آیت الله خامنه ای : آفت بزرگ جامعه انقلابی خود پسندی است / اساسی ترین مسئله جامعه امروز ما مسئله تزکیه است

آیت الله خامنه ای در خطبه های نمازجمعه امروز تهران اظهار داشتند : آفت بزرگ یک جامعه انقلابی و یک ملت پیروز غرور و خوپسندی است تاریخ حادثه فاجعه آمیز سقوط ملت های پیروزمند را در لغزشگاه غرور و خودپسندی بارها تجربه کرده است

به خدا قسم سررشته مشکل تراشی ها به دست آن کسانی است که تا پیش از پیروزی انقلاب می گفتند اسلام نمی تواند مبارزه را هدایت کند و به پیروزی برساند مسئله ایسم ها و مکتب های فلسفی نیست مسئله خطوط سیاسی است.

احساس میکنم که امروز اساسی ترین مسئله جامعه ما مسئله تزکیه است خودمان را تزکیه کنیم بر نفس خودمان مسلط بشویم.

 آیت الله منتظری با اشاره به وقایع روز ۱۹ دی  و واکنش ها به مقاله توهین آمیز روزنامه اطلاعات اظهار داشت: در آن روز طلاب زیادی به شهادت رسیدند و دوستان پیشنهاد کردند به پاس قدردانی از طلاب جوانی که در راه انقلاب فداکاری کردند این روز را به نام «روز طلبه« بنامیم.

آیت الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور طی سخنانی پیش از خطبه های نمازجمعه ورامین اظهار داشت :امروز دشمنان زیادی در خارج و داخل داریم البته عده ای هستند که عالمانه آب به آسیاب دشمن می ریزند و معمولا این ها از افرادی هستند که می بایست آنها را همان اوایل انقلاب مانند سایر مفسدین اعدام می کردیم .

قبل از شروع سخنرانی آیت الله بهشتی گروهی ۱۰۰ نفره با در دست داشتن تصاویر ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور تلاش داشتند سخنرانی رئیس دیوان عالی کشور را برهم بزنند.

آیت الله خامنه ای : آفت بزرگ جامعه انقلابی خود پسندی است

آیت الله خامنه ای در خطبه های نمازجمعه امروز تهران اظهار داشتند : آفت بزرگ یک جامعه انقلابی و یک ملت پیروز غرور و خوپسندی است تاریخ حادثه فاجعه آمیز سقوط ملت های پیروزمند را در لغزشگاه غرور و خودپسندی بارها تجربه کرده است .

اگر دوست خدا هستید آرزوی مرگ کنید / چگونه یک امت برگزیده همچنان پیروز خواهد ماند

ایشان با اشاره به سرنوشت بنی اسرائیل که دچار غرور شد اظهار داشتند : عزیزان و دوستان ! قرآن این پندار غلطی را که مانند تاری بر اندیشه و ذهن بنی اسرائیل تنیده بود در آیات قرآن از هم می درد «اگر دوست خدا هستید آرزوی مرگ کنید» دوستان خدا از مرگ نمی ترسند آن وقتی که یک ملت به زمین چسبیده است به ماده و دنیا چسبیده است عملش نشان می دهد که دوست خدا نیست ادعا چه بهره ای دارد یک ملت بعد از آن که مورد برگزیدگی خدا قرار گرفت و خدا او را به دیگران برتری داد باید به فکر آن باشد که دچار غرور نشود باید گناهان خود را ببیند اشتباهات و تقصیرات خود را بفهمد سعی کند آنها را برطرف کند و اگر این کارها را کرد پیروزی و برگزیدگی این امت مستمر خواهد ماند و الا از او گرفته خواهد شد .

تلاش دشمن برای سرگرم سازی مردم به خواسته های حقیر و صنفی

خطیب جمعه تهران ادامه دادند : ای ملت بدانید که اول کار است تلاشتان را از دست ندهید دشمن سعی می کند ما را به خواسته های حقیر خواسته های صنفی و خواسته های شخصی سرگرم کند هدف های بزرگ و عالی را از ما بستاند امروز روزی نیست که قشرهای مختلف و گروه های گوناگون مردم به فکر خواسته های مشخص گروهی و قشری و صنفی خود باشند با سختی بسازید با دردها بسازید.

سررشته مشکل تراشی ها کجا است؟

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خطبه ها به اخلالگران هشدار داده و افزودند : ای کسانیکه با نام های مختلف هر روزی مشکلی در نقطه ای از کشور ایجاد می کنید بدانید به خدا قسم سررشته مشکل تراشی ها به دست آن کسانی است که تا پیش از پیروزی انقلاب می گفتند اسلام نمی تواند مبارزه را هدایت کند و به پیروزی برساند مسئله ایسم ها و مکتب های فلسفی نیست مسئله خطوط سیاسی است خطوط سیاسی وابسته به شرق و خطوط سیاسی وابسته به غرب بدانید که سررشته در دست خطوط سیاسی است که جمهوری اسلامی را نمی خواهند.

نگذارید امید مستضعفان به یاس مبدل شود

آیت الله خامنه ای ادامه دادند : شما را به هر کس و هر چیزی که می پسندید و می پرستید و دوست میدارید نگذارید این تجربه عزیز تاریخ بشر بر چشم محرومان مایوس که بارقه امیدی در دلشان درخشیده است این تجربه نیز موجب یاس بشود البته خدا طرفدار مسلمانان و  مومنان و کمک بندگان صالح خود است خدا دفاع می کند از مومنان اما این برای یک ملت افتخار بزرگی است که همه قشرهایش همچنان در خط واحد انقلاب هم دوش و هماهنگ به پیش بتازند.

اساسی ترین مسئله جامعه امروز ما مسئله تزکیه است

ایشان با اشاره به سخنان امام مبنی بر اهمیت تزکیه اظهار داشتند : احساس میکنم که امروز اساسی ترین مسئله جامعه ما مسئله تزکیه است خودمان را تزکیه کنیم بر نفس خودمان مسلط بشویم بیائید همت بکنیم به این ترتیب انقلاب پیش خواهد رفت به این ترتیب پیروزی ها ادامه پیدا خواهد کرد .

توسل آیت الله خامنه ای به امام زمان در نمازجمعه

آیت الله خامنه ای در ادامه و با توسل به امام زمان (عج) فرمودند : صاحب این میدان ، این بیابان ها صاحب این صحنه پرشور و عظیم ولی عصر امام زمان است و بی گمان امام زمان هم اکنون با جسم و حضور جسمی و بدنی اش با توجهش در میان این جنگاوران و جنگجویان است امروز هم در این جمع عظیم پرمعنویت و پراحساس در میان جمع شما نمازگزاران برادران و خواهران از امام زمان از صاحب اصلی این ملت از کسی که دل های این امت متوجه او است از کسی که زحمتش و لطفش و عنایتش شامل حال این ملت و این انقلاب بوده است و خواهد بود در حضور شما از این بنده برگزیده خدا می خواهم که توجه و عنایتش را به این امتی که برای دین او و برای آرمان او این همه تلاش و فداکاری می کند منصرف نکند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خطبه های نمازجمعه امروز تهران با اشاره به مهاجرت روستاییان به شهر تهران تاکید کرد از تراکم جمعیت به شهرهای بزرگ مثل تهران جز ضرر چیزی حاصل نمی شود.

ایشان در ادامه به روستاییان توصیه کردند که از مهاجرت به شهرها پرهیز کنند.(۱)

آیت الله فلسفی : چرا پس از نام امام سه صلوات می فرستیم

در مراسم نمازجمعه تهران پیش از خطبه ها آیت الله محمد تقی فلسفی با اشاره به نقش روحانیت در انقلاب گفت: مگر مصدق جرات داشت در برابر شاه بیاستد اما این فقط امام است که در مقابل شاه ایستاد.

وی در ادامه به دلایل فرستادن سه صلوات پس از نام بردن از امام خمینی پرداخت و اظهار داشت: یک صلوات برای نفی شیطان بزرگ آمریکاست، صلوات دیگر برای نفی صهیونیست که شیطان کوچک است، فرستاده می شود و  سوم هم  برای نفی ملی گراها و گروهک های ضد انقلاب فرستاده می شود.(۲)

پیشنهاد نامگذاری روز طلبه

آیت الله منتظری با اشاره به وقایع روز ۱۹ دی  و واکنش ها به مقاله توهین آمیز روزنامه اطلاعات اظهار داشت: در آن روز طلاب زیادی به شهادت رسیدند و دوستان پیشنهاد کردند به پاس قدردانی از طلاب جوانی که در راه انقلاب فداکاری کردند این روز را به نام «روز طلبه« بنامیم.

خطیب نماز جمعه قم همچنین بر لزوم مکتبی بودن ارتش و نظامی ها تاکید کرد و گفت: بایستی قبل از  اینکه فنون نظامی را یاد بگیرند، با اخلاق و مکتب اسلامی آشنا شوند.

آیت الله بهشتی: اسلام دین عدالت اقتصادی و اجتماعی است

آیت الله بهشتی رئیس دیوان عالی کشور طی سخنانی پیش از خطبه های نمازجمعه ورامین اظهار داشت : اسلام دین عدالت اجتماعی و اقتصادی است.

وی ادامه داد : کسانی هستند که می کوشند همه شعارهای انقلاب اسلامی را صرفا در معنویت خلاصه کنند و از طرفی افراد دیگری هم هستند که می کوشند همه شعارهای انقلاب را در بهره مندی های مادی و عدالت اقتصادی و یا اجتماعی سیاسی خلاصه کنند این هیچ یک اسلام را نشناخته اند.

آیت الله بهشتی افزود : اسلام دین انسان است و انسان معجونی از خواست ها ضرورت ها و گرایش های مادی  و معنوی است در اسلام تکامل و کمال معنوی و مادی انسان به هم آمیخته است شیوه زندگی ما باید تغییر کند ما باید حرکات و اعمالمان همه درجای خود باشد ولی باید روح خدایی داشته باشند.

گروهی که اول انقلاب باید اعدام می شدند

آیت الله بهشتی همچنین گفت : امروز دشمنان زیادی در خارج و داخل داریم البته عده ای هستند که عالمانه آب به آسیاب دشمن می ریزند و معمولا این ها از افرادی هستند که می بایست آنها را همان اوایل انقلاب مانند سایر مفسدین اعدام می کردیم .

آیت الله بهشتی برای چه کسانی طلب هدایت کرد

وی ادامه داد : من به عنوان یک مسئول قضایی می گویم که در اکثر نقاط بین قوای مملکت هماهنگی و همفکری به وجود آمده است و امیدواریم که این هماهنگی در سایر نقاط هم به وجود آید.

گفتنی است قبل از شروع سخنرانی آیت الله بهشتی گروهی ۱۰۰ نفره با در دست داشتن تصاویر ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور تلاش داشتند سخنرانی رئیس دیوان عالی کشور را برهم بزنند.

آیت الله بهشتی برای این افراد که مدام با سوت و کف مانع سخنرانی ایشان می شدند از خداوند متعال طلب هدایت کردند.(۴)

پی نوشت

  1.  جمهوری اسلامی ، ۲۰ دی ۱۳۵۹ ، صفحه۶
  2. اطلاعات ، ۲۰ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۲
  3.  اطلاعات ، ۲۰ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۴
  4.  جمهوری اسلامی ، ۲۰ دی ۱۳۵۹ ، صفحه ۷

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

14 + نه =

WpCoderX