آیت الله خامنه ای : رشد ادب فارسی در خدمت تفکر انقلابی بزرگترین خدمت به ادبیات فارسی است

آیت الله خامنه ای خطاب به استادان دانشکده های ادبیات فارسی و کارشناسان سازمان پژوهش های کتاب های درسی :  چنان چه ما بتوانیم به شیوه درست و آن چنان که بتواند رشد ادبیات و تکامل ادب فارسی را تضمین کند و بر خط درست فکری حرکت کند و در خدمت تفکر انقلابی ما قرار گیرد تدوین کنیم ، بزرگترین خدمت را به زبان و ادبیات فارسی کرده ایم .

نخست وزیر در رابطه با هیئت های گزینش در ادارات: این واحدهای گزینش با انگیزه جلوگیری از نفوذ عده ای که می خواستند در دستگاه های دولتی نفوذ کنند به وجود آمد ولی عموما دیده می شود که گزینش ها از وظایف خود فراتر می روند که این مخالف صریح بیانیه امام امت است .

به تازگی پس از افشار قرارداد خرید ۹۰ هلی کوپتر جنگنده آمریکایی از سوی عراق معاون نخست وزیر رژیم صدام در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی فیگارو اعتراف کرد « رژیم عراق سفارشی معادل دو میلیارد دلار برای خرید اسلحه به یک کارخانه اسلحه سازی فرانسوی داده است»

آیت الله خامنه ای : رشد ادب فارسی در خدمت تفکر انقلابی بزرگترین خدمت به ادبیات فارسی است

گروهی از استادان دانشکده های ادبیات فارسی و کارشناسان سازمان پژوهش های کتاب های درسی به همراه دکتر حداد عادل معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش با آیت الله خامنه ای رئیس جمهور دیدار و گفت و گو کردند .

در این دیدار ابتدا دکتر حداد عادل گزارشی پیرامون تدوین کتاب های درسی به استحضار رئیس جمهوری رساند .

آیت الله خامنه ای در ادامه اظهار داشتند : تلاش و فعالیتی که شما در این راه دارید و تاثیری که کار شما در جهت گیری وضع عمومی کشور و انقلاب و جامعه دارد ، بر همگان روشن است . دانستن ادبیات ملت های دیگر برای ما یک فن یا علم و هنر است ولی در واقعیت زندگی و حرکت ما به سوی آینده فکری و آرمان ما تاثیری ندارد اما ادبیات فارسی برای ما فارسی زبانان و یا ادبیات هر زبان برای اهل آن زبان امر سهل و ممتنعی است .

ایشان ادامه دادند : سهل بودن آن بدین سبب است که زبان بر انسان ها قائم است و آموزش ادبیات یک زبان برای اهل آن زبان آموزش رموز و دقایق حقیقت و ماهیتی است که اصل آن در اختیار آموزنده وجود دارد . از آن نظر ممتنع است که زبان امری مربوط به زندگی است اگر کسی زبان را درست به کار برد این دانستن و به کار بردن در وضع آرمان ها ، ایده آل ها ، افکار و جهت گیری های کلی حرکت جامعه تاثیر می گذارد .

آیت الله خامنه ای با اشاره به این که ماهیت فراگیری زبان و ادبیات جهت گیری و اختلاف نظرها را به وجود می آورد گفتند : علت این نابسامانی و عدم پیشرفت در ادبیات شاید این باشد که آموزش ادبیات به صورت متاع و ابزاری که برای جامعه ضروری است و برای سرنوشت و آینده آن ها تاثیر دارد و در مجموع زندگی آن ها عنصر اساسی می باشد به آن نگاه نشده است ، یقینا اگر با این دید به آن نگاه شود گسترش بیشتری پیدا می کند و ذوق ها و سلیقه ها و استعدادهای بیشتر در خدمت ادبیات قرار می گیرد و ادبیات در خدمت انسان ها درخواهد آمد .

رئیس جمهور همچنین گفتند : کتاب های درسی خود مهم ترین محصولات ادبیات ما است و خواهد بود و اگر چنان چه ما بتوانیم به شیوه درست و آن چنان که بتواند رشد ادبیات و تکامل ادب فارسی را تضمین کند و بر خط درست فکری حرکت کند و در خدمت تفکر انقلابی ما قرار گیرد تدوین کنیم ، بزرگترین خدمت را به زبان و ادبیات فارسی کرده ایم .

آیت الله خامنه ای در پایان با اشاره به این که فرهنگ رژیم گذشته فرهنگ اسارت و عبودیت انسان در مقابل انسان بود گفتند : فرهنگ انقلاب ما فرهنگ توحید و عبودیت خدا به معنای آزاد شدن از همه قیدها ، بندها ، رستن از همه گرفتاری ها است و فرهنگ اسلامی به معنای واقعی آن است و باید این فرهنگ در همه کتب ادبیات ما منعکس شود . (۸)

نخست وزیر مشخص کرد ؛ حدود اختیارات هیئت های بازسازی و گزینش پس از فرمان امام

مهندس میرحسین موسوی نخست وزیر ظهر دیروز پس از پایان جلسه هیئت دولت در گفت و گویی با خبرنگاران اظهار داشت : در این جلسه جزئیات حمله موشکی وحشیانه رژیم صدام به دزفول به هیئت دولت ارائه شد و در این زمینه بررسی هایی به عمل آمد.

نخست وزیر در رابطه با هیئت های گزینش در ادارات گفت : این واحدهای گزینش با انگیزه جلوگیری از نفوذ عده ای که می خواستند در دستگاه های دولتی نفوذ کنند به وجود آمد ولی عموما دیده می شود که گزینش ها از وظایف خود فراتر می روند که این مخالف صریح بیانیه امام امت است .

وی افزود : متاسفانه بعضی از این واحدهای گزینش دست به کارهای خلاف قانون زده و یا تجسس و ضایع شدن حقوق و ریختن آبروی افراد را می بینیم که در بعضی گزینش ها وجود دارد که همه این ها پیگیری خواهد شد .

نخست وزیر گفت : من در این جا رسما اعلام می کنم که گزینش ها فقط در رابطه با افرادی که می خواهند وارد ادارات شوند نقش دارند ، آن هم در حدی که قانون تعیین می کند و در حدی که بیانیه امام امت بیانگر آن است . آن ها در مورد کارمندان موجود به هیچ عنوان حق دخالت ندارند.

موسوی همچنین گفت : اخراج افراد توسط گزینش ها غیرقانونی است و این عده بایستی برگردند و کارمندان فقط از طریق هیئت های بازسازی نیروی انسانی می توانند اخراج شوند و به همین دلیل اگر در این زمینه عملی صورت گرفته غیرقانونی است و افراد گزینش باید مواظب باشند و دخالت در اموری که مربوط به آن ها نیست نکنند و در غیر این صورت با آنان مقابله خواهد شد .(۹)

صدام به فرانسه دو میلیارد دلار اسلحه سفارش داد !

به تازگی پس از افشار قرارداد خرید ۹۰ هلی کوپتر جنگنده آمریکایی از سوی عراق معاون نخست وزیر رژیم صدام در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی فیگارو اعتراف کرد « رژیم عراق سفارشی معادل دو میلیارد دلار برای خرید اسلحه به یک کارخانه اسلحه سازی فرانسوی داده است»(10)

پی نوشت ها

۸-کیهان ، ۲ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۸

۹- کیهان ، ۲ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۱۸

۱۰- کیهان ، ۲ دی ۱۳۶۱ ، صفحه ۲۰

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

1 × 1 =

WpCoderX