آیت الله خامنه ای : مردم باید ضمن نصیحت رئیس جمهور احترام او را حفظ کرده و آبرویش را نبرند /خط امام در سیاست خارجی ؛ طرفداری از ملتها و مقابله با ابرقدرتها

در دو روز گذشته درگیری در شهر کامیاران و نجف آباد بیجار ادامه داشت و تاکنون تلفات سنگینی به طرفین وارد شده است . طبق آخرین آماری که مربوط به ۴بعد از ظهر دیروز می شود در درگیری های کامیاران و تپه های اطراف ۴۳پاسدار به شهادت رسیده و ۷۰پاسدار دیگر نیز مجروح شده اند .

۱۵نفر از مردم کردستان که درون یک تویوتا بودند توسط پیشمرگ ها توقیف و پس از محاکمه در یک دادگاه صحرایی همگی اعدام شدند .

درگیری های بعد از ظهر امروز بین مهاجمان و پاسداران انقلاب در منطقه قوری قلعه و خانقاه به اطراف پاوه کشیده شده و از امشب این درگیری ها شدت یافته و اکنون شهر پاوه در محاصره آشوبگران و اراذل و اوباش قرار دارد .

 داریوش فروهر عضو هیئت ویژه دولت برای کردستان گفت : خبرهای رسیده همه حکایت از آن دارند که نزدیک است کوشش های چند ماهه برای حل بحران کردستان از راه مسالمت آمیز بکلی بی نتیجه شود .

 صبح امروز علیرغم هوای نسبتا سرد و مسر طولانی صدها هزار نفر از مردم تهران با راهپیمایی به سمت بیمارستان قلب جویای حال امام امت شدند .

تحصن ۱۸روزه دیپلمه های بیکار شهر کرد صبح امروز با وساطت آیت الله خلخالی پایان یافت.

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های امروز نمازجمعه تهران با برشمردن وظایف متقابل زمامدار و مردم فرمودند : ملت موظف است رئیس جمهور و زمامدار را نصیحت کند و برای او خیرخواهی کنند اگر در رئیس جمهور اشکالی دیدند حتما تذکر بدهند ، اگر در عملش تخلفی مشاهده کردند دلسوزانه آن تخلف را به او بفهمانند او همانند پدر خانواده ای است که اعضای خانواده حق دارند به او اعتراض کنند اما حق ندارند تعرض کنند ، نمی بایست حیثیت و آبروی او را که در نزد جهانیان آبروی یک ملت است از بین ببرند.

 آیت الله خامنه ای با تبیین خط امام طرفداری از ملتها و مقابله با ابرقدرتها ، حمایت از همه جنبش های ضد ظلم در سراسر جهان ، طرفدار آزادیهای سیاسی و اجتماعی و  پایبندی به اندیشه و فلسفه و تفکر اسلامی را از شاخصه های خط امام عنوان کردند.

شهادت ۴۳پاسدار در درگیری های کامیاران

در دو روز گذشته درگیری در شهر کامیاران و نجف آباد بیجار ادامه داشت و تاکنون تلفات سنگینی به طرفین وارد شده است .

طبق آخرین آماری که مربوط به ۴بعد از ظهر دیروز می شود در درگیری های کامیاران و تپه های اطراف ۴۳پاسدار به شهادت رسیده و ۷۰پاسدار دیگر نیز مجروح شده اند .

ساختمان بهداری کامیاران ویران شد

خبر دیگر اینکه بر اثر پرتاب راکت ساختمان بهداری کامیاران ویران شده است و بر اساس یک خبر تائید نشده ساختمان بیمارستان کامیاران نیز بر سر بیماران خراب شده است .

اعدام صحرایی ۱۵نفر توسط پیشمرگان کرد

گزارش های رسیده همچنین حاکیست ۱۵نفر از مردم کردستان که درون یک تویوتا بودند توسط پیشمرگ ها توقیف و پس از محاکمه در یک دادگاه صحرایی همگی اعدام شدند .

شهادت ۲پاسدار در پاوه/پاوه در محاصره مهاجمان قرار دارد

از پاوه نیز خبر می رسد که در جریان درگیری های اخیر دو تن از پاسداران انقلاب اسلامی به شهادت رسیده و ۲۳تن دیگر نیز مجروح شده اند .

از سوی دیگر درگیری های بعد از ظهر امروز بین مهاجمان و پاسداران انقلاب در منطقه قوری قلعه و خانقاه به اطراف پاوه کشیده شده و از امشب این درگیری ها شدت یافته و اکنون شهر پاوه در محاصره آشوبگران و اراذل و اوباش قرار دارد .

گروگانگیری ۲۵نفر در اسلام آباد

از اسلام آباد نیز گزارش می رسد که عده ای مهاجم که تعدادشان به به ۴۰الی ۶۰نفر می رسید در حالیکه چهره خود را پوشانده بودند در مسیر کرند – سرپل ذهاب ۲۵نفر از سرنشینان چهار مینی بوس و اتومبیل سواری را بگروگان برده اند .

حزب دمکرات : پاسداران را دشمنان خود میدانیم

سخنگوی حزب دمکرات در باره این درگیری ها گفت : ما پاسداران را دشمنان خود می دانیم و به آنها یورش می بریم و از ورودشان به شهر جلوگیری می کنیم . (۱)

فروهر : بعضی از مراکز قدرت دست به عملیات خودسرانه زده اند

داریوش فروهر عضو هیئت ویژه دولت برای کردستان در گفت و گویی در مورد اوضاع کردستان گفت : گزارش هایی که از مناطق غربی کشور بویژه کامیاران ، پاوه و جوانرود میرسد بی اندازه نگران کننده است و همه حکایت از آن دارند که نزدیک است کوشش های چند ماهه برای حل بحران کردستان از راه مسالمت آمیز بکلی بی نتیجه شود .

شاه ویسی استاندار کردستان نیز گفت : حوادث کامیاران مرا مبهوت ساخت ، زیرا در تمام مدت ۲۵روزی که در سنندج تحصن بود حتی یک تیر هم شلیک نشد و در حال حاضر شهرهای شمالی کردستان نیز مانند سنندج کاملا آرام است . (۲)

اولین سالگرد بازگشت امام به وطن گرامیداشته شد

صبح امروز علیرغم هوای نسبتا سرد و مسر طولانی صدها هزار نفر از مردم تهران با راهپیمایی به سمت بیمارستان قلب جویای حال امام امت شدند .

این راهپیمایی بدعوت حزب جمهوری اسلامی و بیاد بود ۱۲بهمن ماه سالروز ورود امام به وطن صورت گرفت . (۳)

تحصن بیکاران شهر کرد با وساطت آیت الله خلخالی پایان یافت

تحصن ۱۸روزه دیپلمه های بیکار شهر کرد صبح امروز با وساطت آیت الله خلخالی پایان یافت.

گفتنی است آیت الله خلخالی به همراه نماینده امام در استان چهار محال و بختیاری برای بررسی علل ناآرامی های اخیر در این استان به شهر کرد رفته بود . (۴)

آیت الله خامنه ای : ملت موظف است رئیس جمهور را نصیحت کند

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های امروز نمازجمعه تهران با برشمردن وظایف متقابل زمامدار و مردم فرمودند : ملت موظف است رئیس جمهور و زمامدار را نصیحت کند و برای او خیرخواهی کنند، لازم است راههای رشد را به او بنمایاند اگر او با آنها مشورت کرد نظر مشورتی و مصلحت آمیز را به او بگویند . سخن خوب را از او پنهان نکنند ، نظر نیک را در اختیار او بگذارند .

نباید به رئیس جمهور تعرض کرد و آبروی او را از بین برد

ایشان ادامه دادند :اگر در رئیس جمهور اشکالی دیدند حتما تذکر بدهند ، اگر در عملش تخلفی مشاهده کردند دلسوزانه آن تخلف را به او بفهمانند او همانند پدر خانواده ای است که اعضای خانواده حق دارند به او اعتراض کنند اما حق ندارند تعرض کنند ، نمی بایست حیثیت و آبروی او را که در نزد جهانیان آبروی یک ملت است از بین ببرند به هر حال باید گرد محوری جمع شوند و او همان محور است او هم باید در مقابل مردم به وظائف خودش عمل کند.

آیت الله خامنه ای نماز جمعه

وظیفه یک زمامدار آن است که بداند اصالت با مردم است

آیت الله خامنه ای اظهار داشتند : وظیفه رئیس و زمامدار آن است که بداند اصالت با مردم است و او برای مردم است ، او برای خود نیست برای آسایش و خواسته های مردمیست که او را خواسته اند تا وکیل آنان باشد بداند شرف و حیثیت و اعتبار او بسته به شرف و حیثیت و اعتبار ملت است .

کلمه کلمه قانون اساسی باید محترم بماند

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه خطبه های نماز جمعه این هفته تهران فرمودند : قانون اساسی را با حرمت بنگرید ، قانون اساسی چیزی است که خط روشن وحدت دولت و ملت را تامین خواهد کرد ، قانون اساسی هر چه را که به مردم داده است مسئولان باید به مردم بدهند ، قانون اساسی هر وظیفه ای را که بر دوش مسئولان نهاده است باید آن وظیفه را با جان و دل با شوق و رغبت انجام دهند . کلمه کلمه و حرف حرف قانون اساسی باید محترم بماند ، مسئولین آن ملتی به سعادت و موفقیت خواهند رسید که قانون اساسی اش آن قانونی که برای مردم حکم دست خط ایدئولوژی و اندیشه آنها را دارد حرمت نهند و از آن تخلف و سرپیچی نکنند .

خط امام ضامن تداون انقلاب

آیت الله خامنه ای در ادامه به تبیین خط امام پرداخته و اظهار داشتند : باید همه این خط را حفظ کنیم ، این ضامن تداوم انقلاب ما خواهد بود ، خط امام یعنی چه ؟ یعنی جهت گیری های سیاسی و فکری و اجتماعی امام در جنبه ها و جناحهای مختلف.

خط امام در سیاست خارجی ؛ طرفداری از ملتها و مقابله با ابرقدرتها

ایشان ادامه دادند : خط امام در سیاست خارجی عبارت است از طرفداری از ملتها و مقابله با ابرقدرتها ، خط امام در سیاست خارجی نه شرقی و نه غربی است ، امام بسود هیچ قدرتی با ابرقدرت دیگر نمی جنگد ، امام با هر قدرت فائقه ای که بخواهد ملت ها را به اسارت و به زنجیر بکشد مبارزه و مقابله میکند . آن ابرقدرتی که پا را از گلیم خود فراتر میگذارد و رویاروی ملت ها قرار میگیرد نوبت اول را برای کوبیده شدن حائز میشود اما این به آن معنا نیست که ابرقدرتهای دیگر فکر کنند که در کنار ما قرار گرفته اند .

حمایت از همه جنبش های ضد ظلم در سراسر جهان شاخصه خط امام

ایشان ادامه دادند : موضعگیری امام در سیاست خارجی حمایت از همه جنبش هایی است که علیه ظلم وبیداد در سراسر جهان مجاهدت و فداکاری میکنند . امام از جنبش های اسلامی و از جنبش های مستضعفان حمایت میکنند ملت ما هم باید حمایت بکنند .

امام در داخل مردم طرفدار آزادیهای سیاسی و اجتماعی است

آیت الله خامنه ای در ادامه به آزادیهای سیاسی در مکتب و خط امام اشاره کرده و فرمودند : امام در داخل مردم طرفدار آزادیهای سیاسی و اجتماعی است ، امام موافق نیست که کسانی به جان کسان دیگری صدمه وارد کنند و بخاطر آنکه مایل نیستند آنها را آزاد ببینند ، به حیثیت آنها صدمه بزنند ، آنچه در جامعه ما در گوشه و کنار گاهی اتفاق می افتد کسانی جمع می شوند تا حرفی بزنند ، کسان دیگری بجان آنها می افتند ، این در خط درست انقلاب قرار نمی گیرد و با آزادی های اساسی و سیاسی منافات دارد .

حمله به تجمعات مخالف مقدمه آنارشیسم اجتماعی است

ایشان ادامه دادند : همه مومنان به این انقلاب بدانند فضای جامعه اسلای فضای بازی است ، فضایی است که صاحبان اندیشه های مختلف می توانند سخن و عقیده خود را ابراز کنند . در مقابل حجت و دلیل قاطع هیچ اندیشه ای نمی تواند تاب مقاومت بیاورد . به جنگ افکار رفتن فقط با بیان فکر و اندیشه ممکن است ، اینکه کسانی بخواهند به شیوه هایی متوسل بشوند ، به کسانی حمله کنند و آنها را مورد آسیب قرار بدهند یقینا بر طبق روال و رویه اسلامی نیست . این مقدمات بلبشو و آنارشیسم اجتماعی است ، این مقدمات اختناق و استبداد است .

وظیفه بزرگ زدودن تشنج از جامعه

آیت الله خامنه ای اینگونه ادامه دادند : از سوی دیگر آن کسانی و گردهمایی و افرادی که احساس می کنند سخن آنها در جامعه ممکن است مورد عکس العملها و مقاومتها قرار گیرد باید بدانند که زمینه تشنج را زدودن وظیفه بزرگ آنها است .

پایبندی به اندیشه و فلسفه و تفکر اسلامی شاخصه دیگر خط امام

ایشان در ادامه پایبندی به اندیشه و فلسفه و تفکر اسلامی را شاخص دیگر خط امام خوانده و اظهار داشتند : خط امام خط پایبندی به اندیشه و فلسفه و تفکر اسلامی است ، اندیشه های دو گانه ، دورگه ، اندیشه های از غرب یا شرق گرفته شده ولو با لباس اسلام را به خود آویخته باشد داخل در خط امام نیست . امام اسلام و کتاب  وسنت را که به تشخیص متخصصان و آگاهان رسیده باشد مشعل و پیشوای این امت اسلامی می شناسد  و ما باید این خط را ارج نهیم و بدانیم پیروزی انقلاب به این است که تک تک افراد با این خط آشنا بشوند .

گفتنی است پیکر پاک ۴تن از شهدای پاسدار که در منطقه کردستان در چند روز گذشته به شهادت رسیده اند بعد از خطبه های نمازجمعه امروز تهران بر دوش مردم تشییع شد . (۵)

پی نوشت

  1. اطلاعات ، ۱۳بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
  2. اطلاعات ، ۱۳بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۲
  3. جمهوری اسلامی ، ۱۳بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱
  4. اطلاعات ، ۱۳بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱۱
  5. جمهوری اسلامی ، ۱۳بهمن ۱۳۵۸، صفحه ۱۲

 

 

 

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

نه + 5 =

WpCoderX