آخرین تحولات در مرزهای ایران و عراق ؛ اقدامات خصمانه بغداد علیه ایران یک سال پیش از آغاز جنگ !

روزنامه القبس چاپ کویت در آخرین شماره خود خبر داده است که دولت عراق در پی معارضه جاری با ایران نیروهای مسلح خود را به حالت بسیج درآورده و یک لشکر تازه نفس خود را به خطوط مرزی با ایران انتقال داده است .

پیام امام خمینی به رئیس جمهور فرانسه

امیرعلایی سفیر ایران در فرانسه پیام امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی را تحویل والری ژیسکاردستن رئیس جمهور فرانسه کرد .

در بخشی از پیام امام به رئیس جمهور فرانسه آمده است : روابطي كه ما را به فرانسه پيوند ميدهد همواره بر مبناي اخلاقي و تمدنهاي ما و احترام متقابل پايهگذاري شده است. بنابراين تعجب كردم وقتي دريافتم بعضي از محافل فرانسوي براي محكوميت جنايتكاران، غارتگران، و فاسدان رژيم منحلّه گذشته، كه مرتكب جنايات عظيمي نسبت به مردم كشور شدند، و طبق اصول اسلامي و قرآن مجيد مقصر شناخته و محاكمه شدند، دخالت ميكنند. آنان بايد احساس همدردي و توجه بيشتري نسبت به انقلاب ما از خود نشان دهند؛ انقلابي كه ما را از يوغ امپرياليسم و ستم پادشاهي مستبد ـ كه جنون عظمت و خود بزرگبيني داشت ـ رها كرد.[۱]

داریوش فروهر از جبهه ملی جدا شد

داریوش فروهر وزیر کار دولت موقت انقلاب و دبیر حزب ملت ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی اعلام کرد که دیگر با جبهه ملی ایران همکاری نخواهد داشت .

فروهر که در میان گروه کثیری از خبرنگاران و شخصیت های حزبی از جمله دکتر مکری سفیر ایران در شوروی صحبت می کرد اظهار داشت : با اینکه از چندی پیش نارسایی های فکری و عملی در سازمان جبهه ملی ایران رو به فزونی بود هواداران راستین این نهاد کوشش کردند اختلاف ها آشکار نشود .

وی ادامه داد : ولی از آنجا که به تازگی برخی اظهار نظرها به نام جبهه ملی ایران و پاره ای گزینش های شک آفرین در زمینه گسترش سازمان و رهبری آن انجام گرفته و اخلاق مبارزاتی در جبهه ملی به خطر افتاده است دیگر سکوت را جایز نشمرده و به این اعتقاد دست یافتم که کج شده را از فرو ریختن بازداشتن آن چیزی نیست که در این لحظه های سرنوشت ساز مردم ایران به آن نیازمند هستند .

وی ادامه داد : من و حزب ملت ایران از امروز همکاری خود را با سازمانی که عنوان جبهه ملی دارد و پیکارهای سیاسی و شکل سازمانی آن در خور این نام افتخار آمیز نیست قطع می کنیم . [۲]

آخرین خبرها از تحولات مرزی میان ایران و عراق

روزنامه القبس چاپ کویت در آخرین شماره خود خبر داده است که دولت عراق در پی معارضه جاری با ایران نیروهای مسلح خود را به حالت بسیج درآورده و یک لشکر تازه نفس خود را به خطوط مرزی با ایران انتقال داده است .

القبس نوشته است گزارش منابع آمریکایی در واشنگتن همچنین حکایت از یک تقویت نظامی در ایران می کند .

آمریکا : عراق خود را آماده مداخله در خوزستان کرده است

القبس در گزارش خود آورده است به نظر برخی از مقامات واشنگتن تقویت نیروهای نظامی عراق در مرز این کشور با ایران را مقدمه دخالت مستقیم عراق در مناقشات خوزستان باید تلقی کرد .

مقامات عراقی هنوز گزارش القبس را مورد تائید قرار نداده اند .

برنامه های خصمانه تلویزیون عراق علیه ایران

گزارش های دیگری نیز حاکیست تلویزیون عراق برنامه های خصمانه خود علیه ایران را شدت بخشیده است .

در یکی از این برنامه ها تلویزیون رنگی بغداد به مدت ۱۵ دقیقه در پایان اخبار خود تفسیر خصمانه ای درباره اعراب ایرانی پخش کرده و در این تفسیر چند بار از خوزستان و خرمشهر با نام های جعلی عربستان و محمره استفاده کرد .

ارتش آمادگی خود برای مقابله با مداخلات مرزی را تکذیب کرد

در حالی که مردم انتظار دارند که ارتش به مداخلات عراق پاسخ دهد و به دنبال انتشار خبر اعزام نیرو از طرف ارتش جمهوری اسلامی به مرزهای عراق تیمسار سرلشکر فربد رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی اظهار داشت این خبر حقیقت ندارد و ستاد ارتش آن را به شدت تکذیب می کند .

وی گفت : نیازی به اعزام نیرو به مرزهای عراق وجود ندارد و اینگونه اخبار و شایعات معمولا توسط افراد غیر مسئول در اختیار رسانه های گروهی قرار می گیرد .

عباس امیر انتظام سخنگوی دولت نیز اعزام نیرو به مرزهای عراق را تکذیب کرد . [۳]

مدنی : ارتش عراق قادر به حمله نیست !

استاندار خوزستان و رئیس ستاد نیروی دریایی نیز در مورد آماده باش نیروهای عراق در مرز ایران گفت : البته در نظر داشته باشیم که نیروهای عراق بسیج شده اند ولی این صرفا یک مانور می باشد و عراق توانایی این را ندارد و نمی تواند به جای دیگر حمله کند . [۴]

متن کامل قانون اساسی در اختیار مطبوعات قرار گرفت

امروز دکتر یدالله سحابی وزیر مشاور در طرح های انقلاب ضمن یک مصاحبه مطبوعاتی متن کامل قانون اساسی را رسما در اختیار مطبوعات قرار داد .

وی اظهار داشت : قبلا قرار بود نظریات امام خمینی نیز همزمان با انتشار قانون اساسی اعلام شود ولی امام به احترام مردم دستور داد نظریاتش همانند سایر مردم در طول یک ماه فرصتی که برای اظهار نظر درباره قانون اساسی اعلام خواهد شد اگر لازم باشد در متن قانون اساسی گنجانده شود.[۵]

قرارداد کنسرسیوم برای همیشه پایان یافت

حسن نزیه مدیرعامل شرکت نفت ایران اظهار داشت : دور اول مذاکرات هیئت اعزامی شرکت ملی نفت ایران به لندن با کنسرسیوم سابق نفت تحت نظارت و سرپرستی مهندس حبیبی انجام گرفته است و در جلسه اول به نمایندگان کنسرسیوم اکیدا گفته شده است که دولت ایران هیچ گونه رابطه و تعهدی برای فروش نفت نداشته و نخواهد داشت و قرارداد کنسرسیوم برای همیشه خاتمه یافته و منتفی می شود . [۶]

ساف حکم اعدام شاه را اجرا نخواهد کرد

رئیس دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین ساف در مکزیک گفت : ساف حکم اعدام در مورد شاه سابق ایران را اجرا نخواهد کرد .

نروان تحبوب رئیس دفتر ساف اظهار داشت : ما فکر نمی کنیم تحت هیچ شرایطی وظیفه ما اجرای این حکم باشد .

وی ادامه داد : هر چند با مرگ و اعدام شاه مخالفتی ندارم ولی ما وانمود نمی کنیم که پدرخوانده ی تمام نهضت های انقلابی جهان هستیم یا باید وظایف آنها را انجام دهیم. [۷]

 


[۱] صحیفه امام ، جلد ۸ ، صفحه ۱۹۶

 

 

[۲] بامداد ، ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

 

 

[۳] اطلاعات ، ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

[۴] اطلاعات ، ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

[۵] اطلاعات ، ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۷

 

 

[۶] بامداد ، ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۳

 

 

[۷] بامداد ، ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ ، صفحه ۲

 

 

پاسخ دهید

ایمیل شما به صورت خصوصی می باشد و نمایش داده می شود. Required fields are marked *

*

دوازده − 8 =

WpCoderX