آیت الله خامنه ای در پاسخ به لاهوتی : از سوی شورای انقلاب مسئول اداره سپاه شدم / فشارها باعث رفتن افراد صالح از کمیته های انقلاب شد

امام خمینی امروز در دیدار با دانشجویان دانشکده الهیات فرمودند : ملت كه خودش راه را پيدا كرد. ديگر از رفتن اشخاص و شخصيتها، هر چه هم [بزرگ] باشند توقف نمی کند .

امام امروز همچنین در دیدار با راهپیمایان کفن پوش کوران ده و دانش آموزان دبیرستان الفتح دماوند دو شرط اساسی برای تداوم انقلاب را تشریح کرده و ترور مردان خدا را مایه استواری انقلاب خواندند . ایشان قیام برای خدا و نیز وحدت کلمه را دو شرط اساسی برای تداوم انقلاب اسلامی خواندند.

 امام خمینی همچنین در دیدار با دانشجویان مسلمان دانشگاه شیراز با اشاره به آیه شریفه انما المومنون اخوه فرمودند : عزيزان من، پيش من رهبري مطرح نيست ، من خدمتگزار شما باشم بهتر است تا اسم رهبري.

هاشمی رفسنجانی سرپرست وزارت کشور امروز گفت  : وزارت کشور اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را  به نظر امام خمینی میرساند و امام نیز صلاحیت آنان را امضا میکنند و آنهایی را که صلاحیتشان از سوی امام تائید شد از سوی وزارت کشور رسما اعلام خواهد شد .

وزارت امور خارجه امروز اعلام کرد با توجه به مواضع خصمانه ملک حسن دوم پادشاه مراکس علیه انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفته شد کارمندان سفارت ایران در مغرب جز یک نفر کارمند اداری به تهران فراخوانده شوند . پادشاه مراکش در مصاحبه با مجله تایم گفته است : تنها راه رهایی آمریکا از بحران کنونی اشغال ایران است!

دادستان کل انقلاب جمهوری اسلامی از حسن نزیه و رحمت الله مقدم مراغه ای خواست ظرف ۲۴ساعت خود را به دادستانی انقلاب معرفی کنند . خبر دیگر اینکه بر اساس حکم شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مرکز اموال حسن نزیه مصادره شد . آیت الله قدوسی نیز در مورد پرونده اتهامی نزیه گفت : هنوز ایران پول آخرین محموله نفتی که نزیه به اسرائیل فروخته دریافت نکرده است .

درجریان درگیری مسلحانه حین سخنرانی ابراهیم یزدی وزیرخارجه اسبق کشورمان در زاهدان دو نفر کشته شدند .

بر اساس مصوبه امروز شورای انقلاب اختیارات مجمع عمومی موضوع ماده ۳ قانون تامین خدمات درمانی کارمندان دولت به وزیر بهداری و بهزیستی واگذار و سازمان تامین خدمات درمانی منحل میشود .

آیت الله خامنه ای با حضور در جلسات هفتگی دانشجویان که در مسجد دانشگاه تهران برگزار می شود در پاسخ به این سوال که آقای لاهوتی گفته است ارتش و سپاه پاسداران آلت دست و یا بازوی مسلح حزب بخصوصی است گفتند : منظور ایشان حزب جمهوری اسلامی است و علت آن وجود بنده در آنجا است ، بنده پیش از آنکه عضو حزب باشم عضو ارگان تصمیم گیرنده منصوب از طرف امام در شورای انقلاب هستم ، این شورای انقلاب است که سپاه را اداره می کند و اهداف آنرا معین می کند و از روز اول سپاه را به وجود آورد .ایشان همچنین در مورد حمله سپاه به مقرهای مجاهدین خلق[منافقین] نیز گفتند : حمله پاسداران به مراکز مجاهدین بخاطر آن نبوده است که این مراکز مراکز مجاهدین است ، اگر در نقطه ای فتنه انگیزی و یا توطئه شود چه از سوی مجاهدین و یا هر گروه دیگر باید تعقیب کرد.

 حزب دمکرات کردستان با انتشار بیانیه ای ضمن تائید حمله این گروهک به نیروهای سپاه تاکید کرد : ما دو تن از نیروهای سپاه که به فرمان ایست توجه نکرده بودند کشتیم !

مارگارت تاچر نخست وزیر انگلیس در پی یک دیدار ۴۸ساعته از آمریکا گفت : دهه ۸۰میلادی خطرناکترین دهه تاریخ خواهد بود .وی با اشاره به بحران به وجود آمده میان ایران و آمریکا گفت : در این دهه جهان غرب مورد تهدید قرار خواهد گرفت .

 تظاهرات گسترده مردم پاناما علیه حضور شاه در این کشور با سرکوب شدید از سوی نیروهای نظامی و انتظامی این کشور مواجه شد .

حجت الاسلام شیخ علی حجتی کرمانی ضمن رد کردن اولویت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: در شرایط کنونی باید سعی کنیم ایرادات قانون اساسی را با نوشتن یک متمم برطرف کنیم .

انقلابی که اساس چپاولگری ها را به هم زده است

رهبر انقلاب امروز دانشجویان دانشکده الهیات را به حضور پذیرفتند .

اهم بیانات امام خمینی در این دیدار عبارت است از :

 1.  انقلابي كه اساس چپاولگريهاي شرق و غرب را به هم زده است، و دست طمع آنها را قطع كرده است، نميشود كه همين طور آرام كار تمام بشود.

ملت راه را پیدا کرده است  

 1. افرادي كه ما از دست ميدهيم به جاي آنها باز ملت هست، افراد هستند. و بايد ما ادامه بدهيم. ادامه بدهيم همين راهي [را] كه داشتيم. بدون اينكه ابداً وقفهاي باشد، و بدون اينكه از دست دادن افراد در نهضت ما خللي واقع بشود. ملتي است كه راه را پيدا كرده است. ملت كه خودش راه را پيدا كرد. ديگر از رفتن اشخاص و شخصيتها، هر چه هم [بزرگ] باشند وقوف نميكند.(۱)

دو شرط اساسی برای تداوم انقلاب

امام خمینی امروز همچنین در دیدار با راهپیمایان کفن پوش کوران ده و دانش آموزان دبیرستان الفتح دماوند دو شرط اساسی برای تداوم انقلاب را تشریح کرده و ترور مردان خدا را مایه استواری انقلاب خواندند .

امام خمینی قیام برای خدا و نیز وحدت کلمه را دو شرط اساسی برای تداوم انقلاب اسلامی خوانده و افزودند : دشمنهاي ما ميخواهند براي دنيا بزنند. شما براي خدا ميخواهيد جنگ بكنيد، نهضتتان براي خدا بوده است. آنها براي دنيا بوده. اين دو تا فرق، فرق بين اين دو تا خيلي زياد است كه يك دستهاي براي خدا قيام كنند، يك دستهاي براي دنيا. آن كه براي دنياست تا ببيند كه شايد دنيايش متزلزل بشود فرار ميكند. آن كه براي خداست تا آخر هم فرار نميكند.(۲)

به من بگوئید خدمتگزار بهتر است از اینکه بگوئید رهبر

امام خمینی همچنین در دیدار با دانشجویان مسلمان دانشگاه شیراز با اشاره به آیه شریفه انما المومنون اخوه فرمودند : عزيزان من، پيش من رهبري مطرح نيست؛ «برادري» مطرح است. خداي تبارك و تعالي در قرآن كريم ما را برادر خوانده است: إِنَّمَا المُسلِمُونَ إِخوَةٌ. در اسلام «رهبري» مطرح نيست. اصلاً بزرگان اسلام ما هم در عين حالي كه رهبرهاي معنوي بودند، معذلك پيششان مطرح نبوده است اين معاني. من خدمتگزار شما باشم بهتر است تا اسم رهبري.(۳)

هاشمی شرایط تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را تبیین کرد

عضو شورای انقلاب و سرپرست وزارت کشور گفت : انتخابات ریاست جمهوری بر اساس اصول قانون اساسی خواهد بود و تا آنجا که من میدانم محدودیتی برای کاندیداها در نظر گرفته نشده است بلکه صلاحیت هایی است که یک کاندیدا باید داشته باشد .

هاشمی رفسنجانی ادامه داد : افرادی که خودشان را بطور منفرد کاندیدا می کنند و یا گروه هایی آنان را کاندیدا کنند اسامیشان تا یک تاریخ معینی که در لایحه اعلام خواهیم کرد به وزارت کشور تسلیم مینمایند و وزارت کشور پس از بررسی اسامی را به نظر امام خمینی میرساند و امام نیز صلاحیت آنان را امضا میکنند و آنهایی را که صلاحیتشان از سوی امام تائید شد از سوی وزارت کشور رسما اعلام خواهد شد .

وی ادامه داد : افرادی که کاندیدا هستند حداقل سه هفته و شاید هم بیشتر وقت تبلیغ به آنان داده خواهد شد تا برنامه های خود را اعلام کنند .(۴)

روابط ایران و مراکش قطع می شود

وزارت امور خارجه امروز اعلام کرد با توجه به مواضع خصمانه ملک حسن دوم پادشاه مراکس علیه انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفته شد کارمندان سفارت ایران در مغرب جز یک نفر کارمند اداری به تهران فراخوانده شوند .

از سوی دیگر دولت مغرب نیز متقابلا کارکنان سفارت خود در ایران را فراخوانده است .

گفتنی است ملک حسن دوم پادشاه مراکش در مصاحبه با مجله تایم گفته است : تنها راه رهایی آمریکا از بحران کنونی اشغال ایران است!(۵)                                 

مهلت ۲۴ساعته دادستان به نزیه و مقدم مراغه ای

دادستان کل انقلاب جمهوری اسلامی از حسن نزیه و رحمت الله مقدم مراغه ای خواست ظرف ۲۴ساعت خود را به دادستانی انقلاب معرفی کنند . (۶)

خبر دیگر اینکه شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مرکز امروز به پرونده اتهامی حسن نزیه که از طرف آیت الله قدوسی دادستان کل انقلاب بدادگاه فرستاده شده بود رسیدگی کرده و رای بر مصادره اموال او داد .

دادستان کل انقلاب در این زمینه گفت : حسن نزیه مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ماهانه ۶۶هزار تومان از شرکت حقوق برداشت می کرد در صورتیکه شورای انقلاب تصویب کرده بود که کسی بیش از ۲۰هزار تومان نمی تواند حقوق بگیرد . آیت الله قدوسی اضافه کرد : هنوز ایران پول آخرین محموله نفتی را که نزیه برای اسرائیل فرستاده بود دریافت نکرده است . (۷)

درگیری مسلحانه حین سخنرانی ابراهیم یزدی دو کشته برجای گذاشت

درجریان درگیری مسلحانه حین سخنرانی ابراهیم یزدی وزیرخارجه اسبق کشورمان در زاهدان دو نفر کشته شدند .

درگیری مسلحانه پیش از ظهر امروز روی داد و هنگامیکه گروهی از مردم در جلسه سخنرانی ابراهیم یزدی شرکت کرده بودند بین آنان درگیری روی داد و منجر به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن ۳۶نفر دیگر شد . (۸)

سازمان تامین خدمات درمانی منحل شد

شورای انقلاب امروز تصویب کرد که شورای فنی قانون تامین اجتماعی برای تعیین درمان و بازنشستگی مشمولان قانون خدمات درمانی با شرکت وزیر بهداری و بهزیستی و یا نماینده او ، رئیس هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی مرکز یا دبیر کل سازمان مذکور ، رئیس بیمه مرکزی یا نماینده او و دو نفر از پزشکان آزاد به انتخاب وزیر بهداری و بهزیستی تشکیل شود و اختیارات مجمع عمومی موضوع ماده ۳ قانون تامین خدمات درمانی کارمندان دولت به وزیر بهداری و بهزیستی واگذار و سازمان تامین خدمات درمانی منحل میشود . (۹)

پاسخ آیت الله خامنه ای به اتهامات لاهوتی

آیت الله خامنه ای با حضور در جلسات هفتگی دانشجویان که در مسجد دانشگاه تهران برگزار می شود به سوالات متعدد دانشجویان پاسخ دادند .

ایشان در پاسخ به این سوال که آقای لاهوتی گفته است ارتش و سپاه پاسداران آلت دست و یا بازوی مسلح حزب بخصوصی است گفتند : منظور ایشان حزب جمهوری اسلامی است و علت آن وجود بنده در آنجا است ، بنده پیش از آنکه عضو حزب باشم عضو ارگان تصمیم گیرنده منصوب از طرف امام در شورای انقلاب هستم ، این شورای انقلاب است که سپاه را اداره می کند و اهداف آنرا معین می کند و از روز اول سپاه را به وجود آورد .

آیت الله خامنه ای ادامه دادند : شورای انقلاب ناگزیر یک عضو از اعضای خودش را باید در سپاه جایگزین می کرد ، در چند ماه گذشته احساس نیاز نمی شد ولی با گذشت چند ماه احساس نابسامانی در امر سپاه احساس شد که بایستی یک نفر از سوی شورای انقلاب به آنجا می رفت .

جایگزینی افراد ناصالح به جای افراد صالح

ایشان در مورد کمیته ها نیز گفتند : کمیته ها اگر ارتباط ارگانیک نداشته باشند اگر از یک مقام مسئول دستور نگیرند وجود اینها نه تنها سود ندارد بلکه ضرر هم دارد ، بزرگترین ضربه به کمیته ها انتقادهای بیمورد و نسنجیده در اوایل انقلاب از سوی بعضی از مسئولین بود ، کمیته ها را چنان زیر فشار تبلیغات گذاشتند که افراد صالح رفتند و افراد ناصالح ماندند .

ایشان همچنین در مورد حمله سپاه به مقرهای مجاهدین خلق[منافقین] نیز گفتند : حمله پاسداران به مراکز مجاهدین بخاطر آن نبوده است که این مراکز مراکز مجاهدین است ، اگر در نقطه ای فتنه انگیزی و یا توطئه شود چه از سوی مجاهدین و یا هر گروه دیگر باید تعقیب کرد ، سپاه پاسداران به آن خانه مظنون می شود و با استفاده از مجوز قانونی دادستان انقلاب می تواند آنجا سرکشی کند . (۱۰)

حزب دمکرات : پاسدارها را ما کشتیم

حزب دمکرات کردستان با انتشار بیانیه ای ضمن تائید حمله این گروهک به نیروهای سپاه تاکید کرد : ما دو تن از نیروهای سپاه که به فرمان ایست توجه نکرده بودند کشتیم !(۱۱)

تاچر: دهه ۸۰خطرناکترین دهه تاریخ خواهد بود

مارگارت تاچر نخست وزیر انگلیس در پی یک دیدار ۴۸ساعته از آمریکا گفت : دهه ۸۰میلادی خطرناکترین دهه تاریخ خواهد بود .

وی با اشاره به بحران به وجود آمده میان ایران و آمریکا گفت : در این دهه جهان غرب مورد تهدید قرار خواهد گرفت .

تاچر همچنین خطر شوروی برای غرب را خطری نظامی دانست نه ایدئولوژیک .(۱۲)

کشف شبکه جعل ویزای عراقی برای فرار ضد انقلابیون

فردی که با جعل ویزای عراقی تعدادی از ضد انقلابیون و سران رژیم سابق را فراری داده است با تلاش ماموران کلانتری ۱۴تهران دستگیر شد .

براساس تحقیقات اولیه یکی از اعضای سفارت عراق در تهران نیز با این فرد همکاری داشته است . (۱۳)

تظاهرات خشونت بار در پاناما علیه شاه

تظاهرات گسترده مردم پاناما علیه حضور شاه در این کشور با سرکوب شدید از سوی نیروهای نظامی و انتظامی این کشور مواجه شد . (۱۴)

گفتنی است شاه سابق با تلاش دولت آمریکا و پس از اعتراض های گسترده به حضور وی در این کشور آمریکا را ترک کرده و در پاناما ساکن شده است ، حضور شاه در پاناما نیز اعتراضات زیادی را برانگیخته است، جمهوری اسلامی تهدید کرده است که صدور نفت به پانام را قطع خواهد کرد .

حجتی کرمانی : در شرایط کنونی باید قانون اساسی اصلاح شود    

حجت الاسلام شیخ علی حجتی کرمانی ضمن رد کردن اولویت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: در شرایط کنونی باید سعی کنیم ایرادات قانون اساسی را با نوشتن یک متمم برطرف کنیم .

وی ادامه داد : این موضوع اهمیت زیادی دارد و در صورتی که به آن توجه نکنیم فاجعه ایجاد خواهد شد .(۱۵)

گفتنی است رفراندوم قانون اساسی روز های ۱۱و۱۲آذر در سراسر کشور برگزار و با رای بالای مردم به تصویب رسید ، برخی گروهها واحزاب از جمله حزب خلق مسلمان و شخص آیت الله شریعتمداری خواهان اصلاح قانون اساسی و تغییر اصل مربوط به ولایت فقیه در این قانون شده اند .

پی نوشت

 1. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۳۴۴
 2. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۳۴۶
 3. صحیفه امام ، جلد ۱۱، صفحه ۳۵۲
 4. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱
 5. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱
 6. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱
 7. اطلاعات ، ۱دی ۱۳۵۸، صفحه ۲
 8. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱
 9. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱
 10. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۳
 11. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۸
 12. اطلاعات ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۲
 13. کیهان ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۲
 14. کیهان ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۴
 15. کیهان ، ۲۹آذر۱۳۵۸، صفحه ۱۱

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

یک × 2 =

WpCoderX