آیت الله هاشمی رفسنجانی : زنان باید روسری ، لباس آستین بلند و جوراب کلفت پوشیده و شلوار پایشان باشد ! / دست ها از مچ به پائین و صورت اشکالی ندارد دیده شود !

۱۲ نفر از حقوقدانان نامزد عضویت در شورای نگهبان توسط شورای عالی قضایی در جلسه ای که با حضور آیت الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور و عضو شورای انقلاب و دیگر مقامات کشور در محل کاخ دادگستری برگزار شد انتخاب شدند .

پرونده خسروقشقایی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی و به دلیل ارتباط وی با ساواک و سیا و  به موجب بند ۴ از ماده قانون انتخابات اعتبارنامه وی به اتفاق آرا توسط نمایندگان رد شد .

آیت الله ری شهری حاکم شرع و رئیس دادگاه انقلاب ارتش در یک کنفرانس مطبوعاتی از نقش گروه های به اصطلاح ملی در طرح کودتای آمریکایی پرده برداشت .

یک خودروی زرهی ارتش عراق که به منظور موضع گیری قصد تجاوز به خاک ایران را داشت در اثر برخورد با مین منفجر شد و ۱۰ نفر از سرنشینان آن به هلاکت رسیدند .

 آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت :اگر گروه ها و احزاب به این شکلی که در گذشته عمل کردند بخواهند در کردستان بجنگند هر جا آشوب می شود حضور داشته باشند به هر کسی می خواهند اهانت کنند و هر دروغی را می خواهند در نشریاتشان بنویسند و با نهادهای انقلابی درگیر شوند و در عمل با ضد انقلاب همکاری کنند این طبعا یک فعالیت سالم سیاسی نیست و قابل تحمل نمی باشد .

 هاشمی در پاسخ به این سوال که روزنامه انقلاب اسلامی جریان موسوم به نوار آیت را به کودتا مرتبط دانسته است گفت : من این را یکی از شیطنت های روزنامه انقلاب اسلامی تلقی می کنم که این روزنامه یک بار محیط را آلوده کرد و قرار شد که دیگر از این شیطنت ها نکند.

حقوقدانان شورای نگهبان مشخص شدند

۱۲ نفر از حقوقدانان نامزد عضویت در شورای نگهبان توسط شورای عالی قضایی در جلسه ای که با حضور آیت الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور و عضو شورای انقلاب و دیگر مقامات کشور در محل کاخ دادگستری برگزار شد انتخاب شدند .

اسامی این ۱۲ نفر از سوی رئیس دیوان عالی کشور تحویل دبیرخانه مجلس شورای اسلامی شده است .

قرار است با  رای نمایندگان مجلس ۶ نفر از این حقوقدانان به عنوان اعضای شورای نگهبان که جمعا ۱۲ نفر عضو دارد انتخاب شوند . (۱)

اعتبارنامه خسروقشقایی در مجلس رد شد

اعتبار نامه خسروقشقایی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی و رد شد .

به موجب اسناد ارائه شده در مجلس شورای اسلامی خسروقشقایی با ساواک و سیا ارتباط داشته و از ساواک حقوق می گرفته است .

ارائه این اسناد بعد از تنفس و تشکیل مجدد جلسه نیز ادامه یافت و سرانجام اعلام رای گیری شد و در نتیجه اعتبارنامه خسروقشقایی با ۱۸۹ رای مخالف ، ۳ رای موافق و ۱۴ رای ممتنع رد گردید و در نتیجه وی از نمایندگی مجلس برکنار شد . (۲)

نقش جبهه ملی در کودتای نوژه افشا شد

آیت الله ری شهری حاکم شرع و رئیس دادگاه انقلاب ارتش در یک کنفرانس مطبوعاتی از نقش گروه های به اصطلاح ملی در طرح کودتای آمریکایی پرده برداشت .

وی گفت : تاکنون حدود ۳۰۰ نفر در این رابطه دستگیر شده اند و در این طرح خائنانه یک شاخه نظامی که عمده آن از تیپ نوهد کلاه سبزها بودند و یک شاخه سیاسی عموما از همین افرادی که ادعای ملیت بدون اسلام می کنند شرکت داشتند .

ری شهری در مورد دستگیری تیمسار باقری نیز گفت : تا این لحظه رابطه تیمسار باقری و همچنین دستکیر شدن وی را به شدت تکذیب می کنم و در بازجویی از تیمسار محققی ثابت شد که گروه توطئه گر به شدت با وی مخالف بوده اند .

رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش همچنین گفت : از تیمسار مهدیون و تیمسار محققی دو تن از رهبران این توطئه بازجویی شده که آنها به این اقدام خود اعتراف کرده اند .

وی همچنین گفت : تا آنجا که من می دانم ۶۰ نفر را در کرمان دستگیر و به تهران آورده اند ولی از مشخصات آنها اطلاعی ندارم . (۳)

مین گذاری در نوار مرزی ایلام

یک خودروی زرهی ارتش عراق که به منظور موضع گیری قصد تجاوز به خاک ایران را داشت در اثر برخورد با مین منفجر شد و ۱۰ نفر از سرنشینان آن به هلاکت رسیدند .

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایلام ضمن اعلام این خبر افزود : سراسر نوار مرزی استان ایلام  با هماهنگی ژاندارمری مین گذاری شده است . (۴)

خبر دیگر اینکه سحرگاه امروز نیروهای مسلح عراقی با توپ و تانک به پاسگاه های برارعزیز و دارخور یورش بردند و این دو پاسگاه را زیر آتش توپخانه گرفتند .

ارتش به کمک سپاه پاسداران مستقر در قصرشیرین بلافاصله به آتش مهاجمان عراقی پاسخ داد و آن ها را مجبور به عقب نشینی کرد . (۵)

هاشمی : باید روحانی نماها تصفیه شوند

آیت الله هاشمی رفسنجانی در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : من با تصفیه جامعه روحانیت از روحانی نماها موافقم ولی نه به صورت های حاد و انتقام جویانه بلکه باید به تدریج افراد ناباب را معرفی کنیم و اصولا می دانید که روحانی یک سمت انتصابی و تحمیلی نیست .

وی ادامه داد : اینها افرادی هستند که در جامعه کم کم جا پیدا کرده اند ، یک عده طرفدار دارند و علاقمند دارند و باید کم کم شناخته شوند و ما نباید به آنها یک سمتی بدهیم ، جامعه خودش اینها را حذف می کند به هرحال آن چه ما می دانیم که از طرف ما نباید اینها تشویق شوند .

احزاب اگر با ضد انقلاب همکاری کنند قابل تحمل نیستند

عضو شورای انقلاب در مورد عملکر احزاب و گروهها نیز گفت : من طرفدار انحلال نیستم فکر می کنم آنها اگر حدود مقررات را مراعات کنند و حاضر باشند به عنوان یک گروه سیاسی نه نظامی و نه ضد انقلاب بلکه به عنوان یک گروهی که دارای یک ایده سیاسی و اجتماعی است فعالیت سالم بکنند و هم در نشریاتشان هم در اجتماعاتشان و هم در سخنرانی هایشان حاضر باشند معقول حرکت کنند من تضمین می دهم که بمانند .

13920324105028515_PhotoL

هاشمی ادامه داد : ولی اگر به این شکلی که در گذشته عمل کردند بخواهند در کردستان بجنگند هر جا آشوب می شود حضور داشته باشند به هر کسی می خواهند اهانت کنند و هر دروغی را می خواهند در نشریاتشان بنویسند و با نهادهای انقلابی درگیر شوند و در عمل با ضد انقلاب همکاری کنند این طبعا یک فعالیت سالم سیاسی نیست و قابل تحمل نمی باشد .

پوشش اسلامی یک زن از نظر هاشمی

هاشمی در مورد پوشش اسلامی در ادارات نیز گفت : این پوشش باید اسلامی باشد و من در این مورد خیلی جدی هستم و باید انصاف داد وقتی دولت اسلامی است و رهبر آن اسلامی است مردم هم باید در ادارات ضوابط اسلامی را رعایت کنند و ما در مورد حجاب هیچ تردیدی نداریم که واجب است.

27124

وی گفت : زن ها باید روسری داشته باشند به اندازه ای که موهایشان را بپوشاند ، لباس آستین بلند بپوشند ، جوراب کلف یا شلوار پایشان کنند و فقط دستها آن هم از مچ به پائین و صورت اینها اشکالی ندارد دیده شود و لباس هم باید زیاد رنگارنگ و زننده و تنگ نباشد ، لباس ساده ، این مقدار از پوشش کافی است . (۶)

امام گفتند هیچ اتفاقی نمی افتد

هاشمی رفسنجانی در یک گفت و گوی رادیویی اظهار داشت : روزی که قرار بود عوامل کودتا از طریق هواپیما اقامتگاه امام را بمباران کنند به همراه آیت الله خامنه ای پیش امام رفتیم و از ایشان خواستیم که اقامتگاه را ترک کنند ولی امام بر خلاف دفعات قبل که به صورت جدی پاسخ ما را می دادند تبسم کرده و فرمودند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد .

کسی که خارج می نشیند و بافور می کشد خودش را به کشتن نمی دهد

وی ادامه داد : امام خمینی در ادامه به ما گفتند این افرادی که می خواهند کودتا کنند بالاخره باید از آسمان به زمین بیایند پس توی این مردم چه جوری زندگی می کنند ؟ این آقایی که می گویند در خارج می نشیند و بافور می کشد کی راضی می شود که بیاید ایران و اینجا کشته شود .

نقش حزب جمهوری اسلامی در کشف و سرکوبی کودتا

عضو شورای انقلاب در ادامه به تشریح نقش حزب جمهوری اسلامی در کشف کودتا اشاره کرد و گفت : حزب جمهوری اسلامی در سرکوبی این توطئه خیلی موثر بود ما همه نیروهایی را که در هر جا داشتیم ازآنها استفاده کردیم هم در مورد کسب اطلاعات و هم در جنبه تجهیز امکانات برای سرکوبی اینها و همین حالا هم در حال تحقیق هستند .

نقش حزب دمکرات در کودتای نوژه

وی ادامه داد : حزب دمکرات در کودتا دست داشته است ، اصولا نیروهایی که در غرب کار می کنند به عنوان عامل رویشان حساب شده است ، که این روزها باید فعالانه به آنها کمک می کردند که در پیدا کردن اسلحه ، امکانات و ارتباطات و خیلی کارهای دیگر دموکراتها دست داشته اند کما اینکه همین توطئه گران هم در مسائل کردستان دخالت فعال داشته اند و این همکاری عمیق بین اینها با آمریکا و اویسی و پالیزبان و بختیار ، عراق و اخیرا با مصر  بوده و هست .

شیطنت روزنامه بنی صدر در انتساب کودتا به جریان موسوم به نوار آیت

هاشمی در پاسخ به این سوال که روزنامه انقلاب اسلامی جریان موسوم به نوار آیت را به کودتا مرتبط دانسته است گفت : من این را یکی از شیطنت های روزنامه انقلاب اسلامی تلقی می کنم که این روزنامه یک بار محیط را آلوده کرد و قرار شد که دیگر از این شیطنت ها نکند و این بار باز این کار را کرده و هیچ گونه رابطه نمی تواند بین آن جریان و این جریان باشد .

عضو شورای انقلاب گفت : این کودتا بیش از هر چیزی با افراد جبهه ملی سابق رابطه داشته و روزنامه انقلاب اسلامی خودش می داند که اینجا خودش بیشتر متهم می شود . (۷)

پی نوشت

 1. اطلاعات ، ۲۳ تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱
 2. جمهوری اسلامی ، ۲۳ تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۲ ، در پرونده خسروقشقایی که در جلسه علنی مجلس و  توسط ابراهیم یزدی قرائت شد آمده است : به موجب اسناد و مدارک خسرو قشقایی و برادرش در طی سال های بعد از شهریور ۱۳۲۰ و در دوران جنبش ملی شدن صنعت نفت از این جنبش حمایت کرده و به پیشنهاد دولت آمریکا مبنی بر شرکت در کودتای ۲۸ مرداد جواب منفی داده بودند از این رو بعد از کودتای ۲۸ مرداد مغضوب رژیم شاه شده و در نتیجه به خارج از کشور تبعید شدند و در خارج از کشور همچنان به نهضت ملی وفادار ماندند و به مخالفت خود با رژیم شاه تا سال ۱۳۴۶ ادامه دادند . در ادامه این گزارش آمده است : از سال ۱۳۴۶ به علت شکست قیام مسلحانه بهمن قشقایی در فارس و روحیه یاس و ناامیدی و فشار شدید مالی قشقایی ها ایادی رژیم شاه ارتباط خود را با قشقایی آغاز می کنند ، کوشش ساواک به نتیجه می رسد و بالاخره از سال ۱۳۵۲ مکاتبات و تماس مستقیم میان آقای قشقایی با دربار و علم و شاه و نصیری آغاز می گردد و به دنبال این مکاتبات به دستور شاه از طرف ساواک مبالغی به عنوان پرداخت قروض و دیون قشقایی به نامبرده پرداخت می گردد و سپس مقرری ماهیانه معینی تصویب و از طرف ساواک پرداخت شده است . در این گزارش تصریح شده بود  : مکاتبات و ارتباطات مستقیم قشقایی با مقامات رژیم شاه و ساواک تا سال ۱۳۵۴ ادامه داشته است ، کمیسیون تحقیق این اسناد را دقیقا بررسی و صحت آنها را تائید و به موجب بند ۴ از ماده قانون انتخابات اعتبارنامه خسروقشقایی را به اتفاق آرا رد کرده است . در این گزارش همچنین آمده است : بر اساس اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی ارتباط خسروقشقایی با مقامات آمریکا و وسیا در ایران محرز می باشد ، قسمتی از این ارتباطات به سال های ۱۳۲۸ برمی گردد و قسمت دیگر به بعد از یپروزی انقلاب و بازگشت خسرو قشقایی به ایران مربوط می شود ، وی در این دوره با یکی از جاسوس ها به نام اهرن که هم اینک گروگان دانشجویان مسلمان پیرو خط امام است ارتباط داشته است که تا زمان اشغال سفارت ادامه داشته است .یزدی ادامه داد : اهران هدف از این ارتباطات را تهیه اطلاعات و گزارشاتی در مواردی چون فعالیت های خرابکارانه عراقی ها در خوزستان ، کسب اطلاعات در باره وضعیت امنیتی فارس و خوزستان ، جمع آوری اطلاعات در مورد فعالیت های خسروقشقایی من جمله انتشار یک نشریه هفتگی و هدف های این نشریه ، تماس های قشقایی با افسران ارتش ، ممانعت از استقرار سپاه پاسداران در منطقه عشایری فارس و …معرفی کرده است.
 3. جمهوری اسلامی ، ۲۳  تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱۱
 4. اطلاعات ، ۲۳ تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۳
 5. اطلاعات ، ۲۳ تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۱
 6. اطلاعات ، ۲۳ تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۲ ، سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی را می توان از ابعاد مختلفی بررسی کرد ولی در این مقال تنها به این بخش از اظهارات وی می پردازیم که عملکرد احزاب در صورت همکاری آنها با ضد انقلاب قابل تحمل نیست ، سوال اساسی از شخص هاشمی و جریان منتسب به وی در دهه چهارم انقلاب این است که چرا با ضد انقلاب نشان دار چون فتنه سبز که روابط آن با دشمنان خارج از کشور دیگر بر همگان عیان است مرز بندی نمی کنید ؟ مگر اعتقاد ندارید که همراهی احزاب با گروه های ضد انقلاب و نیز حمله این احزاب به نهادهای انقلابی قابل تحمل نیست ؟ آیا حمله احزاب منحل شده ای چون مشارکت و مجاهدین انقلاب به نهادهای انقلابی چون سپاه و شورای نگهبان بر کسی پوشیده است ؟ آیا همراهی و همگامی این احزاب با ضد انقلاب خارج نشین در جلسات پنهانی صورت می گیرد و قابل اثبات نیست ؟ مگر نه این است که مقالات و نوشته های افراد منتسب به این گروه ها که عمدتا هم از درون زندان به بیرون ارسال می شود به صورت روزانه در سایت ها و بنگاه های خبری بیگانه چون بی بی سی منتشرمی شود ؟ آیا این احزاب و گروه ها نبودند که همزمان با نامزدی شما در انتخابات ریاست جمهوری بر طبل شادی کوبیدند و خود را برای نشستن بر سریر قدرت آماده ساختند؟ و در پایان بخشی از سخنان هاشمی را در تیرماه ۵۹ بار دیگر مرور می کنیم «  اگر به این شکلی که در گذشته عمل کردند بخواهند در کردستان بجنگند هر جا آشوب می شود حضور داشته باشند به هر کسی می خواهند اهانت کنند و هر دروغی را می خواهند در نشریاتشان بنویسند و با نهادهای انقلابی درگیر شوند و در عمل با ضد انقلاب همکاری کنند این طبعا یک فعالیت سالم سیاسی نیست و قابل تحمل نمی باشد .» آقای هاشمی شما خود نیز این سخنان را مرور کنید .
 7. جمهوری اسلامی ، ۲۳ تیر ۱۳۵۹ ، صفحه ۲

2 نظرات

 1. الان این مطلب رو گذاشتید که به اصطلاح هاشمی رو تخریب کنی؟ اگر اینقدر شعورتون می رسه که حمایت از حجاب اجباری باعث تخریب شخصیت یک فرد می تونه بشه، چطور اینقدر شعور ندارید که خودتون از حجاب اجباری حمایت نکنید؟

   

  • نقد ما به هاشمی این نیست که ایشان در برهه ای از تاریخ زندگی خود حامی حجاب اجباری بوده اند که این نقطه قوت ایشان بود که از قوانین اسلام حمایت می کردند …حمایت هاشمی از اصول مسلم اسلام در دهه ۶۰ چون حجاب ، و نیز حمایت های بی دریغ ایشان از انقلاب و ولایت فقیه در این دوره و بخشی از دهه ۷۰ و …نقطه قوت ایشان است نه نقطه ضعف بلکه سخن ما در بازخوانی تاریخ این است که آن فردی که دهه ۶۰ آن سخن ها را می گفت امروز چنان از اصول مسلم فاصله گرفته که زنان بی حجاب و بدحجاب حامی ایشان شده اند و دیگر بر آن اصول مسلم پافشاری نمی کنند…فکر کنم سخن روشن است و نیازی به توضیح اضافی نیست …

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

17 − نه =

WpCoderX