آیت الله منتظری : به خاطر آقا موسی صدر نمی توان با لیبی قطع رابطه کرد / رئیس جمهور باید انقلابی باشد و گام به گام حرکت کردن فایده ای ندارد !

رهبر انقلاب امروز در دیدار با خانواده های شهدا و امدادگران شهرهای شیراز و تهران تاکید کردند : [دشمنان] با راههاي مختلف، گروههاي مختلف درست كنند. و اين يك گروهي كه شما داشتيد، همه يك حزب كأنّه بوديد همه حزب خدا بوديد، آن را ميخواهند از دستمان بگيرند. اين وحدت را ميخواهند از دستمان بگيرند.

امام خمینی امروز همچنین در دیدار با جمعی از بانوان آذربایجان در مورد منشا حوادث تبریز تاکید کردند : ما از اول انقلاب تا حالا فهميديم كه اين اشخاص چه ميخواهند. اين اشخاص ميخواهند كه اسلام نباشد.

امام خمینی در ادامه با اشاره به آتش زدن محل نماز جمعه در تبریز توسط خلق مسلمان فرمودند : از آثار هر كاري معلوم است كه چكارهاند اينها. آن كه محل خطبه امام جمعه را، محل عبادت مسلمين را آتش ميزند، نمازگزارها را حمله ميكند و زخمي ميكند و چه ميكند، خوب، اينها معلوم است كه وضع روحيشان چيست.

رهبر انقلاب همچنین در دیدار با اقشار مختلف مردم آذربایجان با اشاره به حوادث تبریز تاکید کردند : اينها مخالفت با اسلام است. آنها از اسلام ضربه خوردند و با اسلام آشتي نميكنند. شما پاسداران اسلام هستيد و با مشت محكم در مقابل آنها بايد بايستيد.

آیت الله منتظری امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی در مورد ویژگی های رئیس جمهور آینده گفت : این فرد باید انقلابی باشد و برای انقلاب ملت ایران احترام قائل باشد ، آقای مهندس بازرکان خدا حفظش کند خودش اولش می گفت که من انقلابی نیستم. وی در مورد محاکمه گروگانها نیز گفت : ما در محاکمه در حقیقت فقط نمی خواهیم اینها را محاکمه کنیم ما می خواهیم دولت آمریکا را در یک سطح وسیع محاکمه کنیم. آیت الله منتظری در مورد امید نجف آبادی که از سوی امام برکنار شد نیز گفت : من این اندازه میدانم که آقای امید طلبه فاضلی است و آدم متدین هم هست و از طرف ما هم قاضی بوده . وی همچنین تاکید کرد: فرض کنید ممکن است یک کسی پرونده ای دستش است و کسی هم که پرونده اش ناجور است ، لابد قوم و خویش هایی و رفیق هایی دارد که منتسب به اینطرف و آنطرف میشوند و لابد یک سفارش هایی می کنند ، این یک چیز طبیعی است که دو نفر از پیش قاضی خوشحال بر نمیگردند .

اعضای شورای انقلاب بمنظور ارائه گزارش خدمت امام به قم رفته و با رهبر انقلاب دیدار و گفت و گو کردند . هاشمی رفسنجانی سرپرست وزارت کشور پس از پایان دیدار گفت : فهرست نامزدهای ریاست جمهوری به حضور امام داده شده است تا به حال ۱۲۴نفر برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند. خبر دیگر اینکه امروز اعضای عالیرتبه حزب جمهوری اسلامی در یک مصاحبه مطبوعاتی رسما جلال الدین فارسی عضو شورای مرکزی این حزب را به عنوان کاندیدای حزب برای ریاست جمهوری معرفی کردند .

دو تن از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در مصاحبه ای با روزنامه اطلاعات گفتند: مبارزه با امپریالیزم یک بعد خط امام است ، خط امام فقط در مبارزه با آمریکا خلاصه نمی شود هر گونه انحراف از خط امام برای ما مطرود است.

در پایان مهلت آتش بس در سنندج گروههای سیاسی مستقر در این شهر با استاندار کردستان وارد مذاکره شده و آتش بس در این شهر را به مدت ۴۸ساعت دیگر تمدید کردند ولی با وجود تمدید آتش بس از بعد از ظهر امروز درگیری ها به صورت گسترده ای آغاز شده است . آیت الله حسین نوری همدانی نماینده امام خمینی در اروپا که جهت بررسی وضع دانشجویان و ایرانیان و سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران حدود یک ماه قبل به کشورهای اروپایی سفر کرده بود گفت :  هنوز ضد انقلاب در بعضی سفارتخانه ها سرکار است .

شورای امنیت سازمان ملل با اکثریت ۱۱رای موافق و ۴رای ممتنع و بدون رای مخالف طرح قطعنامه پیشنهادی آمریکا را درباره ایران تصویب کرد .  بنابر این قطعنامه  در صورت شکست ماموریت والدهایم در تهران شورای امنیت روز هفتم ژانویه یک هفته دیگر برای تصویب مجازات های اقتصادی علیه ایران تشکیل جلسه خواهد داد .

با وجود اینکه بعد از ظهر دیروز پیام آیت الله شریعتمداری مبنی بر آزادی گروگانهای مستقر در ساختمان حزب جمهوری خلق مسلمان در شهر تبریز تسلیم حجت الاسلام حکم آبادی نماینده وی در این شهر شد خلق مسلمان از آزادی گروگانها خودداری کرده است .

مخالفت قدم به قدم با اسلام

رهبر انقلاب امروز در دیدار با خانواده های شهدا و امدادگران شهرهای شیراز و تهران تاکید کردند : آنهايي كه ميخواهند اين جمهوري به آخر نرسد و ضربه ديدند از جمهوري اسلامي، ضربه ديدند از ملت ايران، و ميدانند اين ضربه را از اسلام ديدند، آنها قدم به قدم مخالفت با اسلام ميكنند، و ميخواهند نگذارند. نميخواهند كه جمهوري اسلامي پيدا بشود.

ایجاد گروههای مختلف از نقشه های دشمن

امام خمینی ادامه دادند : يك قضيه هم كه دنبال اين مطلب است و آنها باز جديت در آن دارند اين است كه با راههاي مختلف، گروههاي مختلف درست كنند. و اين يك گروهي كه شما داشتيد، همه يك حزب كأنّه بوديد همه حزب خدا بوديد، آن را ميخواهند از دستمان بگيرند. اين وحدت را ميخواهند از دستمان بگيرند.(۱)

اینها می خواهند اسلام نباشد

رهبر انقلاب امروز همچنین در دیدار با جمعی از بانوان آذربایجان در مورد منشا حوادث تبریز تاکید کردند : ما از اول انقلاب تا حالا فهميديم كه اين اشخاص چه ميخواهند. اين اشخاص ميخواهند كه اسلام نباشد. يك دستهاي هستند كه اول انقلاب اينها در فكر اين بودند كه اين جمهوري اسلامي در ايران تحقق پيدا نكند، و لهذا ديديد كه از آراي مردم جلوگيري ميكردند.

از آتش زدن محل نماز مشخص می شود اینها چه کسانی هستند

امام خمینی در ادامه با اشاره به آتش زدن محل نماز جمعه در تبریز توسط خلق مسلمان فرمودند : اينها آمدند در قبال جمهوري اسلام. يك جمعيتي كه محل نماز جمعه را آتش ميزنند. و يك وقت مخالفت يك دسته با دسته ديگر است، از آثار هر كاري معلوم است كه چكارهاند اينها. آن كه محل خطبه امام جمعه را، محل عبادت مسلمين را آتش ميزند، نمازگزارها را حمله ميكند و زخمي ميكند و چه ميكند، خوب، اينها معلوم است كه وضع روحيشان چيست. كارهاي آدم انعكاس روحش است، از كار آدم معلوم ميشود كه روح آدم چه است.(۲)

اینها از اسلام ضربه خوردند و با اسلام آشتی نمی کنند

رهبر انقلاب همچنین در دیدار با اقشار مختلف مردم آذربایجان تاکید کردند : آن روز كه ميخواستيد رأي به جمهوري اسلامي بدهيد، مخالفت كردند و آن روزكه ميخواستيد خبرگان خودتان را تعيين كنيد، مخالفت كردند، و آن روز كه قانون اساسي را رأي داديد مخالفت كردند، و امروز كه ميخواهيد رئيس جمهور تعيين كنيد مخالفت خواهند كرد، و فردا كه ميخواهيد مجلس شوراي ملي را تأسيس كنيد، مخالفت خواهند كرد. اينها مخالفت با اسلام است. آنها از اسلام ضربه خوردند و با اسلام آشتي نميكنند. شما پاسداران اسلام هستيد و با مشت محكم در مقابل آنها بايد بايستيد.(۳)

آیت الله منتظری : می خواهند کردستان را از ایران جدا کنند

آیت الله منتظری امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : از همان اول هم مطمئن بودم که بعضی طرف های مذاکره در کردستان حسن نیت ندارند ، آنها واقعا یا مستقیم یا غیر مستقیم منظورشان تجریه کردستان است و بی رودربایستی اسمش را خودمختاری گذاشته اند .

وی ادامه داد : هیئت حسن نیت باید با همه طرف ها بخصوص گروه های مذهبی در کردستان مذاکره کند نه کسانی که فقط دنبال سرو صدا کردن هستند .

ملت ایران در مقابل تجزیه کردستان ساکت نمی نشیند

آیت الله منتظری گفت : ملت ایران در مقابل تجزیه کردستان نمی تواند ساکت بنشیند ، ایران باید استقلالش حفظ شود و اگر خدای نکرده کردستان از ایران جدا شود استان های دیگر هم ممکن است همین طور بخواهند .

دفاع آیت الله منتظری از اعزام چریک به لبنان

آیت الله منتظری در مورد اعزام چریک به لبنان برای نبرد با اسرائیل با محوریت محمد منتظری نیز گفت : اسرائیل باید از این کار ناراحت شود ، وظیفه همه مسلمانان است که با اسرائیل مبارزه کنند .

عقل محمد منتظری از بیشتر مسئولین کشور بیشتر است

آیت الله منتظری در مورد حرفی که به نقل از وی در رسانه ها منتشر شده بود نیز گفت : من کی گفتم محمد منتظری دیوانه است ، عقل او از بیشتر کسانی که امروز در کشور بر سرکار هستند و کشور را اداره می کنند بیشتر است .

به بهانه آقا موسی نمی شود با لیبی قطع رابطه کرد

وی در مورد روابط ایران و لیبی نیز گفت : موضوع آقا موسی صدر باعث نمی شود که ما روابطمان را با لیبی بعنوان یک کشور مسلمان به هم بزنیم . قهر کردن مسئله آقا موسی را حل نمی کند .

رئیس جمهور باید انقلابی باشد / سیاست گام به گام فایده ندارد / بازرگان انقلابی نبود

وی در مورد ویژگی های رئیس جمهور آینده نیز گفت : این فرد باید انقلابی باشد و برای انقلاب ملت ایران احترام قائل باشد ، آقای مهندس بازرکان خدا حفظش کند خودش اولش می گفت که من انقلابی نیستم ، ایشان موقت هم آمده بودند ، باید یک کسی باشد که مومن به انقلاب باشد و انقلابی کار کند . امروز سیاست گام به گام فایده ای ندارد و بای ضربتی و انقلابی عمل کرد .

قصد ما از محاکمه گروگانها محاکمه آمریکا است

آیت الله منتظری در مورد محاکمه گروگانها نیز گفت : ما در محاکمه در حقیقت فقط نمی خواهیم اینها را محاکمه کنیم ما می خواهیم دولت آمریکا را در یک سطح وسیع محاکمه کنیم برای این که جنایاتی که دولت آمریکا در این ۲۵سال در ایران انجام داده بخصوص در کشورهای خاورمیانه ، در لبنان ، فلسطین و یا در ویتنام انجام داده اینها بر هیچ کس مخفی نیست .

امید نجف آبادی فاضل ، متدین و از طرف من قاضی بود

آیت الله منتظری در مورد امید نجف آبادی که از سوی امام برکنار شد نیز گفت : من این اندازه میدانم که آقای امید طلبه فاضلی است و آدم متدین هم هست و از طرف ما هم قاضی بوده و خودش گفته که مدارک تمام قضاوت هایی که من کرده ام موجود است و هر کس میخواهد بیاید و رسیدگی هم بکند .

باید در مورد پرونده کسی نظر بدهد که قاضی آن پرونده است

آیت الله منتظری همچنین گفت : در پرونده ای که امید نجف آبادی حکم اعدام داده است موضوع قتل و موارد دیگری نیز مطرح بوده که طرف استحقاق اعدام را داشته است و البته این موضوع در صلاحیت کسی است که پرونده را بررسی کرده است نه من ، من از کار کنار بوده ام و نمی توانم نظر بدهم .

کسانی که پرونده ناجوری دارند از طریق رفقای خود فشار وارد میکنند

وی ادامه داد : بالاخره اختلاف نظرهایی هست ، فرض کنید ممکن است یک کسی پرونده ای دستش است و کسی هم که پرونده اش ناجور است ، لابد قوم و خویش هایی و رفیق هایی دارد که منتسب به اینطرف و آنطرف میشوند و لابد یک سفارش هایی می کنند ، این یک چیز طبیعی است که دو نفر از پیش قاضی خوشحال بر نمیگردند .

کمیته ها باید برچیده شوند

آیت الله منتظری در مورد کمیته های انقلاب نیز گفت : این کمیته ها باید کم کم برچیده شوند چون موقتی هستند و به جای آن باید نیروی انتظامی و سپاه تقویت شوند .

حکم ولایت فقیه بر مجتهدین هم لازم الاجرا است

آیت الله منتظری در مورد ولایت فقیه نیز گفت : اگر ولی فقیه حکمی بدهد و به عنوان مثال امروز را روز عید اعلام کند همه مجتهدین باید تبعیت کنند و این بر مقلدان آنها نیز واجب است ولی در مسائل دیگر هر کس باید به مرجع تقلید خود مراجعه کند . (۴)

اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تقدیم امام شد

اعضای شورای انقلاب بمنظور ارائه گزارش خدمت امام به قم رفته و با رهبر انقلاب دیدار و گفت و گو کردند .

این دیدار که بمدت دو ساعت طول کشید و هاشمی رفسنجانی سرپرست وزارت کشور پس از پایان دیدار گفت : فهرست نامزدهای ریاست جمهوری به حضور امام داده شده است ولی نتیجه تحقیقات هنوز مشخص نشده است .

هاشمی رفسنجانی گفت : تا به حال ۱۲۴نفر برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند . (۵)

جلال الدین فارسی نامزد رسمی حزب جمهوری اسلامی

خبر دیگر اینکه امروز اعضای عالیرتبه حزب جمهوری اسلامی در یک مصاحبه مطبوعاتی رسما جلال الدین فارسی عضو شورای مرکزی این حزب را به عنوان کاندیدای حزب برای ریاست جمهوری معرفی کردند .

در این مراسم معارفه علاوه بر جلال الدین فارسی ، آیت الله بهشتی ، هاشمی رفسنجانی ، آیت و باهنر شرکت داشتند .

جلال الدین فارسی گفت : نامزدی من تکلیف است و نه تشریف برنامه کار من اجرای دقیق و متعهدانه قانون اساسی است و برای اجرای این قانون باید دستگاهی متناسب با اهداف انقلاب اسلامی ایران بوجود آید ، باید یک انقلاب اداری بشود و انقلاب در کل سازمان های دولتی شکل بگیرد و هدف من تطبیق نظریه اسلام در مورد دولت است ، باید که همه چیز با نظر  مستقیم مردم باشد . (۶)

حمایت جامعه روحانیت مبارز از نامزدی بنی صدر

از سوی دیگر جامعه روحانیت مبارز امروز با انتشار بیانیه ای از نامزدی ابوالحسن بنی صدر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد(۷) ، دیروز نیز جامعه مدرسین حمایت خود را از بنی صدر اعلام کرده بود .

دانشجویان : خط امام تنها مبارزه با آمریکا نیست ؛ انحراف مکتبی نیز مطرود است

دو تن از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در مصاحبه ای با روزنامه اطلاعات گفتند: مبارزه با امپریالیزم یک بعد خط امام است ، خط امام فقط در مبارزه با آمریکا خلاصه نمی شود ، خط امام خطی است که جامعه و انسان ها را می خواهد به سوی نزدیکی به خدا بکشاند و می خواهد جامعه را رشد دهد ، لذا این خط درست خط اسلام است ، کلیه قوانین اسلام باید در این خط تبیین و تفسیر شود .

دانشجویان گفتند : هر گونه انحراف از خط امام برای ما مطرود است. اگر سازشکاری باشد مطرود است چون خط امام یعنی قاطعیت و سازش ناپذیری ، اگر انحراف مکتبی نیز باشد مطرود است . (۸)

ناآرامی در سنندج به رغم تمدید آتش بس

در پایان مهلت آتش بس در سنندج گروههای سیاسی مستقر در این شهر با استاندار کردستان وارد مذاکره شده و آتش بس در این شهر را به مدت ۴۸ساعت دیگر تمدید کردند ولی با وجود تمدید آتش بس از بعد از ظهر امروز درگیری ها به صورت گسترده ای آغاز شده است . (۹)

دیشب در سطح شهر سنندج صدای چندین انفجار به گوش رسید، دمکراتها خواستار خروج سپاه از مراکز رادیو و تلویزیون و کاخ جوانان سابق سنندج و در مرحله دوم خواستار خروج کامل پاسداران از سنندج هستند و در این میان مسئول سپاه پاسداران سنندج اعلام کرده است تا زمانیکه از سوی مقامات مسئول دستور خروج صادر نشود از این شهر خارج نخواهیم شد .

از سوی دیگر نیز گزارش شد که بعد از ظهر دیروز در جلسه مشترک استاندار کردستان با نمایندگان لشکر ۲۸کردستان و گروههای مستقر در سنندج تصمیم گرفته شده بود که پاسداران جای خود را در رادیو و تلویزیون و کاخ جوانان سابق به نظامیان لشکر ۲۸کردستان بدهند . (۱۰)

آیت الله نوری همدانی : ضد انقلاب در برخی از سفارتخانه ها سرکار است

آیت الله حسین نوری همدانی نماینده امام خمینی در اروپا که جهت بررسی وضع دانشجویان و ایرانیان و سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران حدود یک ماه قبل به کشورهای اروپایی سفر کرده بود در بازگشت به قم با امام خمینی دیدار و گفت و گو کرد .

آیت الله نوری همدانی در پایان این دیدار در گفت و گویی تاکید کرد : هنوز ضد انقلاب در بعضی سفارتخانه ها سرکار است .

وی ادامه داد : با وجودیکه در برخی سفارتخانه ها از وجود جوانان متدین استفاده شده است ولی تغییرات کلی مشاهده نمی شود و باز بعضی از ضد انقلابی ها و یا افرادی که افکار و رفتار آنها با معیارهای جمهوری اسلامی منطبق نیست سرکار می باشند و متاسفانه هنوز آن ساختمان های گرانقیمت و مجلل که به نام رزیدانس یا خانه ایران در نقاطی که ایران در آنجا سفارتخانه و یا کنسولگری دارد و در زمان طاغوت تهیه شده است همچنان بلامصرف مانده است . (۱۱)

پیشنهاد آمریکا در شورای امنیت تصویب شد

شورای امنیت سازمان ملل با اکثریت ۱۱رای موافق و ۴رای ممتنع و بدون رای مخالف طرح قطعنامه پیشنهادی آمریکا را درباره ایران تصویب کرد .

نمایندگان شوروی ، چکسلواکی ، بنگلادش و کویت به قطعنامه آمریکا رای ممتنع دادند ، بنابر این قطعنامه  در صورت شکست ماموریت والدهایم در تهران شورای امنیت روز هفتم ژانویه یک هفته دیگر برای تصویب مجازات های اقتصادی علیه ایران تشکیل جلسه خواهد داد .

قبل از رای گیری نماینده شوروی گفت : اختلاف های بین ایران و آمریکا جنبه ای دو جانبه دارد و شامل ماده هفت منشور ملل نمی شود .

نماینده شووری ادامه داد : مجازات اقتصادی ایران کاملا غیر موجه است . (۱۲)

خلق مسلمان گروگانها را آزاد نمی کند

با وجود اینکه بعد از ظهر دیروز پیام آیت الله شریعتمداری مبنی بر آزادی گروگانهای مستقر در ساختمان حزب جمهوری خلق مسلمان در شهر تبریز تسلیم حجت الاسلام حکم آبادی نماینده وی در این شهر شد خلق مسلمان از آزادی گروگانها خودداری کرده است . (۱۳)

آیت الله شربیانی از روحانیون نزدیک به آیت الله شریعتمداری نیز امروز در مصاحبه ای موضوع گروگانگیری را انکار کرده و گفت : اختلاف کوچکی روی داده و هدف گروگانگیری در میان نبوده است .

وی گفت : درخواست خلق مسلمان مبنی بر اینکه همه زندانیان باید آزاد شوند معقول نیست چرا که عده ای از زندانیان متهم هستند و باید دادگاه در مورد آنها نظر بدهد . (۱۴)

پی نوشت

 1. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۵۱۴
 2. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۵۲۴
 3. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۵۲۸
 4. اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۸و۱۰ ، آیت الله منتظری در این مصاحبه به موارد متعددی اشاره می کند که روحیات خاص وی را بخوبی نشان می دهد . وی امید نجف آبادی که از سوی امام خمینی از مقام قضاوت برکنار شده بود را فردی مومن و متعهد به انقلاب  و اسلام معرفی می کند و در عین حال در دفاع از احکامی که وی تا آن روز صادر کرده بود می گوید طبیعتا دو نفر از پیش یک قاضی راضی بر نمی گردند ، این سخن صحیحی است و طبیعی است که همه طرف های یک دعوا از حکم قاضی راضی نمی شوند ولی سوال اینجا است که آیا آیت الله منتظری بعد ها زمانی که امید نجف آبادی در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد و یا مهدی هاشمی در دادگاه جمهوری اسلامی محاکمه و به جنایات خود اعتراف کرد به این استدلال خود پایبند ماند ؟آیت الله منتظری می گوید جزئیات پرونده را باید از قاضی آن پرونده پرسید و این نیز نکته صحیحی است که وی خود در مورد پرونده مهدی هاشمی معدوم آن را نادیده گرفت و بی آن که نظرات قضات و حتی امام خمینی را مورد توجه قرار دهد رای به بیگناهی مهدی هاشمی داد آن هم بیگناهی فردی که پرونده اتهامی وی دهها قلم قتل و جنایت از پیش از انقلاب تا روز دستگیری را در خود جمع کرده بود . 
 5. اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 6. اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 7.  اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۳
 8.  اطلاعات ، ۱۱دی ۱۳۵۸، صفحه ۲
 9.  اطلاعات ، ۱۲دی۱۳۵۸، صفحه ۲
 10.  اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 11.  اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۱
 12.  اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۲
 13.  اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۱۱
 14.  اطلاعات ، ۱۱دی۱۳۵۸، صفحه ۳

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

سه + هشت =

WpCoderX