نگذارید اینگونه افراد به مرجعیت ایشان صدمه ای بزنند و موجب ناراحتی بشوند. چراکه شکی نیست اینگونه افراد به آینده ایشان ضربه می زنند.» (خاطرات آیت الله منتظری ص ۶۱۹)

این سخنان که حدودا شش ماه قبل از برکناری آیت الله منتظری بیان شده است نشان دهنده اوج مدارای امام نسبت به شاگردشان است. شاگردی که بعدها طوری عمل کرد که امام(ره) از خداوند تقاضای مرگ خود را کردند تا خیانت دوستان را نبینند.

ادامه تلاش هاي امام و ياران انقلاب براي حفظ منتظري هشدار رئيس مجلس خبرگان رهبري به منتظري

 پس از انتخاب آیت الله منتظري به عنوان قائم مقام رهبري توسط مجلس خبرگان در تاريخ ۲۶ تیر ۱۳۶۴ ،  آيت‌الله مشكيني رئيس وقت مجلس خبرگان ضمن نامه اي به وي در تاريخ ۱ مهر ۱۳۶۴ درباره نگراني نمايندگان مجلس خبرگان از اطرافيان او چنين مي نويسد: «… نظر اغلب دوستان براي روز مبادا شماييد. لكن با يك نگراني خاص از ناحيه بيت و بعضي حواشي آن جناب. پيوسته از دوستان صميمي‌تان اظهار ناراحتي مي شنوم ، حتي در مجلس نيز مطرح شد و بي سروصدا گذشت و قبلا هم پس از سمينار ائمه جمعه ، برخي به حقير مي گفتند به حضورتان گفته شود و اينان از دوستان مخلص آن جناب‌اند و شما را براي اسلام مي دانند و راضي نيستند شخصي كه از آن عموم است ، در قبضه خصوص باشد…» آیت الله ري‌شهري وزير وقت اطلاعات نیز  در كتاب سنجه انصاف مي نويسد: «نخستين بار كه موضوع مهدي هاشمي را با آقاي منتظري مطرح كردم ، روزهاي پاياني سال ۱۳۶۴ بود. در ملاقاتي كه در اتاق مطالعه ايشان برگزار شد ، تلاش كردم ماجراي مهدي هاشمي را به ميان كشيده و با ايشان در اين باره گفتگو كنم. خلاصه كلام اين بود: ارتباط مهدي هاشمي و همكاران او با بيت شما در شرايطي كه همه مسئولان و دوستان و خطوط سياسي وفادار به انقلاب با آنان مخالفت مي كنند ، ممكن است چندان به مصلحت شما نباشد. جناح هاي سياسي موجود ، دفتر تبليغات ، جامعه مدرسين و… حتي آقاي هاشمي رفسنجاني نيز به اين رابطه خوش بين نيستند… منتظري پرسيد: «آقاي هاشمي هم؟» پاسخ دادم: «آري» ايشان بسيار محكم گفت: « همه آنها بي خود مي گويند. من به او اطمينان دارم. من او را از كودكي مي شناسم. با ما هم پياله بود و با محمد ما بود و از شما چه پنهان كه من، به اين‌ها كمك مي كنم تا سلاح بخرند.» ادامه بحث را مصلحت ندانستم. حتي در موقع خداحافظي گفتند: «شما هم شك نكن و به او اعتماد داشته باش!»  واقعاً عجيب بود. حضرت امام هيچ كس را به طور مطلق تاييد نمي كند. چگونه آقاي منتظري چنين بي حد و مرز و به نحو مطلق، مهدي هاشمي را تاييد مي نمايد؟ آن هم در مقابل مخالفت تقريبا تمامي ياران اصيل انقلاب؟! حضرت امام از سپاه مي خواهند كه مهدي هاشمي را به عنوان مظنون تحت نظر قرار دهند و آقاي منتظري از من مي خواهند به او اعتماد كنم!» ري‌شهري در ادامه مي نويسد: «در اوايل سال ۶۵ اوراقي بر ضد يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پخش شد. تحقيقات انجام شده نشان مي داد كه مهدي هاشمي، پيش از پيروزي انقلاب، گزارش هايي بر ضد وي به ساواك داده است. براي روشن شدن موضوع پرونده مهدي هاشمي را از اداره كل اطلاعات اصفهان خواستم. با ملاحظه پرونده مهدي هاشمي به مطلب مهم تري رسيدم و آن اينكه نقش وي در قتل مرحوم آقاي شمس آبادي قطعي است. علاوه بر اين، او با ساواك رژيم شاه همكاري داشته است… مطمئن بودم اگر آقاي منتظري بفهمد كه مهدي هاشمي در قتل مرحوم شمس آبادي نقش و با ساواك همكاري داشته، متأثر مي شود و لااقل دست از حمايت وي بر خواهد داشت. با اين تصور خام، به ملاقات آقاي منتظري رفتم و رونوشت بخشي از اسناد موجود در پرونده مهدي هاشمي را در اختيار ايشان گذاشتم. اما با كمال تعجب، نه تنها تأثيري در ايشان مشاهده نكردم، بلكه ديدم ايشان همكاري وي را با ساواك به دليل اينكه تحت فشار بوده، توجيه مي كند… ايشان اسناد ياد شده را نزد خود نگه داشت. نكته قابل توجه اينكه من از ايشان تقاضا كردم اسناد مذكور را در اختيار مهدي هاشمي قرار ندهد، ولي بعدها معلوم شد كه در اختيار وي قرار گرفته است.»

 هشدار امام(ره) به منتظري توسط امام جمعه اصفهان

 آیت الله  طاهري امام جمعه وقت اصفهان در اين باره مي گويد: «حدود چهار ماه قبل از دستگيري مهدي هاشمي، به خدمت حضرت امام رسيدم و با تأكيد ايشان ، روي نيمكتي كه خودشان مي نشستند ، در كنار ايشان نشستم و مطالب خود را گفتم. خواستم دست ايشان را ببوسم و خداحافظي كنم كه ايشان بدون مقدمه فرمودند: « آقاي طاهري! دريابيد آقاي منتظري را ؛ اين وظيفه شماست». احساس سنگيني از شنيدن كلمه «وظيفه» مرا به نشستن واداشت. عرض كردم: «وظيفه ما چيست؟» امام فرمودند: «برويد و با ايشان صحبت كنيد و بگوييد من روي شما سرمايه گذاري كرده ام. اگر مي بينيد كه روحانيون در مقابل شما نمي ايستند، به اين دليل است كه من هستم و اگر روزي من نباشم، آنها در مقابل شما خواهند ايستاد. لذا شما نبايد ضعفي داشته باشيد و اين مهدي هاشمي بهانه اي است دست آنها. اينكه شما بگوييد من چهار ماه است او را نديده ام و يا فرستاده ام از قول من دعوايش كرده اند ، كفايت نمي كند. شما بايد اعلاميه بدهيد كه مهدي هاشمي با من هيچ ارتباطي ندارد و كارهايش مورد تأييد من نيست و رفت و آمد او را به بيت خودتان ممنوع كنيد.» به ملاقات آقاي منتظري رفتم. هادي هاشمي هم حضور داشت. قدري صحبت كرديم تا او برود. او كماكان نشسته بود. به آقاي منتظري گفتم: «پيغامي براي شما دارم». گفت: «بگو» گفتم: «محرمانه است» هادي هاشمي خارج شد و من مطلب را مطرح كردم. آقاي منتظري گفت: «خب، حالا تا ببينم». گفتم: « آقا! اين امر ولي فقيه است. مگر شما خودتان ولايت فقيه را قبول نداريد و مگر آن را تدريس نكرده ايد؟! و…» نكته اي كه وجود دارد ، اين است كه اين سخنان امام ، قبل از كشف خانه تيمي متعلق به مهدي هاشمي و پيش از مشخص شدن قطعي نقش وي در قتل مرحوم آيت‌الله شمس آبادي و ديگران بوده است.

كشف خانه تيمي متعلق به مهدي هاشمي

در تاريخ ۲۰ شهریور ۱۳۶۵ خانه تيمي متعلق به مهدي هاشمي كشف مي‌شود. برخي از اقلام غيرقانوني اين خانه تيمي عبارت بودند از: ۱- مواد T.N.T جاسازي شده در گز اصفهان، يك كيلوگرم ۲- مواد منفجره خرج مين ۲۸۰ گرم ۳- مواد اوليه براي ساخت مواد منفجره، يك كيلوگرم ۴- تركيبات اسيدي براي ساخت مواد منفجره، چند شيشه و بسته ۵- چاشني انفجاري الكتريكي، يك كارتن حاوي پنجاه عدد ۶- انواع تله هاي انفجاري، در يك كارتن كوچك ۷- پودر اكليلي سرطانزا، يك بسته در حدود يك كيلو گرم ۸- سيانور كشنده، يك قوطي بزرگ ۹- اسلحه و انواع خشاب اسلحه به همراه فشنگ آنها به تعداد زياد ۱۰-خودنويس كه در آن مواد منفجره جاسازي شده است، سه عدد ۱۱-كفش مردانه كه جهت جاسازي مواد منفجره آماده شده است ۱۲-بولتن هاي سري، خيلي محرمانه و محرمانه ادارات و نهادهاي انقلابي به تعداد زياد ۱۳- سند سري مربوط به وضع مالي دولت ۱۴-امكانات براي جعل گذرنامه و اسناد ۱۵- و…

مسئول اين خانه تيمي بعد از بازداشت دردفاع از خود مي گويد: «وسايل موجود در منزل، متعلق به نهضت هاي آزادي بخش است كه زير نظر مهدي هاشمي با حكم آيت‌الله منتظري فعاليت مي كند. بعضي از اين اموال از بودجه اي كه آيت‌الله منتظري به همين منظور اختصاص داده اند، تهيه شده و بعضي ديگر از واحد نهضت هاي سپاه پاسداران به اين مكان منتقل شده است.»

واكنش منتظري به كشف خانه تيمي

آیت الله ري‌شهري در اين باره مي نويسد: «انتظار مي رفت كه منتظري با شنيدن اين خبر كه گروهي با پول ايشان و با سوء استفاده از نامشان، پودر سرطانزا، مواد منفجره، ترياك و… تهيه مي كنند تا انقلاب اسلامي را صادر نمايند! اندكي تكان بخورد، از وزارت اطلاعات تشكر نمايد و لااقل به احترام امام كه دستور برخورد با اين جريان را صادر كرده، سد راه تحقيقات در اين زمينه نشود. اما واكنش ايشان چنين بود: « چرا بدون حضور صاحب‌خانه، خانه ياد شده را تخليه كرده ايد؟! ساواك هم اينطوري نمي كرد… چرا ضعيف كشي مي كنيد؟! چرا خط بازي مي كنيد؟! و بعد افزودند براي صدور انقلاب، سلاح و مواد منفجره و جعليات ضروري است… » بدين ترتيب اين مدارك هم نتوانست كمكي به ايشان در تشخيص واقعيت بكند.

اما واكنش امام(ره) در خصوص اين پرونده چه بود . امام خمینی در واکنشی قاطع تاکید کردند « او مجرم است. بايد مجازات شود. بلكه همه كساني كه در اين مورد مرتكب خلاف شده اند، مثل مهدي هاشمي، بايد دستگير شوند.»

نامه توهين آميز منتظري به امام خميني(ره)

 منتظري بعد از اين جريان ، نامه اي خطاب به امام خميني(ره)مي نويسد كه به بخش هاي از آن اشاره مي كنيم ، نامه ای که منتظري مي خواست با نوشتن آن خواب را از چشمان امام بربايد ؛ «… من به حسب متن واقع از دو حال خارج نيستم: يا فردي هستم -مطابق ذهنياتي كه تدريجاً براي شما پيدا شده- ساده انديش، بازي خور، و مثلاً امثال سيد مهدي هاشمي به من خط و فكر مي دهند، و بر حسب مرقومه حضرتعالي، حسن ظن من به اعمال و افعال و گفته ها و نوشته ها اساس تصميمات من است و يا اينكه… خود من كه تا اندازه اي سرد و گرم دنيا را لمس كرده ام و با خوب و بد مردم محشور بوده ام، چه بسا از خود هم فكر و تأملي و اراده اي داشته باشم… اگر فرض اول در حق من صحيح است پس تأييد و ترويج حضرتعالي و مسئولين و علماء و فضلاء از من و اميد داشتن به من كذايي براي آينده اسلام و كشور و حتي تعريف حضرتعالي از من در همين نامه اخير  صحيح نيست، و واقعاً لازم است براي آينده كشور و انقلاب فكر اساسي بكنيد و مسامحه به هيچ وجه روا نيست، و آن هم در درجه اول به عهده حضرتعالي است كه مؤسس انقلاب بوده ايد و ملاحظه مرا هم نكنيد، من يك جو طالب مقام نيستم. و اگر فرض دوم صحيح است، پس احتمال بدهيد عرائضي را كه در اين نامه مي نويسم، كلاً او بعضاً صحيح باشد… نهضت‌ها و پول نهضت‌ها مربوط به من و مرحوم محمد منتظري است و سيد مهدي هاشمي پس از مرحوم محمد در اين جهت از من حكم دارد، حالا كه نظر حضرتعالي بر مجرميت و تعقيب مجرم است و مرقوم فرموده ايد: «تمام كساني كه در اين امور دخالت داشته اند محاكمه شوند» محاكمه اولا بايد متوجه من و مرحوم محمد در عالم برزخ بشود نه آقاي حسني و سيد مهدي هاشمي كه مأموريتي را انجام داده اند… آقاياني كه مدت‌هاست در پشت اين صحنه هستند و متأسفانه آخر الامر از عنوان حضرتعالي خرج كرده اند، بدانند كه اگر سيد مهدي هاشمي را پيش من تكه تكه كنند، من خودم را به كسي نمي فروشم و استقلال فكري و ارادي خود را حفظ مي كنم و خانه من فعلاً كه منشأ اثري نيستم قيم لازم ندارد. سيد مهدي هاشمي در زمان شاه در دادگاه اصفهان به زور ساواك به سه مرتبه اعدام محكوم شد. ولي ديوانعالي كشور زمان شاه اين استقلال و عرضه را داشت كه حكم دادگاه اصفهان را لغو كند ولي همين سيد مهدي در زمان جمهوري اسلامي اصرار كرد اگر بناست محاكمه شوم، مرا محاكمه كنيد تا گره باز شود و در اصفهان مقدمات محاكمه فراهم شد ولي شوراي عالي قضايي نظر نداد و جلوي آن را گرفت. حالا آقاي وزير اطلاعات مي فرمايند او متهم به بيست و چند فقره قتل است و حضرتعالي هم مي فرماييد «متهم به جنايات بسيار از قبيل قتل مباشرتاً و تسبيباً و امثال آن مي باشد» اگر كشور هرج و مرج است، عرضي ندارم و اگر قانون دارد، اتهام قتل احتياج به شاكي دارد و مرجع رسيدگي هم دادگستري است و اطلاعات حق دخالت ندارد… من سيد مهدي را از وقتي كه بچه بود و با مرحوم محمد هم بحث و به درس مكاسب من مي آمد، مي شناختم و پدرش استاد من بود و برادرش داماد من است. من تمام خصوصيات او را مي‌دانم. او مردي است مخلص اسلام و انقلاب و حتي شخص حضرتعالي، هم خوش استعداد و خوش درك است و هم خوب صحبت مي كند و خوب مي نويسد و در عقل و تدبير و مديريت به مراتب از رئيس سپاه و وزير اطلاعات با همه كمالات‌شان بهتر است و در تعهد و تقوا هم از آنان كمتر نيست، فقط بز اخفش نيست و حاضر نيست كوركورانه مهره كسي شود… آيا مي‌دانيد كه مردم در اتوبوس‌ها و تاكسي ها و صفوف مرغ و تخم مرغ و بنزين و روغن نباتي و گوشت و امثال اينها، علناً به مسئولين جمهوري اسلامي و حتي متأسفانه به شخص حضرتعالي فحش مي دهند؟… تذكراً عرض مي كنم، لازم است حضرتعالي در امور جاريه كشور و جبهه ها، فقط به گزارش هاي مسئولين و بيت معظم قناعت نكنيد. مسئولين هميشه هم به لحاظ خودشان و هم به لحاظ رعايت حال حضرتعالي خوبي ها را مي گويند و بدي ها را نمي گويند. لازم است افرادي عادي مورد وثوق كه در ميان ملت هستند، گاه و گاهي بيايند و محرمانه بدون حضور احدي و بدون ترس و واهمه اوضاع كشور را صريحاً گزارش كنند و من خوشبختانه از اين شيوه استفاده مي كنم…»

آیت الله منتظري كه در اثر القائات اطرافيان جايگاه خود را مستحكم مي ديد، در اين نامه جسارت آميز به انتقاد از مديريت كشور مي پردازد و امام را متهم به بي اطلاعي از مسائل كشور مي كند و باز هم بر حمايت بي قيد و شرط خود از مهدي هاشمي مي افزايد. نكته جالب اينجاست كه آیت الله ري‌شهري مي نويسد: «مدتي پس از ارسال اين نامه به امام ، من خدمت ايشان رسيدم. امام ضمن صحبت با اشاره به نامه آقاي منتظري فرمودند: « نامه ايشان به من، كپي نامه مهدي هاشمي به اوست.» منظور ايشان نامه اي است كه مهدي هاشمي در انتقاد به امام به آقاي منتظري نوشته بود.»

بازداشت مهدي هاشمي و اعتصاب منتظري

 بعد از ارسال نامه مورخ ۱۲ مهر ۱۳۶۵ امام خمینی به منتظري ، به وزارت اطلاعات قم دستور داده شد كه به مهدي هاشمي دستور دهند تا خود را به ستاد وزارت اطلاعات در تهران معرفي كند. پيش بيني منتظري اين بود كه با توجه به اينكه وي تمامي اتهامات مهدي هاشمي را به گردن گرفته است ، وزارت اطلاعات مهدي هاشمي را بازداشت نكند. اما در تاريخ ۲۰ مهر ۱۳۶۵ مهدي هاشمي خود را معرفي كرد و بازداشت شد.

 اعتصاب منتظري و جنجال خبري رسانه هاي غرب

آیت الله ري‌شهري در كتاب سنجه انصاف مي نويسد: «پس از بازداشت مهدي هاشمي، فشارها براي ممانعت از تحقيق و پيگيري اتهاماتش افزايش يافت. منتظري پيش از اين تهديد كرده بود كه «اگر امام مرا تحت فشار قرار دهد، حساب خود را از نظام جدا خواهم كرد». به رغم اينكه امام از منتظري خواسته بودند كه اگر به واسطه عذر شرعي مهدي هاشمي را به وزارت اطلاعات معرفي نمي كند ، لااقل سكوت كند و عكس العملي از خود بروز ندهد ، اما پس از بازداشت مهدي هاشمي ، منتظري تمام ملاقات هاي خود را قطع كرد و براي مدتي حتي مسئولان رده اول كشور نيز امكان ملاقات با وي را نداشتند. اين اقدام باعث فضاسازي رسانه هاي بيگانه بر ضد جمهوري اسلامي شد.»

تعدادي از مردم تحت تأثير اين شرايط دچار ترديد شده بودند و راديوهاي بيگانه نيز به اين فضا دامن مي زدند. اين افراد كه از مواضع امام و حقايق موجود در خصوص منتظري اطلاع و تحليل درستي نداشتند، بر سر يك دو راهي بزرگ قرار گرفته بودند؛ آنان از يك طرف قائم مقام رهبري را مي ديدند و اعلاميه هايي كه با لحني حق به جانب مطالبي تند و افترا آميز به وزارت اطلاعات نسبت مي داد و از طرف ديگر اقدامات وزارت اطلاعات را شاهد بودند. به اعتقاد بسياري، اين واقعه شديدترين بحراني بود كه تا آن زمان در كشور اتفاق افتاده بود.

تلاش دوستان براي شكستن اعتصاب منتظري

 آیت الله طاهري امام جمعه وقت اصفهان درباره ملاقات خود با منتظري چنين مي گويد: «از اصفهان به قم رفتم. دو ساعت به غروب مانده بود كه با ايشان ملاقات كردم. آن‌قدر حرف زدم كه منتظري گفت: «وقت نماز گذشت.» گفتم: «باشد. مي روم؛ ولي فردا پيش از ظهر مي آيم». گفت: «بس است ديگر. حرف هايمان را زديم». گفتم: «من هنوز حرف دارم». در اين ملاقات بود كه آقاي منتظري گفت: «امام كار بي ربطي كرده و من، مهدي هاشمي را مي شناسم و او را تأييد مي كنم.»  وقتي بيرون آمدم، اطرافيان دور مرا گرفتند و گفتند: «ما هم حرف داريم»… به خدمت آقاي مشكيني رفتم و اصرار كردم كه: «آقا! برويد با ايشان صحبت كنيد». آقاي مشكيني گفت: «فايده ندارد.» گفتم: «حداقل براي اينكه حجت را تمام كنيد.» ايشان پذيرفتند و رفتند…»

در خواست امام(ره) از منتظري براي شكستن اعتصاب

 بعد از اينكه تلاش مسئولان براي شكسته شدن اعتصاب به جايي نرسيد، حضرت امام خود اقدام كردند. ملاقاتي ترتيب يافت كه در آن مسئولان رده اول كشور حضور داشتند. حاج سيد احمد خميني، اين ديدار را بعدها در نامه اي خطاب به آیت الله منتظري چنين شرح مي دهد: «امام با كمال بزرگواري شما را خواستند و شما در جلسه اي در منزل اين جانب -كه سران قوا و نخست وزير بودند- شركت كرديد. از ابتدا معلوم بود كه به شما گفته بودند زير بار هيچ پيشنهادي نرويد تا آقا مهدي را آزاد كنند. چرا كه با همه با خشونت برخورد كرديد. امام در اين جلسه، با تواضع بسيار از شما خواستند كه اعتصاب خود عليه نظام را بشكنيد. به شما گفتند: «آيا شما ماها را دشمن خود مي دانيد؟ يقيناً اين را نمي توانيد بگوييد.» بعد با حالت بسيار صميمي و گرم فرمودند: «من از شما خواهش مي كنم كه اين كارها را كنار بگذاريد و مشغول كار خود شويد». قبول نكرديد. فرمودند: «من ارادت به شما دارم. من مخلص شما هستم. از اين مريد و مخلص خود قبول بفرماييد و به كار خود مشغول شويد». با كمال خشونت گفتيد: «لا يكلف الله نفسا الا وسعها». در اين هنگام من به دوستان نگاه كردم. ديدم همگان از شرم و حيا، سرهايشان را پايين انداخته اند و آقاي خامنه‌اي، اشك در چشمانشان بود. آقاي رفسنجاني و من، در جلوي امام به شما گفتيم كه شما قائل به ولايت فقيه هستيد و به قول خودتان هفتصد صفحه پيرامون آن مطلب نوشته‌ايد (البته تا آن موقع)، چرا گوش به حرف امام نمي دهيد؟ باز همان جمله «لا يكلف الله نفسا الا وسعها» را بر زبان آورديد و امام با خونسردي به شما نگاه مي كردند.» (مجموعه آثار يادگار امام ص ۱۹۹)

 بعد از اين ديدار با كمال تأسف آیت الله منتظري تا چند روز ديگر به اعتصاب خود ادامه داد. به‌راستي امام تا كي مي خواست با منتظري مدارا كند؟ چرا با تمام اين گستاخي هاي منتظري، همچنان دل به هدايت او سپرده بود و اميد خود را از اصلاح او قطع نمي كرد؟

 مشكلات بازجويي از مهدي هاشمي

مهدي هاشمي در آغاز احساس مي كرد كه با حمايت هاي منتظري به زودي آزاد مي شود ، بنابراين، احتمال پيگيري جدي اتهامات خود را منتفي مي دانست. از اين رو تلاش مي كرد چيزي نگويد كه سند قضايي عليه او شود. از سوي ديگر، كمتر بازجويي جرأت مي كرد كه در اين اوضاع، به بازپرسي از فردي مجرب، كاركشته، پيچيده و ظاهر الصلاح -كه از جهت رواني نيز در موضع قدرت و اميد بود- اقدام كند. آیت الله ري‌شهري وزير وقت اطلاعات در اين باره مي گويد: «افزون بر مشكل بازجويي مهدي هاشمي، مسئله مهم سردرگمي بسياري از نيروهاي مخلص بود كه به علت نبود اطلاعات لازم و ناآگاهي از نظر امام، در وضع ناراحت كننده اي به‌سر مي بردند. اگر نظر ايشان در اين باره به صورت روشن به اطلاع عموم مي رسيد، هم ما راه خويش را بهتر مي رفتيم و هم مردم از سردرگمي بيرون مي آمدند.» وزير وقت اطلاعات براي حل اين مشكل نامه اي به امام مي نويسند و با اشاره به مشكلات بازجويي مهدي هاشمي و موضع گيري هاي سرسختانه منتظري از امام مي خواهد نظرشان را كتباً اعلام كنند. امام در جواب براي ايشان پيغام مي فرستند: «تكليف شماست كه به طور جدي اين جريان را پيگيري كنيد. پاسخ كتبي شما را هم بعداً خواهم داد.» با اين وجود، پيگيري پرونده مهدي هاشمي همچنان متوقف ماند، زيرا رسيدگي به اين پرونده، قطعاً به موقعيت اجتماعي منتظري لطمه جدي وارد مي كرد. به همين خاطر ري‌شهري از امام مي پرسد: «اگر حفظ موقعيت ايشان –به‌عنوان قائم مقام رهبري- ضروري است، آيا نبايد پيگيري اين ماجرا هرچه زودتر رها شود؟» امام در پاسخ مي فرمايند: «اين، تكليف شرعي توست كه بايد انجام دهي. به هر جا كه مي خواهد برسد. مسئله، مسئله اسلام است.» ري‌شهري دوباره مي گويد: «برخي از باب خير خواهي مرا به مدارا و ملاحظه آينده دعوت مي كنند». امام در پاسخ مي فرمايند: «آن (عمل به تكليف) ترسي ندارد! اين (جريان مهدي هاشمي) ترس دارد. فردا از اين بايد ترسيد».

يكي ديگر از مشكلاتي كه بر سر راه بازجويي مهدي هاشمي بود، مخالفت يكي از مسئولان عالي رتبه قضايي بود كه در يكي از جلسات سران سه قوه مطرح شد. وي گفت: «شما حق نداريد از مهدي هاشمي، در مورد قتل هاي قبل از انقلاب تحقيق كنيد، چون آن قتل ها سياسي نيست لذا به وزارت اطلاعات مربوط نيست ».

امام در پاسخ به نامه آقاي ري‌شهري وزير وقت اطلاعات چنين مي نويسند: «بسم الله الرحمن الرحيم جناب حجت الاسلام آقاي ري‌شهري، وزير اطلاعات با توجه به مسائلي كه تاكنون كشف و يا مورد سوء ظن شده است و با توجه به جوسازي‌ها و اعلاميه هايي كه با اسامي مختلف، توسط افراد ضد انقلاب و منحرف و وابسته مهدي هاشمي، پخش گرديده است، كه نه تنها سوء ظن را بيشتر مي كند، كه خود، دليل مستقلي است بر خط انحراف از انقلاب و اسلام، جنابعالي موظف هستيد به جميع جوانب اين امر، با كمال دقت و انصاف، رسيدگي نماييد و تمام افراد متهمي را كه از سران اين گروه محسوب مي شوند و نيز افراد ديگري را كه در انتشار مسائل كذب و قضاياي ديگر، دست داشته اند، تعقيب نماييد و بديهي است كه اين امر، چون مربوط به اسلام و امنيت كشور است، تحقيق آن منحصراً در اختيار وزارت اطلاعات كشور مي باشد. بايد تاكيد كنم كه همه در پيشگاه قضاوت اسلام، مساوي بوده و نيز به همان اندازه كه اغماض از مجرمين گناه بزرگي است، تعرض نسبت به بيگناهان، از گناهان نابخشودني است. خداوند تعالي را حاضر و ناظر بدانيد كه اين امر، عبادتي است كه دامان بزرگاني را از اتهامات، پاك و توطئه منحرفان را خنثي مي كند. والسلام. روح الله الموسوي الخميني ۵/۸/۶۵» رک سير تاريخي مواضع سياسي منتظري ، قسمت های ۱ و ۲ و ۳ ، خبرگزاری فارس ، ۱۶ ، ۱۷ و ۱۸ آذر ۱۳۸۸

بی شک درباره پرونده سید مهدی هاشمی که علیرغم تلاش های آیت الله منتظری به دستگیری ، محاکمه و سرانجام اعدام او منتهی شد گفتنی های فراوان دیگری نیز هست که به فرصت مناسب خود وا می گذاریم و می گذریم .

۵- کیهان ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۰

۶- اطلاعات ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۵

۷- کیهان ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲۰

۸- کیهان ، ۶ آذر ۱۳۶۱ ، صفحه ۲

مطالب مرتبط

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت

به مناسبت درگذشت یار دیرین امام و رهبری / مروری به زندگینامه آیت الله هاشمی رفسنجانی – ۱ ؛ هاشمی از آغاز تا پیروزی انقلاب
آیت الله هاشمی رفسنجانی : انصاف نیست پول این مردم را صرف تحصیل افراد ملحد و بی دین کنیم/تنها کسانی حق تحصیل دارند که همراه نظام اسلامی باشند
هاشمی رفسنجانی : انقلاب نباید به سمت مفت خورها منحرف شود
آیت الله هاشمی رفسنجانی : وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است/ هر امکانی که مبارزین علیه اسرائیل در لبنان بخواهند در اختیارشان می گذاریم
هاشمی رفسنجانی پیشنهاد داد ؛ ضرورت تشکیل یک ارتش مشترک اسلامی برای آزادی بیت المقدس
هاشمی رفسنجانی : وجود شورای نگهبان و اسلامی بودن جمهوری اسلامی حجت را بر مردم تمام کرده است/از اول گفتیم با اسرائیل در جنگ هستیم
بهزاد نبوی : یک روز لیبرال ها دشمن ما بودند امروز حزب اللهی ها / بی انصافی است به ما منافقین آینده گفته می شود !
هاشمی رفسنجانی : صفات ولایت امر را در آیت الله منتظری می بینیم / امام نمی توانند جانشین خود را معرفی کنند !
هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه : اسرائیل ۴۵۰ میلیون دلار به ایران بدهکار است / بیت المقدس با زور آزاد می شود / اسرائیل را باید در تل آویو شکست بدهیم
هاشمی رفسنجانی : مسائل مربوط به سیاست خارجی بدون مشورت با امام انجام نمی شود / در مبارزه با آمریکا خاکریز اول و دوم شاه و لیبرالیسم بودند
آیت الله هاشمی رفسنجانی : دیگر دوران خوش نشینی در تهران به سر آمده است ! / تا ما هستیم از این چیزها خبری نیست!
هاشمی رفسنجانی : سفرای ایران باید از موضع قدرت با دشمن حرف بزنند / جمهوری اسلامی موظف نیست هزینه انتشار نظرات مخالف را پرداخت کند
آیت الله هاشمی تشریح کرد ؛چگونگی خنثی سازی توطئه لیبرال ها / فرنگ رفته هایی که اعتماد آمریکا را جلب کرده بودند می خواستند در ایران مسئولیت بگیرند !
آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه تهران : اگر بگذارند جوان ها صیغه کنند کسی آلوده نمی شود / باید منبع شلیک موشک های عراق تصرف شود
هاشمی رفسنجانی : آمریکا حرفی ندارد نوکرش باشیم به او فحش هم بدهیم ! / برای بستن دست اسرائیل باید دست آمریکا را بست
هاشمی رفسنجانی : از عراق طلبکاریم و برای گرفتن حقوقمان وارد خاک این کشور می شویم
هاشمی رفسنجانی : روی کار آمدن لیبرال ها و عوامل آمریکا در برهه ای مردم را نا امید کرد / ایده آل برخی برای حکومت آلمان و سوئیس بود/با تسخیر لانه فساد آمریکا خیال مردم راحت شد
هاشمی رفسنجانی : دانشگاه آزاد مانند حوزه های علمیه خواهد بود!
هاشمی رفسنجانی : ترجیح می دهیم با خود آمریکا بجنگیم تا نوچه هایش

هاشمی : مجلس خبرگان همیشگی نیست چون کار زیادی ندارد / ای کاش مردم نیازی به رای خبرنگان نداشته باشند!
آیت الله هاشمی رفسنجانی : همه می دانند اگر یک کشور ضد آمریکایی در دنیا باشد آن هم ایران است
آیت الله هاشمی رفسنجانی : ما از اول آمریکا را دشمن خود می دانستیم / آتش افروز اصلی جنگ آمریکا است
آیت الله هاشمی : غرب استعمار گر و آمریکای انحصار طلب صدام را به جنگ با ایران تشویق کرد
آیت الله هاشمی : کشتن منافقین مثل کشتن سربازان صدام در جبهه ها جایز است
افشاگری بزرگ هاشمی از تهدید آمریکا برای تجزیه ایران / آمریکا برای جدا سازی خوزستان ، آذربایجان و سیستان نقشه راه داشت
امام خمینی : اگر ما گرسنه باشیم بهتر است تا وابسته و مرفه باشیم
آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه : سران عرب با دشمنان زبون و در مقابل ما ادای شیر در میاورند / آنان مثل شترمرغ و پفیوزند !
سخنان جالب محمد علی رجایی در مجلس ؛ سخنان مرا یک روستایی هم می فهمد ، سخنان بنی صدر را من هم نمی فهمم ! / مجلس به کابینه رجایی رای اعتماد داد
هشدار آیت الله هاشمی رفسنجانی به قدرت های فرا منطقه ای ؛ خلیج فارس تا زمانی که مصلحت بدانیم امن است !
آیت الله هاشمی در برابر چه اتهام سنگینی از بهزاد نبوی دفاع کرد ؟! / این پرونده مسکوت است !
هاشمی : برای عادی شدن روابط ایران و آمریکا خیلی از مسائل باید حل شود
هاشمی : نزدیکان من اگر خواستار امتیاز شدند گناهکارند !
پیشنهاد آیت الله هاشمی به کشورهای اسلامی ؛ یک ماه با آمریکا قطع رابطه کنید
آیت الله هاشمی : اگر بمیرم راحت هستم چون به هدف رسیده ام ! / تمسخر شعار انتخابات آزاد «نهضت آزادی » از سوی هاشمی
آیت الله هاشمی رفسنجانی : ما از سال ۴۲ آمریکا ، اسرائیل و شاه را با هم محکوم کردیم
جنجال معامله مخفیانه ریگان با ایران ؛ تصاویر/ ماجرای مک فارلین و رسوائیِ ایران گیت
تحلیل آیت الله هاشمی از سه مرحله انقلاب ، مبارزه با شاه ، آمریکا و منافقین !/جهاد با آمریکا و شاه جدای از جهاد با منافقین و مفسدین داخلی نیست
تقدیر آیت الله هاشمی از مادری که فرزند ضد انقلابش را معرفی کرد ؛ کسانی که بهشت را بر جهنم ترجیح می دهند زیادند
هاشمی : دشمنان اسلام برای شکستن اعتبار مجلس تلاش می کنند

آیت الله هاشمی : هر جا ظالم ، استثمارگر و سرمایه دار بیرحمی است علیه جمهوری اسلامی متحد شده اند
هاشمی : اگر خودمان را کمتر از دیگران دیدیم انقلابی هستیم!
هر کس اندک فاصله ای با امام و انقلاب دارد در صدد القای خط آمریکا است
هاشمی رفسنجانی : تقویت برنامه موشکلی تکلیف ما است
عکس / گریه هاشمی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری
آخرین حرف هاشمی ؛ مسلمانان باید تکلیف خود را با کفر که یک سر آن آمریکا است مشخص کنند
خطاب هاشمی به سفیر شوروی ؛ پا جای پای آمریکاگذاشته اید
آیت الله هاشمی : از من باسوادتر و مومن تر هم هست !
آیت الله هاشمی رفسنجانی : زنان باید روسری ، لباس آستین بلند و جوراب کلفت پوشیده و شلوار پایشان باشد ! / دست ها از مچ به پائین و صورت اشکالی ندارد دیده شود !
آیت الله هاشمی رفسنجانی : منافقین دیروز محاربان امروز هستند / منافق زمانی که رو در روی انقلاب قرار گرفت محارب است
آیت الله هاشمی رفسنجانی : لیبرال هایی که می گویند مسلمانیم منافقند و دروغ می گویند
هاشمی : دشمن ما چند نفر منافق نیست بلکه امپریالیسم بین المللی است
آیت الله هاشمی : اکثریت مجلس در یک خط باشد بهتر است !
حمله شدید هاشمی به آل سعود ؛ ای کاش شاه عربستان از غصه مرده باشد
شعار مرگ بر بنی صدر در حضور هاشمی ؛ رئیس مجلس : تا استقرار کامل جمهوری اسلامی در صحنه بمانید
توافق آیت الله هاشمی با فرستاده قذافی ؛ ارتش آزادیبخش اسلامی تشکیل می شود !
آیت الله هاشمی : پست های کشور باید در اختیار حزب اللهی ها قرار گیرد
آیت الله هاشمی : نباید از جنگ با آمریکا ترسید / تجربه نشان داده هر کس مقاومت کرد پیروز شد
میرحسین موسوی : اگر کشورهای اسلامی نمی خواهند راه را باز کنند ما به جنگ اسرائیل برویم
میرحسین موسوی : منافع آمریکا در سراسر کشورهای اسلامی مورد حمله قرار می گیرد/ در هیئت دولت بودجه مبارزه مسلحانه با اسرائیل تصویب شد
گام به گام با برکناری اولین رئیس جمهور – ۲ / هاشمی رفسنجانی : ترجیح دارد بنی صدر رئیس جمهور بماند !
آیت الله هاشمی : در پاسخ به اسرائیل هیچ محدودیتی نداریم / هیئت نظامی سیاسی ایران برای هماهنگی با نیروهای رزمنده عازم سوریه شد
هاشمی ۶۱: سیاست ما در دانشگاه ها ایجاد محدودیت است /هاشمی ۹۵ : مخالف انقلاب فرهنگی بودم/کدام را باور کنیم؟!
آیت الله منتظری : پاسداران باید عامل صدور انقلاب به کشورهای دیگر باشند
از ضاربین هاشمی رفسنجانی اطلاعات وسیعی به دست آمد / حمله گروه مسلح به خانه آیت الله مفتح
حجت‌الاسلام سیدعباس نبوی:آقای هاشمی! شما با تعطیلی دانشگاه‌ها مخالف بودید؟/ جلسه منزل قلهک را فراموش کرده‌اید
جمله دقیق امام پس از ترور هاشمی چه بود ؟ ؛ هاشمي زنده است چون نهضت زنده است
هاشمی رفسنجانی ترور شد ؛ هاشمی در تجمع ضد آمریکایی میدان ۱۷ شهریور چه گفت ؟
آیت الله هاشمی رفسنجانی : خسارات جنگ را به حساب صدام و در لیست طلب خود قرار داده ایم
سخنان هاشمی دانشگاه را به هم ریخت
هاشمی ضمن حمایت از توقیف روزنامه نهضت آزادی ؛ به مشروعیت و صداقت قوه قضائیه ایمان دارم / نباید شانتاژ بکنیم
تفاوت شهید بهشتی و هاشمی در برخورد با نظر امام / شهید بهشتی : نظر امام درباره جلال الدین فارسی کاملا صحیح است / هاشمی : هر چند امام گفت ولی من قبول ندارم !
آیت الله هاشمی رفسنجانی : آمریکا حرفی ندارد نوکرش باشیم به او فحش هم بدهیم ! / برای بستن دست اسرائیل باید دست آمریکا را بست
هاشمی رفسنجانی : از عراق طلبکاریم و برای گرفتن حقوقمان وارد خاک این کشور می شویم
خطبه خواندنی هاشمی رفسنجانی در مورد وضعیت جنسی زنان در غرب/ زن را بصورت مانکن در ویترین می‏گذارند برای نمایش لباس زیر+ فیلم و صوت
موسوی : ملت ایران می خواهد سیطره آمریکا در منطقه را از بین ببرد / بعد از جنگ مبارزه با اسرائیل جنبه استراتژیک می یابد !

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

4 × 2 =

WpCoderX